Dodaj do ulubionych

Żywienie psa i kota

13.08.12, 09:12
Witajcie.

Właściciele kota i psa wyjechali na wakacje, a mnie poproszono o dokarmianie zwierząt.
Zwierzęta mają do jedzenia żywność z puszki Bobik, która jest pokarmem dla psów, ale kot również jest tym żywiony. Czemu o tym piszę? Otóż zaobserwowałam, że zwierzaki nie przepadają za tym jedzeniem, praktycznie nic z misek nie ubywa. Na opakowaniu jest napisane, że pies gabarytów tego psiaka powinien zjadać około 1 puszkę dziennie (właściciel powiedział, że właśnie tyle pies zjada), ale cała puszka zniknęła dopiero po trzech dniach. Pies to taki jakby skundlony wilczur, szczupły, myślę, że ok 20 kg będzie ważyć, choć tak na oko też ciężko to ocenić.
Co o tym sądzicie? Znacie w ogóle jedzenie Bobik? Kotu kupiłam karmę o nazwie Felix i zauważyłam, że znacznie chętniej to zjadł, aż mruczał. Pomyślałam, żeby kupić psu puszkę innego jedzenia, porównać i jeśli będzie to chętniej jadł, to powiedzieć o tym właścicielowi. Co polecacie do jedzenia dla takiego psiaka? A może niepotrzebnie się w to wtrącam? Wiem, że to nie moje zwierzęta, sama zwierząt nie posiadam, więc na ich żywieniu się nie znam, nie chcę też się wymądrzać przed właścicielami.
Obserwuj wątek
    • deszcz.ryb Re: Żywienie psa i kota 13.08.12, 09:39
      O tej karmie nic nie wiem, ale znalazłam informację, że "to najgorsza karma dla psów z Netto" - opakowanie też biednie wygląda. Oczywiście możesz kupić psu i kotu inne jedzenie [niech też mają wakacje], powinnaś też poinformować właścicieli zwierząt, że źle je karmią. Miejmy nadzieję, że posłuchają. Czy ci właściciele mieszkają na wsi? Takie zaniedbanie zwierząt tam się często zdarza.

No i kot nie powinien jeść psiej karmy, tylko swoją, kocią.

BTW. Felix to też niezbyt dobra karma. ;) Ale nie dziwię się, że znudzony jedną karmą kot jadł aż mu się uszy trzęsły. ;)
      • zmarznieta_buka Re: Żywienie psa i kota 13.08.12, 10:10
        > BTW. Felix to też niezbyt dobra karma. ;)

Być może. Kupiłam dwie saszetki, prawdę powiedziawszy wybrałam "pierwsze lepsze", bez wgłębiania się w to, co mają w swoim składzie. Co w takim razie polecasz do jedzenia dla kota? Chętnie kupiłabym dla niego coś lepszego, bo, jak sama wspomniałaś, niech zwierzęta też mają wakacje ;).

Zwierzaki mieszkają na peryferiach miasta. Nie lubię plotkować, ale z tego, co się orientuję, opieka właścicieli tych zwierząt kończy się na dawaniu im do misek jedzenia raz dziennie, przed pracą. Pies ma na podwórku swoje zagrodzone miejsce i swoją budę, nie ma dostępu do innych części podwórka, gdzie przebywają właściciele, nie jest głaskany ani zabierany na spacery, choć sam czasem się na te spacery wybiera przechodząc gdzieś przez siatkę poza posesję. Kot także nie ma dostępu do domu, ma swoje miejsce w garażu, gdzie przychodzi głównie jeść, wygląda dość kiepsko (brzydka sierść, brak jednego oka), ale nie jest dziki, bez problemu można go pogłaskać, raczej przyjazny z niego kiciuś.
          • deszcz.ryb Re: Żywienie psa i kota 13.08.12, 15:58
            Niech powie - coś w stylu "niestety, nie opiekujecie się dobrze swoimi zwierzętami. Pies powinien chodzić na spacery, zwierzęta powinny być lepiej karmione" itp, itd. Jeżeli właścicieli nie stać, to można im zaproponować pomoc w kupnie lepszej karmy lub w ogóle w znalezieniu lepszego domu dla zwierzaków. Poza tym co: na wakacje to ich stać, ale na lepszą karmę i lepsze traktowanie zwierząt, to już nie?

Autorko wątku - zaopiekuj się tymi biedakami, może uda ci się doprowadzić do poprawy ich losu.
    • asfo Re: Żywienie psa i kota 13.08.12, 14:26
      Szczerze? Jeśli ktoś karmi zwierzęta takim śmieciowym, najtańszym jedzeniem, to wątpię, aby się zreformował i zaczął karmić je jak należy.

Na psiej karmie się nie znam, koty karmię chrupkami "Taste of the Wild" puszkami "Grau" oraz samodzielnie przygotowaną mieszanką surowego mięsa, podrobów i suplementów. Dobrego jedzenia nie kupisz w supermarkecie, musisz szukać w zoologicznym, najlepiej przez internet.

Kot absolutnie nie powinien być karmiony psim jedzeniem, ponieważ psie jedzenie nie zawiera tauryny, bez której kot może m.in. oślepnąć. Być może zwierzak o którym piszesz ratuje się polując. Jeśli jest trzymany w zamknięciu, to nie wróżę mu długiego życia na "Bobiku".

Główny problem z jedzeniem dla zwierząt polega na tym, że cwani producenci zastępują mięso białkiem roślinnym - głównie soją i kukurydzą. Skutkiem są alergie, problemy metaboliczne i chore nerki. W supermarketach znajdziesz wyłącznie taką fałszowaną karmę.

Szukając odpowiedniego jedzenia trzeba studiować skład i unikać wszystkiego, co jako podstawowy, wymieniony na początku składnik ma jakąś roślinę. Przyzwoita karma dla kota powinna składać się w co najmniej 70% z mięsa. Psy mogą jeść więcej roślin, ale też nie są wegetarianami, żeby wsuwać papkę z kukurydzy i rożnych odpadków.
      • g.i.jane Re: Żywienie psa i kota 13.08.12, 20:19
        Ja karmy kupuję w sklepach z artykułami dla zwierząt albo u weta ale rozumiem, że zwierzakami opiekujesz się tylko dorywczo i trudno Ci biegać po sklepach.
        Felix jest całkiem niezłą karmą supermarketową, na pewno lepszą niż np Kitekat. Psu kupiłabym Pedigree.
        Jeśli właściciele ograniczają opiekę do karmienia Bobikiem to nic dziwnego, że zwierzaki nie są w dobrej formie. Obojgu z pewnością przydałoby się odrobaczenie ale tabletki można kupić tylko u weta. No i, szczególnie pies, powinien być zabezpieczony przed kleszczami np obrożą bo w razie zakażenia babeszjozą grozi mu śmierć.
    • zmarznieta_buka Re: Żywienie psa i kota 17.08.12, 09:27
      Dziękuję za Wasze wypowiedzi.
      Należę do osób, które nie lubią do niczego się wtrącać, nie leży to w moim charakterze. Właściciele zwierząt wrócili z wakacji i zwrócili uwagę, że kupiłam ich pupilom trochę jedzenia (firmy Arion, dla kota i psa). Chcieli mi zwrócić pieniądze, ale odmówiłam mówiąc, że polubiłam zwierzaki i postanowiłam zrobić im taki prezent, napomniałam też, że gdy kupowałam karmę w zoologicznym, to sprzedawca powiedział, że w supermarketach karma dla zwierząt nie jest zbyt wartościowa, a także dowiedziałam się od niego, że kot karmiony psią karmą może oślepnąć. Wydawali się być tym zainteresowani, ale co z tym fantem zrobią, to już zależy od ich dobrej woli.
      • iwa_ja Re: Żywienie psa i kota 19.08.12, 22:02
        Ciśnienie mi się podnosi, kiedy czytam coś takiego. Moja suka w ciągu swojego pięcioletniego życia była pozostawiona na trzy (słownie: trzy) dni znajomej, którą znała i witała wylewnie. I po dniu silnej miłości nagle przestała jeść i stała przy drzwiach. Czyli: nie jadła przez dwa dni. Zaznaczam, ze zostawilam znajomej nagotowane jedzenie na trzy dni, do którego moja była przyzwyczajona (szyje z indyka, makaron z durum penne i surowa marchewka), nie żadne gó... z marketu.
        Oni sobie wyjechali na wakacje... A gdzie myślenie o psychice psa i kota?
        --
        Rudi
        www.youtube.com/watch?v=WAOD-oKV83E&feature=related
        www.youtube.com/watch?v=9fsm1H7-s-c&feature=related
        www.youtube.com/watch?v=0e7AQQTONvg&feature=related
        • marcowa_aprilla Re: Żywienie psa i kota 21.08.12, 13:24
          kobieto wyluzuj i przeczytaj dokładnie,
          zwierzeta są trzymane w garazu lub kojcu i nie są zbyt związane z tymi ludzmi.
          wydaje mi się ze opieka autorki wątku to było wiecej uwagi człowieka niż mają na co dzień.
          bulwersować moze fakt ze kiepsko dbają o zwięrzeta i nie spędzają z nimi czasu a nie fakt ze jadą na wakacje i zostawią zwierzęta pod lepszą opieką niż sami oferują na co dzień.
        • deszcz.ryb Re: Żywienie psa i kota 21.08.12, 18:18
          Wiesz, ci właściciele w ogóle skandalicznie się "opiekują" tymi zwierzętami, więc to, że je opuścili na parę dni, paradoksalnie wyszło im na dobre [bo zwierzątka chociaż raz w życiu zjadły coś innego, a nie jedno i to samo świństwo].
      • sekaty_dziadek Re: Żywienie psa i kota 21.08.12, 15:39
        Bardzo dobre posunięcie - jest szansa że "właściciele" trochę pomyślą o czterołapnych paszczakach i zmienią sposób karmienia. Ale niestety bardziej prawdopodobne jest iż zostaną przy swoich nawykach.
        --
        Kot- źródło wszelkiego zła?
    • lovin34ya Re: Żywienie psa i kota 30.11.19, 21:20
      Ja kupuję tylko dobrej jakości karmy. Nie daję żadnych resztek, byle czego – zwierzaki muszą mieć dietę konkretną, ustaloną, żeby dobrze się czuły. Moje wcinają karmę 77, która świetnie się sprawdza.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka