Re: wyodrębnienie wspólnoty ze spółdzielni Dodaj do ulubionych


Odpowiadałem na pytania lecha66, które dotyczyły przepisów.
lech66 napisał:
> W dalszym ciągu wymaga to zgody 100% członków ? Nic się nie zmieniło ?

Odpowiadając teraz na Twoje pytania:
wprost5 napisał:
> Bo do czego stosuje się te przepisy uowl - całości spraw związanych
> z funkcjonowaniem nieruchomości?

Dokładnie.
Jeżeli powstaje wspólnota na bazie zasobu spółdzielczego (czy to w wyniku
wyodrębnienia ostatniego lokalu, czy w wyniku uchwały większością udziałów), to
rządzi się przepisami ustawy o własności lokali w pełnym zakresie, łącznie z
zasadami zarządzania nieruchomością wspólną.

Sytuacja jest podobna do tej, kiedy powstaje nowa wspólnota w wyniku
wyodrębnienia pierwszego lokalu przez dotychczasowego właściciela (gminę czy
dewelopera):

1) właściciele na zebraniu decydują o sposobie sprawowania zarządu: czy nadal
zarządcą będzie spółdzielnia, czy przyjmą uchwałę o zmianie sposobu zarządu -
powołają zarząd wspólnoty i z Kw wykreślą spółdzielnię jako zarządcę z art. 18.1;

2) uchwałą określają sposób i zakres prowadzenia ewidencji pozaksięgowej;

3) uchwalają roczny plan gospodarczy;

4) uchwalają regulaminy: porządku domowego, rozliczeń kosztów ciepła, rozliczeń
wody i ścieków itp. - w miarę potrzeb, jak w każdej wspólnocie.

5) zarząd lub zarządca załatwiają sprawy formalne i prawne, związane z
organizacją wspólnoty: REGON, NIP, zakładają rachunek bankowy dla wspólnoty,
zawierają umowy z dostawcami towarów i usług do nieruchomości wspólnej (woda i
ścieki, energia elektryczna i cieplna, ubezpieczenie budynku i OC, usługi
kominiarskie itp.).

> Czy np. po powstaniu z mocy prawa takiej wspólnoty jej członkowie a
> zarazem członkowie spółdzielni mają prawo do wglądu we wszystkie
> dokumenty dotyczące tej wspólnoty i znajdujące się w spółdzielni?

Dokumenty wspólnoty będą w spółdzielni tylko wówczas, jeśli spółdzielnia nadal
będzie zarządcą wspólnoty. Jeżeli właściciele zmienią sposób zarządu (odbiorą
spółdzielni zarządzanie i powołają zarząd wspólnoty), to dokumenty powinien
przejąć zarząd WM.

Członkowie spółdzielni będą "członkami wspólnoty" tylko wówczas, jeżeli będą
właścicielami wyodrębnionych lokali. Jak każdy właściciel, mają prawo wglądu w
dokumenty wspólnoty. Posiadacze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu
oraz mieszkań lokatorskich nie są właścicielami tych lokali - mieszkają w
lokalach spółdzielni, więc należą do wspólnoty.

> Czy regulamin rozliczania mediów obowiązujący w spółdzielni ma
> zastosowanie również i do ich rozliczeń w nowopowstałej wspólnocie?

Nie.

> Czy uchwały podejmowane przez organy spółdzielni dotyczą również
> wspólnoty?

Nie.
Nieruchomość przestaje być częścią zasobów spółdzielni mieszkaniowej. Jeżeli
część mieszkań nadal pozostaje własnością spółdzielni, to ich lokatorzy płacą
nadal opłaty eksploatacyjne do spółdzielni, a spółdzielnia jako właściciel
rozlicza się ze wspólnotą (tak samo, jak gmina, która ma lokale komunalne w
budynkach wspólnot).

Nie ma mowy o "podwójnej księgowości"!
Ewidencja pozaksięgowa dotyczy nieruchomości wspólnej, a to, co prowadzi
spółdzielnia u siebie, to jej problem. SM ma obowiązek prowadzić pełną
księgowość, ale to już nie dotyczy nieruchomości wspólnej, tylko innych
nieruchomości:
1) tych, w których SM ma większość udziałów;
2) takich, w których jest zarządcą na prawach art. a8.1 uwl
3) oraz w sprawach rozliczeń z członkami spółdzielni, którzy mieszkają w
lokalach spółdzielczych.
Ale to jest jej wewnętrzna księgowość, a nie wspólnoty.

Osobiście uważam, że z chwilą powstania wspólnoty ze swoim zarządem, członkostwo
w SM właściciela lokalu wyodrębnionego jest fikcją (ale3 to problem SM i tych
właścicieli).

Co do pożytków za reklamy itp. - jest tak samo, jak w innych wspólnotach, w
których są lokale użytkowe. Właściciele tych lokali są "członkami wspólnoty i za
reklamę płacą wspólnocie na podstawie uchwały WM.

Opłaty są takie, jak we wszystkich wspólnotach: zaliczki, które płacą
właściciele (zarówno indywidualni, jak i spółdzielnia mieszkaniowa). SM ze
swoimi lokatorami rozlicza się według swoich reguł. Tak samo, jak gmina z
najemcami lokali komunalnych w budynkach wspólnot.

--
owner
Przeczytaj całą dyskusję
  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Zadaj pytanie na Forum

Za darmo

Na każdy temat

Tysiącom użytkowników

Zapytaj

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.