Dodaj do ulubionych

Postrzelenie psa z wiatrówki, pozostawiony śrut

25.01.15, 23:54
Witam uprzejmie. Czytam to forum co prawda od niedawna, ale jest ono bardzo pomocne dla zwierzolubów.
Mam takie pytanie: dwa miesiące temu moja 10-mies. sunia (kundelek, 10 kg) została postrzelona ołowianym śrutem z wiatrówki przez nieznanego sprawcę. Chirurg próbował kulę wyjąć po narkozą, ale w końcu nie udało się; ponoć była za głęboko (prawy pośladek), na przecięciu jakichś nerwów. Lekarz zarekomendował pozostawienie naboju w ciele psa, bo jego wyjęcie byłoby zbyt inwazyjne, byłoby za dużo krojenia, itd. Ok, zaufałam lekarzowi i nabój pozostał w ciele psa. Sunia dochodziła do siebie ok 3 tygodnie, miała zastosowaną antybiotykoterapię bo wyniki krwi wykazały stan zapalny (pasożyty wykluczono). Przez ten czas nie chciała nic jeść i tylko leżała, a i teraz, choć już bryka, to zbytniego apetytu nadal nie ma. Mnie natomiast interesuje jedna sprawa: Czy jest to możliwe, że ołowiany śrut działa toksycznie na organizm i może być przyczyną utrzymującego się braku apetytu? Czy atomy tego ołowiu mogą uwalniać się do krwi i zatruwać organizm? Czy może odwrotnie - takie ciało obce otorbi się i nie będzie przeszkadzać fizycznie (uwierać) ani wpływać na samopoczucie zwierzaka poprzez zatrucie organizmu. Ołów wszak jest toksyczny. Ta myśl nie daje mi spokoju.
Sunia nie jest wysterylizowana (odłożyliśmy tę sprawę na wiosnę), w trakcie choroby miała pierwszą cieczkę.
Edytor zaawansowany
 • sunday2000 26.01.15, 00:14
  Przepraszam, zdarzenie miało miejsce 3 m-ce temu - przełom października i listopada (ale ten czas leci!). Suczka miała wtedy 9 m-cy, a teraz ma rok.
  Boję się, może przez ten ołów zacząć zapadać na jakąś chorobę (zatrucie organizmu).
 • ekspert_klinika.arka 27.01.15, 12:41
  Dość często śruciny pozostają w ciele i ich obecność nie czyni szkód dla pacjenta. Jeśli jednak razem z ciałem obcym (śrutem) zabierają się włosy lub inne zanieczyszczenia - powstaje ropień. Generalnie najlepiej jest usunąć śrut ale czasem niesposób odnaleźć go w żywych tkankach ( jeśli nie ma odczynu ropnego) i wtedy poszukiwanie ciała obcego może spowodować sporo uszkodzeń i efekt końcowy nie jest dobry dla pacjenta.
 • sunday2000 28.01.15, 09:36
  Dziękuję uprzejmie za odpowiedź.
  Chciałam jeszcze poprosić o doprecyzowanie, czy ołów ze śrutu nie spowoduje w dłuższym okresie czasu osłabienia psa i czy nie grożą jakieś choroby, które mogą mieć pośredni związek z podtruwaniem organizmu. Ropnia raczej nie było (przynajmniej nie do zaobserwowania z zewnątrz). "Na pamiątkę" została maleńka blizna i odrastająca w tym miejscu sierść po wygoleniu do zabiegu.
  Piesek ma komplet aktualnych szczepień.
 • ekspert_klinika.arka 28.01.15, 16:29
  Śrut niekoniecznie musi być z ołowiu. Dzisiaj usuwałem metalowe śruciny z jamy nosowej kota które nosiły ślady korozji więc niekoniecznie były z ołowiu. Zawsze będzie to ciało obce. Jeśli tkwi w miejscu możliwym do zoperowania - to lepiej jest to usunąć. Jedyne doniesienie na temat toksycznego wpływu ołowiu na organizm psa po postrzale znalazłem w medycznej bazie danych ale po tym jak kula znalazła się w stawie łokciowym.
 • mpar123 24.09.15, 12:48
  Dwa dni temu sąsiad postrzelił z wiatrówki mojego pieska, waga ok 9kg, po wizycie u lekarza gdzie wykonano zdjęcie, okazało się że śrut znajduje się w jamie brzusznej około wątroby, lekarz stwierdził że nie jest w stanie go usunąć, i tak musi pozostać, piesek znosi to dość dobrze lecz jest jeden problem. gdy coś zje po jakimś czasie wszystko zwraca, proszę o radę co dalej robić.
 • ekspert_klinika.arka 24.09.15, 21:00
  Radziłbym wykonać przynajmniej badania krwi sprawdzające czy wątroba nie jest uszkodzona, skoro w jej okolicy znalazł się śrut. Często choroby wątroby przebiegają z torsjami i wymiotami.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka