Dodaj do ulubionych

Manko zarządcy

11.09.19, 11:04
W małej wspólnocie mieszkaniowej od kilku lat 2 właścicieli nie płaci czynszów. Zarządca, zamiast windykować jak ma w umowie, wykorzystywał fundusz remontowy niezgodnie z naszym statutem, opłacając nim, bez pytania nas: media, własne wynagrodzenie, prawnika. Dopiero 10 miesięcy temu skierował sprawę dłużnika do sądu i podobno teraz uzyskał korzystny dla nas wyrok (wszystkie dokumenty są rzekomo u prawnika), ale pieniędzy nadal nie ma. W rezultacie konta bankowe mamy puste, a budynek jest w złym stanie.
Zamierzamy rozwiązać umowę z zarządcą.
Czy możemy żądać od zarządcy uzupełnienia konta funduszu remontowego tak, aby suma zgadzała się z wpłatami właścicieli i wydatkami tylko zgodnymi z uchwałami wspólnoty?
Edytor zaawansowany
 • majkowa 11.09.19, 12:46
  Nie możecie.
  1/. Wynagrodzenie zarządcy też jest zgodne z uchwałami wspólnoty (Planem Gospodarczym) i ma prawo je sobie wypłacić. Czy macie w umowie o zarządzanie zapis uzależniający wypłatę wynagrodzenia zarządcy od wpłat wszystkich właścicieli?
  2/. Tak samo prawidłowo postąpił płacąc za media, gdzie związany był podpisanymi umowami o dostawy, oraz troską o to by nie dopuścić do odcięcia mediów innym mieszkańcom.
  3/. Podobnie wydatki na prawnika były wydatkami koniecznymi i działaniem dla dobra oraz na rzecz wspólnoty.

  To nie jest manko zarządcy, tylko nie płacących współwłaścicieli nieruchomości. Zarządca nie odpowiada za te zaległości.
  Pod Pana zarządem wspólnota pozostała by bez wody, ogrzewania i prądu, do tego nie miał by kto ściągać długów.
 • justynuszka23 11.09.19, 13:18
  Sąd przysądził należnośc. to co ma ci zwracać zarządca? Masz w umowie zapis o płatnościach wykonywanych przez zarządcę na rzec właścicieli? Byłoby to kuriozum, ale jeśli masz...
 • 4krakowiak 12.09.19, 21:27
  Dziękuję za te opinie.
  Niemniej uważam, że zarządca dopuścił się zaniedbań prezystępując do windykacji dopiero po 3 latach (dłużnik już jest niewypłacalny), a na zmiany przeznaczenia funduszu remontowego powinien uzyskać uchwały współnoty.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka