Re: licencja dla administratora Dodaj do ulubionych


Zgodnie z zapisami w UWL :
Art. 20. 1.(...) Członkiem zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona.
Art. 14. Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności: (...)
5) wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy.
Wynika z tego, że właściciele mają samodzielne prawo do uchwalenia wynagrodzenia dla wszystkich członków zarządu.
W ustawie nie ma jakiejkolwiek wzmianki o pozbawieniu członka zarządu wspólnoty należnego mu wynagrodzenia. Członek zarządu wspólnoty mieszkaniowej, niebędący właścicielem, może za swoją pracę w zarządzie pobierać wynagrodzenie, gdyż nie zabraniają tego żadne przepisy. Skoro właściciele lokali mają prawo do wynagrodzenia za pracę, to nie można odmówić takiego prawa osobom spoza grona właścicieli.
Administrowanie nieruchomością wspólną przez członka zarządu wspólnoty lub przez inną osobę zatrudnioną przez wspólnotę, jest czynnością w ramach zwykłego zarządu. Ustawa o gospodarce nieruchomościami definiuje pojęcie tylko zarządca nieruchomości nie ma w niej takiego zawodu jak administrator. Administrator nie wykonuje zawodu zarządcy nieruchomości, w rozumieniu ust.o gosp. nieruch. dlatego też nie musi posiadać licencji.
Przeczytaj całą dyskusję
  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.