Dodaj do ulubionych

nagłe zdechnięcie młodego wilczura

19.10.04, 21:34
Mój roczny wilczur zdechł dziś nad ranem - był okazem zdrowia, na nic nie
chorował, był dobrze odżywiony i pod okiem weterynarza. W nocy po spacerze
(szedł na smyczy, niczego nie zeżarł) zaczął potwornie jęczeć, wyraźnie się
męczył - zabraliśmy go do weterynarza, ale ten nie bardzo wiedział, co
zrobić. Dał psu jakieś zastrzyki.
Do rana Bazyl potwornie cierpiał, spuchł bardzo, aż zdechł. Wiem, że to
niczego nie zmieni, ale chciałbym wiedzieć, co mogło być przyczyną.
Edytor zaawansowany
  • lomas 19.10.04, 23:35
    bardzo mi przykro z powodu Psiaka.
    Podobne objawy do opisanych przez Ciebie miał ostatnio wilczur moich znajomych, wet zgiagnozował u niego skręt jelit lub zołądka.
    Wklejam coś o tej chorobie:
    W wyniku obrotu żołądka następuje spiralne skręcenie przełyku oraz ujścia żołądka, co nie pozwala na prawidłowe opróżnianie narządu. Zalegająca treść ulega gniciu i fermentacji, powstają przy tym gazy powiększające objętość żołądka oraz toksyczne produkty, które są wchłaniane i rozprowadzane w organizmie. Występują zaburzenia w krążeniu krwi i silna bolesność brzucha. Wszystkie wymienione czynniki powodują powstanie śmiertelnego w skutkach wstrząsu. Pies pada w ciągu kilkunastu, najdalej kilkudziesięciu godzin od pierwszych objawów, które często rozpoczynają się wieczorem lub w nocy.
    Charakterystyczne dla tego schorzenia jest: ślinienie, niepokój, zgarbiona postawa, tkliwość brzucha i wyraźne powiększenie przedniej jego części, spłycony oddech, ciemnoczerwone zabarwienie błon śluzowych, bezskuteczne próby wymiotowania, pluskania słyszalne przy nagłej zmianie pozycji ciała, w zawansowanym stanie - zapaść. Objawy narastają gwałtownie, dlatego istotne jest jak najszybsze podjęcie leczenia. Im lepszy jest stan ogólny psa w momencie rozpoczęcia terapii, tym większa szansa na jego przeżycie.
    Postępowanie lekarskie polega na usunięciu treści oraz nadmiaru gazów z żołądka, zniesieniu bólu oraz objawów wstrząsu. Niezbędne jest także chirurgiczne przywrócenie prawidłowego, anatomicznego ułożenia przemieszczonego narządu oraz ustalenie go na właściwym miejscu. Zapobieganie polega na:
    unikaniu karmienia psa przed spacerami i szkoleniem,
    unikaniu podawania dużych ilości wody przed spacerami i szkoleniem,
    zapewnieniu psu spokoju w trakcie jedzenia i po posiłku,
    stopniowym wprowadzaniu nowej karmy przy zmianie diety (np.przy zmianie suchej karmy na jedzenie domowe i odwrotnie),
    dzieleniu dziennej racji pokarmu na kilka porcji.
  • zdechlywilczur 21.10.04, 18:46
    bardzo dziekuje za odpowiedzi, choc jest mi po niej trudniej pogodzic sie ze
    smiercia mojego psa -wiem, ze weterynarz nie zrobil tego, co powinien.
    po prostu dal psu zastrzyk - byc moze ze srodka przeciwbolowego, i tyle.
  • lomas 23.10.04, 23:37
    Doskonale Cię rozumiem, też niestety straciłam Psa przez błąd/niedouczenie sama nie wiem co weterynarza.
    Trzymaj się .
  • pan_pndzelek 22.10.04, 08:39
    lomas napisała:
    > Zapobieganie polega na:
    > unikaniu karmienia psa przed spacerami i szkoleniem,
    > zapewnieniu psu spokoju w trakcie jedzenia i po posiłku,

1. Co to znaczy "przed"? Tj. ile czasu powinno upłynąć od posiłku do
    spaceru/szkolenia?
    2. Czy rzecz dotyczy wszystkich ras dużych?
    3. Czy próby podjadania przez jednego psa karmy drugiego to zakłócanie "spokoju
    w trakcie jedzenia"?

Dodam, że rzecz dotyczy dwóch psów ras dużych (4 m-ce i 13 m-cy) karmionych wg.
    przepisu (odpowiednio: Bewidog Puppy i Basic) w dwóch porcjach rano i wieczór.
    W związku z lepszym refleksem "jedzeniowym" młodszego psy są pilnowane w czasie
    posiłku.

--

www.pan.pndzelek.prv.pl
  • lomas 23.10.04, 23:35
    Niestety nie jestem weterynarzem ale podaję link do strony gdzie można poczytać o tej chorobie i znajdziesz tam odpowiedzi na pytania o rasy zagrożone i ruch po posiłku.

www.vetserwis.pl/skret.html
    Pozdrawiam

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka