• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego

licencja dla administratora Dodaj do ulubionych

  • 16.02.09, 14:15
    Czy członek zarządu wspólnoty (wybrany spoza grona właścicieli)i wykonujący
    czynności administratora, może pobierac wynagrodzenie?
    Czy musi posiadać licencję zarządcy nieruchomości ?
    Edytor zaawansowany
    • 16.02.09, 17:02
      Osoba, która nie jest właścicielem danej nieruchomości, a nią
      zarządza, powinna posiadać licencję zawodową, chyba że nie pobiera z
      tego tytułu wynagrodzenia.
      • 16.02.09, 18:48
        Zgodnie z zapisami w UWL :
        Art. 20. 1.(...) Członkiem zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona.
        Art. 14. Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności: (...)
        5) wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy.
        Wynika z tego, że właściciele mają samodzielne prawo do uchwalenia wynagrodzenia dla wszystkich członków zarządu.
        W ustawie nie ma jakiejkolwiek wzmianki o pozbawieniu członka zarządu wspólnoty należnego mu wynagrodzenia. Członek zarządu wspólnoty mieszkaniowej, niebędący właścicielem, może za swoją pracę w zarządzie pobierać wynagrodzenie, gdyż nie zabraniają tego żadne przepisy. Skoro właściciele lokali mają prawo do wynagrodzenia za pracę, to nie można odmówić takiego prawa osobom spoza grona właścicieli.
        Administrowanie nieruchomością wspólną przez członka zarządu wspólnoty lub przez inną osobę zatrudnioną przez wspólnotę, jest czynnością w ramach zwykłego zarządu. Ustawa o gospodarce nieruchomościami definiuje pojęcie tylko zarządca nieruchomości nie ma w niej takiego zawodu jak administrator. Administrator nie wykonuje zawodu zarządcy nieruchomości, w rozumieniu ust.o gosp. nieruch. dlatego też nie musi posiadać licencji.
        • 16.02.09, 20:07
          Zarząd z art.20 UWL jest zarządem właścicielskim, od którego nie
          wymaga się : posiadania licencji ,zawierania umowy o zarządzanie czy
          administrowane nieruchomością. Zarząd właścicielski nie obowiązują
          wymogi ustawy o gospodarce nieruchomościami.
          • 16.02.09, 22:17
            tadzio.lidzia napisał:

            "Zarząd z art.20 UWL jest zarządem właścicielskim, od którego nie
            wymaga się : posiadania licencji ,zawierania umowy o zarządzanie czy
            administrowane nieruchomością. Zarząd właścicielski nie obowiązują
            wymogi ustawy o gospodarce nieruchomościami."

            Dokładnie tak jak piszesz.
            Członek zarządu nie będący właścicielem nie może sprawować zarządu
            właścicielskiego.

            Dlatego musi posiadać licencję.
            • 16.02.09, 22:38
              nie upieraj się przy bzdurze, po co ?
            • 17.02.09, 00:19
              jan.jefimik napisał:

              > tadzio.lidzia napisał:
              >
              > "Zarząd z art.20 UWL jest zarządem właścicielskim, od którego nie
              > wymaga się : posiadania licencji ,zawierania umowy o zarządzanie czy
              > administrowane nieruchomością. Zarząd właścicielski nie obowiązują
              > wymogi ustawy o gospodarce nieruchomościami."
              >
              > Dokładnie tak jak piszesz.
              > Członek zarządu nie będący właścicielem nie może sprawować zarządu
              > właścicielskiego.
              >
              > Dlatego musi posiadać licencje

              Podsumowując: jeśli będzie w zarządzie wykonywał czynności administratora to musi posiadać licencję. A gdy będzie wykonywał te same czynności nie będąc członkiem zarządu, to już licencji nie musi posiadać !
              I może bez przeszkód pobierać wynagrodzenie za swoja pracę!
            • 17.02.09, 12:57
              W Rzeczpospolitej z 25.06.2007 jest artykuł z ekspertem naszego Forum - panią
              Genowefą Baziuk-Płaska, który wyjaśnia prosto te sprawę.
              www.rp.pl/artykul/59841.html
              Proszę panią Ekspert o potwierdzenie swojego stanowiska na tym Forum
              • 17.02.09, 20:14
                Pani Genowefa Baziuk-Płaska przytacza w swoim atykule art. 28 ustawy
                o własności lokali o treści:
                "Właściciel lokalu pełniący obowiązki członka zarządu może żądać od
                wspólnoty wynagrodzenia odpowiadającego uzasadnionemu nakładowi
                pracy".

                Moje wątpliwości wzbudza fakt, że ustawodawca w przytoczonym
                przepisie użył słów "właściciel lokalu pełniący obowiązki członka
                zarządu", a nie np. "osoba pełniąca obowiązki członka zarządu" lub
                po prostu "członek zarządu".

                Dlatego, moim zdaniem, wynagrodzenie z tytułu wykonywania obowiązków
                członka zarządu może pobierać wyłącznie właściciel lokalu.

                --
                Zarządzanie Nieruchomościami Łódź megapolcorp.googlepages.com/
                • 17.02.09, 22:36
                  ja mam trochę inne pytanie, ale też w tej kwestii. Czy właściciele kamienicy -
                  to nie jest wspólnota, mogą wybrać na zarządcę/administratora kogoś z rodziny
                  kto nie ma licencji?
                  --
                  • 17.02.09, 23:24
                    prywatny właściciel może ustanowić administratorem kogo tylko zechce
                • 17.02.09, 22:46
                  jan.jefimik napisał:

                  > Pani Genowefa Baziuk-Płaska przytacza w swoim atykule art. 28 ustawy
                  > o własności lokali o treści:
                  > "Właściciel lokalu pełniący obowiązki członka zarządu może żądać od
                  > wspólnoty wynagrodzenia odpowiadającego uzasadnionemu nakładowi
                  > pracy".
                  >
                  > Moje wątpliwości wzbudza fakt, że ustawodawca w przytoczonym
                  > przepisie użył słów "właściciel lokalu pełniący obowiązki członka
                  > zarządu", a nie np. "osoba pełniąca obowiązki członka zarządu" lub
                  > po prostu "członek zarządu".
                  >
                  > Dlatego, moim zdaniem, wynagrodzenie z tytułu wykonywania obowiązków
                  > członka zarządu może pobierać wyłącznie właściciel lokalu.
                  >
                  Treść art.28 UWL jest wprost wzięta z Kodeksu Cywilnego dotyczącego współwłasności dla kilku osób:
                  Art. 205. Współwłaściciel sprawujący zarząd rzeczą wspólną może żądać od pozostałych współwłaścicieli wynagrodzenia odpowiadającego uzasadnionemu nakładowi jego pracy.
                  Zapis ten ma na celu umożliwienie współwłaścicielowi żądania wynagrodzenia z tytułu zarządu swoją własnością pomimo, że zgodnie z Art.200 Kodeksu :
                  "Każdy ze współwłaścicieli jest obowiązany do współdziałania w zarządzie rzeczą wspólną."
                  Dla dużych wspólnot sprawę wynagrodzenia zarządu regulują jasno art.20 i art.14 UWL.
                  Poza tym w art.28 nie ma zapisu, że JEDYNIE właściciel lokalu może żądać wynagrodzenia, dlatego na tej podstawie nie można dowodzić, że wynagrodzenie należy się tylko właścicielowi.
                  Z treści art.28 wynika natomiast, że właściciel pełniący obowiązki członka zarządu może ŻĄDAĆ należnego wynagrodzenia, nawet wtedy gdy pozostali współwłaściciele nie podejmą uchwały o wynagrodzeniu dla niego. Nawet jeśli sam, w chwili wykonywania obowiązków, nie będzie żądał zapłaty to może to uczynić później.
                  • 24.02.09, 11:24
                    polecam lekturę ustawy o gospodarce nieruchomościami, gdzie
                    jest "zdefiniowany" zawód zarządcy nieruchomościami. Polecam też
                    lekture art. 198 w tejże ustawie.
                    • 24.02.09, 12:42
                      Jeśli wspólnotą zarządza wybrany zarząd wspólnoty to nie ma w niej zarządcy w rozumieniu UOGN.

                      Proszę panią Ekspert Genowefą Baziuk-Płaska o wyrażenie na Forum swojego stanowiska w tej sprawie.
                      • 24.02.09, 16:30
                        to żąden ekspert...
                • 25.02.09, 09:49
                  Właściciel może żądać, nawet na drodzę sądowej jakby co.

                  Niewłasciciel nie może żądać, ale może mieć przyznane wynagrodzenie
                  drogą podjęcia odpowiedniej uchwały przez właścicieli, i wtedy
                  pobierać wynagrodzenie.

                  Natomiast zastanawiam się przy okazji nad powiązaniami ustepów z
                  Art. 22.3.

                  Czy określone w ust. 1) ustalenie wynagrodzenia zarządu lub zarządcy
                  nieruchomości wspólnej wymaga osobnej uchwały, czy raczej może
                  nastapić wprost w uchwale o rocznym planie gospodarczym (ust. 2) i w
                  uchwale o ustaleniu wysokości opłat na pokrycie kosztów zarządu
                  (ust. 3), zgodnie z Art. 14.5) ?
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.