Dodaj do ulubionych

Brak cieczki u ponad rocznej suki

23.04.13, 13:47
Witam,
moja suka ma rok i dwa miesiące i jeszcze nigdy nie miała cieczki, przynajmniej nie miała żadnych objawów wskazujących na nią (rozpulchnienie sromu, czy krwisty wyciek, zainteresowanie ze strony psów).
Jest to suka średniej rasy, rodowodowa, z dobrej hodowli, po zdrowych rodzicach (matka miała pierwszą cieczkę przed ukończeniem roku). Żywiona jest dobrą suchą karmą i gotowanym mięsem i warzywami, poza tym zdrowa, jest bardzo żywiołowa i mądra. Nasza pani doktor wet, radzi, żeby póki co nie przejmować się i czekać, aż młoda skończy półtora roku, jeśli do tego czasu nie dostanie cieczki, wtedy badania (USG, hormony, krew)
Może wpływ na to opóźnienie dojrzewania ma fakt, że sunia jest naszym oczkiem w głowie, traktujemy ją prawie jak dziecko, jest często głaskana, pieszczona, przytulana. Wszyscy bardzo ją kochamy a ona nas.
Czy ktoś z Państwa zetknął się kiedyś z takim problemem? Zaczynam się już martwić:(
Edytor zaawansowany
 • deszcz.ryb 23.04.13, 15:34
  Słuchaj weterynarza, bo dobrze ci mówi. Niektóre rasy dojrzewają nieco później. A jeżeli cię to aż tak martwi, zawsze możesz udać się do innego weterynarza, żeby też wyraził swoją opinię.

  > Może wpływ na to opóźnienie dojrzewania ma fakt, że sunia jest naszym oczkiem w
  > głowie, traktujemy ją prawie jak dziecko, jest często głaskana, pieszczona, pr
  > zytulana. Wszyscy bardzo ją kochamy a ona nas.

  Nie wmawiaj sobie takich głupot. Dojrzewanie zwierząt w ogóle nie jest związane z tym, jakie mają relacje z człowiekiem. Ale dla dobra psa stanowczo jest lepiej traktować go przede wszystkim jak psa, a nie jak ludzkie dziecko.
 • lajlah 23.04.13, 16:30
  Dzięki za rzeczową odpowiedź.
  Pytałam też innego weta i w zasadzie potwierdził, mówił, że niekiedy czeka się nawet do końca drugiego roku życia. Ale nie zaszkodzi popytać jeszcze na forum:)
  O tym 'niuńkaniu' psa wyczytałam w jakimś piśmie, sama tego nie wymyśliłam:) Traktujemy ją oczywiście jak psa, nie jak człowieka, tym bardziej, że to rasa myśliwska (dużo ruchu, pies pracujący) ale nie ukrywam, że troszkę ją rozpieszczam;)
 • claratrueba 24.04.13, 07:52
  Tak, wiek pierwszej cieczki bardzo się różni, nawet w obrębie danej rasy, nawet w przypadku suczek z tego samego miotu, czy tych samych rodziców. Dokładnie tak, jak istnieją duże różnice w wieku pierwszej miesiączki w przypadku dziewcząt tej samej rasy naszego gatunku.
  Nie nazwała bym "głupotami" zależności między traktowaniem psa a jego dojrzewaniem. Podobne opinie o późniejszej cieczce u suczek rozpieszczanych słyszałam wiele razy od psiarzy. Mózg jest najważniejszym organem płciowym czego dowodzi ciąża urojona z objawami fizycznymi prawdziwej. Co i u kobiet się zdarza. Mózg po protu steruje wszystkimi organami, w tym gruczołami.
  Istotne jest również jak dużo materiału genetycznego psa stanowi materiał ras pierwotnych (te mają cieczkę często po ukończeniu drugiego roku życia). Być może u Twojej suczki ujawnił się geny recesywne jej bardzo odległego przodka (np. wilka, charta).
  Poczekaj cierpliwie jak radzi wet do tych 18 miesięcy.
 • deszcz.ryb 24.04.13, 09:38
  > Nie nazwała bym "głupotami" zależności między traktowaniem psa a jego dojrzewan
  > iem. Podobne opinie o późniejszej cieczce u suczek rozpieszczanych słyszałam wi
  > ele razy od psiarzy. Mózg jest najważniejszym organem płciowym czego dowodzi ci
  > ąża urojona z objawami fizycznymi prawdziwej. Co i u kobiet się zdarza. Mózg po
  > protu steruje wszystkimi organami, w tym gruczołami.

  Dobrze, pewnie znasz się lepiej, więc cofam te "głupoty". ;) Przepraszam autorko wątku!
 • lajlah 24.04.13, 09:43
  Ależ ja się w ogóle nie gniewam:) Wręcz przeciwnie, bardzo dziękuję za rady. Uspokoiłam się trochę i wiem teraz, że nasza pani doktor wie co mówi.
 • default 24.04.13, 12:11
  Moje whippetki późno zaczęły "cieczkować", żadna wcześniej niż przed ukończeniem roku, rekordzistka pierwszą cieczkę miała w wieku prawie dwóch lat (rok i 9 miesięcy). A potem też nie miewały co pół roku - jak na ogól to bywa - tylko co 8-10 miesięcy.
 • semi-dolce 30.04.13, 15:16
  Weterynarz ma rację - suka ma jeszcze czas. Popytaj czy jej miotowe siostry, jeśli ma takie, są już po cieczce - często bywa, że wszystkie dostają w podobnym czasie.
  --
  hugowaferajna.pl/
 • lajlah 01.05.13, 21:17
  Niestety, to była jedna rodzynka i trzech chłopaków:)
 • lajlah 19.07.13, 12:39
  witam ponownie,
  dopisuję szczęśliwe zakończnie. Otóż nasza sunia od kilku dni ma cieczkę, dłuuuugo czekaliśmy, bo dziś kończy 17 miesięcy.
  Dziękuję wszystkim, raz jeszcze, za dobre rady i podtrzymanie na duchu. Pozdrawiam:)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka