• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego

Remont dachu bez przetargu?? Dodaj do ulubionych

  • 20.05.06, 01:07
    Witam,
    wchodze w sklad zarzadu jednej z warszawskich wspolnot mieszkaniowych. Wlasnie
    przygotowuje sie do przejecia zarzadzania nasza wspolnota od Zarzadu Nieruch.
    Miejskich. W naszej wspolnocie Miasto ma jeszcze ciut ponad 53%.
    W "administracji" straszyli mnie tym, ze majac wsrod wlascicieli Miasto na
    wszystko trzeba robic przetargi zgodnie z prawem zamowien publicznych, przy
    czym oczywiscie warunkiem wygrania przetargu jest najnizsza cena, co nie
    zawsze oznacza dobra jakosc usług.
    Wiem, ze istnieje sporo sposobow, aby przy zastosowaniu procedur i tak
    otrzymac to co chcialoby sie, ale przeraza mnie uciazliwosc samych procedur
    oraz zwloka w czasie jaka sie z tym trybem wiaze.
    Wole zwykle zbieranie ofert.
    W zrodle, które cytuje na koncu postu, przeczytalam, ze WM beda mogly nie
    stosowac procedur przertatgowych.
    Czy ktos z Panstwa wie cos wiecej na ten temat? Czy ten znowelizowany przepis
    wszedł juz w zycie?

    Dziekuje za pomoc

    Basia

    Remont dachu bez przetargu

    Sejm uchwalił nowelizację ustawy z 29.1.2004 r. – Prawo zamówień publicznych.
    Z punktu widzenia zarządców nieruchomości najistotniejszą zmianą, jaką
    przewiduje nowelizacja, jest to, że po jej wejściu w życie wspólnoty
    mieszkaniowe, w których przeważają udziały gminy, nie będą musiały przymusowo
    organizować przetargów na składane przez siebie zamówienia.

    Obowiązujące jeszcze przepisy nakładają na wspólnoty, w których gmina posiada
    większość udziałów, uciążliwe obowiązki. Dotychczas prywatni mieszkańcy
    zmuszeni byli do ogłaszania przetargów, jeśli ponad połowę inwestycji miała
    sfinansować gmina. Jeśli więc np. wspólnoty zamierzały zrobić remont, założyć
    sieć internetową w bloku czy nawet wybrać zarządcę, powinny przeprowadzać
    procedury przewidziane w prawie zamówień publicznych.

    Co prawda w praktyce wspólnoty mieszkaniowe różnie stosowały przepisy Prawa
    zamówień publicznych. Wiele wspólnot po prostu lekceważyło niekorzystne dla
    siebie rozwiązania. Tym bardziej że w myśl interpretacji Ministerstwa Finansów
    pieniądze przekazane przez gminy wspólnocie mieszkaniowej nie stanowią środków
    publicznych w rozumieniu ustawy o finansach publicznych. Urząd Zamówień
    Publicznych stał jednak na stanowisku, że wspólnoty muszą stosować przepisy o
    zamówieniach, jeśli inwestycja przekracza wartość 6000 euro i jest w ponad
    połowie finansowana z gminnych pieniędzy.

    Znowelizowany przepis art. 3 ust. 1 pkt 1 ogranicza obowiązek organizowania
    przetargów tylko do wyjątkowych sytuacji. Po wejściu w życie nowelizacji
    wspólnoty z większościowym udziałem gmin, co do zasady, nie będą zobowiązane
    do wyboru kontrahenta w drodze przetargu. Nowelizacja czeka obecnie na podpis
    Prezydenta. Wejdzie w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

    Dodano : 2006-05-05
    żródło: www.nieruchomosci.beck.pl/niusy.php?id_news=3067

    Edytor zaawansowany
    • 20.05.06, 07:29
      wchodzi w życie 25 maja, Dz.U. 2006 nr 79 poz. 551
      • 20.05.06, 08:22
        I to jest dobra nowina na koniec tygodnia.
      • 23.05.06, 00:29
        dziekuje pięknie :-)
        i pozdrawiam
        Basia
        --
        • 23.05.06, 13:03
          Niniejszy post jest dobrym przykładem, jak stary "układ" za wszelką cenę nie
          chce wypuścić kury znoszącej złote jaja!
          Warto znać prawo, aby nie dać się szantażzować cwaniaczkom i kombinatorom
          żyjącym przez wiele lat naszym kosztem.
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.