Dodaj do ulubionych

Producenci rydwanów chca ochrony

08.11.10, 03:48
A czemu nie chronic producentów dylizansów???
www.rp.pl/artykul/560703-Polska-zbrojeniowka-zada-parasola-ochronnego.html
Sława!

Sektor już teraz chce ochrony, która złagodzi skutki ekspansji zagranicznych koncernów po wejściu w życie dyrektywy obronnej UE


autor: Seweryn Sołtys
źródło: Fotorzepa
+zobacz więcejDyrektywa otwierająca wart ponad 40 mld euro rocznie unijny rynek sprzętu wojskowego wejdzie w życie latem 2011 r., ale Bumar i związkowcy z branży obronnej już chcą przekonać rząd do budowania tamy przeciw zachodniej konkurencji.

Polskie firmy są słabsze od francuskich czy niemieckich producentów broni, wciąż potrzebują czasu na dokończenie restrukturyzacji. Zachód wyprzedza nas technologicznie i kapitałowo, stać go na obniżanie cen – wylicza Stanisław Głowacki, szef „Solidarności" w zbrojeniówce. I dodaje: – Od dawna bezskutecznie przypominamy władzy, że w strategicznej dziedzinie związanej z bezpieczeństwem kraju rodzime spółki potrzebują osłony. Bogatsi i przezorniejsi zachodni sojusznicy już dawno pomyśleli o korzystnych rozwiązaniach w ich własnych krajach. Żaden zagraniczny dostawca łatwo nie zdobędzie wojskowego kontraktu w Anglii czy Holandii.

Resort obrony przekonuje, że Polska nie powinna się wyłamywać ze wspólnotowych zasad współdziałania na rynku obronnym, bo poszerzają one także dostęp rodzimych firm do zagranicznych zamówień. A w przyszłości swobodne konkurowanie producentów mogłoby się przyczynić do obniżenia kosztów wyposażania armii i łatwiejszej wymiany nowych technologii.

Zbrojeniówka nie kryje jednak obaw i żąda pomocy. – W tym tygodniu po raz kolejny w Komisji Trójstronnej zapytamy o plan działania rządu, który broniłby interesów rodzimych przedsiębiorców. Jeśli ministrom nie starczy wyobraźni, będziemy protestować – ostrzega Głowacki.

– Blokowanie rynkowej konfrontacji z europejskimi producentami na dłuższą metę nie ma sensu, ale w przejściowym okresie zbrojeniówka potrzebuje wsparcia – mówi Sławomir Kułakowski, prezes Polskiej Izby Producentów na rzecz Obronności Kraju. – Ze względów strategicznych musimy sami rozwijać kluczowe rodzaje uzbrojenia.

Rzeczpospolita

Forum Słowiańskie
gg 1728585
Obserwuj wątek
  • browiec1 Re: Producenci rydwanów chca ochrony 08.11.10, 15:41
   To sa dwie strony medalu-z jednej rzad musi przestac oszczedzac na wojsku,wspierac rozwoj nauki przez co zaklady stana sie mocniejsze i beda mialy kase i know how na rozwoj oraz zeby wytrzymac konkurencje.Z drugiej strony jest banda nierobow nauczonych przykladem stoczni ze najlepiej nic nie robic,poprotestowac pod flaga Solidarnosci(buahahaha) a panstwo bedzie dawac kase na buble,albo i za darmo. Tak ze tu nie tyle trzeba pomagac na sile co przez jakis czas rozsadnie pomagac w rozwoju.A jesli to nic nie da,coz.Sorry Winnetou.
   • bmc3i Re: Producenci rydwanów chca ochrony 16.11.10, 01:06
    browiec1 napisał:

    > To sa dwie strony medalu-z jednej rzad musi przestac oszczedzac na wojsku,wspie
    > rac rozwoj nauki przez co zaklady stana sie mocniejsze i beda mialy kase i know
    > how na rozwoj oraz zeby wytrzymac konkurencje.


    Kurcze, to jest wizja swiata wyjeta wprost z teorii balcerowicza - niewidzialna reka wolnego rynku.... Masz Ty browiec jakies pojecie o funckjonowaniu przemyslu zbrojeniowego? Czy tobnie sie wydaje ze jakikolwiek produkt powstaje w ciagu tygodnia, dwóch miesiaca? Nie browic, to sa lata za kazdym razem. Za kazdym razem, a przez te lata taki zaklad musi przetrwac. Aby przetrwac musi zbierac zamiowienia, aby mogl zbierac zamowienia, polski rzad musi stosowac taka sama polityke jak rzady panstw zachodnich - zamawiamy w pierwszym rzedzie u producentow krajowych, a zagraniczni dostawcy dipiero woczas, gdy nasi wlasni producencji nie oferuja czegos czego my potrzebujemy. Chcialbym browiec zwrocic Twoja uwage na fakt,. ze na rynku zbrojeniowym nie obowiazują dyrektywy komisji europejskiej dotyczace zamowien publicznych.... Pytanie za pol litra browiec - dlaczego....?
    Z drugiej strony jest banda nier
    > obow nauczonych przykladem stoczni ze najlepiej nic nie robic,poprotestowac pod
    > flaga Solidarnosci(buahahaha) a panstwo bedzie dawac kase na buble,albo i za d
    > armo. Tak ze tu nie tyle trzeba pomagac na sile co przez jakis czas rozsadnie p
    > omagac w rozwoju.A jesli to nic nie da,coz.Sorry Winnetou.
    • wielki_czarownik Ale ale! 16.11.10, 13:42
     Zbrojeniówka była pod ochroną od 1989 roku. Przez ten wszelkie próby restrukturyzacji były blokowane przez chuliganów machających flagami Solidarności. Do dziś pamiętam wypowiedź jakiegoś człowieka z Łucznika, który powiedział, że owszem mogliby zbudować coś lepszego, niż Beryl, ale po co, skoro wojsko i tak musi go kupić. Dopiero ostatnio się obudzili i wzięli do roboty i zaczęli budować coś na poziomie.
     Tak więc koniec utrzymywania skansenu. Ponad 20 lat mieli, żeby się wziąć za siebie. A co przez te 20 lat opracowali? Co zaproponowali wojsku? Tylko nie mówmy tu o kolejnym odgrzewaniu trupa w postaci PT-91XYZ Turbo, ale o sprzęcie na poziomie. Co zaproponowali na eksport? Bądźmy szczerzy - prywatne firmy zbrojeniowe radzą sobie nieźle - patrz Germaz czy AMZ-Kutno, ale tam ludzie zamiast strajkować to się wzięli do roboty i pracują a nie od 30 lat klepią to samo pod różnymi nazwami.
     --
     "Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani."
     FELIKS DZIERŻYŃSKI
     • bmc3i Re: Ale ale! 16.11.10, 14:15
      wielki_czarownik napisał:

      > Zbrojeniówka była pod ochroną od 1989 roku. Przez ten wszelkie próby restruktur
      > yzacji były blokowane przez chuliganów machających flagami Solidarności. Do dzi
      > ś pamiętam wypowiedź jakiegoś człowieka z Łucznika, który powiedział, że owszem
      > mogliby zbudować coś lepszego, niż Beryl, ale po co, skoro wojsko i tak musi g
      > o kupić. Dopiero ostatnio się obudzili i wzięli do roboty i zaczęli budować coś
      > na poziomie.
      > Tak więc koniec utrzymywania skansenu. Ponad 20 lat mieli, żeby się wziąć za si
      > ebie. A co przez te 20 lat opracowali? Co zaproponowali wojsku? Tylko nie mówmy
      > tu o kolejnym odgrzewaniu trupa w postaci PT-91XYZ Turbo, ale o sprzęcie na po
      > ziomie. Co zaproponowali na eksport? Bądźmy szczerzy - prywatne firmy zbrojenio
      > we radzą sobie nieźle - patrz Germaz czy AMZ-Kutno, ale tam ludzie zamiast stra
      > jkować to się wzięli do roboty i pracują a nie od 30 lat klepią to samo pod róż
      > nymi nazwami.


      Tu nie o restrukturyzacje chodzi, lecz o polityke panstwa. Zadna restrukturyzacja nie [pomoze, ani najlepsi menadzerowie swiata, jesli paanstwo polskie przy zamowieniach zaghranicznych stosowac bedzie w dalszym ciagu polityke "preferencji zagtranicznych", zamiast jak wszystkie inne panstwa NATO "preferencji krajowych".
      • wielki_czarownik Re: Ale ale! 16.11.10, 14:48
       Nie ma mowy o żadnej preferencji zagranicy. Po prostu polska zbrojeniówka nie potrafi dostarczyć odpowiednich produktów.
       Jakie polskie alternatywy widzisz w przypadku przetargów na:
       1. Samolot wielozadaniowy.
       2. KTO
       3. PPK
       4. LIFT
       Co polska zbrojeniówka oferuje zamiast używanego sprzętu z zachodu? Co zamiast Leo2? Co zamiast Kobbenów?
       Gdzie się da, tam się kupuje polskie - patrz np. Tor/Bor czy Grom, ale większość produktów naszej zbrojeniówki (szczególnie tych bardziej skomplikowanych) jest poniżej poziomu światowego. Kupować buble tylko dlatego, że Bumar przez 20 lat nie potrafił zbudować własnego KTO?

       --
       "Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani."
       FELIKS DZIERŻYŃSKI
       • bmc3i Re: Ale ale! 16.11.10, 14:55
        wielki_czarownik napisał:

        > Nie ma mowy o żadnej preferencji zagranicy. Po prostu polska zbrojeniówka nie p
        > otrafi dostarczyć odpowiednich produktów.
        > Jakie polskie alternatywy widzisz w przypadku przetargów na:
        > 1. Samolot wielozadaniowy.
        > 2. KTO
        > 3. PPK
        > 4. LIFT
        > Co polska zbrojeniówka oferuje zamiast używanego sprzętu z zachodu? Co zamiast
        > Leo2? Co zamiast Kobbenów?
        > Gdzie się da, tam się kupuje polskie - patrz np. Tor/Bor czy Grom, ale większoś
        > ć produktów naszej zbrojeniówki (szczególnie tych bardziej skomplikowanych) jes
        > t poniżej poziomu światowego. Kupować buble tylko dlatego, że Bumar przez 20 la
        > t nie potrafił zbudować własnego KTO?
        >

        Polskie firmy nie produkuja bardziej zaawansowanych urzadzen nie dloatego ze nie potrafia ich skonstruowac, lecz dlatego ze panstwo ich od polskich u poslkich firm nie zawamia - nie daje im nawet szansy na ich skonstruowanie, bo z gory wyklucza je z zamowiena, jak w przetargu na system zarzadzania walką dla Gawrona. \


        Bron to z jednej stronyt nie tylko karabiny reczne piechoty, pistoleciki, granaty reczne i amunicja z jednej strony, ani czolgi srednie z drugiej strony. Zaawansowane produkty przemytslu zbrojeniowego to przede wszystkim uklady kontroli ognia, uklady zarzadzania walką, etc., etc. Tylko rozwijajac sie w takich dziedzinach mozna liczyc na wejscie na partnerskichg zasadach do jakiegos miedzynarodowego kjonsporcjum, czy koncernu, nie mowiac juz o tworzeniu wlasnego koncernu zbrojeniowego z prawdziwego zdarzenia.

        • wielki_czarownik To jest tłumaczenie związkowców Bumaru 16.11.10, 20:20
         A nie można sprzedawać za granicę? Tylko Polska kupuje czołgi? Jakie kontrakty zagraniczne podpisała polska zbrojeniówka? Ano prawie żadnych! Opchnięto trochę Twardych, trochę WZT-3 i to w zasadzie tyle. Prywaciarze zaś dali radę opchnąć kilkaset Dzików do Iraku.
         Bumar przez przeszło 20 lat nie opracował nic, na czym można by zarobić pieniądze i zdobyć doświadczenie. A przecież świat potrzebuje taniej broni! Mnóstwo państw afrykańskich i pokomunistycznych dysponuje starym posowieckim sprzętem. Ile programów modernizacyjnych zaoferował im Bumar? Nie każdego stać na Spike i Rosomaki! Choćby kwestia SKOTa. Przecież w swoim czasie było tego na świecie całkiem sporo i dopiero teraz się nasi obudzili z Rysiem. Ale Ryś powinien powstać 15 lat temu i służyć dzisiaj w Algierii czy Egipcie! Tylko trzeba było ruszyć d*py i pracować a nie strajkować! Takie przykłady można mnożyć. Wówczas nasza zbrojeniówka nabrałaby doświadczenia i mogłaby się liczyć w przetargach. Ale związkowcy dalej myślą, że każda zadyma w Warszawie daje tyle doświadczenia, co 10 lat konstruowania czołgów.

         Nie wiem, jak to dokładnie było z Gawronem, ale wcale się nie dziwię, że wojsko chce sprzęt od sprawdzonego dostawcy a nie kupować prototyp made in Poland.
         --
         "Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani."
         FELIKS DZIERŻYŃSKI
         • browiec1 Re: To jest tłumaczenie związkowców Bumaru 17.11.10, 17:24
          W pelni sie z Toba zgadzam,a Rysia mi osobiscie szkoda.
          Co do ostatniej czesci postu-no i wyszlo z tym gawronem tak,ze okret jest nieskonczony i dlugo nie bedzie a mjak wejdzie do sluzby to niekompletny i przestarzaly,bedzie to kosztowac co 3(co najmniej) nowe korwety z Niemiec,stocznia moze pasc,kasa pojdzie sie jeb.c a marynarka bedzie latac OHP.
     • browiec1 Re: Ale ale! 16.11.10, 15:23
      Z calym postem sie w pelni zgadzam,szczegolnie z tym "Bądźmy szczerzy - prywatne firmy zbrojeniowe radzą sobie nieźle"-ja od zawsze mowie ze jak cos jest panstwowe musi dzialac gorzej niz firma prywatna.
     • odyn06 Re: Ale ale! 16.11.10, 15:26
      masz rację. Przez lata panowała przekonanie, że polska armia ma kupować to, co polski przemysł jest w stanie wytworzyć
      Onyszkiewicza o mało nie zlinczowali, gdy oświadczył, że wojsko nie jest od utrzymywania zbrojeniówki.
      Potem okazało się,że zbrojeniówką rządzą związkowcy, a na naukowców i nowe technologie patrzyli tak, jak na wrogów.
      Gdyby nie cud, to zbrojeniówka podzieliła by los przemysłu stoczniowego.
     • bmc3i Re: Dobrze że nasz zbrojenówka nie zatrzymała się 16.11.10, 14:13
      wkkr napisał:

      > etapie kamienia łupanego.....


      Poza pusta retoryką, jak ma sie nie zatrzymac w rozwoju, skoro nasze ministerstwo juz na etapie ustalania specyfikacji istotnych warubnkow zamowienia ustanawia takie warunki udzialu oferentow w przetargu technologicznym, ktore z gory wykluczaja polskie przedsiebiorstwa? Browiec zaraz odpowie na to, ze powtarzam ten konkretny przyklad jak zdarda plyta pgramofonowa, ale on wlasnie najlepiej oddaje polityke panstwa poslkiego w stosunku do polskich przedsiebiorstw zbrojeniowych, zwlaszcza technologicznych.

       • bmc3i Re: Branża ta jest wyjątkowo zdemoralizowana 16.11.10, 14:59
        wkkr napisał:

        > i mozna ją uznać obok szkolnictwa, górnictwa i służby zdrowia za ostoję socjali
        > zmu.


        Bo ta branza w Polsce, to glownie bumar a zwlaszcza huty. Walcowanie stali pancerne, to to z czym dzis kojarzy sie polski przemytsl zbrojeniowy, i to tam wystepuja zwiazki zawodowe. Tymczasem przemysl zbrojeniowy to przede wszystkim firmy technologiczne, ktorych nie dosc ze w Polsce jest jak na lekarstwo, to jeszcze panstwo nie tylko ich nie wspiera, ale wrecz rzuca im klody pod nogi. Nie moga dostac zamowiania od polskiego rzady, bo nie wykonywaly zamowiena dla rzadow zagranicznych, a sila rzeczy nie moga dostac zamowien zagrasnicznych, bo na zachodzie powszechnie stosuje sie odwrotną zasade, ze nie dostaniesz u mnie zamowienia, jesli wczesniej nie miales zamowien w swoim wlasnym kraju. I trak w kolo macieju. Ale winne sa zwiazki zawodowe...
      • browiec1 Re: Dobrze że nasz zbrojenówka nie zatrzymała się 16.11.10, 15:20
       Masz racje,powtorze ze sie powtarzasz.Coz,pisalem dziesiatki razy o tym dlaczego uwazam ze bylo to sluszne rozwiazanie w tym wypadku,a ogolnie moje twierdzenie ze bledem bylo budowac u siebie pierwszego Gawrona potwierdzilo zycie-niestety.
       Swoja droga czy w Stanach budowe np. atomowego okretu podwodnego moze wygrac kazdy czy stocznia w tym sie specjalizujaca?
       • bmc3i Re: Dobrze że nasz zbrojenówka nie zatrzymała się 16.11.10, 15:29
        browiec1 napisał:

        > Masz racje,powtorze ze sie powtarzasz.Coz,pisalem dziesiatki razy o tym dlaczeg
        > o uwazam ze bylo to sluszne rozwiazanie w tym wypadku,a ogolnie moje twierdzeni
        > e ze bledem bylo budowac u siebie pierwszego Gawrona potwierdzilo zycie-niestet
        > y.
        > Swoja droga czy w Stanach budowe np. atomowego okretu podwodnego moze wygrac ka
        > zdy czy stocznia w tym sie specjalizujaca?


        Nie stocznia w tym sie specjalizujaca, lecz stocznia majaca certyfikaty do budowy urzadzen jadrowych. Ale swoja wlasna - wylacznie amerykanska, a nie francuska, czy brytyjska na przyklad.
         • bmc3i Re: Dobrze że nasz zbrojenówka nie zatrzymała się 16.11.10, 16:03
          browiec1 napisał:

          > Czyli stocznie budujace okrety konwencjonalne nie otrzymaja takiego zamowienia?


          Nie. W tej chwili tylko Electric Boat i Northrop Grumman - jako ostatnie z wczesniejszych 7 - maja certyfikaty i urzadzenia na budowe atomowych op, a reszta nie. Porthsmuth i Mare Island moga tylko remontowac i zlomowac okrety z napedem jadrowym.
                 • bmc3i Re: Dobrze że nasz zbrojenówka nie zatrzymała się 16.11.10, 17:01
                  browiec1 napisał:

                  > czyli ktos z jakimkolwiek doswiadczeniem w budowie okretow u nich jest.A u nas
                  > firma startujaca SAMODZIELNIE musialaby sie brac do tego od zera.

                  Browiec, SMW nie ma wcale mneijszego doswiadczenia w budowei okretow od Mariette.

                  Mowa zreszta nie o stoczniach w tym wypadku, lecz w oogolenie o przemysle zbrojenioweym. Zawsze ktos kiedys startuje z jakas dziedzina produkcji. Radwad czy PIT tez kiedys startowali z produkcja radarow. I udalo im sie. M.in. dlatego, ze nikt tam nie mowil "nigdy nie robilismy radarow, wiec nie mozemy zaczynac". Anglicy tez kiedys nie mowili "nigdy nie robilismy sonarow, wiec na pewno nie uda nam sie zbudowac dobrego ASDICa"


                  • ignorant11 Japonia:)) 17.11.10, 00:39
                   bmc3i napisał:

                   > Mowa zreszta nie o stoczniach w tym wypadku, lecz w oogolenie o przemysle zbroj
                   > enioweym. Zawsze ktos kiedys startuje z jakas dziedzina produkcji. Radwad czy P
                   > IT tez kiedys startowali z produkcja radarow. I udalo im sie. M.in. dlatego, ze
                   > nikt tam nie mowil "nigdy nie robilismy radarow, wiec nie mozemy zaczynac". An
                   > glicy tez kiedys nie mowili "nigdy nie robilismy sonarow, wiec na pewno nie uda
                   > nam sie zbudowac dobrego ASDICa"
                   >
                   A Japońce tak postepowali. Mieli kiedys instytucje która nazywała sie chyba MITI o ile dobrze pamietam...

                   Otóz przyszedł do nich pan Honda i powiedział ze chce robic samochody i cos tam od nich potrzebuje...

                   Na co usłyszał, ze samochody to robi juz pan Toyoda oraz Nissan, a Honda niech robi dalej motocykle
                   :))))

                   Widac jak szkodliwe sa bandy czynowników i dlatego ich wadze nalezy maxymalnie ograniczac.
                   :))                   --
                   Sława!
                   Forum Słowiańskie
                   gg 1728585
                  • browiec1 Re: Dobrze że nasz zbrojenówka nie zatrzymała się 17.11.10, 17:19
                   Ci o ktorych piszesz zaczynali w czasie zimnej wojny,trosze inne sytuacja.
                   I nigdzie nie pisalem ze SWM nie umie robic okretow-bo mowilismy o ststemie zarzadzania walka a tego nikt w polsce nie robil,a na eksperymanty w stylu 'moze sie uda' nikt kasy nie da a czasu tez brak.
                   Zas w pzypadku LM potrzebowali kogos kto potrafi pospawac(Twoja ulubiona dzialka:) kadlub,bo uzbrojenie i elektronika to cos czego w LM nie brakuje.
     • bmc3i Re: Producenci rydwanów chca ochrony 16.11.10, 15:25
      browiec1 napisał:

      > Wodki nie pije,a pol litra piwa to za malo zeby odpowiadac,ale Wiem o co Ci cho
      > dzi:)
      > Ale co do glownej czesci Twojego postu:gdzie ja tam napisalem cos innego niz Ty
      > ?


      W tym miejscu, w ktorym napisales ze "panstwo musi dawac na nauke - wtedy rozwinie sie przemysl" - a to g. za przeproszeniem prawda. Zeby przemysl mogl sie rozwijac, musi miec zmowienia. Zamowienia, zamowienia i jeszcze raz zamowienia. Jesli nie bedzie mial zamowien, zaden przemysl nie bedzie mial nawet cienia szansy na rozwoj - niezaleznie od ilosci srodkow finansowych lozonych przez panstwo na nauke. Nikt bowiem nie bedzie opracpowywal nowych projektow i wynalazkow do szuflady. W najlepszym przypadku, efekty tych sfinansowanych przez panstwo badan naukowych pojda za granice - jak niebieski laser. Bo polscy naukowcy nei po to opracowali niebieski laser, zeby jego technologia lezala w szufladzie.

      Spokojnie, komercyjne firmyt same sfinansuja sobie badania w naukach stosowanych, jesli beda mialy nadzieje na kontrakt, a jelsi nawet nie sfinansuja sobie same, to na kredyt z banku lub chocby pozyczke panstwową - ale tylko wowczas jesli panstwo kupi od nich efekt tych badan. Kiedys istniala w Polsce zalozona zdaje sie przez rzad AWS "Agencja Rozwoju Nowych Technologii", czy jakos tak - udzielajaca przedsiebiorcom niskooprocentowanych pozyczek na rozwoj nowych technologii i co sie z nia stalo? Poszla sie j....ć, bo przyszedł do wladzy rzad Millera, ktory szedl do wyborów pod haslem m.in. likwidacji wszystkich agencji panstwowych w ramach walki z nierobami w urzedniczych mundurkach. Za pieniadze z tej agencji wdrozono produkcje na Ukrainie i w Polsce m.in, bezpiecznego substytutu maczki kostnej, na ktory dwoch Polakow mialo iles tam patentow na calym swiecie. Agencji dzis juz nie ma, a ewentualni nasladowcy musza brac kredyty komercyjne na zuwpknie innych zasadach. Ci dwa jednak trafili ze swoim wynalazkiem na dobry moment ogolnoswiaowej paniki na tle choroby wscieklych krow, wiec mieli zamowienia z Polski i z calej Europy - dali by wiec sobie rade i bez tej agencji. Technologiczne przedsiebiorstwa zbrojeniowe jednak nie dostana zamowien z zagranicy, jelsi najpierw nie beda ich mieli od rodzimego ministerstwa.

  • say69mat Re: Producenci rydwanów chca ochrony 10.11.10, 00:51
   A co się tu dziwic skoro producent uzbrojenia musi się odnaleźc w rzeczywistości 'skrojonej' przez dwa ekstrema: ... definiowane poprzez zjawisko 'Kaczyzmu' bądź 'Kliszowania'. Gdzie działnia w ramach opcji 'Kaczyzm' sprowadza się w zasadzie. Do ... malowania trawników na zielono, 'coby nie było ... widac ... jak jest'. Z kolei w ramach opcji 'Kliszowania', wycina sie wyżej wymienione trawniki, również 'coby nie było ... widac ... jak jest'. Czego dowodem jest sytuacja m.in w sławetnym 36 pułku 'rydwanów latających'
   Swoją drogą, czy ... nie wkurza Was, że w Hymnie Narodowym odwołujemy się do postaci przywódcy militarnego i politycznego. Mającego nauczac nas '... jak zwycieżac mamy', który to nie dosyc, że roztrwonił cały kapitał polityczny i militarny. To jeszcze zebrał potężna baty w trakcie wyprawy rosyjskiej, tracąc bez mała 600 tysięczną armię??? Toc to tyle samo luda co Mojżesz wyprowadził z Egiptu!!!
    • ignorant11 Re: Producenci rydwanów chca ochrony 17.11.10, 00:46
     browiec1 napisał:

     > Ale wczesniej nikt mu w Europie nie fiknal. A co do Zydow,duza czsc po wyprowad
     > zeniu dotarla do Lodzi,bo ich Wajda zmylil.
     > www.youtube.com/watch?v=bixWbJaFkns

     Myslisz ze Wajdal jest taki mocny aby kogokolwiek do czekolwiek doprowadzic?

     ten pieszczoch komuny robił "odwazne" filmy na zamowienie komitetu ale tak odwazne aby biezacej ekipie nie podpasc:)))
     Bo by mu kase cofneli:)))
     Nawet "Katyń" robił tak by towarzyszy radzieckiech nie urazic...     --
     Sława!
     Forum Słowiańskie
     gg 1728585
   • bmc3i Re: Producenci rydwanów chca ochrony 16.11.10, 01:09
    wiarusik napisała:

    > oj,prezes grupy bumar będzie nareszcie musiał zakasać rękawy i zap#@%dalać:P


    Nie, najwyzej dostanie z PO posade prezesa zarzadu spolki skarbu panstwa produkujacej papier toaletowy. Co mu za różnica?


     • bmc3i Re: Producenci rydwanów chca ochrony 16.11.10, 02:10
      say69mat napisał:

      > Nie, najwyzej dostanie z PO posade prezesa zarzadu spolki skarbu panstwa produk
      > > ujacej papier toaletowy. Co mu za różnica?
      > ... zaśpiewa: ... dał nam przykład B ..., jak zwyciężc ...mamy ;)))


      Przepraszam, ale masz jakas manie przesladowcza na tym punkcie, czy nerwice natrectw? Czytac sie juz tego po raz setny nie da.
      • say69mat Re: Producenci rydwanów chca ochrony 16.11.10, 11:48
       Przepraszam, ale masz jakas manie przesladowcza na tym punkcie, czy nerwice nat
       > rectw? Czytac sie juz tego po raz setny nie da.

       ... wybacz, ale mam nerwicę. Bo jeżeli ktoś usiłuje mnie przekonac, że facet, który w trakcie wyprawy wojennej traci, z bez mała 690 tysięcznej armii, 380 tys żołnierzy. Zachowując 40 tyś tzw. Gwardii Imperialnej. Ma mnie i ten biedny naród nauczac: ... jak zwyciężc mamy. To chyba sobie ze mnie i z tego narodu 'jaja' ostre robi. Jedynym, który chciał zmienic Hymn był, bodaj ... Piłsudski. Ciekawe, dla czego mu nie wyszło ...???
       • bmc3i Re: Producenci rydwanów chca ochrony 16.11.10, 11:55
        say69mat napisał:

        > Przepraszam, ale masz jakas manie przesladowcza na tym punkcie, czy nerwice nat
        > > rectw? Czytac sie juz tego po raz setny nie da.
        >
        > ... wybacz, ale mam nerwicę. Bo jeżeli ktoś usiłuje mnie przekonac, że facet,
        > który w trakcie wyprawy wojennej traci, z bez mała 690 tysięcznej armii, 380 ty
        > s żołnierzy. Zachowując 40 tyś tzw. Gwardii Imperialnej. Ma mnie i ten biedny n
        > aród nauczac: ... jak zwyciężc mamy. To chyba sobie ze mnie i z tego narodu 'ja
        > ja' ostre robi. Jedynym, który chciał zmienic Hymn był, bodaj ... Piłsudski. Ci
        > ekawe, dla czego mu nie wyszło ...???

        Rozumiem ze moze Ci sie to nie podobac, ale pisac o tym w co 2-3 poscie?
        • say69mat Re: Rozumiem ze moze Ci sie to nie podobac ... 16.11.10, 12:23
         Problem jest poważny, nie będę Cię wprowadzał w detale. Ale jest, i to jak ... JEST. Dla tego staram się ten 'paradoks' wyświetlic, upublicznic. Bo to uderza po prostu w naszą godnośc narodową, w najzwyklejszą ... rozumnośc. Mając w historii naszego narodu setki postaci o nieposzlakowanej prominencji, w hymnie odwołujemy się do ... totalnego 'loosera'. I ... w trąbę zbieramy ...
    • wiarusik Re: Producenci rydwanów chca ochrony 16.11.10, 12:54
     bmc3i napisał:

     > wiarusik napisała:
     >
     > > oj,prezes grupy bumar będzie nareszcie musiał zakasać rękawy i zap#@%dala
     > ć:P
     >
     >
     > Nie, najwyzej dostanie z PO posade prezesa zarzadu spolki skarbu panstwa produk
     > ujacej papier toaletowy. Co mu za różnica?


     będzie to wyglądać mniej więcej tak;)
     www.youtube.com/watch?v=0XPeTCRg5Yw


     --
     [img]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/23/1._Pu%C5%82k_Artylerii_Motorowej_%281st_Motorized_Artillery_Regiment%29.jpg[/img]
     • bmc3i Re: Producenci rydwanów chca ochrony 16.11.10, 16:07
      browiec1 napisał:

      > No patrz,a jak pisalem o rozwaleniu systemu zarzadzania zbrojeniowka przez PiS
      > wlasnie na takich zasadach to bylem zlym PiSozerca:)


      Pisales to co Ci Gaz Wybuch kazal napisac,m na podstawie jednego artykulu w GazWybuchu, w g ktorego PiS rozwalił Bumar....
       • bmc3i Re: Producenci rydwanów chca ochrony 16.11.10, 16:15
        browiec1 napisał:

        > No to podaj zrodlo ze tak nie bylo,szczegolnie ze wypowiadali sie na ten temat
        > nie sami dziennikarze.


        browiec, badz powazny.... W co drugim swoim artykule Wyborcza powoluje sie na roznych "ekspertow". Problem polega na tym, ze wybor tych ekspertow, zawsze idzie po linii partyjnej jedynie, ze tak to ujme.
        • browiec1 Re: Producenci rydwanów chca ochrony 16.11.10, 16:25
         Matrek,z Twojego postu mozna wywnioskowac ze GW wymyslila sobie obsadzenie Bumaru ludzmi nie majacymi pojecia o tym co maja robic.Tak ze moze poprzesz czyms swoje slowa?
         Co do mediow na szczescie normalnieja
         wyborcza.pl/1,75248,8665813,_Wiadomosci__TVP_juz_nie_tak_dobre_dla_partii_Kaczynskiego.html
         • bmc3i Re: Producenci rydwanów chca ochrony 16.11.10, 16:34
          browiec1 napisał:

          > Matrek,z Twojego postu mozna wywnioskowac ze GW wymyslila sobie obsadzenie Buma
          > ru ludzmi nie majacymi pojecia o tym co maja robic.Tak ze moze poprzesz czyms s
          > woje slowa?


          Nie, z moich slow wynika, ze wg GW ludzie z PiS rozwalili dobrze dzialajacy Bumar.

          A jak wiadomo, po PiS przyszło PO i jego ludzie w Bumarze. I od tej pory jak rowniez wiadomo, koncern narodowy dziala juz dobrze.
          • browiec1 Re: Producenci rydwanów chca ochrony 16.11.10, 16:52
           Nie ze rozwalili dobrze dzialajacy Bumar,tylko ze obsadzajac go ludzmi zajmujacymi sie wspomnianym przez Ciebie papierem toaletowym stracono wiele kontaktow(jak z WSI) i zaufanie ewentualnych partnerow.A jak to jest wazne wiesz doskonale,chocby powolujac sie na wycieczki zbrojeniowe Sarkozyego.
    • ignorant11 Re: Producenci rydwanów chca ochrony 17.11.10, 00:48
     bmc3i napisał:

     > wiarusik napisała:
     >
     > > oj,prezes grupy bumar będzie nareszcie musiał zakasać rękawy i zap#@%dala
     > ć:P
     >
     >
     > Nie, najwyzej dostanie z PO posade prezesa zarzadu spolki skarbu panstwa produk
     > ujacej papier toaletowy. Co mu za różnica?
     >

     I słusznie! Swietny menadzer wszedzie da rade, oczywiscie wszedzie na państwowym:)))
     >


     --
     Sława!
     Forum Słowiańskie
     gg 1728585
     • say69mat Re: ... to coś dla Mosze 17.11.10, 13:43
      Nie, najwyzej dostanie z PO posade prezesa zarzadu spolki skarbu panstwa
      > produk
      > > ujacej papier toaletowy. Co mu za różnica?
      ... to o jakim papierze to forum ... toaletowym. Bo mądre Żydy to mawiają '... bo, nie jestem lepszy od moich przodków'. A było to powiedziane w czasach kiedy nie znano ... papieru toaletowego
  • browiec1 Re: Producenci rydwanów chca ochrony 18.11.10, 00:53
   A tu jakis pozytywny przyklad z naszego podworka.
   www.altair.com.pl/start-5372
   I jeszcze
   www.altair.com.pl/start-5374
   Ilu moze byc snajperow w 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej?najbardziej mnie ciekawi jak sie sprawdza Bor w warunkach bojowych i czy ma juz kogos "na sumieniu".
  • browiec1 Re: Producenci rydwanów chca ochrony 23.11.10, 04:26
   logistyka.wnp.pl/prezes-bumaru-potwierdza-bedzie-restrukturyzacja-i-zwolnienia-pracownikow,123148_1_0_0.html
   I cos troche bardziej optymistycznego
   logistyka.wnp.pl/prezes-bumaru-do-konca-roku-spolka-sfinalizuje-umowy-z-indiami-i-wietnamem,124447_1_0_0.html
   O jaki sprzet moze chodzic w wypadku Malezji(WZT?),Tajlandii(moze Poprad?) i Wietnamu?
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka