• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
Dodaj do ulubionych

Co może wybrana komisja skrutacyjna ?

  • 09.03.05, 11:18
    Witam.
    Na zebraniu właścicieli ( duża wspólnota)zostła wybrana komisja skrutacyjna
    do przeprowadzenia głosowań i obliczenia wyników. Cz w świetle obowiązujących
    przepisów może ona w sytuacji gdy była mała frekwencja dokończyć
    przeprowadzenie głosowania metodą indywidualnego zbierania głosów?.Czy
    obowiązkowo musi to robić Zarząd?
    Edytor zaawansowany
    • 09.03.05, 12:08
      ola19801 napisała:

      > Witam.
      > Na zebraniu właścicieli ( duża wspólnota)zostła wybrana komisja skrutacyjna
      > do przeprowadzenia głosowań i obliczenia wyników. Cz w świetle obowiązujących
      > przepisów może ona w sytuacji gdy była mała frekwencja dokończyć
      > przeprowadzenie głosowania metodą indywidualnego zbierania głosów?.Czy
      > obowiązkowo musi to robić Zarząd?

      Członek zarządu może udzielić pełnomocnictwa szefowi komisji skrótacyjnej do
      realizacji kwerendy.


      --
      Pozdrawiam
      mt
      • 09.03.05, 23:16
        Art. 23. 1. Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu,
        bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; uchwała może być
        wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze
        indywidualnego ich zbierania.

        Witek601*Jeśli na Zarząd jest scedowane indywidualne zbieranie głosów po
        zebraniu ,a komisja sk. jest tylko na czas zebrania i sporządza protokół z
        głosowań,to dalsza inicjatywa co dalej z niepodjętymi uchwałami po zebraniu
        należy wyłącznie do Zarządu.U nas radzimy sobie sami - k.s świadczy pracę (na
        zebraniu) nie biorąc za nią pieniędzy i wyręczanie Zarządu w tym tak ważnym
        temacie uważam za spore nadużycie nie mające umocowania w UWL.
        Udzielanie pełnomocnictwa
    • 09.03.05, 16:01
      Pełnomocnictwo ustawowe do składania oświadczeń woli wynika z:
      Art. 21. 1. Zarząd kieruje sprawami wspólnoty mieszkaniowej i reprezentuje ją na
      zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali.
      2. Gdy zarząd jest kilkuosobowy, oświadczenia woli za wspólnotę mieszkaniową
      składają przynajmniej dwaj jego członkowie.

      Niewątpliwie wydanie polecenia przelewu określonej kwoty z rachunku wspólnoty
      stanowi wyrażenie woli.
      Ustawa o własności lokali w żadnym z artykułów nie wspomina o tym, że Zarząd
      może udzielać komukolwiek dalszych pełnomocnictw.

      Ponieważ problem ten nie jest uregulowany w UWL obowiązują przepisy kodeksu
      cywilnego.

      W art. 106 k.c. zapisano:
      Art. 106. Pełnomocnik może ustanowić dla mocodawcy innych pełnomocników tylko
      wtedy, gdy umocowanie takie wynika z treści pełnomocnictwa, z ustawy lub ze
      stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa.

      W przypadku członków Zarządu Wspólnoty żaden z tych przypadków nie ma miejsca.
      Moim zdaniem o upoważnienie do zbierania głosów należy poprosić zebranie
      właścicieli.


      --
      Jan Jefimik
      "Mega-Pol" Zarządzanie Nieruchomościami
      93-574 Łódź ul.Radwańska 39 tel (42) 637-71-86
      • 09.03.05, 17:35
        Czyli administrator/firma zarządzająca też nie może przeprowadzać
        indywidualnego zbierania głosów bez specjalnego umocowania uchwałą? Czy można
        przeprowadzić rozdanie kart do głosowania za pośrednictwem skrzynek pocztowych
        i zbieranie ich w siedzibie administracji?
        • 09.03.05, 22:35
          i znów niejasne sformułowania : co to znaczy administrator/firma zarzadzająca ?
      • 10.03.05, 00:02
        jefimik napisał:

        > Art. 106. Pełnomocnik może ustanowić dla mocodawcy innych pełnomocników tylko
        > wtedy, gdy umocowanie takie wynika z treści pełnomocnictwa, z ustawy lub ze
        > stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa.

        Członek zarządu jest pełnomocnikiem umocowanym do reprezentowania wspólnoty z
        mocy ustawy, więc nie widzę przeszkód by mógł ustanawiać swoich pełnomocników.

        --
        Pozdrawiam
        mt
        • 10.03.05, 00:28
          zarząd nie jest pełnomocnikiem ;
          Sąd Najwyższy zważył, co następuje: ( I CKN 130/97 z dnia 26.06.1997 )
          Przede wszystkim trafny jest zarzut kwestionujący prawidłowość odwołania się
          przez Sąd drugiej instancji do przepisu art. 103 kc, który - jako normujący
          skutki prawne działania rzekomego pełnomocnika (falsus procurator), a więc
          osoby w chwili zawierania umowy nie umocowanej lub wprawdzie dysponującej
          pełnomocnictwem, ale przekraczajšcej jego zakres - nie ma zastosowania w
          przypadku działania organu osoby prawnej, a taką funkcję, będąc członkiem
          zarzšdu pozwanej spółki, pełnił w czasie podpisywania umowy z powodem dyrektor
          Paweł W. Uszło zarazem uwagi Sądu, że problematykę działania osoby prawnej, jej
          reprezentacji, a także skutków czynności podjętych przez "rzekomy organ",
          regulują przepisy art. 38 i 39 kc, do których - nawet przez analogię - nie mają
          zastosowania przepisy o przedstawicielstwie (w tej kwestii por. wyrok Sądu
          Najwyższego z dnia 12 grudnia 1996 r., I CKN 22/96, OSNC 1997/6-7 poz. 75).
          Tylko na marginesie, bo ta kwestia przy analizie art. 103 kc usuwa się na plan
          dalszy, trzeba wskazać na słuszność wyrażonej w kasacji uwagi skarżącego, że z
          żadnego przepisu nie wynika, aby współdziałanie osób upoważnionych do składania
          oświadczeń woli w imieniu osoby prawnej wymagało szczególnej formy oraz
          równoczesności działania. Obowiązuje zatem zasada wyrażona w art. 60 kc, według
          której wola osoby dokonujšcej czynności prawnej może być wyrażona przez każde
          zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny (por.
          wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 listopada 1975 r., II CR 555/75, OSNCP 1976/10
          poz. 214).
          • 10.03.05, 00:35
            serafin666 napisał:

            > zarząd nie jest pełnomocnikiem ;

            Tak, wyraziłem się nieprecyzyjnie. Jest raczej przedstawicielem ustawowym (art.
            96 KC).

            --
            Pozdrawiam
            mt
            • 10.03.05, 00:58
              Witam.
              Jak omawiana sytuacja ma się do faktu że w trakcie zebrania rozpoczęto
              głosowanie nad odwołaniem Zarządu. Czy komisji skrutacyjne ma wieksze moralne
              prawo od Zarządu dokończyć głosowanie indywidualnego zbierania głosów czy nie?
              • 10.03.05, 01:11
                oczywiście , że większe ;
                Wyrok SN z dnia 08.07.2004 IV CK 543/03
                Uchybienia formalne dotyczace trybu podjęcia uchwały o odwołaniu zarządu
                wspólnoty mieszkaniowej nie mogą być podstawą uchylenia jej przez sąd , jeśli
                nie miały wpływu na treść tej uchwały ( przeprowadzono głosowanie w
                trybie indywidualnego zbierania podpisów bez udziału zarządu )
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.