co wchodzi w przegląd pięcioletni Dodaj do ulubionych

  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Czy w czasie przeglądu pięcioletniego budynku jako administrator (zarząd
    wspólnoty) jesteśmy zobowiązani do wykonania przeglądu instalacji
    elektrycznej w lokalach mieszkalnych czy tylko w części wspólnej? Prawo
    budowlane nie precyzuje tego ale instalacja elektryczna w lokalu mieszkalnym
    nie jest częścią wspólną i jej stan nie ma bezpośredniego wpływu na pozostałą
    część instalacji. Moim zdaniem wspólnota powinna dokonać przeglądu tylko do
    liczników indywidualnych (UWL mówi o zarządzaniu częściami wspólnymi czyli
    między innymi tylko wspólnymi instalacjami) Trochę bardziej sprawa komplikuje
    się przy instalacji gazowej bo niby w lokalu nie jest już częścią wspólną ale
    ma jednak wpływ na bezpieczeństwo użytkowania całego budynku. Czy jest to
    gdzieś jasno powiedziane co z tym przeglądem (chodzi mi raczej o dokumenty a
    nie przemyślenia różnych osób) może są już na ten tamat jakieś opracowania
    wiążące dla zarządców?
    • Rozporządzenie wyraźnie mowi o przeglądzie CAŁEGO budynku. Nie ma w prawie
      budowlanym i rozporządzeniach wykonawczych powiązania z ustawą o własności
      lokali, stąd często te nieporozumienia i wątpliwości. Obowiązek przeglądów jest
      nałożony ustawą prawo budowlane na właściciela lub zarządce. Skoro są
      współwłaściciele, to jasne, że na wspołwłascicieli.
      --
      dobud
      • Przeprowadzanie okresowych kontroli budynków mieszkalnych, ich zakres i
        częstotliwość, reguluje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i
        Administracji z dnia 16.08.1999r. w sprawie warunków technicznych użytkowania
        budynków mieszkalnych opublikowane w Dzienniku Ustaw nr. 74 z dnia 9.09.1999r
        poz. 836.

        Zobacz też www.szan.org.pl/rz06a.htm

        Pozdrawiam.
    • Utrzymanie obiektów budowlanych
      Art. 61.
      Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany utrzymywać i
      użytkować obiekt zgodnie z zasadami, o których mowa w art. 5 ust. 2.
      Art. 62.
      1. Obiekty powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela
      lub zarządcę:
      1) okresowej kontroli, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu
      technicznego:
      a) elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy
      atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas
      użytkowania obiektu,
      b) instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,
      c) instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych
      i wentylacyjnych);
      2) okresowej kontroli, co najmniej raz na 5 lat, polegającej na sprawdzeniu
      stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki
      obiektu budowlanego oraz jego otoczenia; kontrolą tą powinno być objęte
      również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu
      sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń,
      oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów.
      1a. W trakcie kontroli, o której mowa w ust. 1, należy dokonać sprawdzenia
      wykonania zaleceń z poprzedniej kontroli.
      2. Obowiązek kontroli, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a, nie obejmuje
      właścicieli i zarządców:
      1) budynków mieszkalnych jednorodzinnych;
      2) obiektów budowlanych:
      a) budownictwa zagrodowego i letniskowego,
      b) wymienionych w art. 29 ust. 1.
      3. Właściwy organ - w razie stwierdzenia nieodpowiedniego stanu technicznego
      obiektu budowlanego lub jego części, mogącego spowodować zagro¿enie: ¿ycia
      lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska - nakazuje
      przeprowadzenie kontroli, o której mowa w ust. 1, a tak¿e mo¿e ¿ądać
      przedstawienia ekspertyzy stanu technicznego obiektu lub jego części.
      4. Kontrole, o których mowa w ust. 1, powinny być dokonywane, z zastrzeżeniem
      ust. 5 i 6, przez osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej
      specjalności.
      5. Kontrolę stanu technicznego instalacji elektrycznych, piorunochronnych
      i gazowych, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. c oraz pkt 2, powinny
      przeprowadzać osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru
      nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych i gazowych.
      6. Kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych, o której mowa w ust. 1
      pkt 1 lit. c, powinny przeprowadzać:
      1) osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim – w
      odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i
      wentylacyjnych;
      2) osoby posiadające uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności – w
      odniesieniu do przewodów kominowych, o których mowa w pkt 1, oraz do
      kominów przemysłowych, kominów wolno stojących oraz kominów lub
      przewodów kominowych, w których ciąg kominowy jest wymuszony pracą
      urządzeń mechanicznych.
      7. Szczegółowy zakres kontroli niektórych budowli oraz obowiązek przeprowadzania
      ich częściej, niż zostało to ustalone w ust. 1, może być określony w
      rozporządzeniu,o którym mowa w art. 7 ust. 3 pkt 2.
    • Zakres kontroli okresowej pięcioletniej obejmuje elementy budynku, budowli i
      instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działanie
      innych czynników podczas użytkowania.Są to:
      fundamenty,ściany zewn,tynki,ściany wewn,stropy,schody,wejścia,klatki
      schodowe,loggie,balkony,gzymsy,śmietniki,chodniki,opaski,stolarka,pokrycie
      dachu,obróbki blacharskie a ponad to ogólny stan instalacji wewnętrznych
      (gaz,woda,inst.elektryczna,kanalizacja, c.o ,inst.odgromowa,windy)
      --
      januszrom

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Okazje.info.pl

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.