Odszkodowanie Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Zarząd wspólnoty stwierdził, że od lokatora powinien otrzymać odszkodowanie
    za to, że nie korzysta z ciepłej wody. Mam pytanie ponieważ większość uważa
    to za bzdurę czy zarząd bez uchwały wspólnoty może w takiej sprawie wystąpić
    do sądu.
    • 1. co to znaczy "od lokatora" ?
      2. sprawa na tyle absurdalna, że zacytuj ( dokładnie ) pismo zarządu i opisz
      ewentualne inne okoliczności
      • ad.1 Nie byłem precyzyjny od właściciela.
        ad.2 Właściciel od ok 7 lat nie korzysta z ciepłej wody wspólnotowej(własna
        kotłownia olejowa). Od ok 4 lat jest uchwała, że kazdy nawet jak nie korzysta
        z ciepłej wody musi płacić ryczałt od mieszkania. Zarząd wpadł na pomysł, że
        nim była uchwała o ryczałcie ten co nie korzystał z ciepłej wody naraził
        wspólnotę na koszty. Wspólnota grzała wodę też dla niego o on nie korzystał
        więc był wyższy koszt podgrzania wody dla innych. I dlatego wystąpił o
        odszkodowanie. W pierwszej instancji przegrał ale odwołał się od wyroku. Sąd
        nie interesował się wogóle czy zarząd miał prawo występować o odszkodowanie,
        czy jest to zwykły zarząd.Własciciel też nie płaci owego ryczałtu i tu
        rozumiem, że może to być zwykły zarząd jeżeli chodzi o dochodzenie roszczenia
        (też wspólnota przegrała). Dodam , że mieszkania sa opomiarowane licznikami i
        oprócz ryczałty są rozliczane wg wskazań liczników.
        • Jezeli serafin ma problemy ze zrozumieniem tzn. ze muszę prościej.
          1. Kotłownia olejowa w piwnicy, wspólnota 30 właścicieli, każdy ma licznik
          ciepłej wody.
          2. Jeden właściciel od 7 lat nie pobiera cieplej wody, grzeje w domu, zawór
          zakręcony.
          3.Ok cztery lata temu zarząd wprowadza oplatę ryczałt dla każdego za cieplą
          wodę.
          4. Właściciel nie placi ponieważ uważa ze jak nie kupuje cieplej wody to nie
          musi.
          5. Zarząd postanawia go zaskarżyć do sądu o nieuczestniczenie w kosztach
          nieruchomości wspólnej, ponieważ nie jest to duża kwota ok 200 zł, żeby nie
          wyjśc na sknery doklada do tego odszkodowanie za okres przed wprowadzeniem
          ryczałtu.
          6. Zarząd przegrywa w I instancji zaplatę ryczaltu i o odszkodowanie, sprawa
          obecnie jest w apelacji- pytanie moje bez zmian Czy wystąpić do sądu o
          odszkodowanie można bez uchwały wspólnoty.
          Sprawa jest skomplikowana prościej nie mogę napisać uprościłem jak mogłem. Jak
          serafin będzie miał jasny umysł to zrozumie.
    • Mimo zawiłości opisu chyba zrozumiałem sedno sprawy. Podam sytuację, która może
      zaistnieć. We wspólnocie - 12 współwłaścicieli CW jest z kotłowni gazowej w
      piwnicy nieruchomości wspólnej. Zużycie gazu i ilości podgrzewanej wody
      wskazują gazomierz i wodomierz przy wymienniku. Konstrukcja tej instalacji CW
      jest przestarzała i straty są znaczne. Na początku zaistnienia wspólnoty
      zużycie CW kształtowało się na poziomie ok. 80m3 miesięcznie a koszt podgrzania
      1m3 wody wynosił ok. 8zł. Obecnie {po przeszło 5 latach) zmianach cen , gazu,
      zużycie we wspólnocie CW = ok. 30m3 miesięcznie a koszt podgrzania 1m3 wody
      wynosi ok.23zł. Zycie wymusiło na włascicielach oszczędzanie "CW" doprowadzając
      do pełnego olicznikowania i zminimalizowania zużycia CW. Dochodzimy do takiej
      sytuacji kiedy ktoś powie: skoro tak mało zużywam CW w moim przypadku będzie
      taniej zainstalować u siebie np. elektryczny podgrzewacz przepływowy bo wtedy
      podgrzanie 1m3 wyniesie mnie 15zł. Zatem zaoszczędzę 8zł na 1m3 podgrzanej wody.
      Taka sytuacja zmusza wspólnotę do podjęcia uchwał rozwiązujących ten problem.
      Trzeźwa kalkulacja wskaże najrozsądniejsze rozwiązanie. A co zadecydują
      właściciele ujawni ich głosowanie.
      • > skoro tak mało zużywam CW w moim przypadku będzie
        > taniej zainstalować u siebie np. elektryczny podgrzewacz przepływowy bo wtedy
        > podgrzanie 1m3 wyniesie mnie 15zł. Zatem zaoszczędzę 8zł na 1m3 podgrzanej wody

problem naprawdę nie jest prosty do rozwiązania;
        z jednej strony - nie da sie obciazyć ryczałtem ZA ZUŻYCIE w sytuacji
        indywidualnego opomiarowania i wskazań wodomierza na poziomie 0;
        z drugiej - mozna probować ratować sytuację opłatami stałymi z innego tytułu (za
        moc zamowioną)
        • ten andgad to musi byc jakis krętacz - zwróć uwagę, jak opisał problem w
          pierwszym poście:
          "Zarząd wspólnoty stwierdził, że od lokatora powinien otrzymać odszkodowanie
          za to, że nie korzysta z ciepłej wody. Mam pytanie ponieważ większość uważa
          to za bzdurę czy zarząd bez uchwały wspólnoty może w takiej sprawie wystąpić
          do sądu."

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.