Dodaj do ulubionych

Problem z Enap’em

15.02.07, 15:19
Mam pytanie odnośnie tego leku, pies sercowiec ma go przepisanego prócz niego
przyjmuje jeszcze Furosemidum. Po Furosemidum czuje się świetnie za to Enap
od około 2, 3 tygodni przysparza nam problemów. Do pewnego momentu było
wszystko OK., jednak od jakiegoś czasu psichor gdy tylko dostanie Enap,
zasypia, nie chce jeść, zupełnie przestaje jakąś aktywność wykazywać.
Przechodzi mu to po około jednym dniu. Przez dłuższy czas psichor zawsze
dostawał Enap mniej więcej o tej samej godzinie, od momentu pojawienia się
problemów po nim, spróbowałam dać mu go rano, nie pomogło, cały dzień jakby
psa nie było, tracił chęć do zabawy, na jedzenie, na poruszanie się, na
spacery, trwało to cały dzień, dopiero późnym wieczorem wszystko wracało do
normy. Podanie leku na noc też miało kiepskie skutki psichor przesypiał całą
noc i cały dzień. Pokusiłam się o mały eksperyment i piesior jednego dnia po
prostu nie dostał Enatpu, tego dnia zachowywał się zupełnie inaczej, biegał
był żywy, miał ochotę na zabawę przez cały dzień(oczywiście też spał), jednak
nie był osowiały.
Czy takie zachowanie i takie zmiany może wywoływać Enap?
Czy może zmienić mu lek? Dawkę? (teraz przyjmuje ½ tabletki)
Dodam że piesio przyjmuje ten lek od ponad 3miesięcy. W maju skończy 11lat,
należy do piesków małych(6kg). Mimo wieku i choroby na ogół jest żywy, jasne
że są lepsze i gorsze dni, jednak te gorsze nie zdarzają się często. Pies ma
ochotę na zabawę, na jedzenie(wagę utrzymuje na takim samym poziomie od
7lat!), na spacery.

Z góry dziękuję za odpowiedź
Pozdrowienia K
Edytor zaawansowany
  • avasawaszkiewicz 15.02.07, 18:29
    Niestety w żaden sposób nie jesteśmy w stanie Ci pomóc. Niewiemy (mimo Towjego
    opisu) nic ani co się dzieje z psem co mu doskiwera dlaczego w ogóle przyjmuje
    ten lek, nie mamy jak psiaka zbadać. Nie możemy wieć Wam pomóc tym bardziej
    zmieniać zalecanej dawki (której nam nawte nie podajesz :)). To może tylko
    lekarz prowadzacy i odsyłam Cie do niego JAK NAJSZYBCIEJ!!! Byc może coś się
    zmieniło. 3miesiace to bardzo dużo dla psów mogło stać siew tym czasie prawie
    wszystko!!! No a leki dla sercowców to bardzo wazna psraw bez podawania
    niektórych lub ich nadużycia można spowodować nawet katastrofalne skutki.
    Wróć wiec do kardiologa Twojego psiaka i znowu sie przebadajcie.
    Pozdrawiam - ava
  • kinguch 15.02.07, 18:43
    Bardzo dziękuje za odpowiedź z psem tak czy tak na kontrolę miałam się udać,
    przyśpieszymy ją trochę i pójdziemy w sobotę(najbliższy możliwy termin).
    Piesek kontrolę ma raz w miesiącu.
    Co do zalecanej dawki :) to nie podałam jej dokładnie raz gdyż wszystkie te
    objawy mnie zaniepokoiły, niestety nasiliły się one przez ostatni tydzień. I
    wydaje mi się, że dobrze(?) zrobiłam, bo przy najbliższej wizycie wiem, co
    mówić lekarzowi :).
    Dodam jeszcze, że Furosemidum podawane jest codziennie i nie przerwanie, po
    dwóch miesiącach lekarz prowadzący psa zwiększył dawkę do 1/3 tabletki.
  • mera-k 16.02.07, 02:29
    Furosemid to silny środek odwadniający, enap obniża nadciśnienie pochodzenia
    nerkowego, również bardzo silny. U ludzi takie leki podaje się tylko przy
    jednoczesnej kontroli ciśnienia krwi. Pies śpi, bo prawdopodobnie ciśnienie
    spada mu bardzo silnie. Nie eksperymentuj. Nie możesz telefonicznie porozumieć
    się z lekarzem? Może trzeba przerwać podawanie któregoś z tych środków?
    Anna.
  • avasawaszkiewicz 16.02.07, 10:35
    No dobrze narazie nie przerywaj podawania zaleconej dawki - jak ktoś słusznie
    napisał "nie eksperymentuj" - serduszko to nie jest narząd do ekperymentowania.
    Sobota jest jutro także juz jutro wsyztsko się wyjaśni. Czekamy na relacje.
    Pozdrawiam - ava
  • kinguch 16.02.07, 14:06
    Jutro z bąblem jestem umówiona na wizytę. Zobaczymy, co z tego wyjdzie, mały
    będzie miał również znów wykonane EKG, przed podaniem leku i po podaniu,
    zobaczymy, co z tego wyjdzie.
    A narazie po telefonicznej rozmowie wiem tylko tyle, że być może Enap jest za
    silnym środkiem, skoro psiska nie umiano zdiagnozować przez dobre 4lata, jego
    serducho mogło się przyzwyczaić do nieco szybszego bicia i teraz jest kwestia,
    jakie ciśnienie i tętno jest dla niego odpowiednie. I zbyt niskie ciśnienie,
    które wywołuje Enap powoduje u niego osłabienie i senność.
    Jednak to tylko diagnoza na telefon, po wizycie i przeglądzie mojego malucha
    wszystko się wyjaśni :)
    Wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi.
  • kinguch 20.02.07, 23:35
    Ze względu na ogólny stan zdrowia Mańka, który się w końcu ustabilizował tzn.
    serduszko bije szybciej niż powinno, ale widać że organizm Mania się do tego
    przyzwyczaił, wada nie pogłębia się, a Enap powoduje drastyczne obniżenie
    ciśnienia krwi, lekarz zalecił natychmiastowe odstawienie Enapu, gdyż powoduje
    on u niego skutki które mogą być niebezpieczne dla jego zdrowia. Na razie wiem
    tyle i gdyby tylko coś zaczęło się dziać z Mańkiem niepokojącego, dziwnego, no
    po prostu innego, mamy natychmiast się z nim zgłosić nie zależnie od pory dnia,
    zostanie od razu przebadany i podjęte zostaną inne środki.
    Ot tyle wiem, na razie mamy go bardzo dokładnie obserwować, regularnie podawać
    Furosemidum i jeżeli nic niepokojącego nie zauważymy zgłosić się na kontrolę
    za około tydzień na kolejne badania i EKG.
  • avasawaszkiewicz 21.02.07, 12:39
    Bardzo słusznie, i bardzo się cieszę, że tam poszłaś i, że wszystko się
    wyjaśniło. Teraz już wszystko jasne. Na kiedy masz się zgłosić na jakąś
    kontrolę??? Tylko wtedy kiedy będziesz miała jakieś podejrzenia, że psiak
    nienalepiej się czuję???
    Pozdrawiam serdecznie - ava
  • kinguch 21.02.07, 13:48
    Jeżeli z psiakiem nic niepokojącego nie będzie się dziać to na kontrolę
    jedziemy znów za około tydzień, do dwóch. Na kolejne badanie i EKG. Teraz poza
    ogólnym jego stanem mamy dokładnie obserwować jak siusia po Furosemidum, po być
    może dawka nieco może być zwiększona, ale to okaże się jak psisko reaguje na
    podawanie tylko jednego leku. Dziś Furosemidum dostał, wszystko jest w jak
    najlepszym porządku, sika jak wcześniej, pije normalnie. Będziemy obserwować i
    zobaczymy jak maluszek się będzie czuł :)

    Bardzo dziękuje za wszelkie odpowiedzi.
    Ogromne pozdrowienia K

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka