Dodaj do ulubionych

Zamówiona moc cieplna

25.01.13, 09:38
Witam,
kto decyduje o zamówionej mocy cieplnej?
Budynek jest niedawno wybudowany, na razie wykupiono w nim około 10% mieszkań, i w ciągu najbliższego roku można się spodziewać zamieszkania budynku w około 50%. ZEC żąda zamówienia mocy "zgodnie z projektem"... Można sobie samemu prognozować moc zamawianą?
Czy ZEC może żądać ponoszenia kosztów wody do uzupełniania systemów ciepłowniczych przez odbiorcę?
Umowę z ZEC podpisał developer. Po powstaniu wpólnoty, ZEC nie chce podpisać nowej umowy argumentując, ze umowa z developerem obowiązuje rok...

Pozdrowienia
andrzej
Obserwuj wątek
  • highrise Re: Zamówiona moc cieplna 25.01.13, 10:04
   andrzej3102 napisał:

   (...)

   > Czy ZEC może żądać ponoszenia kosztów wody do uzupełniania systemów ciepłownicz
   > ych przez odbiorcę?

   Moim zdaniem wspólnota powinna ponosić koszty ubytku wody w instalacji c.o., bo właściciele/najemcy lokali mają różne pomysły w obszarze ludzkiej pazerności ;)

   highrise.pl/wp-content/uploads/2013/01/WP_001076.jpg

  • lesher Re: Zamówiona moc cieplna 25.01.13, 10:09
   Temat mocy zamówionej przerabiałem rok temu.
   Rzeczywiście zakłady ciepłownicze (u mnie warszawski SPEC) wyszukują często rzeczywiste lub urojone przyczyny dla odmowy zmniejszenia mocy zamówionej, bo zbyt duża moc zamówiona to dla nich "darmowe" pieniądze. Argument że musi być "zgodnie z projektem" należy raczej do tych drugich - to nie jest sprawa zakładu ciepłowniczego. Trzeba dokładnie sprawdzić w umowie i OWU (ogólne warunki umowy na stronie zakładu) jaki jest tryb zmiany mocy zamówionej - u mnie faktycznie trzeba robić to z bardzo dużym wyprzedzeniem, a na dodatek jest to możliwe tylko raz na 12 miesięcy. U mnie do marca można zmienić moc zamówioną ze skutkiem na 1 października, natomiast od 1 kwietnia już ze skutkiem na 1 października ale przyszłego roku.
   Aha - jedna ważna rzecz. Firmy typu zakład ciepłowniczy, czy też dystrybutor energii elektrycznej działają często jak urzędy, także wybranie się z pudełkiem czekoladek do odpowiedniej pani może zdziałać znaaacznie więcej niż powoływanie się na zapisy umów czy regulaminów (wiem z autopsji) ;-)

   Jeżeli chodzi o moc "projektową" to podobno w nowych budynkach (wybudowanych tak do 10 lat wstecz) "z definicji" jest przeszacowana o 10 -15% (u mnie też to się sprawdziło). Nie należy też przesadzić z redukcją mocy zamówionej. Nie chodzi o kary za ponadnormatywną moc (i podwyższone stawki za GJ w przypadku poboru ciepła ponad moc zamówioną) - je de facto opłacałoby się płacić. Problem polega na tym że po zmniejszeniu mocy zamówionej zakład zmniejszy przepływy, co oznacza że jeżeli faktycznie zapotrzebowanie chwilowe (pobierana moc chwilowa) będzie dużo większe niż moc zamówiona to po prostu właściwa ilość ciepła nie zostanie dostarczona a w budynku będzie najzwyczajniej zimno. Zmarźluchy zamordują w takiej sytuacji zarząd ;-)

   > Czy ZEC może żądać ponoszenia kosztów wody do uzupełniania systemów ciepłownicz
   > ych przez odbiorcę?

   Trzeba dokładnie sprawdzić w OWU, albo regulaminach. Zależy też co oznacza "uzupełnianie systemów ciepłowniczych przez odbiorcę". Do kogo należy węzeł ciepłowniczy - do ZECu, czy do wspólnoty?

   > Umowę z ZEC podpisał developer. Po powstaniu wpólnoty, ZEC nie chce podpisać no
   > wej umowy argumentując, ze umowa z developerem obowiązuje rok...

   Może mieć rację, ale dla was to komfortowa sytuacja. W nowej umowie możecie zapisać taką moc jaką chcecie. ZEC ma obowiązek zawarcia umowy na warunkach określonych w odpowiednich cennikach i regulaminach (zatwierdzanych przez URE), więc wystarczy że wypełnicie i podpiszecie nową umowę i złożycie ją w charakterze oświadczenia olewając wszelkie dąsy typu moc ustalona zgodnie lub niezgodnie z projektem.
  • czajnik5 Re: Zamówiona moc cieplna 26.01.13, 18:43
   andrzej3102 napisał:

   > Czy ZEC może żądać ponoszenia kosztów wody do uzupełniania
   > systemów ciepłowniczych przez odbiorcę?


   To chyba oczywiste. Nie tylko może żądać, ale żąda, bo tak jest to określone w umowie. W taryfie jest określona stawka za 1 m3 czynnika grzewczego. Na marginesie, to nie jest woda, tylko woda zmiękczona i - w zależności od potrzeb - dodatkowo uzdatniona (procesy uzdatniania zależą od lokalnych warunków, przede wszystkim od jakości wody surowej).

   Czynnik grzewczy jest tzw. surowcem nieenergetycznym i jest to towar, jak każdy inny. Nie ma powodu, żeby go rozdawać za darmo (chyba, że do obiektów Caritasu, ale to by musiało być zaksięgowane, jako darowizna...).

   Rozliczenie następuje na podstawie wskazania wodomierza zainstalowanego na przewodzie łączącym sieć zewnętrzną z instalacją (przewód obejściowy, tzw. by-pass, poza wymiennikiem ciepła).

   Pozdrawiam.
  • serafin666 Re: Zamówiona moc cieplna 11.11.13, 15:44
   Stan prawny
   I. Stosownie do § 2 pkt 15 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 15 stycznia 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych (Dz. U. z 2007 r. Nr 18, poz. 92), to sam odbiorca ustala zamówioną moc cieplną. Należy jednak pamiętać, że zamówiona moc cieplna jest to ustalona przez odbiorcę największa moc cieplna, jaka w danym obiekcie wystąpi w warunkach obliczeniowych, która zgodnie z określonymi w odrębnych przepisach warunkami technicznymi oraz wymaganiami technologicznymi dla tego obiektu jest niezbędna do zapewnienia:

   pokrycia strat ciepła w celu utrzymania normatywnej temperatury i wymiany powietrza w pomieszczeniach,
   utrzymania normatywnej temperatury ciepłej wody w punktach czerpalnych,
   prawidłowej pracy innych urządzeń lub instalacji.
   II. Należy przy tym zauważyć, że zgodnie z § 41 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 17 września 2010 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło (Dz. U. z 2010 r. Nr 194, poz. 1291) została ograniczona częstotliwość zmian mocy zamówionej. I tak, zamówiona moc cieplna jest wprawdzie ustalana przez odbiorcę, lecz co najmniej na okres 12 miesięcy i może być zmieniona wyłącznie w terminie ustalonym w umowie sprzedaży ciepła lub w umowie o świadczenie usług przesyłania lub dystrybucji albo w umowie kompleksowej.
   Z wnioskiem o zmianę zamówionej mocy cieplnej należy zwracać się do przedsiębiorstwa energetycznego w terminie i w formie przewidzianej w umowie.
   W przypadku gdy zamówiona przez odbiorcę moc cieplna jest mniejsza od mocy cieplnej określonej w umowie o przyłączenie danego obiektu do sieci ciepłowniczej albo gdy wartości współczynnika wykorzystania zamówionej mocy cieplnej znacznie różnią się od wartości technicznie uzasadnionych, przedsiębiorstwo energetyczne, na mocy przepisu § 41 ust. 2 ww. rozporządzenia, może dokonać w sezonie grzewczym kontroli prawidłowości określenia przez odbiorcę zamówionej mocy cieplnej.
   Sprawdzenie odbywa się na warunkach określonych w § 41 ust. 3, ww. rozporządzenia, jeżeli zawarta z odbiorcą umowa nie stanowi inaczej.

   III. W przypadku przekroczenia zamówionej mocy cieplnej przez odbiorcę, bez uzgodnienia z przedsiębiorstwem energetycznym lub niezgodnie z warunkami umowy, przedsiębiorstwo energetyczne na podstawie wielkości mocy wynikającej z tego przekroczenia może obciążyć odbiorcę opłatą za zamówioną moc cieplną oraz opłatą za stałą usługę przesyłową w określony w ww. rozporządzeniu sposób. Opłaty te oblicza się dla każdego miesiąca, w którym nastąpił pobór ciepła niezgodnie z umową ( § 46 ust. 3, 4 i 5 ww. rozporządzenia).
   • znwroc Re: Zamówiona moc cieplna 11.11.13, 19:07
    Zgadza się. Tylko z momentem utworzenia wspólnoty powstaje nowy odbiorca i umowa musi być przepisana na wspólnotę. Jest czas na weryfikację warunków umowy. Jeśli źle zrobił to dotychczasowy zarządca, to można wystąpić z roszczeniem.
    Przy tworzeniu się wspólnoty wypełnia się kartę zasiedlenia obiektu (to u niektórych dostawców).
    Trzeba mieć wgląd w warunki, umowę przyłączeniową, umowę dostawy, faktury, korespondencję i układ pomiarowy.
    Bez tego nic się nie zrobi.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka