Dodaj do ulubionych

Nie dajmy się zapędzić RAŚ na górnośląskie podw...

IP: *.polineo.pl 12.05.12, 12:58
A ziemia jest płaska, nie dajmy sobie wmówić że się zaokrągla gdzieś tam hen hen ....
Z takiej perspektywy to może Pan Twierdzić że Beskid Śląski w cale nie jest Śląski tylko że względu na swoją różnorodność przyrodniczą to odrębny wszechświat w innej galaktyce ...

Nie szkoda Panu czasu na na taką niską i oczywista autopromocję ? na dodatek opartą na wzniecaniu antagonizmów ?

Żenujące.
Edytor zaawansowany
 • czornefuzekle 12.05.12, 13:04
  Podbeskidzie to nie mieszanka kultur. Podbeskidzie to twór wymyślony przez obecną elitę Bielska-Białej i utrzymywany dzięki sztucznej unii Śląska Cieszyńskiego i Ziemi Żywieckiej. Czy Ślązacy z powiatu cieszyńskiego czy śląskich gmin powiatu bielskiego mówią o sobie Podbeskidzianie?
  Dr Janusz Okrzesik zarzuca Ślązakom z GOP-u że sztucznie narzucają tożsamość śląską mieszkańcom Bielska. On natomiast siłą wtłacza do mitycznej tożsamości podbeskidziańskiej Ślązaków ze Śląska Cieszyńskiego. Przecież to czysta hipokryzja.

  --
  gornyslask.wordpress.com
 • Gość: (.)(.) IP: *.beskidmedia.pl 12.05.12, 15:05
  zachodnia malopolska, zywiecczyzna, slask cieszynski to regiony skupione ekonomicznie i spolecznie wokol bielska bialej. stad wlasnie idea podbeskidzia - stworzenie wiekszego, silnego gospodarczo regionu. nikt tu na sile nie pisze historii na nowo, nie narzuca swojej kultury i odrebnych tradycji. bycie goralem czy cysarokiem nie wyklucza podbeskidzia i odwrotnie. nie jak w hanysowie, gdzie wszystkim, w tym mieszkancom podbeskidzia, zaglebia czy czestochowy usiluje sie wmowic, ze sa i musza byc hanysami, wiernymi poddanymi fuhrera gorzelika
 • Gość: (.)(.) IP: *.beskidmedia.pl 12.05.12, 15:09
  ps. w tym wszystkim najbardziej dziwi mnie ta "troska" hanysow o tozsamosc cysarokow i zywieckich gorali. nie bojcie sie, ci wspaniali ludzie potrafia kultywowac swoje zwyczaje bez hanysow, przekazac swoje dziedzictwo swoim dzieciom i podbeskidzie im w tym w niczym nie przeszkadza. jakos nie widze na bielskich forach lamentow mieszkancow zywca czy cieszyna na "podbeskidzka okupacje" (nie liczac wszystkich 3 czlonkow ras z cieszyna), za to lamentow z katowic co nie miara
 • Gość: lol IP: *.dynamic.chello.pl 12.05.12, 16:53
  Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
 • Gość: koborlovag IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.05.12, 14:55
  Teraz już nie próbujecie wmawiać, że "Podbeskidzie" wymyślili komuniści po reformie w 1975 roku, tylko że "dzisiejsze elity". Zaraz zaczniecie twierdzić, że tego słowa w ogóle jeszcze nie wymyślono, stanie się to dopiero w 2017.
  Ośmieszacie się i tyle.
  Wasze komentarze stoją w jasnej sprzeczności z tym co tłumaczy Okrzesik tworzycie jakąś rzeczywistość wirtualną i tyle.
  Skoro Podbeskidzie wymyśliły "dzisiejsze elity" to czemu używa się tego słowa od prawie 100 lat?
  Czemu już w 1968 roku było można przeczytać : "Stolicą regionu podbeskidzkiego, jego centrum przemysłowym, gospodarczym i kulturalnym, do którego ciążą wszystkie okoliczne miejscowości - jest Bielsko-Biała, dziś niezwykle prężny i coraz wiecej ceniony w kraju ośrodek przemysłowy."
  "Przewodnik po ziemi Bielsko-Bialskiej", wydanie II i uzupełnione 1968, Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej.
 • Gość: ja IP: *.152.148.53.dsl.dynamic.t-mobile.pl 12.05.12, 13:20
  Mieszkam w BB, w żadnym wypadku nie jestem i nie czuję się ślązakiem. zresztą każdy, kogo znam popiera moje zdanie. Proste? No. Wiec raś i te inne to sobie wmawiać mogą komu innemu, nie nam.
 • czornefuzekle 12.05.12, 13:26
  Jedź do Cieszyna i powiedz im, że nie są Ślązakami, tylko Podbeskidzianami.
  Podbeskidzie jest jak owa "niemiecka wyspa" sprzed 1945 roku, ograniczone do miasta Bielsko-Biała.


  --
  gornyslask.wordpress.com
 • Gość: (.)(.) IP: *.beskidmedia.pl 12.05.12, 14:58
  bylem, rozmawialem, pytalem. jaka odpowiedz? jestem cysarokiem
 • Gość: gooral IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.05.12, 16:29
  a umiesz synku czytać ze zrozumieniem ? to przeczytaj jeszcze raz, bo adrenalina przyćmiła Ci myśli. Podbeskidzie nie jest krainą geograficzną i nie określenia mieszkańców Podbeskidzia jako 'Podbeskidzian', ale przecież o tym wiesz, więc po co Ci dalej tłumaczyć
 • Gość: acomitam IP: 78.9.15.* 13.05.12, 00:52
  Urodziłem się tuż po wojnie w Bielsku a nie w Bialej, z Bielska pochodza moi rodzice, którzy nigdy nie czuli się ślązakami pomimo, że geograficznie to miasto leży w regionie zwanym śląsk. Przecież wiadomo, ze nie chodzi o nazwę geograficzną lecz o rozróbe polityczną ludzi, którym chce się wladzy. Dlaczego w czasie III rzeszy nie stawiali hitlerowi takich postulatów tylko teraz kombinują, jak szkapa Morcinka pod gorę. Nagle komuś coś tam błysnęło w sianie mózgowym bo może się uda zasiąść na grzędzie. A gdzie tototo było ileś lat temu? Wtedy strachem obszyty a teraz gieroj. Mnie to nie szkodzi, jak nad Sołą mieszkańcy gdzieś tam od katowic czy czegos tam podobnego siadają na trawie i krzyczą, że halba jest jeszcze za ciepła.
 • hub381 13.05.12, 17:28
  Łon nie kapuje,co znaczy REGION,łon myśli po wiejsku...
 • Gość: cieszyn IP: *.1and1.pl 12.05.12, 18:34
  Jestem z Cieszyna. Zarówno ja jak i moi znajomi nie jesteśmy "Ślązakiami". Prędzej się czuje związany z Bielskiem, bo tu się wszyscy uczymy w szkołach. Mi tam pasuje określenie Podbeskidzie.
 • Gość: z Bielska IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.05.12, 23:18
  Szanuje Śląsk Cieszyński ale chyba do końca nie zdają sobie sprawy o co walczy RAŚ !? Ta organizacja powinna zostać zdelegalizowana jak każda nawołująca do waśni narodowych ! Won RAŚ z Podbeskidzia ! Nie podoba wam się ta nazwa budujcie swoją "potęgę" - może będziemy od was kupować wungiel z naciskiem na ... może !
 • czornefuzekle 12.05.12, 13:23
  Nie no czytam ten wywiad i oczom nie wierzę. Jak można tak manipulować? I ten Pan szczyci sie tytułem doktora?

  Film "Róża" nie mógł wywołać sporu politycznego, bo Mazurów już nie ma. Zostali poddani skutecznej anihilacji. Miłość w Koeningshute dotyka zaś losów Ślązaków, którzy tylko zbiegiem okoliczności nie zostali wypędzeni. Protoplaści "Podbeskidzia" całkiem słusznie woleli części autochtonów dać spokój. W końcu rolnik z Kongresówki górnikiem nie zostawał od razu wraz z przyjazdem na Śląsk.


  --
  gornyslask.wordpress.com
 • Gość: (.)(.) IP: *.beskidmedia.pl 12.05.12, 15:11
  mazurzy czyli kto? potomkowie wytrzebionych przez krzyzakow plemion pruskich? potomkowie osadnikow z mazowsza, ktorzy osiedlali sie tam od XIV?. bo chyba nie masz na mysli kolonistow niemieckich przesiedlonych tam w XIX i XXw?
 • Gość: polnische weg? IP: *.ksi-system.net 13.05.12, 08:09
  Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
 • Gość: ~z Bielska IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 12.05.12, 13:26
  Bardzo dobry artykuł! Nareszcie zostało parę rzeczy WYOŚLONYCH RAŚowcom !
 • Gość: Podbeskidzianin IP: *.centertel.pl 12.05.12, 15:05
  cośty chłopie! do rasiowców żadne argumenty nie trafią! Popatrz na tą zaraze w czorynych glassach!
  Dla nich wciągnięcie nas to tego moloch pod nazwą ŚLĄSKIE, jest cyrografem na wieki wieków! A jakbyś łeb chciał wychylić i o własną tożsamość walczyć (według nich sprowadzili nas kosmici albo komuniści), to Ci w wersetach znajdą przypowieść...

  ...wieli wieków tymu Alojz przyjechoł kolejo do Bielsko i sie wydar: -teroz to je Ślunsk! Wyrąbał kilofem wszystkich goroli aż ku samej Białce! I rzucił na wiater swoje nasienie! Kaj na kamień spadło, tam familiok wyrósł a kaj na ziemie - Hanys!
  I tak Ślązocki piknie rosły w Bielsku! A późni było roztomajcie... raz gorole sie postawi a raz nom Niemcy pomogli. Aż nadeszło łostateczne rozwiązanie i tak nom Buzek załatwił, że my wszysto aż po Sołe chapneli!

  Tak w świętych księgach wybranego narodu zapisano! I nikt tego kwestionować nimoże!
  A Podbeskidzie to komuniści wymyślili i solidarność! Bo oni nie mieszkają pod Beskidami, ino na Ślunsku! Ślunsku Cieszyńskim, Bielskim i Żywieckim! I jeszcze wos godać nauczymy!


 • kopciuszek62 12.05.12, 19:01
  O co chodzi ? Nic nie rozumiem.To ma być gwara śląska , ani to z Cieszyna , ani to z Pszczyny, ani to z Rudy Sląskiej, ani z żadnej śląskiej. To swoisty wolapik.
 • Gość: Podbeskidzianin IP: *.centertel.pl 12.05.12, 19:53
  a skąd ja niby miałem się po ślunsku nauczyć? Ani w domu ani w szkole nie uczyli...więc napisałem jak umiałem :-)
 • Gość: z Bielska IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.05.12, 23:21
  Szacun :) Co byś nie napisał i tak hanysy nic z tego nie zakumają, te jeruny nie piśmienne :)
 • Gość: z Bielska IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.05.12, 23:15
  Mam nadzieję, że ludzi podobnie myślących będzie więcej! Niech żadne cwaniaczki z RAŚ'a albo innej g..ej organizacji nie próbują nawracać nas na śląską wiarę !!! Nie dla śląskości na tych terenach ! To są polskie ziemie i nigdy nie będzie tu żadnej g..ej autonomi śląskiej ! A jak napisałeś któryś cwaniaczek przyjdzie z "kilofem" wyrąbać śląskość na tych ziemiach to dostanie "bez łeb" ... góralską ciupagą !!!! Zobaczymy co jest silniejsze ?!
 • Gość: rema IP: *.c192.msk.pl 12.05.12, 14:28
  Czemu Ślązacy tak bardzo zajmują się Bielskiem, Częstochową i innymi wmawiając im śląską tożsamość, zamiast rozwiązywać swoje problemy? Za mało ich macie, że wsadzacie nochal w nieswoje sprawy? To nie jest Wasz teren...
 • Gość: m IP: *.waldex.3s.pl 12.05.12, 15:25
  Kiedy patrzę na wysiłki bielskiej elity, przypomina mi się kreatywność ze słupami Chrobrego na Odrze. Grzech pierworodny Podbeskidzia nie jest nowy, to po prostu brak szacunku dla zastanego miejsca. Śląsk Śląska zawłaszczać nie musi, za to Podbeskidzie musi dwoić się i troić, by dowieść, że tam nigdy Śląska nie było. Powojenne migracje stwarzały sporo podobnych sytuacji, które stawały się - i jak widać do dzisiaj są - próbą kultury przyjezdnych i gości. Bycie bielszczaninem w pierwszym pokoleniu nie upoważnia do pisania historii i geografii od nowa. Uważam też jednak, że rasiowcom nie zaszkodziłoby trochę więcej pokory, bo Bielska na wyłączność nigdy nie mieli i mieć nie będą.
 • Gość: (.)(.) IP: *.beskidmedia.pl 12.05.12, 15:27
  siedz w tych swoich katowicach i zajmuja sie swoim syfem slazaka uszoka. o bielsko i cale podbeskidzie sie nie martw, dajemy sobie swietnie rade bez was
 • spoogie 12.05.12, 16:50
  Karlus "Cycki), rzeknijcie mi ino boch jest prosty hanys. Jakie miasta, wsie prócz Bielska wchodzą w skład Podbeskidzia? Bo jak tak czytam te wszystkie artykuły to odnosze wrażenie, że Podbeskidzie=Bielsko-Biała
  Tak po prostu jakie są granice tego rejonu :)
 • Gość: gooral IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.05.12, 17:05
  "..termin Podbeskidzie staje się coraz bardzie popularny, a po utworzeniu nowego województwa śląskiego (reforma administracyjna z roku 1998) często określa się tak jego południową część, czyli powiaty bielski, cieszyński żywiecki, a także miasto Bielsko-Białą (powiat grodzki)....
  Tak określone Podbeskidzie składa się z kilku różnych jednostek geograficznych: na południu i południowym wschodzie leży Beskid Żywiecki, na południowym zachodzie Beskid Śląski natomiast natomiast części środkowej Kotlina Żywiecka i część Beskidu Małego. Północ i północny zachód zajmuje Pogórze Śląskie, zaś jeszcze bardziej na północ znajduje się fragment kotliny Oświęcimskiej..." (źródło) plus gminy Małopolski (GŁOS PODBESKIDZIA: informacje - Wadowice, Sucha Beskidzka, Andrychów. ), z tym, że w Małopolsce nikt nie ma problemów z tym określeniem, tylko hanysowo 'drze buźki' :)

  ale przecież nie o to Ci chodziło, żeby tłumaczyć...
 • spoogie 12.05.12, 20:53
  ło żesz na pogórzu śląskim Podbeskidzie?
  Majn got :D i wy tam chcecie mieć Podbeskidzie? A nie jest tam skażone może? :D lol :D
 • Gość: gooral IP: *.31.69.187.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl 12.05.12, 21:07
  nie ma to jak mieszać krainy geograficzne z krainami historycznymi, dorzuć jeszcze pasma górskie a wyjdzie Ci, że Wadowice to Śląsk, a Ostrawa powinna być polska bo przecież przez wieki nazywała się 'Ostrawa Polska' i nawet Austriakom to nie przeszkadzało.
 • Gość: Podbeskidzianin IP: *.centertel.pl 12.05.12, 21:26
  no niestety te nazwy geograficzne to nie wiem kto ustalał... bo tzw. pogórze śląskie, to powinno się w okolicach Czechowic zaczynać i kończyć a wychodzi pod Beskid Mały! Tutaj widać jak reforma wyglądała! zakreślali, gdzie w nazwie było śląskie, nieważne kto by tam nie mieszkał...
 • Gość: xcuttox IP: *.ssp.dialog.net.pl 12.05.12, 22:16
  Nazwa krainy podbeskidzie została pierwszy raz użyta w 1937roku. Rozpowszechniła się po powstaniu Solidarności Podbeskidzia. Wcześniej ta nazwa nie była używana.
  Bielsko-Biała leży na styku róznych krain. Na północy jest pogórze śląskie. Na południu jest kotlina żywiecka. Na zachodzie jest śląsk cieszyński. Na wschodzie jest kotlina oświęcimska, małopolska. Ciekawe czy mieszkańcy pogórza śląskiego i śląska cieszyńskiego symilują się z RAŚ górnego śląska. Ciekawe czy dolny śląsk też włączają do RAŚ.
 • Gość: cysarok IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.05.12, 17:16
  cysaroki się nie symilują z górnym śląskiem bo prusaki trzeba deptać :)
 • Gość: z Bielska IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.05.12, 23:24
  Nie, nie, drogi hanysku za słabo się starasz ... :) Poczytaj se pierunie raz jeszcze tekst a potem pisz ta bzdury ( dobrze napisałek po ślunsku ? - pewnie ni ale loto mi to kole ....) i tak zrozumiałeś co mam na myśli, bo z bożą pomocą skończyłeś pewnie te 8 klas szkoły państwowej :)
 • Gość: koborlovag IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.05.12, 15:12
  W Jasienicy prywatny przedsiębiorca produkuje Śliwowice Podbeskidzką. W Mesznej w warsztacie samochodowym widziałem ostatnio dyplom za udział w turnieju amatorskich drużyn "O Puchar Podbeskidzia". Na tym forum wypowiadają się mieszkańcy Cieszyna, którzy od GOPu wyraźnie się dystansują a Podbeskidzie im nie przeszkadza.
  Wystarczy?
 • Gość: gooral IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.05.12, 16:46
  większe bzdury od Ciebie plotą jedynie działacze raś. Nie ma żadnej kreatywności, ale do tego trzeba znać trochę historii naszego miejsca na ziemi i/lub tutaj mieszkać, a nie pisać farmazonów siedząc w Gliwicach. Można jeszcze ze zrozumieniem przeczytać artykuł.

  Janusz Okrzesik jest od pokoleń 'stela', więc daruj sobie uwagi o 'pierwszym pokoleniu' bo to argument wytrzepany z rękawa i pasujący może do Twojej sytuacji w Gliwicach.

  I na koniec, Twoja bzdura o dowodzeniu nieistnienia czegoś, co istnieje, tzn. faktu położenia Bielska-Białej w dwóch krainach geograficznych tj. w Małopolsce i na Śląsku Cieszyńskim, kto to neguje ? chyba Ty sam, więc na zakończenie polecam ponownie ze zrozumieniem, przeczytać artykuł
 • Gość: z Bielska IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.05.12, 23:26
  Bielsko zawsze było tolerancyjne ale po raz pierwszy w swojej historii trafiliśmy na ciężko myślących, niereformowalnych, z mózgami zjedzonymi marzeniem o wielkim HANYSOLANDZIE RAŚ'owcach, do których argument o naszej od nich odrębności kulturowej ni jak się nie może przebić !
 • Gość: ZigeneurWald IP: *.dip.t-dialin.net 13.05.12, 20:04
  To prawda. Historycznie jestesmy Slaskiem i nie ma co udowadniac ze my tu w Bielsku to z dziada pradziada Podbeskidzianie. ale historia to jedno a rzeczywiste poczucie przynaleznosci do Slaska to drugie. Po prostu malo kto identyfikuje sie w BB ze Slaskiem. To jest fakt. A RAS wzmacnia proces polaryzacji i o ile na Gornym Slasku ludzie odpowiadaja sobie na pytanie czy jestes Slazakiem - tak jestem Slazakiem to w BB odpowiedz jest nie, nie jestem Slazakiem. Mozna dyskutowac czy to dlatego ze potomkow Bielszczan z 39 jest w BB niewiellu, ale po prostu jest tak. I dlatego prowadzmy dyskusje o naszych roznicach szanujac sie i kochani Slazacy nie wmawiajcie nam ze tez jestesmy Slazakami bo PRL, bo elity w BB, bo malo nas, bo, bo, bo.
  pozdrawiam serdecznie naszych sasiadow z Gornego Slaska.
  Bielitzer z Dziada, Pradziada.
 • Gość: z Bielska-Bialej IP: *.dip.t-dialin.net 13.05.12, 20:50
  znam rodziny Bielszczan z tych dziada pradziada.Dawniej rodziny polsko lub niemieckojezyczne.Od nikogo nigdy nie slyszalem zadnej deklaracji slaskiej.Wogole co to za wymysl w dawnym Bielitz ?Nawet potomkowie niemieckich rodzin dzis mowia po polsku a termin Podbeskidzie jest jak najbardziej przez nich akceptowany.Zreszta niemieckojezyczni mieli swoj pierwowzor okreslenia PODBESKIDZIE czyli BESKIDENVORLAND na tereny wokol Bielitz.Nie uzywali tez nazwy Slask Cieszynski tylko Teschener Land czyli Ziemia Cieszynska.
 • Gość: Maciej. IP: *.aster.pl 13.05.12, 21:24
  A to ciekawa definicja skoro TAK..To jakim cudem w niemiecko-żydowskim Bielitz stało się miastem w ramach autonomii przedwojennej no co za pech pewnie niemcy pchali bielszczan w ramiona autonomii...
  kolejny materiał do przemyślenia jeżeli ktoś wie lepiej.
 • Gość: gooral IP: *.internetdsl.tpnet.pl 14.05.12, 08:13
  Macieju, a może nwet Macieju Ch., "niemiecko-żydowskie" ?, w 1790 Bielsko zamieszkiwało 86 Żydów (3,85% mieszkańców miasta) a w 1928 roku 4520 (19,1% mieszkańców miasta). w tych samych okresach historii dawnego Bielska Polacy stanowili drugą po niemieckiej, grupę ludności, więc nie bredź o 'niemiecko-żydowskim' Bielsku.
  Po drugie, w momencie tworzenia autonomicznego woj.śląskiego, Bielsko miało już od ponad 20 lat swoją Autonomię, nadaną jeszcze za Franciszka Józefa I, a utrzymaną w II R.P. i w gros sprawach podlegało bezpośrednio pod Wiedeń, a później pod Warszawę, z pominięciem autonomii woj.śląskiego.

  zacytuję: "kolejny materiał do przemyślenia jeżeli ktoś wie lepiej"
 • Gość: Maciej IP: *.aster.pl 13.05.12, 21:34
  Piszemy: Ziegeunerwald.
  PS, My Was nie pozdrawiamy bo Tu jesteśmy z dziada, pradziada....
 • Gość: Zigeunerwald IP: *.dip.t-dialin.net 13.05.12, 23:13
  ale nie rozumiem tezy wywodu czyli tego co nalezalo dowiesc. o
  Bielitz przedwojenny to bylo miasto z 25.000 mieszkancow gdzie 60% to byli ob. RP umownie pochodzenia niemieckiego albo poslugujacy sie jezykiem niemieckim na co dzien 20% Polacy, 20% Zydzi. Niemiecka wyspa jezykowo nie byla "pochodzenia" slaskiego. Bylo sporo potomkow emigrantow z Austro-Wegier, skad tez pochodzi moja Rodzina. Dlatego napisalem z Dziada Pradziada, ale juz nie z Prapradziada. Spory o Slaskosc sa mi dosyc obce. Mnie interesuje bardziej podzial podatkow i inwestycji miedzy metropolia a powiatami. Dopoki ten podzial jest fair i sytuacja jest win win to jestem za woj. Slaskim razem z Podbeskidziem.
  pozdrawiam
 • Gość: koborlovag IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.05.12, 23:48
  Aha. Czyli Wy Nam zarzucacie, że nie mamy w sobie "pozytywnego nastawienia" po czym Nas nie będziecie pozdrawiać. A jedynym powodem, że nas nie pozdrawiacie jest to, że Wy jesteście z "dziada, pradziada".
  Przepraszam, a My, nie? Mój ojciec się urodził w Bielsku-Białej, jego rodzice mieszkali na Placu Deskowym. Jego ojciec w Wilkowicach, czyli TU, bynajmniej nie na Śląsku. Mój pradziadek w Łodygowicach, czyli też TU i też nie na Śląsku. Długo bym tak mógł.
  Nie chcecie nas nawet pozdrawiać to nie pozdrawiajcie. Przynajmniej widać gołym okiem kto chce łączyć a kto dzieli, podjudza i wprowadza podziały. To Ty wciąż piszesz "Wy i My". Dla mnie wszyscy jesteśmy my - mieszkańcy Bielska-Białej, Wilkowic, Czechowic-Dziedzic, Kóz, Jaworza, Bystrej, Jasienicy. Mieszkańcy Podbeskidzia.
 • Gość: gooral IP: *.internetdsl.tpnet.pl 14.05.12, 08:17
  > PS, My Was nie pozdrawiamy bo Tu jesteśmy z dziada, pradziada....

  Ty, to na pewno, ale jako Małopolanin ze Starconki. Ale cóż, w każdej rodzinie musi się znaleźć czarna owca, najgorsi są Ci którzy plują we własne gniazdo.
 • Gość: CK IP: *.onsnetstudenten.nl 12.05.12, 15:35
  'Beskid Slaski' ergo autonomia, jezyk i narod slaski dla naszego regionu?

  Nazwa nie matu znaczenia. Pochodze ze Slaska Cieszynskiego, ze tak powiem z dziada pradziada. Jednak nie czuje sie, i wsrod moich znajomych nie spotkalem kogokolwiek, kto czulby sie czescia narodu slaskiego. Poza tym tutaj nie ma tych tradycji kulturowych, co na Gornym Slasku, chocby to, nie mowi sie gwara slaska... Nie mam nic przeciwko nazwie Podbeskidzie - jesli odpowiada ona mieszkancom regionu na poludnie od Wisly, to mieszkancy Katowic powinni to zaakceptowac.

  Wisla byla b. waznym elementem w geografii regionu, o czym wspomina p. Okrzesik (brawo za dlugo oczekiwany glos rozsadku), poslugujacy sie argumentami merytorycznymi W przeciwienstwie do Twojej wypowiedzi.
 • Gość: CK IP: *.onsnetstudenten.nl 12.05.12, 15:46
  > Nie szkoda Panu czasu na na taką niską i oczywista autopromocję ? na dodatek op
  > artą na wzniecaniu antagonizmów ?

  Wlasnie Twoja wypowiedz swiadczy najlepiej o tym, kto wznieca antagonizmy. Na spokojne i rzeczowe wypowiedzi rzucasz najpierw sloganem 'Beskid Slaski', a potem bzdurnymi oskarzeniami.

  Mysle, ze dla zdecydowanej wiekszosci osob z Podbeskidzia nikt nie mial zadnych problemow ze Slaskiem, z wojewodztwem slaskim, do momentu kiedy pojawili sie dzialacze RAS zaczeli wchodzic z butami w region, gdzie ktos ma zupelnie inne zdanie niz oni.

  Jesli ktos czuje sie Slazakiem i chce kultywowac kulture Slaska prosze bardzo. Problem zaczyna sie wtedy, kiedy probujecie narzucic Wasza wizje "Wielkiego Slaska' regionom, ktore tego nie chca.To wlasnie to jest hipokryzja - domagacie sie wlasnej autonomii, to uszanujcie autonomie i wole mieszkancow z innych regionow
 • Gość: gooral IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.05.12, 16:31
  > Z takiej perspektywy to może Pan Twierdzić że Beskid Śląski w cale nie jest Ślą
  > ski

  no nie jest w całości, bo od linii Magury, Białego Krzyża, Malinowskiej Skały i Baraniej Góry, na wschód to już Małopolska, a jeszcze Beskid Śląski. No patrz, twoja przepowiednia już się ziściła :)
 • Gość: jo IP: 194.50.118.* 12.05.12, 16:42
  Nie dajmy sie RASiowi i Gorzelikowi spod Przemysla (pewnie Ukrainiec) wmanewrowac w dzielenie nas na lepszych i gorszych bo tylko z tego nieszczescie bedzie.
  zyjmy sobie jak zylismy w spokoju w jednej Polsce ktorz dzieli sie na rozne reginy i kazdy region ma prawo zyc sobie jak sobie uwaza, jezeli masz chec uczyc swoje dzieci gwary, lub jak to inni nazywaja "swojego jezyka" to sobie ucz , panstwo polskie tego nie zabrania i nikt zdrowo myslacy w Polsce tego nie zabroni, jeszcze w sumie lepiej jezeli bedzie wiele gwar w roznych czesciach kraju, bo to dobre dla turystyki i czyni kraj bardziej roznorodny, czyli atrakcynjy dla innych.
 • Gość: gooral IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.05.12, 16:54
  to ucz 'tej' gwary (górnośląskiej) u siebie, jako gwary lub języka. Problem w tym, że raś chce narzucić obcą gwarę jako język w całym województwie, w tym dla Śląska Cieszyńskiego (wyświetl) i małopolskich części województwa (oczywiście ma to być niby dobrowolnie, dodatkowo opracowuje się 'jedyniesłuszny' podręcznik nauki historii regionalnej, ciekawe ile w nim będzie teorii 'ślązakowskich', czy będzie przynajmniej 50% materiału 'małopolskiego' bo w końcu to województwo tylko z nazwy jest 'śląskie'
 • Gość: czytelnik IP: *.simant.pl 12.05.12, 17:12
  Ta strona, do której linkujesz, [url=RAŚ site:www.gwara.zafriko.pl/]nie należy do RAŚ[/url]. Nie dopatruj się we wszystkim aktów agresji wrażego RAŚiu ;)
 • Gość: gooral IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.05.12, 17:19
  kolejny umiejący czytać 'ze zrozumieniem'. A przeczytałeś chociaż artykuł 'Klub ZC' !! ??. Oczywiście, że to nie strona RAŚ, a podaję ją jako głos Cysaroka, etnologa, który podkreśla odrębność Śląska Cieszyńskiego !!

  Ta strona jest świetna dla Cieszyniaków i innych chcących poznać Śląsk Cieszyński, a nie chcących dać się omamić hasłami o 'narodzie śląskim' i 'języku'
 • Gość: czytelnik IP: *.simant.pl 12.05.12, 17:26
  Link do strony umieściłeś jako ostatnie słowo zdania "Problem w tym, że raś chce narzucić obcą gwarę jako język w całym województwie, w tym dla Śląska Cieszyńskiego (wyświetl)", bez żadnego komentarza do samej witryny, więc zrozumiałem, że uważasz ją za przykład tych zamachów RAŚ na odrębność dialektu cieszyńskiego. Przepraszam za zarzucenie ci paranoi, ale mogłeś to napisać bardziej precyzyjnie.
 • Gość: gooral IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.05.12, 17:33
  termin "Podbeskidzie" przytoczył jako pierwszy, w znanej mi, a przywołanej przez J.Okrzesika literaturze, Emaluel Grim, w "Baśniach z Podbeskidzia Śląskiego", które przedstawiają zebrane baśnie z Trójwsi Beskidziej, więc nie zarzucaj mi 'paranoi', bo niestety ma ją znakomita większość adwersarzy z GŚ, którzy na samo słowo 'Podbeskidzie' dostają wypieków i gorączki.

  A sam termin "Podbeskidzie" przytoczył ww., pseudonim artystyczny 'Ślązak' :)
 • Gość: jo IP: 194.50.118.* 12.05.12, 17:43
  @gooral

  Ja napisalem "jezeli masz chec uczyc swoje dzieci gwary, lub jak to inni nazywaja "swojego jezyka" to sobie ucz , panstwo polskie tego nie zabrania i nikt zdrowo myslacy w Polsce tego nie zabroni", nie mialem na pewno na mysli zeby kogokolwiek zmuszac do nauki jakiejkolwiek gwary lub jezyka, kazdy ma niewymuszona wole i jezeli czuje ze nalezy do jakiejs odrebnej grupy etnicznej i chce pielegnowac swoje tradycje , gware i jezyk, to jak najbardziej, oczywiscie bez przymuszania do tego innych.
  Dzieki temu Polska jako calosc bedzie bogatsza kulturowo.
  Do tego nie trzeba dzielic kraju na kawalki i wytyczac nowe granice, bo nikt nikomu w Polsce takich rzeczy nie zabrania, a nawet mozna tylko do tego zachecac.
  Nie dajmy sie poroznic Gorzelikowi i jego bandzie RASistow
 • Gość: gooral IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.05.12, 17:48
  jestem ZA, m.in. gwary trzeba kultywować, ale ich nie narzucać, szczególnie robiąc sobie z niej oręż przeciw innym, sam Śląsk to ok. 20 różnych gwar śląskich.
 • Gość: Podbeskidzianin IP: *.centertel.pl 12.05.12, 17:36
  wyjaśnij "czytelnikowi" czym się etnolog zajmuje, bo pewnie myśli że badaniem owadów :-)
 • Gość: z Bielska IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.05.12, 23:32
  Za Wikipedią: Dziadek Jerzego Gorzelika od strony matki, Zdzisław Hierowski, pochodził z Przemyśla i był polskim pisarzem, krytykiem literackim. Matka urodziła się na Górnym Śląsku. Ojciec Andrzej Gorzelik miał śląskie korzenie: jeden z jego dziadków był powstańcem śląskim, drugi natomiast komisarzem plebiscytowym. Obaj w czasie plebiscytu opowiadali się za przyłączeniem tych ziem do państwa polskiego - ostatnie zdanie jest ważne a ten kolo nawołuje do czego do oderwania śląska od Polski ? Ale mamy uczonych, doktorów :)
 • Gość: A.K. IP: *.183.188.15.dsl.dynamic.t-mobile.pl 12.05.12, 16:55
  Hanysy, won od Podbeskidzia. Nikt się tu z wami nie utożsamia. Jak nadal chcecie się bawić w te idiotyczne przepychanki to proszę bardzo, tylko nie dziwcie się potem, że podczas weekendowego pobytu w Wiśle czy nad Jeziorem Żywieckim spotkacie się z niechęcią bo sami się o to prosicie . Pilnujcie lepiej swojego, ciągle mocno zapyziałego podwórka i przyjmijcie wreszcie do wiadomości, że Wy i ten wasz Ślunsk, nie są nam do niczego potrzebne. Ba, my nawet nie rozumiemy co wy mówicie tą swoją wstrętna gwarą.
 • spoogie 12.05.12, 17:04
  Kolego BOLD żebym mógł wiedzieć gdzie nie mam przyjechac to opisz mi jakie miasta i wsie wchodzą w skład Podbeskidzia :)
  BTW. Hanys to dla nas nie obraza :))))
 • Gość: A.K. IP: *.183.188.15.dsl.dynamic.t-mobile.pl 12.05.12, 17:11
  A kto powiedział, że to miała być obraza? Hanys, tak samo jak np. Góral czy Krakus to zwykłe określenia a nie obelgi i wie o tym nawet małe dziecko. Pisząc to, pokazałeś, że masz kompleks... i tutaj właśnie jest moim zdaniem pies pogrzebany w tej całej zawierusze...
 • Gość: gooral IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.05.12, 17:14
  fakt, 'hanys' to normalne określenie, zresztą 'gorol' również, zaczerpnięte z j.czeskiego 'gorol-góral' a używane na początku na określenie górali śląskich dojeżdżających do kopalń.

  >opisz mi jakie mias
  > ta i wsie wchodzą w skład Podbeskidzia :)

  a dla uzupełnienie poprzedniego przekazu jeszcze dodatkowo od Wadowic do Suchej Beskidzkiej
 • Gość: (.)(.) IP: *.beskidmedia.pl 12.05.12, 20:14
  z taka "wiedza" geograficzna lepiej siedz w domu, bo sie stracisz jak tylko wyjedziesz poza swoje kochlowickie familoki :D
 • spoogie 12.05.12, 20:52
  Ale to nie ja mam Panowie kompleks Podbeskidzia ino wy do Hanysów :) bo mi to powiewa i ziębi czy chcecie sie nazywać Podbeskidzie czy Ziemia Bielska :) Mi to jest ganc egal.

  A o moje podróże się nie martw. Sięga dużo dalej niż śląskie familoki.

  Yno Autonomia.


 • Gość: z Bielska IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.05.12, 23:41
  Zgadzam się z tobą. Jestem za autonomią śląska - wyciąć was z mapy i wysłać w...du. Zrobić z was pieruny osobny kontynent. Kontynent śląski - panie RAŚ_Prezes nie wolno tej nazwy używać bez mojej zgody ! Prawo autorskie :) Następnym etapem będzie ... Księżyc z Doliną Śląską na biegunie, tak co byście zawsze byli na wierzchu :) Tak sobie myślę, że wtedy była by to dla was pełnia szczęścia. Albo na Marsie ... byle dalej od Podbeskidzia. Do zajadłych hanysków: Zobaczcie ile się musimy przez was naklikać w ten sobotni wieczór a wy nic nie kumacie że my was zwyczjnie nie chcemy u NAS na PODBESKIDZIU. Nie chcemy się "zarazić" waszą śląskością, cokolwiek to znaczy ...
 • spoogie 14.05.12, 14:41
  Wszystko fajnie ale:
  dlaczego w dzien roboczy 1/2 Podbeskidzia jedzie RANO w DK1 w strone Kato i okolic do pracy lub szkół tak że są korki giganty a pociągi oblęzone a wieczorem to samo w tylko w drugą stronę? Przeciez Podbeskidzie jest mlekiem i miodem płynące a wy gęby zywicie na śląsku hehe :) lol
 • Gość: koborlovag IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.05.12, 15:05
  a dlaczego psy miauczą, koty szczekają a słońce wstaje na zachodzie? :-D
  Czegoś Ty się opił? Wody z żelazka?
  Owszem, szczególnie w czasach kryzysu firmy zaciskają pasa, zakłady likwidują filie, wszystko się centralizuje. Owszem, w aglomeracji katowickiej z racji skali łatwiej znaleźć pracę, niż w BB i okolicach. Owszem, są na pewno ludzie, którzy z Podbeskidzia jeżdżą do pracy, choćby do Tychów a nawet i dalej. Ale zachowajmy jakieś proporcje...
  O ile poziom bezrobocia w ostatnich latach (2007-2011) był w Bielsku Białej (5-9%) wyższy niż w Katowicach (4-7%), to niższy, niż przeciętnie w aglomeracji śląskiej (7-10%) i całym województwie śląskim (7-11%). Zawsze tereny słabo zurbanizowane ciągną zatrudnienie w dół, więc Żywiecczyzna (11-17%) ciagnie w dół Podbeskidzie. Ale dlaczego na mlekiem i miodem płynącym Śląsku jest na przykład taki region bytomski (14-19%)?
  dane z GUSem w Katowicach.
 • Gość: Beskid IP: *.play-internet.pl 14.05.12, 20:06
  Po raz kolejny oczom nie wierzę, gdy wczytam te bzdury o mitycznych Ślązakach z Bielska! Kuźwa, jak można w tak perfidnie kłamliwy sposób traktować dawne Bielitz, jak kalkę jakichś Gliwic czy innego Bytomia! Tu mieszkali Niemcy! Po prostu Niemcy! I Żydzi. Zresztą w dużym stopniu napływowi w XVIII czy XIX wieku - w czasach rewolucji przemysłowej. Ktoś tam i może poczuwał się do bycia Ślązakiem, ale zapewne byli to też jacyś przybysze z głębi Śląska osiadli na tej rubieży. A dzisiejsi tzw. "Ślązacy" na czele z panem Ch. (którego kiedyś lubiłem, a dzisiaj nie wierzę, co wyprawia) to jakiś zbłąkany neofityzm. Zrozumcie, że nie macie żadnych podstaw do reprezentowania tej ziemi, oprócz sprawy historycznej i (niestety) dzisiejszej administracji...

  P.S. Historycznie tylko połowa BB to Śląsk Cieszyński. Proszę o tym pamiętać.

  Coś się już tutaj narodziło i istnieje. Nie da się temu zaprzeczyć.
 • Gość: xcuttox IP: *.ssp.dialog.net.pl 12.05.12, 22:45
  Możesz określić granice działania RAŚ.
 • Gość: koborlovag IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.05.12, 16:42
  Dla własnego bezpieczeństwa załóż sobie, że jak wyjeżdżasz z domu, to Podbeskidzie zaczyna się na południowym brzegu Wisły - wtedy na pewno nie ryzykujesz :-)

  Aha, chciałem się spytać co to jest w ogóle ten Śląsk. Bo ja uważam, że Śląsk nie istnieje. Tam gdzie dziś stoją familoki to ziemia z dziada pradziada celtycka a Wy wszyscy jesteście Celtami. Widziałem mapy z czasów cesartwa rzymskiego i żadnego Śląska na nich nie ma, to jakiś nowoczesny wymysł, sztuczny twór wymyślony przez polityków ;-)
 • Gość: Podbeskidzianin IP: *.centertel.pl 13.05.12, 16:53
  potwierdzam śląska nima, na tzw. Śląsku wcześniej były celtyckie oppidia! Więc to są tereny celtyckie! Pamiętam z wykładów z archeologii Polski i Europy!
 • Gość: xcuttox IP: *.ssp.dialog.net.pl 12.05.12, 22:40
  Tylko po co takie pisanie. Brzmi to jak pogróżka. Jak przyjadą do Wisły lub jezioro Żywieckie, to pobijesz ich.
 • Gość: konrad.ludwik02 IP: *.ssp.dialog.net.pl 12.05.12, 17:03
  Tóż Wam pyrsk - Ludkowie!
  Ja tam urodzony w Bielsku, Ojciec w Białej, Jego ojciec w Bielsku - ale linia z Rudzicy, a matka w Komorowicach Krakowskich...
  Mama w Bielsku, Jej tata w Czańcu, Jej mama w Tłuczani pod Krakowem: zatem kim ja jestem? Chyba po trochu wszystkim!
  Powiem otwarcie: od Wielkiego Strajku Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność", czuję się związany z nazwą Podbeskidzie i tego żadne fanzolenie - obojetnie: RAS-iowców, Cieszyniaków czy Galicyjoków, itd. nie zmieni - i ślus (Schluss!).
  A artykuł p. Okrzesika - tym razem mi się podobał.
  Pyrsk!
 • Gość: hutnik IP: *.dynamic.chello.pl 12.05.12, 17:40
  na koniec świata !a Gorzelik jeszcze odpowie za to, co zrobił i dla kogo...
 • Gość: gość IP: *.fbx.proxad.net 12.05.12, 19:58
  Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
 • Gość: gooral IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.05.12, 17:24
  "PRASA MAŁOPOLSKA
  SERWISY REGIONALNE
  Miasto Kraków
  Region nowosądecki
  Region Małopolski Zachodniej
  Region tarnowski
  Region podhalański
  Region olkuski
  Region podkrakowski
  Region podbeskidzki
  Region miechowski
  Region proszowicki
  Region wielicki
  Region myślenicki"

  tam jak widać nie mają problemów z określeniem Podbeskidzie...
 • kopciuszek62 12.05.12, 18:57
  Pewnie, Biała Krakowska jak najbardziej do "Podbeskidzia" , natomiast Bielsko?
 • Gość: gooral IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.05.12, 19:39
  jasne, a Katowice i Bytom do Małopolski, w końcu historycznie to kasztelania małopolska, do XIII w. :), poza tym nie ma ani Bielska ani Białej Krakowskiej, więc pa, pa, marzycielu...
 • Gość: Podbeskidzianin IP: *.centertel.pl 12.05.12, 19:45
  Kopciuszku! Masz racje! Bielsko nie leży pod Beskidami! Jeno nad Śląskim Morzem Śrudziemnym! Pozdrawiam z wesołego kuterka!
 • Gość: (.)(.) IP: *.beskidmedia.pl 12.05.12, 20:11
  pal tam bielsko. co zrobic z berlinem, a raczej prastara kopanica?
 • Gość: Zagłębiak IP: *.zamek.net.pl 12.05.12, 18:01
  Dość górnośląskiego zakłamania ! Dość wmawiania że to województwo to Śląsk a jego mieszkańcy to Ślązacy! Dość dyktatu mikroskopijnej i hałaśliwej sekty skupionej wokół Gorzelika który na antypolskości swoich wyznawców buduje swoją prywatną pozycję polityczną !

  Najwyższa też pora na zmianę zakłamanej, fałszywej nazwy dla tej sztucznej jednostki administracyjnej, tzw woj "śląskie " to nie Śląsk !!!
 • Gość: gooral IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.05.12, 18:07
  Zgoda, a Wy przestańcie pyszczyć na Podbeskidzie np. na www.wojewodztwoslaskie.pl
 • Gość: Zagłębiak IP: *.zamek.net.pl 12.05.12, 18:27
  Z tego co wiem to nie jest strona zagłębiowska tylko śląska ale takich Ślązaków którzy uznają odrębność Zachodniej Małopolski (w tym Zagłębia) i zamieszczają lub ,pozwalają Zagłębiakom zamieszczać swoje wypowiedzi. Natomiast administratorzy tej strony czyli jak napisałem Ślązacy mają najwyraźniej problem z Pobeskidziem, podobny do tego o jakim tu mowa.

  Zapewniam Cię , a wiem o czym mówię, że w Zagłębiu macie oddanych sprzymierzeńców, także za ten opór dla rasistów a dowodem na to jest wielka wieloletnia przyjaźń kibiców Zagłębia i BKS Bielsko. zaglebie.sosnowiec.pl/aktualnosci/2/1/6428/mecz-przyjazni-kibice-zaglebia---kibice-bks-u-bielsko-biala.html Zapewniam Cię że jeśli uważalibyśmy Was za Ślązaków to o czymś takim nie byłoby mowy ! To nawet teoretycznie nie byłoby możliwe :):):)
 • Gość: gooral IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.05.12, 19:45
  wiem, znam sporo Zagłębiaków i potrafię odróżnić tereny po obu stronach Brynicy :), fakt, z BKS-em jest sztama. My, Bielszczanie jesteśmy za obu naszymi klubami, tym 'pierwszym' -> bialskim i drugim, podbeskidzkim TSP. Mam nadzieję, że Zagłębie ułoży się i z TSP, a naszym wszystkim drużynom życzę 'ekstraklasy' !

  hej, z Podbeskidzia :)
 • Gość: (.)(.) IP: *.beskidmedia.pl 12.05.12, 20:04
  pozdrowienia z podbeskidzia dla zaglebia! i czestochowy!
 • xtc3 12.05.12, 18:12
  beskid śląski jest tak samo śląski jak bretońska jest fasolka po bretońsku.
  żenujące? jeśli czujesz się zażenowany to napisz to, a nie oceniaj.
 • Gość: Wiślok IP: *.anfa.net.pl 13.05.12, 13:33
  To jaki to jest Beskid?... Małopolski, Bawarski, Czeski???
 • Gość: Aśląsk IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.05.12, 13:42
  Jeśli ciebie nie stać na własną, miejscową, beskidzką tożsamość, to twój problem. Liż tyłki Prusokom... Pa pa.
 • Gość: Beskid IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.05.12, 14:02
  Beskid to Beskid. Beskidy to Beskidy. Tylko takim pachołom panów z Katowic nie przychodzi do głowy, że nie mógłby być taki czy owaki tylko swój, własny.
 • kopciuszek62 12.05.12, 19:29
  Mam wrażenie , że wg Pana Okrzesika Beskidy leżą na Podbeskidziu. Podbeskidzie twór utworzony w czasach PRL-u (w 1975 r), który z radością rozpropagowali dziennikarze.A tak w ogóle to wrzucać do jednego garnka ludzi o różnej kulturze i różnej tożsamości regionalnej (i historycznej) to to samo co się przypisuje RAŚ."Podbeskidzie", zostańmy przy tym określeniu Pana Okrzesika ,to przecież i ziemia cieszyńska i zachodnia Małopolska i ziemia żywiecka.Różne doświadczenia historyczne.A Adam Małysz to podbeskidzianin , a Istebna leży na Podbeskidziu czy w Beskidach? Zgubiły sie nazwy historyczne np. Śląsk Cieszyński czy Beskidy. A co wspólnego z Podbeskidziem ma przedstawienie bielskiego teatru?
 • Gość: gooral IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.05.12, 19:48
  jak się nie rozumie tego co się czyta, to trzeba się wrócić do podstawówki. A tych bredni które wypisałeś, powtarzanych przez raś'owców i im podobnym, nawet nie warto komentować
 • Gość: grazanica IP: *.jkns.pl 13.05.12, 02:10
  W pełni popieram. W dzisiejszych czasach,czytanie ze zrozumieniem wydaje się sztuką niepojętą dla większości polaków. Wypowiedzi pana Janusza są bardzo wyważone i cechują się zrozumieniem tej złożonej sytuacji. Ja sam mówię że mieszkam na Podbeskidziu i nigdy nie spotkałem się z sytuacją, zwiedzając Polskę, by ktoś nie rozumiał skąd pochodzę.
  Panie Januszu, dziękuję za mądry wywiad i serdecznie pozdrawiam.
 • Gość: maciek IP: *.adsl.inetia.pl 12.05.12, 19:50
  burmistrz Zywca ostatnio wital Prezydenta RP na Podbeskidziu. widac w Zywcu nie maja z tym problemu. w Cieszynie i Wisle tez nie, co najwyzej w Trojwsi posmieja sie troche z bielszczan, ze to gorale niskopienni. Cieszyniacy sie czuja zwiazani z Bielskiem, nie z Katowicami, gdzie maja trzy razy dalej. To samo z ludzmi az za Andrychow (szkoda ze Andrychow juz w innym woj. teraz jest).

  a Slask jest jeden, duza znana i wazna historycznie kraina. istotnie z Cieszynem i Bielskiem, tyle ze bez..... Katowic, ktore 175 lat temu byly wioska i to na rubiezach regionu. Slaskie sa Wroclaw, Opole, Raciborz, Cieszyn, Nysa, Ziebice. ale te Katowice to co to?
 • Gość: gooral IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.05.12, 19:55
  > . ale te Katowice to co to?

  czysta Małopolska - kasztelania bytomska :)
 • Gość: Katowiczanin IP: *.anfa.net.pl 13.05.12, 14:11
  Przemawia przez Ciebie straszliwa zazdrość. O co? Może o stratę województwa, może o zarobki, może o szybki rozwój infrastruktury GOP? Brzydkie uczucie.
 • Gość: koborlovag IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.05.12, 17:15
  buahahahahahahaha! :-D
  Jedno Wam tam trzeba przyznać, że na macie na tym swoim Śląsku poczucie humoru :-D
  Masztalski, kabaret Rak, teraz Ty...
 • Gość: (.)(.) IP: *.beskidmedia.pl 12.05.12, 20:08
  za komuny utworzono wojewodztwo bielskie wiec zadnego podbeskidzia wladza tworzyc nie chciala i nie zamierzala.
 • Gość: koborlovag IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.05.12, 17:10
  "Podbeskidzie twór utworzony w czasach PRL-u (w 1975 r), który z radością rozpropagowali dziennikarze."
  Wytłumacz mi łaskawco dlaczego w takim razie w książce z 1968 roku możemy przeczytać następujące zdanie: "Stolicą regionu podbeskidzkiego, jego centrum przemysłowym, gospodarczym i kulturalnym, do którego ciążą wszystkie okoliczne miejscowości - jest Bielsko-Biała, dziś niezwykle prężny i coraz wiecej ceniony w kraju ośrodek przemysłowy."?
  Hę?
  źródło: "Przewodnik po ziemi Bielsko-Bialskiej", wydanie II i uzupełnione 1968, Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej.

  Czym się różni sztuczność nazwy Podbeskidzie od sztuczności nazwy Śląsk? Granice i nazwę Śląska zesłał Pan Bóg na kamiennej tablicy? Jeden i drugi region został w pewnym momencie historycznym stworzony przez ludzi. Tak jak nazwy będące częscią języka a język tworzą ludzie. śląsk był w pewnym momencie potrzebny do identyfikacji pewnej grupy ludzi. Identycznie jest z Podbeskidziem.
 • Gość: Podbeskidzianin IP: *.centertel.pl 12.05.12, 19:31
  A może zrobimy małe referendum?
  Może mieszkańcy naszego regionu napiszą, czy byliby zainteresowani odbudową województwa bielskiego?
  Przykład:
  SZCZYRK za/przeciw
  ŻYWIEC za/przeciw

  Opiniami Internautów od Pszczyny na północ nie jestem zainteresowany!
 • Gość: (.)(.) IP: *.beskidmedia.pl 12.05.12, 20:23
  wystarczy wojewodztwo podbeskidzko-zaglebiowsko-czestochowskie (kolejnosc nazw regionow dowolna, najlepiej wybrana w drodze losowania) :D
 • Gość: z czeskiej granicy IP: *.adsl.inetia.pl 12.05.12, 20:46
  Ależ były głosowania w gminach w czasie tworzenia województw jak sie Opolskie buntowało przeciwko zjednoczeniu z Katowicami i jak by chcieć zgodnie z wolą rad miast i gmin jako przedstawicieli lokalnej społeczności to Bielsko-Biała byłaby wyspą małopolski w morzu Śląska. Gdyż z terenów powiatu Bielskiego tylko Kozy i Bielsko chciały do Małopolski a reszta także Szczyrk do Ślaska. A w Jaworzu i Jasienicy nawet społeczność mieszkańców demonstrowały że tu jest był i będzie Śląsk
 • Gość: gooral IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.05.12, 20:58
  bzdura! , w woj.śląskim znaleźliśmy się głosem 1 gminy!, bez komentarza co do tła tamtego głosowania. Referendum?, tak, ale na przejście do woj.małopolskiego, a jak ŚC nawet z Jaworzem wybrałoby woj.śląskie, jest demokracja.
 • Gość: Podbeskidzianin IP: *.centertel.pl 12.05.12, 21:17
  tak, tylko wtedy do wyboru były dwie opcje! Tym bardziej jestem ciekaw jakby dzisiaj wypadło?
  Ps. województwo częstochowsko-dąbrowsko-podbeskidzkie brzmi też ciekawie! :-) Myślę, że byli by za :-)
 • Gość: tomek IP: *.dynamic.chello.pl 13.05.12, 10:38
  Gość portalu: Podbeskidzianin napisał(a):

  > Ps. województwo częstochowsko-dąbrowsko-podbeskidzkie brzmi też ciekawie! :-) M
  > yślę, że byli by za :-)<
  Pomysł takiego wojewódzwa, jako Ślazak popieram. W odróżnieniu od Podbeskidzkiego złozonego z 2 powiatów, takie województwo wpisywałoby się w zasady obecnego podziału administracyjnego. Teryorialnie byłoby ok 2 razy mniejsze od najmniejszych obecnie województw, ale ludności miałoby więcej niż Opolskie czy Lubuskie. Byłoby też dość wszechstronie rozwinięte, przemysłowo,rolniczo i turystycznie. Jednak proponowana nazwa brzmi kiepsko i jest bez sensu. Chociaż to właściwie nie moja sprawa, to jestem zainteresowany pełnym powodzeniem takiego województwa, dobrym sąsiedztwem i współpracą między nim a Śląskiem. Dlatego życzliwie, doradzałbym bardziej sensowną nazwę.
  W Polsce nazwy obecnych województw pochodzą albo od nazw historycznych krain i regionów (ogromna większość), albo ( w 3 przypadkach) od nazwy dominującego JEDNEGO miasta tj
  Lubelskie-wielowiekowa tradycja nazwy regionu, Łodzkie-ogromna dominacja nad sąsiednimi miastami pod względem liczby mieszkańców. Opolskie- z braku lepszej nazwy dla połączonych rubieży górnego i dolnego Śląska. W tym kontekście, województwo częstochowsko-dąbrowsko-podbeskidzkie to jakieś pomieszanie w nazwie miast z subregionami. Dlaczego niby "dąbrowsko" jak Dąbrowa jest 2 razy mniejsza od Sosnowca. Konsekwentnie to musiałby to być jakiś dziwoląg typu częstochowsko-dąbrowsko-sosnowiecko- bielsko-bialske, który by się nie mieścił w dowodzie osobistym. Nazwa może być zresztą przyjęta po gminnych referendach dot. przynależności terytorialnej. Gdyby gminy Śląska Cieszyńskiego od Czechowic do Cieszyna i Koniakowa, gremialnie wybrały Podbeskidzie zamiast Śląska, to dobrą nazwą dla nowego województwa było Jurajsko- Podbeskidzkie albo Beskidzko-Jurajskie.
  Ja jednak mam nadzieję, że tylko Bielsko będzie jedynym śląskim miastem gotowym na taką zmianę. Śląsk musiałby wtedy Bielsko odżałować, a nowe województwo mogłoby się po prostu nazywać Zachodniomałopolskie.
 • Gość: Strumieniok IP: *.anfa.net.pl 13.05.12, 14:14
  Cieszyn...Przeciw.
 • Gość: cdnn IP: *.play-internet.pl 13.05.12, 15:09
  Ty mów za Strumień, nie za Cieszyn :) I Zulusa z BB nie graj, bo "anfa" cię zdradza. Chyba, że schizofrenik...
 • Gość: Gonzo IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.05.12, 19:36
  Ja i wielu młodych ludzi z pokolenia 30 + mieszkało od urodzenia w Jastrzębiu Zdroju, odbiło nam i zaczęliśmy budować domy pod miastem w Pawłowicah, Mszanie i Zebrzydowicach.
  Teraz duża grupka nas ma swoje osiedle pod miastem w Zebrzydowicach i jesteśmy nadal mocno związani z Jastrzębiem, przedszkola, szkoły, praca, komunikacja miejska, itp.
  Formalnie granica między Śląskiem Cieszyńskim, a Górnym przebiega w dzielnicy Jastrzębia Ruptawie.
  Z obserwacji to większość spraw ludność lokalna załatwia w Jastrzębiu, np elektrownia, gazownia w Cieszynie zostały skarbówka i wydział komunikacji (ktoś tak głupkowato powiaty podzielił).
  Pytanie do ekspertów Zebrzydowice to Śląsk czy Podbeskidzie kiedyś były w Katowickim a województwo bielskie zaczynało się za Zebrzydowicami.
  Jak widać historyczne granice dzisiaj to bzdura.
 • Gość: gooral IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.05.12, 19:53
  > Pytanie do ekspertów Zebrzydowice to Śląsk czy Podbeskidzie kiedyś były w Katow
  > ickim a województwo bielskie zaczynało się za Zebrzydowicami.
  > Jak widać historyczne granice dzisiaj to bzdura.

  historyczne granice, aczkolwiek zmienne (Bytom i tereny Katowic to historyczna Małopolska :) ), są ważne i trzeba o nich pamiętać.

  A co to za pytanie "Śląsk czy Podbeskidzie?". Nie ma takiego dylematu, to raczej dylemat, czy Śląsk Cieszyński, czy Górny Śląsk (abstrahując od kontekstu historycznego). A na to pytanie to powinieneś odpowiedzieć Ty, jako mieszkaniec Śląska.
 • Gość: jo IP: 194.50.118.* 12.05.12, 19:55
  zdecydowanym sukcesem Polski ( lub ziem na ktorych ludzie mowia po Polsku) bylo to ze po tylu latach (wiekach) podzialow pomiedzy rozne calkowicie obce tym ludziom zabory ( okupacje) ziemie te i ludzie na nich zamieszkali byli w stanie utrzymac jezyk polski pomimo represji a po pierwszej wojnie swiatowej mimo roznic kulturowych wyniklych z przebywania pod roznymi zaborami ( niemiecki, austriacki, rosyjski) ludzie ci byli w stanie zjednoczyc sie i stworzyc jeden kraj w ktorym zyja ludzie mowiacy tym samym jezykiem - polskim, gdzie gwary lokalne byly i czasami nadal sa na co dzien uzywane.
  pojezdzcie sobie tylko do Poznania, gdzie jest ( przynajmniej jeden) kanal z uzywana tylko w tej rozglosni lokalna gwara, a gwarantuje wam ze nic nie zrozumiecie, ale jakos Wielkopolanom nie przychodzi do glowy ze zaraz jakas autonomie sobie wymyslac i szukac co ich dzieli od innych.
  To jest zdecydowany sukces Polski i wszystkich ziem i reginiow wchodzacych w sklad Polski i tylko od nas samych lokalnie mieszkajacych zalezy jak nasza lokalna ziemia bedzie sie rozwijac.
  Nie szukajmy na sile podzialow bo nie o to nasi dzidowie i pradziadowie walczyli
 • Gość: Rysio IP: *.joynet.3s.pl 12.05.12, 19:56
  Dziwię się przywiązanym do nazwy Podbeskidzie, że jeszcze nie wystąpiliście o autonomię w ramach woj.śląskiego. Jak rozumiem, kraina zwana Podbeskidziem została przez Kadłubka określona, jako ziemia mlekiem i miodem płynąca. Ogarnijcie się trochę i postudiujcie historię waszego regionu. Mnie nazwa Podbeskidzie nie przeszkadza i tyle. To wybór niektórych z was mieszkających na tych ziemiach. Najcenniejsze jest to, że w końcu zaczęła się dyskusja o tożsamości.
 • Gość: (.)(.) IP: *.beskidmedia.pl 12.05.12, 20:19
  pokaz mi jeden post, w ktorym ktos udowadnia ze podbeskidzie to jakas mityczna historyczna kraina. podbeskidzie to okreslenie na to co juz dawno stalo sie faktem, ze slask cieszynski, zywiecczyzna i zachodnia malopolska ekonomicznie i spolecznie skupione sa wokol bielska-bialej. i nie dziw sie rysiu, ze jesli mieszkancy wymienionych ziem slysza z katowic, ze sa oberschlessierami, to reaguja alergicznie
 • Gość: Podbeskidzianin IP: *.centertel.pl 12.05.12, 21:08
  historia historią, ale odkąd istnieje etnologia (kontynentalna) a jej początki w Polsce to XVIII/XIX w. trochę bliżej możemy sklasyfikować pochodzenie mieszkańców (w tym przypadku Podbeskidzia). I nawet dla laika w tej dziedzinie oczywista jest po pierwsze zbliżona kultura duchowa i materialna mieszkańców obecnego powiatu cieszyńskiego, bielskiego, żywieckiego, wadowickiego, suskiego i oświęcimskiego.
  Idąc za klasykiem, po drugie primo! (rozbijając p.1 na elementy): Ślady wspólnych korzeni możemy znaleźć w gwarze tych ziem (dzisiaj do odnalezienia na obrzeżach od centrum głównych miast - zgodnie z areałami kulturowymi). Co prawda pojedyncze słowa z gwary śląskiej występują od ŚC po Kęty ale i tak śladowo jak na setki lat domniemanej śląskiej dominacji?
  Po trzecie primo! Mieszkańcy obecnego Podbeskidzia (zagarniętego do tzw. Śląska) to w większości Górale beskidowi (bielscy i żywieccy), Wołosi (Skoczów, Cieszyn)oraz tzw. Górale Śląscy (trójwieś beskidzka).
  Co do Bielska-Białej, to po II WŚ, została "zasilona" przez okolicznych i napływowych (patrz artykuł powyżej!), nawet osadnicy z lat '70 zasymilowali się z miejscową kulturą i oprócz tego że czują się miejscowymi, wychodzą "na pole" a i niektórzy nawet czują się góralami! Chociaż spotkałem kiedyś w barze gościa, który krzyczał nade mną że jest Hanysem (to pewnie był tan zastraszony taksiarz!).
  A termin "PODBESKIDZIE", określający tereny rozciągające się "pod Beskidami" (Beskidy to są góry i na groniu już mało ludzi mieszko, ale źwierzyny sporo!) w pismach pojawił się już albo dopiero w 1937 roku! Określający pogranicze polsko-śląskie! (nawet w Wikipedii o tym piszą!).
  Współcześnie jest to byłe śp. województwo bielskie, które o dziwo doskonale radziło sobie gospodarczo do 1998 roku (tj. do końca).
  Obecnie jest poszatkowane, chociaż większość z regionu dalej wali do BB do pracy, szkoły i na zakupy! Drogami i komunikacją, które wołają o pomstę do nieba! Ale komuś zależy żeby tak było...
  Mamy jeszcze diecezję bielsko-żywiecką obejmującą zasięgiem - Oświęcim! (utworzoną przez JPIII - to był taki Papierz s Polska obok Czech!). Kiedyś przyjechał do BB i mówił, że jest na Podbeskidziu! (ale chyba ktoś mu źle napisał na kartce bo to przecież Śląsk a Podbeskidzie wymyślili komuniści na złość Ślązakom! A ten papież to pewnie po podstawufce był i pewnie s-bek!)

  I tak zupełnie na koniec.
  Czy to są powody do odcięcia pieniążków płynących do Katowic i samostanowienia? Czy może poddać się ślązakoterapii i dać się dogłębnie zindoktrynować? To już jest pytanie do samych mieszkańców i lokalnych polityków...

  Ale co z tego pisania, jak i tak ktoś zaraz wrzaśnie, że BBBBielsko było Śląskie a KKKKraków w Geeeeneralnej Guuuberni i jest nieeeemiecki!
 • Gość: gość IP: *.fbx.proxad.net 12.05.12, 19:56
  i polaków -....
 • Gość: gooral IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.05.12, 19:58
  to cytat z 'miszcza' Jarosława ?, tylko nie to ..... :(
 • allbrecht1 12.05.12, 21:12
  Podbeskidzie nie dzieli? Ależ dzieli i to jak. Przykład ze strony bloga Artura Pałygi:
  "gooral2012-05-03 21:33:29 ile razy można udawadniać, że nie jest się wielbłądem ? nie dociera ?, to w d... mam całą śląskość !! dla mnie obóż w Świętochłowicach to mało za krzywdy wyrządzone podczas II wś. Śląskość to wydmuszka i wyrzut sumienia, jeżeli ma być obrazem ideologii 'ślązakowskiej'. W takim wypadku 'śląskość' trzeba tępić i obnażać bo jest zagrożeniem, większym obecnie niz była za czasów naszych dziadków. W BB 'śląskość' zaoraliśmy głęboko i mam nadzieję, że na zawsze, a ze 'ślązakowcami' poradzimy sobie po swojemu.... "
  www.arturpalyga.blog.bielsko.pl/
  To pan Okrzesik na siłę próbuje zagonić wszystkich z Bielska-Białej na podbeskidzkie podwórko. Takie regiony jak Pomorze, czy Dolny Śląsk doznały niemal 100% wymiany ludności. Nowi mieszkańcy tych terenów nie stworzyli jednak nowych regionów typu Nadwiśle Dolne, czy Nowywołyń Odrzański, albo Podsudecie.
  Można nie czuć się Ślązakiem na Śląsku. Nie zmienia to jednak położenia regionalnego.
  Czy Polacy w USA czy Irlandii choć zazwyczaj nadal są i czują się Polakami twierdzą, że nie mieszkają w tych krajach?
  Co należy sądzić o tym dziwnym tworze na P polecam
 • Gość: gooral IP: *.31.69.187.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl 12.05.12, 21:38
  przeczytaj jeszcze raz, bo jak widzę nie tylko Pałyga ma z tym problem, dzieli 'ślązakostwo' i jego promotorzy a nie Podbeskidzie. Podbeskidzie razi tylko małe rozumki...
 • Gość: gooral IP: *.31.69.187.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl 12.05.12, 21:46
  na ochłodę: )
 • czesiohill 13.05.12, 11:10
  Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
 • Gość: Podbeskidzianin IP: *.centertel.pl 13.05.12, 11:31
  i co? że niby ta pseudonaukowa rozprawka jakiegoś opętanego ślązakowca, którego w środku nocy budzi wyszeptane: POOODBESKIIIIDZIEEE.... ma być podstawą do zmiany tożsamości Górali beskidowych i Wołosów, którzy od setek lat zamieszkują PODBESKIDZIE na Śląską? Jedni już nas chcieli zgermanizować ale im się nie udało!
  I żadne zmanipulowane brednie rodem z Korei Północnej nie zniszczą naszej góralskiej (Podbeskidzkiej) tożsamości!
 • Gość: Podbeskidzianin IP: *.centertel.pl 13.05.12, 11:37
  i jeszcze te zdanie jakoby przesiedleńcy ze wschodu po 1945 roku zasiedlający Bielsko wyparli się swoich śląskich korzeni? Jakich śląskich korzeni? Czym dla autora tego wywodu są korzenie?
  Analogicznie przesiedleńcy ze wschodu zasiedlający zastany Wrocław, wyparli się swoich niemieckich korzeni? Autor tego artykułu na blogu, powinien stracić tytuł technika!
 • Gość: koborlovag IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.05.12, 17:27
  Nie dziwię się, że autor nie miał nawet odwagi się podpisać pod tym tendencyjnym, obraźliwym, głupim i fatalnym merytorycznie i stylistycznie bełkotem...
 • Gość: Lipa IP: *.polo-pl.com 14.05.12, 10:47
  A co Pan powie na temat utworzonego w XVI wieku Państwa Bielskiego (Księstwa Bielskiego) wydzielonego z Księstwa Cieszyńskiego, którego architektami nie byli ani komuniści ani prezydent miasta BB, ani nawet niejaki Ukrzesik tylko uwcześni decydenci regionu... Dzisiejsze Podbeskidzie to nic innego jak Księstwo Bielskie (w tych samych zachodnio-pólnocnych granicach) poszerzone o prawobrzeżną, małopolską część Białej. Pozdrawiam.
 • aliveinchains 14.05.12, 12:17
  Albrecht..Wałsi Śląscy, Gorale Śląscy mają etnicznie więcej wspolnego z Góralami śywieckimi niż z szeropojetymi Gornoslązakami... Nie rób ze wszystkich Ślązaków, co więcej nie rob z Cesyroków takich samych ślązakow jakimi sa prusoki...Mam w rodzinie takich, którym nie podoba się pakowanie ich w jeden worek z Górnym slaskiem.

  Podbeskidzie nie dzieli..i pieknie mowi o tym Okrzesik, ty natomiast z góry krytykujesz i wiesz lepiej co autor mial na mysli. Wszystko wg mnie jest jasne w wypowiedzi Okrzesika..kochasz RAŚ? To ich kochaj, ale nam zwolennikom Podbeskidzia garbu nie dorabiaj.
 • Gość: Jaworze city IP: *.play-internet.pl 12.05.12, 21:14
  Przyjemnie przeczytać
 • wislok1 12.05.12, 22:29
  Myślę, że na Śląsku Cieszyńskim nie więcej niż 3% popiera RAŚ, zresztą takei są wyniki wyborów.

  Mnie takie chamskie wpychanie się na RAŚ do B-B i Cieszyna wkurza, ale to tylko robi im wrogów.

  Gdyby w całej tej dyskusji o autonomii chodziło NAPRAWDĘ o autonomię, to można by dyskutować.
  Ale tu chodzi tylko to , żeby zrobić zadymę.
  Gorzelika miałem wątpliwą przyjemność wysłuchać.
  Jest kompletnie nieodpowiedzialną osobą, mentalnie na poziomie chłopca z podstawówki, który ma autentyczną radość z tego, ze robi dym, robi zamieszanie.
  Coś jak Janek Tomaszewski, ten sam poziom
 • wislok1 12.05.12, 22:33
  Jedno w tym wszystkim mnie dziwi: jak ktoś tak kompletnie pokopany mógł zostać radnym województwa i teraz jest w zarządzie.
  No, ale skoro Janek Tomaszewski jest posłem ???
  Tylko kto na takich ludzi głosował ??
  Jak można być mądrym inaczej, żeby to robić ???
 • Gość: x IP: *.centertel.pl 13.05.12, 00:06
  Dyskusja byłaby prostsza, gdyby przeciwnicy Śląska w Bielsku-Białej pamiętali, że
  1. Śląsk to nie jest wypierdek między Lipinami a Ligotą a także nie ogranicza się do miejscowości GOP. 2. "śląskość" to nie jest coś, na co monopol ma RAŚ.
  Nie ma takiej możliwości, żeby w rozległej krainie, która ma tysiąc lat i rozciąga się w trzech państwach od Nysy Łużyckiej i Odry po Brynicę, Przemszę i Białą, od Goerlitz po Mysłowice i od Krosna po Opawę i Cieszyn, nagle w 1971 roku utworzyła się enklawka naokoło FSM, której mieszkańcy wymyślają od nowa historię i geografię, bo nie lubią Katowic. Jeżeli "Podbeskidzianom" nie pasuje Śląsk, niech się przykleją do Małopolski. Coś pośredniego to nie żadne Podbeskidzie, tylko miszmasz, w dodatku ignorancki.
 • Gość: maciek IP: *.adsl.inetia.pl 13.05.12, 00:16
  nie podoba nam sie co konkretnie? Katowice?a co to? 175 lat temu taka wioska to byla. kasztelania bytomska, czesc Malopolski. Slask to Wroclaw, Opole, Raciborz,, Opawa, Cieszyn, takze Bielsko ale na pewno nie Katowice, ktore ni z gruchy ni pietruchy zawlaszczaja sobie Slaskosc!

  W herbie Bielska sa trzy lilie. wiesz skad? z Wroclawia (diecezji wroclawskiej konkretnie).

  jescze raz: co to te Katowice i czemu oni tu chca rzadzic roszczac sobie prawo do bycia naczelstwem Slaska?

 • Gość: koborlovag IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.05.12, 17:35
  "Nie ma takiej możliwości, żeby w rozległej krainie, która ma tysiąc lat i rozci
  > ąga się w trzech państwach od Nysy Łużyckiej i Odry po Brynicę, Przemszę i Biał
  > ą, od Goerlitz po Mysłowice i od Krosna po Opawę i Cieszyn, nagle w 1971 roku u
  > tworzyła się enklawka naokoło FSM"...

  A dlaczegóż by nie?
  Skoro na terenach które przez 2 tysiące lat zamieszkiwali Celtowie i to od terenów dzisiejszego Podola po dzisiejszą Katalonię nagle pojawiła się dziwna mała enklawka zwana Śląskiem...
  Gdy pytano Gorzelika, jak to możliwe, że klub Ruch Chorzów (Ruch Hajduki Wielkie), zakładany jako polska odpowiedź na niemiecki żywioł na Śląsku, wywiesza niebiesko-żółty baner z napisem "Oberschliessien", Gorzelik odpowiedział "Tożsamość jest dynamiczna". Amen.
  Aaaa zapędziłem się. Co ja będę tłumaczył hipokrytom. Gdy Warszawa Wam odmawia uznania Was za naród ślaski, to jest to opresja, okupacja i łamanie praw do własnej tożsamości. Ale gdy Wy nam zabraniacie tylko używania nazwy Podbeskidzie, to wszystko jest ok.
  Z Wami nie ma co dyskutować, dyskusja z Wami jest jałowa jak Sahara w lipcu. Dla Was ziemia jest płaska a Kopernik to kretyn...
 • Gość: cdnn IP: *.play-internet.pl 13.05.12, 19:06
  Dokładnie... Mentalność Kalego. Po co z nimi dyskutować.
  A odpowiedzią będzie oczywiście: "Nie ma Podbeskidzia!" czyli zaklinanie rzeczywistości.
 • Gość: MAciej IP: *.aster.pl 13.05.12, 22:03
  Żeby drogi Koborveralgu to jeszcze miało ręce i nogi (czyt. pozytywne nastawienie) to Ja Ciebie rozumiem!
  Ale Twoich kolegów interpretacje mają się jak za przeproszeniem trąbka do dupki.
  Czy jak tam...
  Nie potraficie reprezentować Naszej wspólnej historii i o co ten lament bo Wy znacie historię śląska i jego mieszkańców lepiej(sic!)
  My ją znamy i Tak chcemy ją promować - przepraszam czy to błąd z naszej strony??
  A może to My jesteśmy dziadami wszystkowiedzącymi lepiej niż nieomylni autochtoni z lat 50 tych...
  Kolejny materiał do przemyślenia.
  I tylko dlatego,że o NAS zapomniano. A Wy uparcie twierdzicie, że jesteśmy historią zapomnianą....
  My tu jesteśmy i pamiętamy!
 • Gość: koborlovag IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.05.12, 23:19
  "Żeby drogi Koborveralgu to jeszcze miało ręce i nogi (czyt. pozytywne nastawienie) to Ja Ciebie rozumiem!"
  - Koborlovagu.
  - Ale co ma mieć pozytywne nastawienie? Riposta? Trudno miec pozytywne nastawienie do kogoś, kto ma bardzo negatywne do Ciebie. Kto Cię obraża, kto wypisuje jakieś kłamstwa, kto wmawia Ci, że jesteś wielbłądem.
  - Nie wiem o jakich kolegach mówisz, zasadniczo na tym forum wypowiadam się tylko i wyłącznie w swoim imieniu.
  - Nie wiem za bardzo co rozumiesz przez "Naszą wspólną historię". Nie wiem, czemu uważasz, że nie potrafię, skoro jeszcze nawet nie próbowałem.
  - Nie lamentuję
  - nie uważam, bym znał jakoś specjalnie historię Śląska, nie podejmowałem się jej opisania, zauważyłem tylko rzecz oczywistą - każdy region ma swoją historię a ta historia to dynamiczny proces, który wszelako zawsze ma gdzieś i kiedyś swój początek a zapewne będzie miał i koniec
  - Nie wiem kto jest "Wy". Kimkolwiek jesteście, to ja zawsze będę akceptował promowanie historii bo historię lubię. Byleby była prawdziwa. Na pewno nie jest to żadnym błędem.
  - Raz jeszcze mówię, że nie wiem, kogo masz na myśli, mówiąc "MY, NAS". Ale nigdzie nie twierdzę, że ktokolwiek jest historią zapomnianą.
  Domyślam się, że jesteś Ślązakiem z Bielska-Białej. I super! Świetnie, bardzo się cieszę, nie mam nic przeciw Tobie, nie mam nic przeciw Twojej tożsamości. Bądź kim chcesz, kultywuj pamięć o przodkach, pamiętaj o swoich obyczajach, uprawiaj swą kulturę. Ja akceptuję śląską historię połowy mego miasta. Przejawia się ona w herbie, na kartach historii.
  Wszystko czego chcę, to żeby moja tożsamość była akceptowana. I żeby mi ktoś nie wmawiał, że ja jestem Ślązakiem i mieszkam na Śląsku. Ja jestem bielszczanin i mieszkam na Podbeskidziu - w regionie, który wciąż się kształtuje i rodzi na pograniczu Śląska Cieszyńskiego, Małopolski, Żywiecczyczny. U stóp Beskidu Śląskiego i Małego.
  Jestem u siebie. Urodziłem się tutaj, tak jak mój ojciec. Jestem tu gospodarzem i dobro mojej małej ojczyzny leży mi na sercu. Jeśli Tobie też, to może tu spokojnie współistnieć i tworzyć unikalny charakter tego miejsca, wspólnie obserwować, jak zapisują się kolejne karty historii.
  Wszystko czego chcę, to żeby ktoś, kto mieszka obok mnie, lub 60 kilometrów ode mnie, nie próbował zmieniać mi nazwy klubu, któremu kibicuję, nie mazał sprajem po tablicy z nazwą, z którą się identyfikuję i nie nazywał mnie "werbusem", "przyjezdnym", "kundlem" nie traktował jak obcego bez prawa głosu.
  To chyba nie są zbyt wygórowane rządania.

 • Gość: Maciej IP: *.aster.pl 13.05.12, 14:06
  Drogi Januszu.
  Nie zgadzam się.
  A to dlatego, że RAŚ nie jest, że tak powiem notarialnie potwierdzonym adwokatem ślązaków.
  A tym samym wszystkich ślązaków nie reprezentuje.
  A Ty mój Drogi taki mianownik zaakceptowałeś.
  A to błąd.
  Licytować się nie mam zamiaru co kto komu przed 39 i po 45 zrobił - dla tych co zawinili Sąd Boży najwyraźniej pozostaje....
  A czy Bielsko śląskie czy nie to wielce poproszę o nie dawanie do rąk "'amunicji nieletnim;'' czyt. kibolom piłkarskim!
  Bo na takie manowce raczysz dyskurs sprowadzać pomimo Twoich wszelakich prób definiowania różnic pomiędzy nami i jednocześnie uparcie twierdząc, że zaspokajasz poprzez "Podbeskidzie" różnice kulturowe (sic!).
  Ale niestety tak nie jest bo o ile relacje międzyludzkie są NORMALNE to nie dotyczą historii, kultury ani sztuki, która miała miejsce na tych ziemiach.
  Akurat ten argument wpadł w ręce RAŚ i co kto popełnił błąd...
  może WIELBŁĄD....??
  Nie jest sztuką odpowiedzieć adwersarzowi dlaczego ja..
  Tylko dlaczego JA..
  A Podbeskidzie rozumiane przez Ciebie tego tematu po prostu nie chciało podjąć...
  Więc zinterpretowali to RAŚ-wcy!
  I oto masz pretensję i tego się boisz, że ktoś z zewnątrz zainteresował się tematem i podjął dyskusję.....

 • Gość: anty Sras IP: *.devs.futuro.pl 12.05.12, 22:57
  Gorzelik i Sras zachowuja sie jak kominisci, ktorzy wszystkim chca narzucic swoje zwichrowane poglady. Ani Bielsko ani Czestochowa czy Zaglebie nie sa i nie beda czescia slaska. A jak gorzelik taki cwany to niech w hostorii sprawdzi do kogo nalezaly ziemie katowic.
 • Gość: ee IP: 31.134.57.* 13.05.12, 09:20
  przecież wiadomo że gorzelikom chodzi tylko o właddze i załapanie się do sejmu lub senatu ..cała ta podbudówka ideologiczna że niby autonomia to pic na wode

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka