Dodaj do ulubionych

Zmiana użytkowania wieczystego na prawo własności

18.06.19, 21:20
Z nowym rokiem zmienil sie przepis, ktory automatycznie zmienia użytkowanie w prawo własności. Byłam w urzedzie dowiedzieć sie czy nas obejmuje. Pani powiedziała, ze tak i tu zaczynaja sie schody i to duże. Mieszkanie mam w kamienicy gdzie tylko moje i sasiadki sa mieszkaniami wlasnosciowymi reszta czyli 4 nalezy do gminy. Pani w urzedzie poinformowała mnie, ze przeksztalcenie dotyczy łącznie mieszkania i ogrodka nalezacego do budynku za ktory place podatek w sumie sa dwa jeden od gruntu drugi za uzytkowanie wieczyste. Wiec teraz teoretycznie mogę z niego korzystać swobodnie ale jesli chodzi o ogrodzenie go musze udac sie do zarzadcy naszej wspólnoty. Niestety nie zastalam go. Natomiast uslyszalam, ze to nie dotyczy ogrodka i jesli chce z niego korzystać musze go najpierw wydzierzawic od spółdzielni i napisac na mapce jaką część chce uzytkowac i ile moge placic na rzecz wspólnoty za dzierżawę. Wiem, ze musze czekac na pismo z urzędu. Chodzi mi o to czy to tak faktycznie musi wyglądać? Czy musze wzywac geodete lub dzierzawic ten grunt? Ma moze jest inne rozwiązanie?
Edytor zaawansowany
  • majkowa 19.06.19, 12:57
    Raz Pani pisze o wspólnocie mieszkaniowej, raz o spółdzielni, a to dwie zupełnie różne sprawy.

We wspólnocie mieszkaniowej tylko mieszkanie (lokal) stanowi własność zaś część wspólna czyli grunt, dach, ściany klatka schodowa, niektóre instalacje itp. stanowią współwłasność wszystkich właścicieli (zgodnie z posiadanymi udziałami).

Wszyscy właściciele mogą korzystać z części wspólnych zgodnie z ich przeznaczeniem, przy czym zobowiązani są do korzystania w taki sposób, aby nie utrudniać go innym współwłaścicielom.
    Nie może Pani sama rozporządzać ogródkiem bez zgody wszystkich właścicieli, np. ogradzać go i zabraniać innym korzystania z niego.
    Wymóg zgody wszystkich właścicieli wynika z tego że Pani wspólnota jest "mała".

Zgodnie z Ustawą o własności lokali z 24 czerwca 1994 roku można wyodrębnić dwa rodzaje wspólnot mieszkaniowych:

- małą (do 7 lokali) – gdzie zarządzanie nieruchomością odbywa się na zasadzie przepisów o współwłasności. Oznacza to, że do wykonania czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu konieczna jest zgoda wszystkich właścicieli. Bez jednomyślnie podjętej decyzji każdy współwłaściciel ma prawo wystąpić o rozstrzygnięcie do sądu
    - dużą (od 8 lokali) – gdzie zarządzanie nieruchomością wymaga uchwały właścicieli lokali, którzy wyrazili zgodę na dokonanie takich czynności. Decyzja może zapaść większością głosów liczoną według udziałów. Tego typu uchwały mogą być podejmowane na zebraniu wspólnoty lub w drodze indywidualnego zbierania głosów wyrażonych na piśmie.

• juslena 19.06.19, 13:42
    Tak zgadza sie to dla mnie zrozumiale. Tylko jestem juz tak skolowana tym, że kazdy mowi cos innego. Czyli mam udzial w czesci wspolnej, dalej korzystamy ze wspolnego ogrodka i tu padlo, ze jesli nie mam umowy dzierżawy to nie mogę z tego ogrodka korzystać. A jesli bym chciala wydzielić to tak jak piszesz musze miec zgode wspolnoty. Chodzi mi raczej o tą dzierżawę od spółdzielni. Jesli poprzedni wlasciciel nie przekazał mi takiej informacji ani dokumentacji to co w zwiazku z korzystaniem. Nie wiem czy druga właścicielka ja posiada ale strasznie sie "piekli" gdy my jestesmy na ogrodku lub ktos inny z lokatorów. Do tej pory mówiono mi, ze moge korzystać na rowni z innymi az do uzyskania informacji o jakiejś dzierzawie i jesli jej nie posiadam to jednak nie moge z niego korzystać. Juz sama tego nie ogarniam.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.