podłączenie gazu -zwykły czy "niezwykły" zarząd? Dodaj do ulubionych

  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Witam,
    mam pytanie dotyczące zakresu zwykłego zarządu w małej wspólnocie.

    Stan faktyczny jest z grubsza taki, że ja pragnę podłączyć wew.
    istalację gazową do części wspólnej instalacji, a cześć z
    najlepszych sąsiadów uzależenia wrażenie zgody od różnych (mniej lub
    bardziej racjonalnych) warunków.

    Stąd pytanie. O ilę rozumiem KC, jeśli wyrażenie zgody na takie
    podłączenie jest czynnością zwykłego zarządu, wystarczy mi zgoda
    większości.

    Dodatkową moją obawą jest, że gdyby uznać, że jednak jest to
    czynność przekraczająca zwykły zarząd, to nawet nie mam jak iść do
    sądu, bo do tego potrzeba 50%. Czy się mylę? (oby)

    Administracja twierdzi, że wszystko na styku mieszkanie własnościowe
    i część wspólna budynku jest "czynnością przekraczającą zwykły
    zarząd".



    • Fragmenty z UoWL:
      "...Art. 3.
      2. Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i
      urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.
      ..."
      > instalacja gazowa jako służąca wszystkim właścicielom należy cała
      do nieruchomości wspólnej<
      "...Art. 22.
      1. Czynności zwykłego zarządu podejmuje zarząd samodzielnie.
      2. Do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres
      zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali
      wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności
      3. Czynnościami przekraczającymi zakres zwykłego zarządu są w
      szczególności:
      5) udzielenie zgody na nadbudowę lub przebudowę
      nieruchomości wspólnej
      ..."

      =============================================================
      Powołując się na poniższy art. 27 UoWL

      "...Art. 27. Każdy właściciel lokalu ma prawo i obowiązek
      współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną..
      ."

      - masz prawo zażądać (od zarządu) aby została podjęta w tej sprawie
      odpowiednia uchwała wyrażająca zgodę na przebudowę części wspólnej.
      Za przyjęciem takiej uchwały (przekraczającej zarząd zwykły) w małej
      wspólnocie muszą sie opowiedzieć wszyscy właściciele! (art. 199 KC).
      Ten sam artykuł mówi:
      "...Art. 199. Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych
      czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna
      jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody
      współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę
      ,
      mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na
      względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich
      współwłaścicieli..."

      ===========================================
      >Gdyby podjęta uchwała była nie po twojej myśli, można powołać się
      też na art. 25 UoWL i wtedy "omija się" wymóg 50 %.< (w tej kwestii
      trzeba to dokladnie ustalić z dobrym prawnikiem)

      "...Art. 25. 1. Właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu
      z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli
      lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania
      nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy.
      .."

      • dużo cytujesz, mniej rozumiesz :

        w małej wspólnocie nie ma podejmowania uchwał, K.C. o takiej
        możliwości nie wspomina ;
        a nawet gdyby podejmowano uchwałę o treści "wspólnota wyrażą
        zgodę..." i ta uchwała nie zostałaby podjęta - to jej nie ma i nie
        ma co skarżyć do sądu ;
        natomiast gdyby podjęto uchwałę o treści "wspólnota nie wyraża
        zgody..." - to jest co skarżyć

        to są niuanse, ale sądy się w tym lubują (niestety...)

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.