dzierżawa wieczysta w Unii Europejskiej??? Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Słyszałam, że w Unii Europejskiej nie istnieje cos takiego jak dzierzawa
    wieczysta
    Tymczasem jestem w sytuacji, w ktorej miasto uniemozliwia mi wykupienie ziemi
    przynależącej do wlasnego mieszkania (we wspolnocie mieszkaniowej).
    Oddalilo moj wniosek o przeksztalcenie dzierzawy wieczystej we wlasnosc do
    czasu, az wszyscy wspolwlasciciele mojej wspolnoty wystapia z jednomyslnym
    wnioskiem oraz kompletnymi dokumentami. Warunek taki jest z gruntu nie do
    spelnienia, poniewaz część wspolwlascicieli nie ma pieniedzy (nawet na
    czynsz), a inni - starsi nie chca juz tego robic. Tak wiec takim jak ja,
    ktorzy chca wykupic te ziemie uniemozliwia sie to. Obawiam sie ze po wejsciu
    Polski do Unii okaze sie ze moja wlasnosc mieszkania nic nie bedzie znaczyla,
    skoro nie mam wlasnoscia kawalka ziemi, przynaleznej do mieszkania. A co nie
    daj Bog - ktos wykupi ziemie pod naszym blokiem od miasta??? Co robic - jak
    sie uwlaszczyc??? Taki sam problem maja moi rodzice, ktorzy sa wlascicielami
    spoldzielczego prawa do lokalu i rowniez nie moga wykupic ziemi.
    • Witam.
      Przyznam, że nie wiem czy w innych krajach nie ma na pewno instytucji
      zblizonych do naszego użytkowania wieczystego, ale na pewno nie zniknie to
      prawo po naszym wejsciu do UE. Podejrzewam, że nawet Unia, przy całej swojej
      umiejętności rozbudowywania biurokracji (krzywizna banana :) nie zajmowła sie
      tym jakie tytuły prawne do ziemi mogą istnieć a jaki nie.

pzdr

sdkfz1
    • korneliamaria napisała:

> Słyszałam, że w Unii Europejskiej nie istnieje cos takiego jak dzierzawa
      > wieczysta
      > Tymczasem jestem w sytuacji, w ktorej miasto uniemozliwia mi wykupienie ziemi
      > przynależącej do wlasnego mieszkania (we wspolnocie mieszkaniowej).
      > Oddalilo moj wniosek o przeksztalcenie dzierzawy wieczystej we wlasnosc do
      > czasu, az wszyscy wspolwlasciciele mojej wspolnoty wystapia z jednomyslnym
      > wnioskiem oraz kompletnymi dokumentami. Warunek taki jest z gruntu nie do
      > spelnienia, poniewaz część wspolwlascicieli nie ma pieniedzy (nawet na
      > czynsz), a inni - starsi nie chca juz tego robic. Tak wiec takim jak ja,
      > ktorzy chca wykupic te ziemie uniemozliwia sie to. Obawiam sie ze po wejsciu
      > Polski do Unii okaze sie ze moja wlasnosc mieszkania nic nie bedzie znaczyla,
      > skoro nie mam wlasnoscia kawalka ziemi, przynaleznej do mieszkania. A co nie
      > daj Bog - ktos wykupi ziemie pod naszym blokiem od miasta??? Co robic - jak
      > sie uwlaszczyc??? Taki sam problem maja moi rodzice, ktorzy sa wlascicielami
      > spoldzielczego prawa do lokalu i rowniez nie moga wykupic ziemi.

Nie ma u nas "dzierżawy" lecz uzytkowanie wieczyste. Na tym forum w wielu
      wątkach pisano już o tym. Proponuję przeczytać wątek 55 i 757.
      Grunt w użytkowaniu wieczystym może być sprzedany wyłącznie użytkownikowi.
      Możliwość wykupu współwłasności przez członków wspólnot jest rzeczywiście
      iluzoryczna ze względu na mnóstwo warunków i terminy, które już minęły. Do tego
      dochodzą różnice zapatrywań między członkami wspólnot.
      Należy wyjaśnić, że nie ma "kawałka ziemi przynależnej do mieszkania". Działka
      gruntu "przynależy" do budynku a raczej odwrotnie. Właściciel lokalu jest
      współużytkownikiem wieczystym całej działki a zatem również każdego, dowolnie
      wybranego jej kawałka.
      Na razie nie ma podstaw do obaw, użytkowanie wieczyste to dość mocne prawo.
      Pozdrawiam
      • asam11 napisał:
        (...)
        > Należy wyjaśnić, że nie ma "kawałka ziemi przynależnej do mieszkania".
        Działka
        > gruntu "przynależy" do budynku a raczej odwrotnie. Właściciel lokalu jest
        > współużytkownikiem wieczystym całej działki a zatem również każdego, dowolnie
        > wybranego jej kawałka. (...)

Ostatnio, przeglądałem wypis z ksiegi wieczystej jednej wspólnoty na Woli.
        W księdze głównej, nieruchomość nie jest obciążona prawem uzytkowania
        wieczystego. Natomiast w księdze wieczystej nieruchomości lokalowej tej
        wspólnoty widnieje prawo właściciela lokalu do udziału w prawie uzytkowania
        wieczystego. Stąd należy wyciągnąć wniosek, że właściciel lokalu i uzytkownik
        wieczysty udziału w nieruchomości gruntowej, w ramach pierwokupu. może nabyc
        prawo własności bez zgody pozostałych właścicieli lokali. Czy mozna zastosowac
        procedure takiego postępowania? Mam wątpliwości. Może jednak warto spróbować.
        Tylko ustawa szczególna wymagała (juz nie obowiązuje) zgody wszystkich
        właścicieli lokali na przekształcenie prawa uzytkowania wieczystego w prawo
        własnosci.

Pozdrawiam
        • jarek.mrozik napisał:

Stąd należy wyciągnąć wniosek, że właściciel lokalu i uzytkownik
          > wieczysty udziału w nieruchomości gruntowej, w ramach pierwokupu. może nabyc
          > prawo własności bez zgody pozostałych właścicieli lokali. Czy mozna
          zastosowac
          > procedure takiego postępowania? Mam wątpliwości.

Takiego wniosku wyciągnąć nie można. Po wykupieniu współwłasności przez jednego
          współużytkownika doszłoby do sytuacji, w której inni właściciele lokali byliby
          współużytkownikami wieczystymi gruntu, który należałby m.in. do osoby fizycznej
          co jest sprzeczne z definicją użytkowania wieczystego. Może ono być ustanowione
          tylko na gruntach gminnych lub skarbu Państwa. Można wykupić własność ale tylko
          całości działki.
          • asam11 napisał:

> jarek.mrozik napisał:
            >
            > Stąd należy wyciągnąć wniosek, że właściciel lokalu i uzytkownik
            > > wieczysty udziału w nieruchomości gruntowej, w ramach pierwokupu. może nab
            > yc
            > > prawo własności bez zgody pozostałych właścicieli lokali. Czy mozna
            > zastosowac
            > > procedure takiego postępowania? Mam wątpliwości.
            >
            > Takiego wniosku wyciągnąć nie można. Po wykupieniu współwłasności przez
            jednego
            >
            > współużytkownika doszłoby do sytuacji, w której inni właściciele lokali
            byliby
            > współużytkownikami wieczystymi gruntu, który należałby m.in. do osoby
            fizycznej
            >
            > co jest sprzeczne z definicją użytkowania wieczystego. Może ono być
            ustanowione
            >
            > tylko na gruntach gminnych lub skarbu Państwa. Można wykupić własność ale
            tylko
            >
            > całości działki.

Nowe przepisy określone w ustawie o gospodarce nieruchomościami sa mi znane.
            Mam jedynie na uwadze te wspólnoty mieszkaniowe, w których pierwsze lokale
            mieszkalne zostały wyodrębnione w latach 70 i stosowane sa stare przepisy
            przy wyodrębnianiu kolejnych nieruchomości lokalowych.
            Jeżeli właściciel lokalu może nabyć udział (część) w prawie uzytkowania
            wieczystego gruntu, to dlaczego nie może nabyc również części prawa własności w
            tej nieruchomości gruntowej?
            Wówczas prawo uzytkowania wieczystego w ramach konfuzji mogłoby wygasnąć.

Pozdrawiam
            • jarek.mrozik napisał:

> asam11 napisał:
              >

>
              > Nowe przepisy określone w ustawie o gospodarce nieruchomościami sa mi znane.
              > Mam jedynie na uwadze te wspólnoty mieszkaniowe, w których pierwsze lokale
              > mieszkalne zostały wyodrębnione w latach 70 i stosowane sa stare przepisy
              > przy wyodrębnianiu kolejnych nieruchomości lokalowych.
              O jakie przepisy chodzi?
              Przy wyodrębnianiu kolejnych lokali nie są stosowane stare przepisy lecz
              aktualne.
              > Jeżeli właściciel lokalu może nabyć udział (część) w prawie uzytkowania
              > wieczystego gruntu, to dlaczego nie może nabyc również części prawa własności
              w tej nieruchomości gruntowej?
              Mógłby, gdyby był pierwszym lub gdyby wszyscy współużytkownicy to zrobili i
              tylko pod warunkiem, że gmina się na to zgodzi. Sprzedaż choć części udziału we
              własności uniemożliwia późniejsze stanowienie użytkowania wieczystego na tym
              gruncie. Część znawców uważa, że użytkowanie wieczyste jest dla gminy bardziej
              opłacalne (opłaty roczne).
              Dla jasności: użytkownik wieczysty nie ma prawa pierwokupu (z którego może
              skorzystać lub nie) - on jest jedynym możliwym nabywcą.
              • asam11 napisał:

> jarek.mrozik napisał:
                >
                > > asam11 napisał:
                > >
                >
                > >
                > > Nowe przepisy określone w ustawie o gospodarce nieruchomościami sa mi znan
                > e.
                > > Mam jedynie na uwadze te wspólnoty mieszkaniowe, w których pierwsze lokale
                >
                > > mieszkalne zostały wyodrębnione w latach 70 i stosowane sa stare przepisy
                > > przy wyodrębnianiu kolejnych nieruchomości lokalowych.
                > O jakie przepisy chodzi?
                > Przy wyodrębnianiu kolejnych lokali nie są stosowane stare przepisy lecz
                > aktualne.
                > > Jeżeli właściciel lokalu może nabyć udział (część) w prawie uzytkowania
                > > wieczystego gruntu, to dlaczego nie może nabyc również części prawa własno
                > ści
                > w tej nieruchomości gruntowej?
                > Mógłby, gdyby był pierwszym lub gdyby wszyscy współużytkownicy to zrobili i
                > tylko pod warunkiem, że gmina się na to zgodzi. Sprzedaż choć części udziału
                we
                >
                > własności uniemożliwia późniejsze stanowienie użytkowania wieczystego na tym
                > gruncie. Część znawców uważa, że użytkowanie wieczyste jest dla gminy
                bardziej
                > opłacalne (opłaty roczne).
                > Dla jasności: użytkownik wieczysty nie ma prawa pierwokupu (z którego może
                > skorzystać lub nie) - on jest jedynym możliwym nabywcą.

Dzieki za pogląd w tej sprawie.

Pozdrawiam

• asam11 napisał:

> jarek.mrozik napisał:
                >
                > > asam11 napisał:
                > >
                >
                > >
                > > Nowe przepisy określone w ustawie o gospodarce nieruchomościami sa mi znan
                > e.
                > > Mam jedynie na uwadze te wspólnoty mieszkaniowe, w których pierwsze lokale
                >
                > > mieszkalne zostały wyodrębnione w latach 70 i stosowane sa stare przepisy
                > > przy wyodrębnianiu kolejnych nieruchomości lokalowych.
                > O jakie przepisy chodzi?
                > Przy wyodrębnianiu kolejnych lokali nie są stosowane stare przepisy lecz
                > aktualne.
                > > Jeżeli właściciel lokalu może nabyć udział (część) w prawie uzytkowania
                > > wieczystego gruntu, to dlaczego nie może nabyc również części prawa własno
                > ści
                > w tej nieruchomości gruntowej?
                > Mógłby, gdyby był pierwszym lub gdyby wszyscy współużytkownicy to zrobili i
                > tylko pod warunkiem, że gmina się na to zgodzi. Sprzedaż choć części udziału
                we
                >
                > własności uniemożliwia późniejsze stanowienie użytkowania wieczystego na tym
                > gruncie. Część znawców uważa, że użytkowanie wieczyste jest dla gminy
                bardziej
                > opłacalne (opłaty roczne).
                > Dla jasności: użytkownik wieczysty nie ma prawa pierwokupu (z którego może
                > skorzystać lub nie) - on jest jedynym możliwym nabywcą.

W zupełności ma Pan rację prawo pierwokupu, o którym mowa w uogn nie dotyczy
                właściciela lokalu i zarazem współwłaściciela prawa użytkowania wieczystego.
                Ten temat jest też ciekawy w odniesieniu do przepisów uowl.

Pozdrawiam

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Okazje.info.pl

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.