Dodaj do ulubionych

Właściciel nie chce instalacji C.O.

11.06.13, 22:42
Dzień dobry.
Mam taki problem:
Wspólnota Mieszkaniowa, jeden blok, 30 mieszkań.
Do tej pory każdy z właścicieli ogrzewał się na własna rękę tzn piece kaflowe, instalacje gazowe z butli, piece c.o. na ekogroszek w piwnicach.
Wspólnota podjęła uchwałę, że w tym roku budujemy wspólna kotłownię na ekogroszek. Obsługiwać będzie C.O. oraz C.W.U.
Jeden lokator Pan X nie zgadza sie na instalaję grzejników w swoim mieszkaniu ponieważ ma piec na ekogroszek w piwnicy. Ten Pan mieszka na 1 pietrze, instalację przeprowadził kanałami wentylacynymi. Nigdy nie otrzymał żadnego pozwolenia od Wspólnoty, nie ma pozwolenia od nadzoru budowlanego itp. Samowolka.
Czy jest mozliwość "zmuszenia" Pana X do podłączenia się do wspólnej instalacji C.O. i C.W.U.? Bierzemy pod uwagę napisanie donosu do Nadzoru Budowlanego, ale chcielibyśmy rozwiązać ten problem w swoim gronie.
Czy Pan X musi partycypować w kosztach budowy kotłowni i instalacji? Czy nawet jeśli Nadzór Budowlany nakaże Panu X zdemontować swój piec na ekogroszek, to czy ma on prawo zrezygnować z ogrzewania które proponuje Wspólnota?
Proszę o odpowiedzi poparte art. Ustawy lub innymi tego typu przypadkami z którymi Państwo się zetknęliście. Dziekuję.
Edytor zaawansowany
 • balanger4 11.06.13, 22:52
  >Czy jest mozliwość "zmuszenia" Pana X do podłączenia się do wspólnej instalacji<
  Nie ma takiego prawa żeby wspólnota nakazywała (zmuszała) cokolwiek robić właścicielowi w prywatnym lokalu.
  >Czy Pan X musi partycypować w kosztach budowy kotłowni i instalacji?<
  Ten właściciel nic nie musi.
  >Nigdy nie otrzymał żadnego pozwolenia od Wspólnoty<
  To gdzie byliście (wspólnota) do tej pory skoro wam to nie przeszkadzało?
  >Do tej pory każdy z właścicieli ogrzewał się na własna rękę<
  Jeżeli w budynku ma być wybudowana kotłownia i wprowadzony jednolity system grzewczy musi być zgoda wszystkich właścicieli lokali.
  Inaczej będzie to tylko inwestycja grupy właścicieli a nie wspólnoty.
 • japiter777 11.06.13, 22:58
  Nie przeszkadzało nam do tej pory, bo każdy z nas praktycznie miał samowolkę. Blok z 1957 roku. Piece kaflowe. Każdy ratował sie jak mógł. Skoro teraz chcemy ujednolicić system ogrzewania to chcemy żeby wszyscy w nim partycypowali.
  Teraz , gdy mamy alternatywę w postaci swojej kotłowni zaczyna nam "przeszkadzć" że Pan X urządził sobie kotłownie w piwnicy bez pozwolenia.
 • balanger4 11.06.13, 23:15
  No dobrze - ale jego siłą ani uchwałą nie możecie zmusić do podłączenia się do nowej wspólnej kotłowni. Takie jest jego święte prawo własności i art. 31 Konstytucji.
  Pozostaje wam tylko droga sądowa aby sąd mu nakazał partycypować w kosztach i podłączyć się.
 • serafin666 11.06.13, 23:37
  byle adwokacina potrafi Wam przygotować uchwałę w tej sprawie. której żaden sąd nie uchyli...
 • haneczka_wm 11.06.13, 23:46
  serafin666 napisał:
  > byle adwokacina potrafi Wam przygotować uchwałę w tej sprawie. której żaden sąd
  > nie uchyli...

  No, chyba jak potrafi, to... nie jest taki byle jaki.
 • balanger4 12.06.13, 00:13
  >potrafi Wam przygotować uchwałę w tej sprawie<
  Zwracam uwagę, że oni już uchwałę podjęli.
  Pomijam kwestię uzyskania pzowolenia na budowę itd. wiąże się to z oświadczeniami m.in. o zgodzie wszystkich itd.
 • japiter777 12.06.13, 06:28
  We Wspólnotach powyżej 7 mieszkań (moja ma 30) uchwały mają moc prawną gdy przegłosuje większość właścicieli ZA a nie wszyscy. Na zasadzie demokracji. Uchwała w tej sprawie juz była. W drodze indywidualnego zbierania głosów 70% mieszkańców było za budowa kotłowni.
  Czyli waszym zdaniem nie możemy prawnie, w ramach naszej Wspólnoty "zmusić" właściciela do załozenia u niego instalacji?
 • mire_k56 12.06.13, 08:49
  Nie rozumiem skąd balanger wziął teorię o konieczności zgody wszystkich?
  uchwała jest podjęta, niezadowolony ma prawo ją zaskarżyć do sądu w ciągu 60-dni. Po tym czasie ma dostosować się do uchwały. A do lokalu musi wpuścić zgodnie z art. 13 uowl, ponieważ CO będzie instalacją wspólną. Co robić?
  Pismo do PINB o samowolce budowlanej z żądaniem rozbiórki. Czym dłużej będzie się opierał tym gorzej dla niego, bo dojdą ewentualne kary. Jak nie będzie miał pieca zacznie inaczej gadać.
 • balanger4 12.06.13, 10:52
  Nie rozumiem dlaczego podpuszczasz użytkowników.
  Wspólnota to może podejmować uchwałę o wyrażeniu zgody na ingerencję w części wspólne dla tej grupy właścicieli którzy chcą zamontować sobie źródło ciepła i zmienić system grzewczy z dotychczasowego, indywidualnego na wspólny.
  Natomiast wspólnota nie ma prawa uchwałą zmuszać właściciela który nie wyraża zgody na podłączenie do wspólnego (ich) systemu, bo w tym wypadku jest to ingerencja w prawo własności a tego wspólnocie robić nie wolno. Budowa kotłowni dla części właścicieli nie jest przedsięwzięciem wspólnoty lecz tej właśnie grupy właścicieli.
  Ja nie wiem wogóle czy tę nową kotłownię można budować z FR bez zgody wszystkich - w końcu to nie jest remont ale całkowicie nowa inwestycja.
  Na innym forum było podobne pytanie:
  "...Wspólnota przymierza się do systemu ogrzewania np. z PEC, lub gazowe etażowe. Część właścicieli nie chce przejść na ogrzewanie z PEC (mają ogrzewanie kominkowe, ogrzewanie nowoczesne z pieców akumulacyjnych, planują zainstalowanie ogrzewania podłogowego lub gazowe etażowe). Czy można ominąć ich mieszkania, tak żeby nie ponosili kosztów bieżących opłat. Jaką część opłat inwestycji muszą ponieść wszyscy członkowie wspólnoty. Jaka forma głosowania członków wspólnoty musi być przeprowadzona która umożliwi wyodrębnienie tych mieszkań spod ogrzewania z PEC..."

  "...Właściciele lokali nie mogą ingerować w cudze prawo własności, sprawa zmiany systemu grzewczego z indywidualnego na jednolity wykracza poza sferę działania wspólnoty mieszkaniowej. To wspólnota mieszkaniowa może wydać w formie uchwały zgodę na przedsięwzięcie kilku właścicieli w zakresie montażu wspólnego ogrzewania z uwagi na związaną z tym ingerencję w nieruchomość wspólną. Właściciele, po uzyskaniu zgody wspólnoty powinni z kolei zawrzeć między sobą umowę, ponieważ współfinansowana przez nich inwestycja będzie stanowić przedmiot współwłasności (ale wyłącznie tych współwłaścicieli).
  Takie wspólne inwestycje, jak to doświadczenie życiowe wskazuje, mogą powodować szereg konfliktów w przyszłości, dlatego należy wszelkie wątpliwe kwestie ustalić umownie
  ..." - Zarządca 3-02-2010 www.zarzadca.eu/dyskusja/1110/

  "...To nie jest inwestycja wspólnoty.
  Zatem decyzje i koszty nie dotyczą wszystkich właścicieli lokali, a wyłącznie tych, którzy decydują się na tę inwestycję.
  Instalacja grzewcza będzie wspólną własnością inwestorów, a nie ogółu właścicieli lokali. Właściciele instalacji nie mogą przymusić niewłaścicieli do współfinansowania cudzej inwestycji.
  Wspólnota nie może podejmować w tej sprawie żadnych uchwał - z wyjątkiem wyrażenia zgody (na wniosek inwestorów) na ingerencję w nieruchomość wspólną (stropy, klatka schodowa) oraz pełnomocnictwa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w zakresie związanym z inwestycją..
  ." - owner 4-02-2010 www.zarzadca.eu/dyskusja/1110/
 • verus_zarzadzanie 12.06.13, 20:49
  Dzień Dobry
  1)Dobrze by było gdybyś zacytował dokładnie treść uchwały.
  2) Uchwała jest ważna jeżeli jest podjęta większością głosów.
  3) Proponuje dobry przegląd kominiarski i opinie kominiarza, czy instalacja c.o. może iść przewodami kominowymi, a następnie pismo od kominiarza do PINB.
  4) Uchwała jeżeli jest ważna obowiązuje wszystkich
  5) z punktu 4 wynika, że Pan X partycypuje w kosztach tak samo jak każdy inny właściciel. Według ustawy partycypowanie w kosztach powinno odbywać się wg ilości udziałów, chyba, że macie uchwałę o innym sposobie rozliczania tego kosztu.
  6) Wiadomo, że nie zmusicie Pana X do otworzenia wam drzwi i wpuszczenia do mieszkania. Pozostaje albo przekonanie Pana X albo po prostu pociągnięcie instalacji do miejsca gdzie zaczyna się jego własność.
  7) W kosztach ogrzewania Pan X też będzie uczestniczył w zakresie dotyczącym nieruchomości wspólnej.
  8) Powinno być jeszcze kilka uchwał związanych z nową instalacją, ale to już trzeba dokładnie znać szczegóły związane ze specyfika budynku.
  Nie jest wam potrzebny - tak jak ktoś sugerował- adwokat, to są normalne obowiązki zarządcy, administratora. Nic tutaj nie powinno wykraczać poza jego wiedzę.
  Pozdrawiam Ewa
 • balanger4 12.06.13, 22:04
  Proszę nie pisać bzdur!
  >4) Uchwała jeżeli jest ważna obowiązuje wszystkich<
  Uchwała niezgodna z prawem nie wywołuje żadnych skutków prawnych.
  Ta uchwała nakazująca wszystkim właścicielom zrezygnować w lokalach z ogrzewania indywidualnego (dotychczasowego) i podłączyć się do nowej budowanej kotłowni przez część właścicieli - jest niezgodna z prawem.
  Wspólnota może podejmować uchwały dotyczące NW a nie lokali właśicieli.
  > Pan X partycypuje w kosztach tak samo jak każdy inny właściciel.<
  Pan ten nie musi partycypować w żadnych kosztach w tej sprawie.
  "...owner 13-07-2010: Uchwały w tej sprawie można potłuc o kant... stołu.
  Instalacja centralnego ogrzewania, powstała w trakcie funkcjonowania wspólnoty mieszkaniowej, jeśli nie wyrazili na nią zgody wszyscy właściciele lokali, nie należy do nieruchomości wspólnej.
  Umowę w sprawie inwestycji oraz później w sprawie dostaw ciepła powinni zawrzeć wyłącznie ci spośród właścicieli lokali, którzy się zgodzili na tę inwestycję (i tylko oni powinni ją finansować). Dotychczasowe wydatki wspólnoty na te cele są nieuprawnione - właściciele lokali, którzy nie korzystają z c.o., nie powinni być obciążani ani kosztami inwestycji, ani kosztami wynikającymi z umowy o dostawy ciepła. To w ogóle nie jest sprawa wspólnoty mieszkaniowej, lecz grupy właścicieli - tej większości, która się podłączyła i która korzysta z c.o.
  Nie można zmusić właściciela lokalu do zmiany sposobu ogrzewania lokalu, będącego odrębną nieruchomością. Nie wolno też obciążać go kosztami, które nie są ani kosztami zarządu nieruchomością wspólną, ani kosztami eksploatacji jego lokalu.
  wspolnota.net.pl/poczekalnia/centralne-ogrzewanie-pec-t5239.html
  ..."
 • verus_zarzadzanie 12.06.13, 22:40
  „ Uchwała niezgodna z prawem nie wywołuje żadnych skutków prawnych.”
  Każda uchwała przyjęta przez wspólnotę wywołuje skutki w niej przewidziane. Chyba, że sad wyda stosowne orzeczenie.
  „Ta uchwała nakazująca wszystkim właścicielom zrezygnować w lokalach z ogrzewania indywidualnego (dotychczasowego) i podłączyć się do nowej budowanej kotłowni przez część właścicieli - jest niezgodna z prawem. „
  STOP nie znamy treści uchwały i nie możemy z góry przesądzać, że jest niezgodna z prawem. Podstawowa zasada prawna to domniemanie niewinności. Wypowiada się Pan na temat, którego treści Pan nie zna.
  „Wspólnota może podejmować uchwały dotyczące NW a nie lokali właśicieli.”
  Zgodnie z orzecznictwem i literaturą urządzenia i instalacje nie służące do wyłącznego użytku właściciela lokalu stanowią część wspólną.
  „Pan ten nie musi partycypować w żadnych kosztach w tej sprawie.”
  Jeżeli uchwała została podjęta przez wspólnotę w sposób przewidziany przepisami UOWL to ten Pan musi partycypować „w kosztach w tej sprawie” chyba, że sąd orzeknie coś innego
  „Instalacja centralnego ogrzewania, powstała w trakcie funkcjonowania wspólnoty mieszkaniowej, jeśli nie wyrazili na nią zgody wszyscy właściciele lokali, nie należy do nieruchomości wspólnej.”
  Proszę o wskazanie podstawy prawnej do takiego twierdzenia. W Internecie pisać każdy może. Od inteligencji czytających takie opinie zależy jak poważnie je potraktują. Dobrze będzie znać różnicę pomiędzy sposobem podejmowania decyzji w ramach czynności przekraczających zarząd zwykły w KC i UOWL.
  „Umowę w sprawie inwestycji oraz później w sprawie dostaw ciepła powinni zawrzeć wyłącznie ci spośród właścicieli lokali, którzy się zgodzili na tę inwestycję (i tylko oni powinni ją finansować).”
  Idąc tym torem myślenia budynek ocieplimy tylko od strony tych lokali które wyraziły na to zgodę i będą partycypowały w kosztach ocieplenia i jeżeli potrzeba to dzierżawy terenu też.

 • highrise 12.06.13, 22:59
  Ogólnie - słuszny pogląd. Pzdr SJ
 • haneczka_wm 13.06.13, 00:36
  highrise napisał:
  > Ogólnie - słuszny pogląd. Pzdr SJ

  A w szczegółach? Bo mówią, że diabeł tkwi w szczegółach, więc dlatego pytam licząc na to, iż nie jest to licencjonowany zarządca. :)


 • balanger4 12.06.13, 23:12
  Bardzo proszę poczytać dyskusję na ten temat tutaj :
  www.zarzadca.eu/dyskusja/4323/
  A także poniższy artykuł:
  "Zmiana sposobu ogrzewania"
  "...Nie jest prawdą, że wspólnota może podjąć uchwałę o zmianie sposobu ogrzewania lokali..."
  Artykuł pochodzi z: miesięcznika Administrator 3/2012
 • verus_zarzadzanie 12.06.13, 23:37
  Jeżeli Zarządcy z licencjami mylą pojęcia nieruchomości wspólnej i wyodrębnionego lokalu oraz instalacji wspólnych, to potem wywiązują się takie durne dyskusje, z których każdy cytuje to, co chce i interpretuje tak jak chce. Proszę o poważne cytaty z profesjonalnej literatury, lub konkretne orzecznictwo sądowe przydatne w tej sprawie.
 • haneczka_wm 13.06.13, 00:32
  verus_zarzadzanie napisała:
  > Jeżeli Zarządcy z licencjami mylą pojęcia nieruchomości wspólnej i wyodrębnione
  > go lokalu oraz instalacji wspólnych, to potem wywiązują się takie durne dyskusje,
  > z których każdy cytuje to, co chce i interpretuje tak jak chce.


  Nie musisz w nich uczestniczyć, skoro uznajesz je z durne. Trzeba się szanować, proszę pani...
  Pragnę tylko nadmienić, iż Ty również cytujesz to, co chcesz i interpretujesz jak chcesz. Nadmieniam przy okazji, że nikt Ciebie w tej materii z pozostałych uczestników w żaden sposób nie ogranicza, udowadniając swoje racje.

  verus_zarzadzanie napisała:
  > Proszę o poważne cytaty z profesjonalnej literatury, lub konkretne orzecznictwo sądowe > przydatne w tej sprawie.

  Proś, a będzie Ci dane. Przynajmniej trzeba mieć taką nadzieję...
 • japiter777 13.06.13, 09:04
  Uchwała , która podjęliśmy w sprawie budowy kotłowni oraz instalacji CO i CWU była napisana pod okiem urzędnika z Urzędu Miasta z wydziału Inwestycji. Brzmi ona mniejwiecej tak że: Właściciele nieruchomośći zgadzają sie na budowę kotłowni w piwnicy bloku oraz instalacji CO i CWU, wymiane pionów kanalizacyjnych. Została przyjęta wiekszościa głosów i ona stanowi podstawę oraz umocowanie prawne dla reprezentowania przez Zarząd Wspólnote w wydaniu pozwolenia o warunkach zabudowy, który juz otrzymaliśy ze skutkiem pozytywnym.
  Bardzo proszę o podpowiedź jak miała by wygladać uchwała , która zobowiązuje wszystkich mieszkańców do korzystania z nowej instalacji i kotłowni. Nadmienie iz wszyscy mieszkańcy oprócz wspomnianego wcześiej Pana X zgadzaja sie na waruki dotyczące ww iwestycji.
 • wiseman1 13.06.13, 12:15
  japiter777 napisał(a):

  > Bardzo proszę o podpowiedź jak miała by wygladać uchwała , która zobowiązuje ws
  > zystkich mieszkańców do korzystania z nowej instalacji i kotłowni. Nadmienie iz
  > wszyscy mieszkańcy oprócz wspomnianego wcześiej Pana X zgadzaja sie na waruk
  > i dotyczące ww iwestycji.
  Istotne jest jaka bedzie ta instalacja CO.
  Dzisiaj instalacje CO powinny byc typu etazowego co umozliwia w miare bezbolesne indywidualne rozliczanie kosztow ciepla na ogrzewanie.
  W przypadku systemu etazowego kazdy wlasciciel moze sobie wybrac rodzaj ogrzewania swojego mieszkania i nie byc zmuszanym przez dyktat wiekszosci.
 • japiter777 13.06.13, 13:28
  Niby masz rację, ale jak sobie wyobrażasz sytuację gdy część mieszkańców chce pozostać przy piecach kaflowych, część nie chce w ogóle mieć ogrzewania bo np. lubia zimno, część chce mieć tanie ciepło a takie my proponujemy(około 2,30 zł za 1 m2 mieszkania miesiecznie, PEC oferuje 5,00 zł miesiecznie za m2) a jescze inni chca mieć ogrzewanie z nitki gazowej, która jest poprowadzona przy bloku. Zeby np. mieć instalacje gazową w bloku trzeba miec pozwolenie od Zarządu Wspólnoty czyli Uchwałę przegłosowaną wiekszością. A my jako Zarzad nie wydamy nikomu takiej zgody dopóki (tak jak jest w naszej sytuacji) przeważająca wiekszośc praktycznie bez 1 mieszkańca chce ogrzewaie z kotłowi na ekogroszek.
 • wiseman1 13.06.13, 21:07
  japiter777 napisał(a):

  > Niby masz rację, ale jak sobie wyobrażasz sytuację gdy część mieszkańców chce p
  > ozostać przy piecach kaflowych, część nie chce w ogóle mieć ogrzewania bo np. l
  > ubia zimno, część chce mieć tanie ciepło a takie my proponujemy(około 2,30 zł z
  > a 1 m2 mieszkania miesiecznie, PEC oferuje 5,00 zł miesiecznie za m2) a jescze
  > inni chca mieć ogrzewanie z nitki gazowej, która jest poprowadzona przy bloku.
  > Zeby np. mieć instalacje gazową w bloku trzeba miec pozwolenie od Zarządu Wspól
  > noty czyli Uchwałę przegłosowaną wiekszością. A my jako Zarzad nie wydamy nikom
  > u takiej zgody dopóki (tak jak jest w naszej sytuacji) przeważająca wiekszośc p
  > raktycznie bez 1 mieszkańca chce ogrzewaie z kotłowi na ekogroszek.

  Rozwiazanie jest bardzo proste tylko wymaga dobrej woli.
  Nie wiem jak skonstrowany jest wasz budynek ale zapewne ma jakas klatke schodowa przez ktora mozna poprowadzic rury zasilania i odprowadzenia cieplej wody do CO.
  Kazdy kto chce, do tej instalacji sie podlaczy i na wejsciu umiescicie licznik ciepla dostarczonego z ktorego kazdego bedziecie rozliczac.
  Kto bedzie chcial inaczej ogrzewac swoje mieszkanie to jego sprawa.

  Jesli chodzi o ta "samowole" wlasciciela ktory stoi wam na drodze to z tego co piszesz wynika ze stala sie ona "samowola" w waszych oczach dopiero gdy on nie zgodzil sie z waszymi planami. Do tego czasu wy rowniez stosowaliscie takie "samowole" do ogrzewania swoich mieszkan i wtedy wam to nie przeszkadzalo.
  Wybacz ale jedzie mi to zwyczajna zemsta.

  Co do cen to te 5 zl/m2 od waszego PEC to jakis horror.
  U nas PEC bieze 2.2zl/m2 i to jest jeszcze stawka przed ociepleniem budynku.

  Czy w tych waszych wyliczeniach kosztu braliscie pod uwage wynagrodzenie palacza do tej waszej kotlowni na groszek?
  Gdzie bedziecie wywalac poplol?

  Jesli macie gaz kolo budynku dlaczego w tej piwnicy nie planujecie postawic kociol gazowy.

  Mozna tez dostarczyc gaz do mieszkan i kazdy zrobi sobie wlasna instalacje w mieszkaniu na swoj kociol gazowy. (kominy powinny juz byc bo mieliscie/macie piece kaflowe)

  Opcja to rowniez ogrzewanie elektryczne akumulacyjne zainstalowane do piecow kalfowych z przejsciem na dwie taryfy elektryczne.

  Opcji jest duzo i trzeba je bylo wczesniej przedyskutowac z wlascicielami.
 • japiter777 14.06.13, 08:34
  Żadna zemsta. Poprostu chcemy mieć jednolite ogrzewanie, juz pomijając kwestie bezpieczeństwa - Pan X nie ma żadnych dokumentów, a piec na ekogroszek ma w piwnicy nad mieszkaniem lokatora z parteru , bo on sam mieszka na 1 piętrze. Nie muszę Ci pisać , że piec automatyczny na ekogroszek moze zamienić sie w bombę.
  A co do cen PEC to naprawde u nas w bloku obok ludzie płacą po 4,70 zł za m2 + niedopłaty na koniec sezonu. Wychodzi im około 5,00 zł za m2. Z tego powodu na naszym osiedlu powstało juz kilka kotłowni na ekogroszek. I tak podam Ci, że blok 1200 m2 zużywa około 18-20 ton ekogroszku lub węgla drobny orzech(mozna nim palić w niektórych piecach z podajnikiem tłokowym) i koszt miesieczny to 2,30 za m2 razem z palaczem. Popiół na tonę węgla to dosłownie 1 wiaderko 10 litrowe , wybierane raz na 2 tygodnie.
 • wiseman1 14.06.13, 10:42
  japiter777 napisał(a):

  > Żadna zemsta. Poprostu chcemy mieć jednolite ogrzewanie, juz pomijając kwestie
  > bezpieczeństwa - Pan X nie ma żadnych dokumentów, a piec na ekogroszek ma w piw
  > nicy nad mieszkaniem lokatora z parteru , bo on sam mieszka na 1 piętrze. Nie m
  > uszę Ci pisać , że piec automatyczny na ekogroszek moze zamienić sie w bombę.

  Wiekszosc ludzi chciala by miec indywidualne ogrzewanie ktorego koszt beda mogli sami kontrolowac.

  Wy tez nie mieliscie zadnych dokumentow kiedy mieliscie te swoje indywidualne ogrzewania zanim zdecydowaliscie ze chcecie miec jednolite. Hipokryzja???

  Czym sie rozni piec/bomba pan X od waszego pieca/bomby?
  Oba sa piecami automatycznymi na ekogroszek

  > A co do cen PEC to naprawde u nas w bloku obok ludzie płacą po 4,70 zł za m2 +
  > niedopłaty na koniec sezonu. Wychodzi im około 5,00 zł za m2. Z tego powodu na
  > naszym osiedlu powstało juz kilka kotłowni na ekogroszek. I tak podam Ci, że bl
  > ok 1200 m2 zużywa około 18-20 ton ekogroszku lub węgla drobny orzech(mozna nim
  > palić w niektórych piecach z podajnikiem tłokowym) i koszt miesieczny to 2,30 z
  > a m2 razem z palaczem. Popiół na tonę węgla to dosłownie 1 wiaderko 10 litrowe
  > , wybierane raz na 2 tygodnie.

  Ja Ci wierze ze macie takie ceny ciepla z PEC ale nadal uwazam je za horror.

  Nie skladaja mi sie jakos podane przez ciebie koszty.
  18-20 ton wegla na sezon (6 miesiecy) to 3 - 3.3 tony miesiecznie.
  Nie wiem jak daleko jest wasz dom od kopalni ale dobry groszek ktory bedzie dawal malo popiolu i kamieni kosztuje ok 700 zl za tone. (jesli nie wiecej).
  1200x2.3=2760
  koszt palacza jakies 1000 miesiecznie
  za 1760 ktore pozostanie kupisz tylko 2.5 tony paliwa.
  Nie ma tu jeszcze kosztu utylizacji popiolu czy konserwacji kotla i calej instalacji CO.

  Kupicie tanszy wegiel to skonczy sie awariami kotla i znacznie wieksza iloscia popiolu.

  Nie odpowiedziles dlaczego nie braliscie pod uwage gazu ktory macie kolo domu.
 • japiter777 14.06.13, 11:06
  Chodzi o to , ze u nas wiekszość czyli 29 rodzin chce mieć ciepło z naszej wspólnej kotłowni. Ogrzewanie gazowe jest jeszcze droższe od PEC. Sam wiesz, ze mamy gaz najdrozszy w Unii Europejskiej. Poza tym byłyby kłopoty z uzyskaniem pozwolenia a ogrzewanie gazowe indywidualne , poniewaz przewody kominowe nie spełniaja warunków.
  Nie mieliśmy jednolitego ogrzewania. Fakt. Nie jest to hipokryzja tylko zdrowy rozsądek. Nie chcemy doprowadzic do tego żeby blok stał się eldorado dla indywidualnych pomysłów mieszkańców. We Wspólnocie rządzi większość. Stanowisko mieszkańcow jest jednoznaczne. Nie wydamy pozwolenia na ogrzewanie gazowe indywidualnym osobą. Poprostu nie chcemy miec takiej instalacji w swoim bloku.
  Co do kosztów to masz rację, sa one wyliczone "na styk". Popiół tak jak Ci napisałem - wiaderko 10 litrów raz na 2 tygodnie. Kotłownia z piecami na ekogroszek nie wymaga kontroli 24/24. Mozna spokojnie znaleźć taniego palacza, który zgodzi sie obsługiwać za mniej niż 1000 zł.
 • haneczka_wm 14.06.13, 12:48
  japiter777 napisał(a):
  > Nie chcemy doprowadzic do tego żeby blok stał się eldorado dla indywidualnych
  > pomysłów mieszkańców.

  Blok to jedno, ale mieszkania/lokale właścicieli, które są odrębna własnością - to drugie. Tutaj wspólnota nie ma nic do gadania. Nie ma prawa ingerować w prywatną własność i to jest Wasz problem, o ile nie możecie/potraficie (wiem, że to trudne:)) dogadać się pokojowo.

  japiter777 napisał(a):
  > We Wspólnocie rządzi większość.

  Tak. Jednak dotyczy to jedynie decyzji podejmowanych odnośnie nieruchomości wspólnej. W innych sprawach pozostaje Wam umowa, czyli dogadanie się i zgoda wszystkich.

  japiter777 napisał(a):
  > Stanowisko mieszkańcow jest jednoznaczne. Nie wydamy pozwolenia na
  > ogrzewanie gazowe indywidualnym osobą. Poprostu nie chcemy miec takiej
  > instalacji w swoim bloku.

  Nie. Stanowisko mieszkańców nie jest jednoznaczne, bo dotyczyłoby wszystkich właścicieli - a tak nie jest.
  To, że Wy nie wydacie pozwolenia jest bez znaczenia w odniesieniu do prywatnego lokalu. Są przepisy mówiące o prawie właściciela (a nawet dotyczą również najemcy) do wyposażenia jego lokalu w różnego rodzaju, niezbędne instalacje i nikt nie może mu tego ograniczać, jeśli tylko spełni warunki prawem przewidziane wyposażając lokal w/w instalacje.
  Jeśli będziecie właścicielowi lokalu ograniczać tę swobodę, mając w uzasadnieniu "nie, bo nie" to uzyska tę zgodę na drodze sądowej. Wystarczy do tego trochę jego determinacji w sprawie.
 • wiseman1 14.06.13, 13:22
  japiter777 napisał(a):

  > Chodzi o to , ze u nas wiekszość czyli 29 rodzin chce mieć ciepło z naszej wspó
  > lnej kotłowni. Ogrzewanie gazowe jest jeszcze droższe od PEC.

  Czy ktos z was to kompleksowo policzyl?
  W Warszawie ogrzewanie gazowe jest tansze od PEC wiec mam watpliwosci.

  > Poza tym byłyby kłopoty z uzyskaniem pozwolenia a ogrzewanie gazowe indywidualne ,
  > poniewaz przewody kominowe nie spełniaja warunków.

  Koszt doprowadzenia przewodow kominowych aby spelnialy warunki nie jest duzy.

  > Nie mieliśmy jednolitego ogrzewania. Fakt. Nie jest to hipokryzja tylko zdrowy
  > rozsądek.

  Hipokryzja jest oskarzanie kogos o samowolke kiedy dotychaczas sami z takich samowolek korzystaliscie.

  > Nie chcemy doprowadzic do tego żeby blok stał się eldorado dla indywidualnych
  > pomysłów mieszkańców.

  Czyli nie macie problemow z ograniczaniem praw wlascicieli.

  > We Wspólnocie rządzi większość.

  Ale tylko w przypadku kiedy dotyczy to czesci wspolnych.
  Nie macie prawa decydowac co sie dzieje w mieszkaniach wlascicieli.
  Jesli ktorys z nich chce pozostac przy indywidualnym ogrzewaniu to nic wam do tego.
  Sytuacja bylaby inna gdyby takie wspolne ogrzewanie juz istanialo o ktorys wlasciciel chcialby sie odlaczyc.

  > Stanowisko mieszkańcow jest jednoznaczne. Nie wydamy pozwolenia na ogrzewanie
  > gazowe indywidualnym osobą. Poprostu nie chcemy miec takiej instalacji w swoim bloku.

  Do czasu az ktos was wezmie do sadu i przegracie z kretesem.
  Gaz jest takim samym zrodlem energii jak cieplo z PEC czy prad.

  > Co do kosztów to masz rację, sa one wyliczone "na styk". Popiół tak jak Ci napi
  > sałem - wiaderko 10 litrów raz na 2 tygodnie. Kotłownia z piecami na ekogroszek
  > nie wymaga kontroli 24/24. Mozna spokojnie znaleźć taniego palacza, który zgod
  > zi sie obsługiwać za mniej niż 1000 zł.

  1000zl to bedzie wasz koszt bo palacz dostanie z tego moze 700zl bo przeciez nie zamierzacie zatrudniac kogos na czarno.
  Tego popiolu moze byc wiecej jak zaczniecie kupowac tani wegiel.
  Czy macie juz plan co z tym popiolem bedziecie robic?
  Do smieci go wyrzucac nie wolno.
  Jaki procent kosztow ogrzewania przyjeliscie za koszt utrzymania instalacji?
  Jesli mniejszy niz 10% to prosicie sie o klopoty.
  Widac ze nie mieliscie jeszcze doczynienia z piecem na ecogroszek.
  Kupicie tani wegiel i kamieniem ktory z niego pozostanie bedziecie brukowac podworko, gory popiolu przeslonia wam niebo a wasz palacz bedzie caly czas siedzial przy piecu i walczyl z zacinajacym sie podajnikiem. Upewnijcie sie wiec ze palacz bedzie takze zdolny do naprawiania pieca ale taki ktos za 700 miesiecznie nie bedzie chcial pracowac.
 • japiter777 14.06.13, 18:59
  Za ciepło PEC u nas w mieście płaci sie przez cały rok 4,70 zł miesiecznie za m2 mieszkania(taka stawka jest u mnie na osiedlu). My będziemy płacić 2,30 zł na miesiąc tez przez cały rok 1200 m2 pow. użytkowa bloku x 2,30 x 12 miesiecy = 33.120 zł.
  Węgiel 20 ton 20 x 800 = 16.000. Zostaje nam 17.120 zł.
  Palacz 6 miesiecy x 1.000 zł = 6.000 zł. Zostaje nam na amoryzacje kotłów, wywóz popiołu i ewentualne naprawy 11.120 zł. rocznie.
 • wiseman1 16.06.13, 22:51
  japiter777 napisał(a):

  > Za ciepło PEC u nas w mieście płaci sie przez cały rok 4,70 zł miesiecznie za
  > m2 mieszkania(taka stawka jest u mnie na osiedlu). My będziemy płacić 2,30 zł n
  > a miesiąc tez przez cały rok 1200 m2 pow. użytkowa bloku x 2,30 x 12 miesiecy =
  > 33.120 zł.
  > Węgiel 20 ton 20 x 800 = 16.000. Zostaje nam 17.120 zł.
  > Palacz 6 miesiecy x 1.000 zł = 6.000 zł. Zostaje nam na amoryzacje kotłów, wywó
  > z popiołu i ewentualne naprawy 11.120 zł. rocznie.
  A:
  Gdzies tam wczesniej napisales:
  " ... Właściciele nieruchomośći zgadzają sie na budowę kotłowni w piwnicy bloku oraz instalacji CO i CWU, wymiane pionów kanalizacyjnych."
  Wynika z tego ze ten kociol bedzie rowniez ogrzewal CWU.
  Jesli tak to musi on dzialac caly rok.
  B:
  Czy macie w swoim budynku miejsce na skladowanie tych 20 ton wegla?
  C:
  11.120zl na utrzymanie instalacji i jej amortyzacje to troche malo ale zapewne jakis specjalista wam wyliczyl ze to wystarczy. Oby to nie byla ta samo osoba ktora wam ten system sprzedaje.
 • stary-4 17.06.13, 01:19
  Budynek w którym mieszkam jest ogrzewany kotłownią na gaz ziemny. Rok budowy budynku 1936 mieszkania o wysokosci 3 m , nie ma dodatkowej izolacji cieplnej. Koszt ogrzania 1m2
  mieszkania za 2012 rok 2,11zł, za 2011 1,9 zł. Misięczny koszt obsługi kotłowni 150zł.
  Raz w roku kontrola nadzoru 440zł. Koszt podgrzania 1m3 wody 19,80zł. A przez ciekawość
  czy w kuchniach to palicie węglem, drzewam czy macie kuchenki gazowe. Jeśli posiadacie kuchenki gazowe to w budynku znajduje się instalacja gazowa której tak się boicie.
 • balanger4 14.06.13, 19:03
  Widzisz verus-zarządzanie - jako firma zarządzajaca nieruchomościami skompromitowałaś się.
  Dla ciebie artykuły w czasopiśmie fachowym ("Administrator") są nierzetelne, opinie znanych i cenionych od lat dyskutantów z innych forum są bajdurzeniem bo każdy może pisać.
  Tu w tym wątku najświeższe opinie Haneczki:
  >Blok to jedno, ale mieszkania/lokale właścicieli, które są odrębna własnością - to drugie. Tutaj wspólnota nie ma nic do gadania. Nie ma prawa ingerować w prywatną własność i to jest Wasz problem, o ile nie możecie/potraficie (wiem, że to trudne:)) dogadać się pokojowo. <
  >Jednak dotyczy to jedynie decyzji podejmowanych odnośnie nieruchomości wspólnej. W innych sprawach pozostaje Wam umowa, czyli dogadanie się i zgoda wszystkich. <
  >Nie. Stanowisko mieszkańców nie jest jednoznaczne, bo dotyczyłoby wszystkich właścicieli - a tak nie jest.
  To, że Wy nie wydacie pozwolenia jest bez znaczenia w odniesieniu do prywatnego lokalu. Są przepisy mówiące o prawie właściciela (a nawet dotyczą również najemcy) do wyposażenia jego lokalu w różnego rodzaju, niezbędne instalacje i nikt nie może mu tego ograniczać, jeśli tylko spełni warunki prawem przewidziane wyposażając lokal w/w instalacje.
  Jeśli będziecie właścicielowi lokalu ograniczać tę swobodę, mając w uzasadnieniu "nie, bo nie" to uzyska tę zgodę na drodze sądowej. Wystarczy do tego trochę jego determinacji w sprawie.
  <
  - i wiseman1:
  >We Wspólnocie rządzi większość.
  Ale tylko w przypadku kiedy dotyczy to czesci wspolnych.
  Nie macie prawa decydowac co sie dzieje w mieszkaniach wlascicieli.
  Jesli ktorys z nich chce pozostac przy indywidualnym ogrzewaniu to nic wam do tego.
  Sytuacja bylaby inna gdyby takie wspolne ogrzewanie juz istanialo o ktorys wlasciciel chcialby sie odlaczyc.
  <
  - dla ciebie też nic nie znaczą bo jak widać nie masz pojęcia co oznacza zarządzanie NW we wspólnocie ani nie wiesz co to jest prawo własności.
  Nie pozostaje mi do tych opinii nic dodać nic ująć.
  Dobrze by było abyś sprostowała swoje błędne teorie i ratując twarz w osobnym wejściu przyznała, że w tej sprawie rzeczywiscie nie miałaś racji .
  W innym wypadku każdemu będę polecał aby jak najdalej trzymali się od takiej firmmy zarządzającej, która nie zna elementarnych zasad obowiązujacych we wspólnotach wynikających z zapisów UoWL i Kc.
 • wiseman1 13.06.13, 12:04
  verus_zarzadzanie napisała:

  > Każda uchwała przyjęta przez wspólnotę wywołuje skutki w niej przewidziane.
  > Chyba, że sad wyda stosowne orzeczenie.

  Raczy Pan zartowac.
  Jesli przeglosuja uchwale ze ma sie Pan wyprowadzic ze swojego mieszkania to z pewnoscia zmieni Pan zdanie.

  > Zgodnie z orzecznictwem i literaturą urządzenia i instalacje nie służące do
  > wyłącznego użytku właściciela lokalu stanowią część wspólną.

  Pod warunkiem ze takie instalacje istnieja.

  > Idąc tym torem myślenia budynek ocieplimy tylko od strony tych lokali które
  > wyraziły na to zgodę i będą partycypowały w kosztach ocieplenia i jeżeli potrze
  > ba to dzierżawy terenu też.


  Nie jest to to samo bo elewacja jest czescia wspolna a nieistniejaca a planowana instalacja nia nie jest.
 • mire_k56 13.06.13, 15:39
  japiter777-
  Bardzo proszę o podpowiedź jak miała by wygladać uchwała , która zobowiązuje wszystkich mieszkańców do korzystania z nowej instalacji i kotłowni.
  A po co Wam taka głupia uchwała?
  A uchwaliliście obowiązek zużywania wody lub energii?
  Uchwaliliście budowę jednolitego systemu CO, uchwalcie wielkość zaliczki i to egzekwujcie.
  Jak niezadowolony zaskarży uchwałę poczekacie na orzeczenie. Jestem w 99% pewny ,że sąd skargę odrzuci. Ale dopilnujcie wydanie decyzji o rozbiórce jego samowoli budowlanej.
 • lesher 17.06.13, 08:50
  prawo.rp.pl/artykul/757961,1020206-Wspolnota-ma-uwzglednic-indywidualna-inwestycje.html

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka