Dodaj do ulubionych

Liczymy Markavy

06.12.10, 19:55
Według dość wiarygodnych danych Izrael na koniec 2007 roku dysponował następującą ilością czołgów Markava:

- 220 Merkava Mk4
- 750 Merkava Mk3
- 580 Merkava Mk 1 i 2
Może ktoś dysponuje bardziej aktualnymi danymi?

Na zdjęciu kolumna Merkav Mk1.
3.bp.blogspot.com/_2oCsQyJoJ1g/TP0vgcr_znI/AAAAAAAAAD8/XUt3mlVxzoc/s1600/1814gm1.jpg
--
blogcenzurowanyantona.blox.pl/html
Edytor zaawansowany
  • swarozyc 06.12.10, 20:58
    To przeciez Andersy!

--
    Extremis malis extrema remedia. Nadzwyczajne zło wymaga nadzwyczajnych środków zaradczych.
    πάντων χρημάτων μέτρον άνθρωπος panton chrematon metron anthropos.
    Człowiek jest miarą wszechrzeczy.
  • anton_1 07.12.10, 09:06
    > To przeciez Andersy!

Żarty sobie robisz Swarozycu? ;)

--
  • van_pomidor 07.12.10, 09:41
    Merkava to znakomity czołg, tylko Leopard 2 A5 A6 jest od niej lepszy, a z informacji które man to Izrael posiada coś około 1600 tych czołgów, czyli mniej więcej by się z twoimi danymi zgadzało, z tym że stopniowo Merkavy Mk1 przerabiają na Mk2.
  • mosze_zblisko_daleka 07.12.10, 11:05
    Skad wiesz wlasciwie ze Leopard jest lepszy od Markawy?
    Podaj zrodla i co robi kazdy itd...
    --
    Zawsze upewnij się, że pod cienką gałązką oliwkową, masz duży i ostry miecz!
    www.izrael.badacz.org/historia/historia.html
    he.wikipedia.org/wiki/%D7%A1%D7%99%D7%9B%D7%95%D7%AA_%D7%A6%D7%94%22%D7%9C
  • van_pomidor 07.12.10, 15:57
    Mosze armata Leoparda 2 A6 jest lepsza, system kierowania ogniem jest lepszy, no pancerz może i Merkava (ale Mk4) ma lepszy, no izraelskie dane i parametry są utajnione, więc na papierze tego nie mam, ale z oglądu sytuacji w tej dziedzinie, tak jest jak piszę.
  • browiec1 07.12.10, 16:03
    Mosze zadal dobre pytanie.Ale moim zdaniem te czolgi sa inaczej projektowane i maja troche inne zadania jak i konstrukcja ma inna zalozenia.tak ze raczej nie porownywalbym tych dwoch konstrukcji.
  • maxikasek 09.12.10, 12:50
    no izraelskie dane i parametry s
    > ą utajnione, więc na papierze tego nie mam,
    A "leopardowskie" nie? ;-)
  • say69mat 07.12.10, 14:30
    Na zdjęciu kolumna Merkav Mk1

jedna Merkava, druga Merkav, trzecia Merka, czwarta Merk, piąta Mer, szósta Me, siódma M ..., ;))))
  • marek_boa 07.12.10, 18:56
    Ano posiadam jednak deczko inne!:)
    - Merkava Mk1 - ANI SZTUKI - wszystkie 848 sztuk zostało zmodernizowane do wariantu Mk.1B i przeniesione do rezerwy!
    - Merkava Mk2 - 600 sztuk - część została zmodernizowana(375 sztuk) do wariantu Mk.2B - niezmodernizowane Mk2 przeniesiono do rezerwy - zmodernizowane są na stanie 7.Brygady Pancernej
    - Merkava Mk3 - 680 sztuk - część(375 sztuk) została poddana najpierw modernizacji do wersji Mk3B ,później do wersji Mk3B Baz a na koniec do modernizacji Mk3B Baz dor Dalet(Mk3D) i w tej ostatniej konfiguracji są na stanie 188.Brygady Pancernej
    - Merkava Mk4 - ile ich jest dokładnie w chwili obecnej nie wiem ale stanowią uzbrojenie 401.Brygady Pancernej!
    -Pozdrawiam!
  • anton_1 07.12.10, 19:39
    Te moje dane pochodzą z izraelskiego forum (po angielsku, adres gdzieś zapodziałem), ale w zasadzie z końca 2006 roku, wcześniej też mnie dochodziły informacje że Izrael ma ok. 1200 (to z początku lat 90), następnie 1500 (to już z początku XXIw), z tych danych które podał Marek - ilość Merkav Mk1 wydaje mi się zawyżona, bo stosunkowo wcześnie weszły do produkcji Mk2 a następnie Mk 3. Dziwne że tych Mk4 w pierwszej kolejności nie dostały brygady Givate albo Golani, tylko jakieś mniej znane?, a z resztą nie wiem, może i te brygady które wymienił Marek też są znane?
    Pozdrawiam
    --
  • mosze_zblisko_daleka 07.12.10, 22:12
    Bryg. Givati i Golani to bryg. piechoty nie bryg pancerne...
    --
  • anton_1 08.12.10, 09:06
    Bryg. Givati i Golani to bryg. piechoty nie bryg pancerne...

To prawda - ale każda z tych brygad ma organiczny batalion pancerny, w 2008 roku w jednostkach tych testowano nowy ciężki transporter piechoty - Namera - powstały na podwoziu najnowszego czołgu Merkava Mk4, może ze względów logistycznych, a może i formalnych (takich że nowe czołgi powinna dostać brygada pancerna) - Merkavy Mk4 nie trafiły jeszcze do wyżej wymienionych brygad, obstawiałbym że formalnych - no bo Givate i Golani to w końcu brygady piechoty.
    --
  • wujcio44 08.12.10, 23:30
    anton_1 napisał:

> To prawda - ale każda z tych brygad ma organiczny batalion pancerny

Otóż chyba jednak nie.
  • anton_1 09.12.10, 09:49
    Wujcio - a jakieś konkrety? 8)

--
  • wujcio44 09.12.10, 09:52
    anton_1 napisał:

> Wujcio - a jakieś konkrety? 8)

Konkrety są takie, że brygady te nie maja organicznych batalionów czołgów, poszukaj w sieci.
  • mosze_zblisko_daleka 07.12.10, 22:11
    Marku, Ty troche mylisz sie, a ja nie moge podac inne info...
    Sorki, takie liczby nie sa publikowane.
    --
  • browiec1 08.12.10, 02:48
    Ilosc czolgow to raczej nie tajemnica.Normalnie panstwa to publikuja. Ale moze w zamian powiesz co tam ciekawego jest w skladach moblizacyjnych?
  • mosze_zblisko_daleka 08.12.10, 08:11
    Powiedz moj drogi, od kiedy Izrael to narmalne panstwo.... ;-))
    --
  • anton_1 07.12.10, 19:45
    Tu mam ładne zdjęcie Merkavy Mk2.
    3.bp.blogspot.com/_2oCsQyJoJ1g/TP5CNFfnCsI/AAAAAAAAAEI/gZ1HQ5k2sxk/s1600/001vm2.jpg
    --
  • jorl 07.12.10, 21:04
    A jezdza te Merkavy? ja pamietam przed paru laty jak Niemcy nalozyli na wazne mechanizmy (jakies przekladnie?) do Merkavy embargo za bicie Palestynczykow. Przemknelo to przez moja gazete nie na pierwszej strionie bo jak to Niemcy gnebia Zydow znowu i nie wiem czy dalej to embargo jest. Pamietam pisano o tych merkavach 4.
    Ale bylo napewno bylo.
    Moze dlatego nie sa w tych pierwszoliniowych brygadach? Bo sporo sobie nie moze pojezdzic?
    W tej merkavie duzo elementow/urzadzen nie jest Izraelskich. Po prosty maly kraik, maly przemysl, nie ma rady.
    Pozdrowienia
  • browiec1 08.12.10, 02:46
    Ty Jorl zawsze czlowiekowi potrafisz humor poprawic;)
  • odyn06 08.12.10, 11:11
    A jak się ta twoja gazeta nazywa?
    Podaj nazwę, to poczytamy wspólnie: Neues Deutschland cz Neues Sturmer?
  • van_pomidor 08.12.10, 12:12
    Jakby kto znał strukturę organizacyjną izraelskich brygad pancernych i piechoty, to niech coś napisze, czy bataliony są duże liczebnie, czy nie itd.
  • mosze_zblisko_daleka 08.12.10, 12:22
    en.wikipedia.org/wiki/Armored_Corps_(Israel)
    www.yadlashiryon.com/show_item.asp?levelId=64950
    --
  • rpg_7 08.12.10, 20:17
    Witam,
    jeżeli dobrze się doczytałem to wychodzi, że Żydów podczas II wś walczyło z Niemcami więcej niż Polaków (nie licząc '39) czy Francuzów (nie licząc '40).
    Tak na marginesie: w książce Karola Grunberg'a pt "biografia Adolfa Hitlera, fuhrera" z 1989 roku doczytałem się, że Chaim Weizmann, przewodniczący Agencji Żydowskiej, wypowiedział we wrześniu 1939 roku Niemcom wojnę? Czy tak było? w sumie dlaczego? jeszcze nie zaczęła się eksterminacja Żydów w Europie a Niemcy nie zaatakowały państwa żydowskiego a tu taka akcja...
    pzdr
  • jorl 08.12.10, 19:20
    odyn06 napisał:

> A jak się ta twoja gazeta nazywa?
    > Podaj nazwę, to poczytamy wspólnie: Neues Deutschland cz Neues Sturmer?

Oj odyn odyn smieszny jestes. To byl Berliner Zeitung. Prenumeruje.
    Poza tym mysle ze to byla wiadomosc dpa i wiecej gazet to przedrukowala.
    No i nie wiem czemu Ciebie to wscieka? Nie podoba sie? A moze sadzisz wielki specjalisto ze Izrael moze caly swoj czolg tylko w swoim przemysle budowac? Jak tak myslisz to sie nie znasz. Ale to nic dziwnego. Na czym mozesz sie znac?
    Pozdrowienia
  • odyn06 09.12.10, 12:17
    Jeżeli dla ciebie berliner schmatung jest źródłem rzetelnej informacji, to ja jestem znawcą mongolskiego renesansu.
    Pary razy forumowicze przejechali się po tobie za bzdury ze źródełka, jak po łysej kobyle, a ty nic. Dalej brniesz w g....
    A jeżeli chodzi o czołgi. to każdy kraj buduje je dla siebie pod potrzeby określane przez zamawiającego, czyli siły zbrojne.
    Berliner schmatung tego nie napisze, ale wymogi dla Merkav były tak wysokie, że producent wielokrotnie kłócił się z zamawiającym.
    Przeważyła opinia jednego z najważniejszych i najdzielniejszych izraelskich pancerniaków, który stwierdził, że za każdy kompromis w projektowaniu i wykonaniu Merkavy Żydzi zapłacą krwią swoich dzieci. Chcesz nazwisko? Zajrzyj do Wiki.
    A kooperacja izraelsko -niemiecka w tym zakresie wydaje się mało prawdopodobna ze zrozumiałych dla wszystkich względów.
    Dla wszystkich oprócz berliner schmatung i ciebie na dodatek.
    :-))
  • browiec1 09.12.10, 17:01
    To takie male potwierdzenie Twoich slow Odyn(a przy okazji kolejny cios dla grabarzy czolgow;)
    www.altair.com.pl/start-5480
  • odyn06 09.12.10, 20:47
    Od dłuższego czasu powtarzam, że parafrazując Marka Twain'a informacja o śmierci czołgów na współczesnym TDW jest przedwczesna.
    Które czołgi się szybko postarzały? Ano te, które były skonstruowane, wyprodukowane i przeznaczone na europejski TDW. Rosyjskie T....., niemieckie Leo, i brytyjskie Cheftajny Chalaengery nagle, po upadku bipolarnego układu politycznego przestały być potrzebne.
    A było ich od cholery.
    10 lat potem w Kuwejcie czołgi odegrały znaczącą role, ale to już nie były ani T..., ani Leo.
    Dzisiaj, czołgi "krojone są" na TDW, jak garnitury. czołg izraelski może sprawdziłby się w Europie, ale LEO czy Twardy bez klimy sprawdziły by się na Bliskim Wschodzie? Wątpię.
    Popatrzmy na "polskie" T-91 dla dla Malezji. Czym się róznią od czołgów dla WP? Prawie wszystkim. Byłem na strzelaniach testowych Malajów w Drawsku, wlazłem do środka i czołgu nie poznałem. To był zupełnie inny produkt.
    I tak to kurna, jest.
    Pzdr
  • browiec1 09.12.10, 21:04
    "10 lat potem w Kuwejcie"? to znaczy kiedy?
    Z tym postarzeniem chyba przesadzasz.T-... roznych wersji sprzedaja se na calym swiecie.Abramsy stacjonowaly wszedzie. Leo tez sobie radza.A Brytole to brytole,to byl czolg glownie dla nich.
    Zas co do dostosowania czolgow do potrzeb to oczywiscie ze tak,ale sama klima nie zmienia az tak bardzo czolgu jako takiego. No i oczywistym jest ze cos co wyprodukowano rok temu jest inne i nowoczesniejsze niz cos z polowy lat 90-tych:)
    Jeszcze jedno-te czolgi tak bardzo sie niue zmieniaja,dodaje sie to i owo,modernizuje,ale przeciez wiekszosc to ta sama skorupa z nowymi dodatkami bo nowych od podstaw sie prawie nie buduje.
  • odyn06 10.12.10, 08:26
    O efektywności czołgów na Bliskim Wschodzie decydują dziesiątki czynników, ale najważniejsze są: klimatyzacja przedziału bojowego, chłodzenie silnika (turbin) i jakość filtrów.
    A na koniec. Czołgi starzeją się szybko, a politycy nie są już tak skłonni do wydawania milionów na ich ciągłą modernizację. Wrogiem czołgów jest czas, zużycie techniczne i moralne, korozja różnego rodzaju itp.
    Ale największym wrogiem czołgów jest odprężenie i pokój.
  • browiec1 13.12.10, 17:05
    To wszystko racja,ale mimo wszystko czolgi poza dodatkami sa nadal podobne do tych z lat 80/90. I sluzy im sie calkiem dobrze,wiec az tak szybko sie nie starzeja:) Niektore wrecz mlodnieja:P
  • odyn06 21.12.10, 15:35
    W tej dziedzinie niewiele można zmienić:-))
    Sprawą niezmienną pozostaje połączenie układu jezdnego z silnym uzbrojeniem na obrotowej wieży.
    Pozostałe rzeczy to galanteria.
    pzdr
  • bmc3i 21.12.10, 20:29
    browiec1 napisał:

> To wszystko racja,ale mimo wszystko czolgi poza dodatkami sa nadal podobne do t
    > ych z lat 80/90. I sluzy im sie calkiem dobrze,wiec az tak szybko sie nie starz
    > eja:) Niektore wrecz mlodnieja:P

W książce Caspar Weinbergera: 'Następna Wojna Światowa, były sekretarz obrony USA za czasów Reagana, ładnie opisuje jak bedzie wygladało zwalczanie broni pancernej w konflikcie przyszłosci. Cała kolumna czołgów zmierzająca do punktu zgrupowania, została odnaleziona przez dwóch ludzi dalekiego zwiadu za linią wojsk przeciwnika, i dalej było juz krótko: celownik laserowy wskazujący cel - satelita - wyrzutnia pocisków rakietowych stand off na zapleczu własnych wojsk - pocisk rakietowy z głowica kasetową - ekspozja nad kolumną pancerną w miejscu wskazanym przez celownik laserowy dwójki zwiadu - batalion czołgów zamieniony w kupę dymiącego żużla.

--
    „Młodzi, wykształceni” to postać współczesnej ciemnoty. Nie ma nic gorszego, niż ciemnota mniemająca, iż jest oświecona. Zwyczajna ciemnota wie, że jest ciemna i - zdając sobie sprawę z rozmiarów własnej ignorancji – jest ciekawa świata i chłonna, podczas gdy ciemnota oświecona tego nie wie i myśląc, że zjadła wszystkie rozumy, ma skłonność do pogardzania wszystkim, czego nie może pojąć"... [Stanisław Michalkiewicz]
  • browiec1 28.12.10, 20:08
    W tego typu publikacjach to mozna i opisac atak na przeciwnika za pomoca gwiazdy smierci i nikt sie nie przyczepi:) Poza tym zastanawia mnie jedno-czemu nie postulujecie wycofania smiglowcow(wszystkich),w koncu mozna je ubic nawet ze starej flinty,a od kiedy produkuje sie PZRy to juz w ogole(szczegolnie ze szanse przezycia po trafieniu sa mniejsze niz w czolgu).
    Albo wycofac flote nawodna-sam pisales ze w jakims przyszlym konflikcie taka flote zmasakruja OP.
  • browiec1 14.01.11, 23:24
    Widac ze wspomniany przez Mosze oficer przezyl,ale czego Mosze nie powiedzial w czolgu byla tez zaloga.Robi sie gdzies na swiecie testy w ten sposob?
    www.altair.com.pl/start-5657
    A to dla M.O. i innych zwolennikow teorii o zastepowania zwyklego pancerza aktywnymi
    Pomijajac juz cene to "zapewnia wysokie prawdopodobieństwo zniszczenia własnymi podpociskami, pojedynczych pocisków kumulacyjnych z ppk i granatników przeciwpancernych". No i nie wiem czemu nic nie wspominaja o normalnych pociskach.
  • mosze_zblisko_daleka 15.01.11, 08:12
    1. Strona "Altair" nie jest moja i ja czytam jak każdy inny. Nie znam ich źródła.
    2. Byly protesty rodzin zabitych zolnierzy, dlaczego ma byc w czolgu zolnierz?
    "wystarcza juz ze mysmy w zalobie, nie potrzeba wiecej"
    Z drugiej strony dowódca bryg. mówi: "nie moge wysyłać moich żołnierzy gdzie grozi im śmierć, jeśli sam nie będę przekonany ze jest wszystko OK"

3. Myślę ze to podobne, jak ktoś ma nowy wynalazek- to pierw testuje na sobie.
    --

"Ten kto jest litościwy dla okrutnych, pod koniec będzie okrutny dla litościwych"
  • browiec1 15.01.11, 14:00
    Mosze mnnie chodzilo o to ze rozumiem postawe dowodcy i chwala mu za to,ale prawda jest ze i zaloga byla w srodku? No i ciekawi mnie sam taki sposob testow-nie slyszalem aby ostatnimi czasy podobne testy robilo sie z ludzmi w ostrzeliwanym pojezdzie.Dobrze ze wszystko zadzialalo jak powinno:)
  • bmc3i 16.12.10, 01:34
    browiec1 napisał:

> "10 lat potem w Kuwejcie"? to znaczy kiedy?
    > Z tym postarzeniem chyba przesadzasz.T-... roznych wersji sprzedaja se na calym
    > swiecie.Abramsy stacjonowaly wszedzie. Leo tez sobie radza.A Brytole to brytol
    > e,to byl czolg glownie dla nich.

Abramsy akuirat klimatyzacje maja :)

• browiec1 16.12.10, 16:56
    No i chwala im za to,ale to akurat nic niezwyklego:)
  • anton_1 10.12.10, 09:04
    @Browiec - Odyn

Z tym postarzeniem chyba przesadzasz.T-... roznych wersji sprzedaja se na calym swiecie.Abramsy stacjonowaly wszedzie. Leo tez sobie radza.A Brytole to brytole,to byl czolg glownie dla nich.

Browcu a gdzie są teraz wszystkie brytyjskie 350 Challengery 1???, ano wszystkie zakupiła Jordania, sąsiad Izraela ;), i bardzo dobrze się sprawdzają, a Arabia Saudyjska planuje zakup właśnie Leopardów 2, z tym że od Hiszpanów, ale nowych, Niemcom może jest trochę głupio sprzedawać AS, bo to w sumie wszystko wrogowie Izraela, Leopard 2 znakomicie sprawdza się w każdym klimacie.
    --
  • browiec1 13.12.10, 17:03
    I wszystko ladnie,tylko czy ja napisalem cos co by temu zaprzeczalo?:)
    A czolgi brytyjskie jak sam napisales zakupili uzywane,czyli projektowane byly dla Brytoli,bo na eksport sie bawili innymi maszynami.
  • bmc3i 16.12.10, 01:31
    browiec1 napisał:

> To takie male potwierdzenie Twoich slow Odyn(a przy okazji kolejny cios dla gra
    > barzy czolgow;)
    > www.altair.com.pl/start-5480

Oj browiec browiec..... Przed druga wojan swiatowa, niektore panstwa europejskei tez organizowaly nowe jednostki kawaleriii....
  • browiec1 16.12.10, 16:55
    Akurat jakos nikt na swiecie nie chce isc za pomyslami Twoimi i M.O.:))
  • bmc3i 21.12.10, 20:20
    browiec1 napisał:

> Akurat jakos nikt na swiecie nie chce isc za pomyslami Twoimi i M.O.:))

Ci nikt w swiecie, to akurat Amerykanie. Przed 2wś, tez nikt oprócz Niemców nie szedł za pomyslami Guderiana.

--
    „Młodzi, wykształceni” to postać współczesnej ciemnoty. Nie ma nic gorszego, niż ciemnota mniemająca, iż jest oświecona. Zwyczajna ciemnota wie, że jest ciemna i - zdając sobie sprawę z rozmiarów własnej ignorancji – jest ciekawa świata i chłonna, podczas gdy ciemnota oświecona tego nie wie i myśląc, że zjadła wszystkie rozumy, ma skłonność do pogardzania wszystkim, czego nie może pojąć"... [Stanisław Michalkiewicz]
  • browiec1 28.12.10, 20:05
    No co Amerykanie?
  • browiec1 09.12.10, 16:56
    Tak Jorlu,Niemcy w najlepsze sprzedaja bron do izraela,zdaje sie jeszcze nadal ta bron wspolfinansuja, a Ty biedactwo sadzisz ze poza gadaniem i moze tygodniowa blokada dostaw wprowadza dla Zydow dluzsze embargo? A co wazniejsze sadzisz ze nagle przez brak czesci z Niemiec izraelski przemysl i sily pancerne padna na kolana proszac Jorla o wstawiennictwo?Wroc lepiej do tych swoich dzwigow:)
  • browiec1 09.12.10, 16:54
    Jorlische Beobachter:))
  • bmc3i 16.12.10, 01:37
    browiec1 napisał:

> Jorlische Beobachter:))

:)
  • mosze_zblisko_daleka 08.12.10, 17:59
    Tak nazywa sie system ochrony czołgów. Pierwszy raz widoczny podczas ćwiczeń bryg.401
    I kto jeszcze powie ze Merkawa nie jest najlepszy na świecie...

news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=764480
    --
  • browiec1 09.12.10, 16:53
    Ja moge powiedziec ze jeden z najlepszych;) Ale powiedz Mosze co z tymi zapasami mobilizacyjnymi,pewnie jest tam pare ciekawostek?
  • anton_1 09.12.10, 19:32
    1.bp.blogspot.com/_2oCsQyJoJ1g/TQEf3zV6G_I/AAAAAAAAAE8/AERR_csQi4U/s1600/22decembre2008e.jpg
    Zdjęcie Merkavy Mk2.

--
  • anton_1 09.12.10, 20:22
    3.bp.blogspot.com/_2oCsQyJoJ1g/TQEr6Oo9wJI/AAAAAAAAAFM/73B2SCRvHc0/s1600/521210tt9.jpg
    Merkava Mk3 Baz.

--
  • browiec1 09.12.10, 20:32
    Izraelscy czolgisci maja jakies badziewne buty:)
  • odyn06 09.12.10, 20:54
    Buty izraelakich czołgistów muszą być brązowe:-))
  • browiec1 09.12.10, 21:04
    Powaznie?:)
  • mosze_zblisko_daleka 09.12.10, 23:20
    buty pancernych to tylko czarne. spadochroniarzy brązowe. (my nazywamy czerwone)

--
  • browiec1 10.12.10, 00:37
    To to jest spadochroniarz desantujacy sie z Merkavy?:)
  • odyn06 10.12.10, 08:19
    Chyba coś się zmieniło. Czołgiści w Latrun chodzili w brązowych:-))
  • gomola1 13.12.10, 17:01
    No to ten facet to czolgista czy spadochroniarz:))
  • odyn06 16.12.10, 10:38
    Czołgista w kamaszkach spadochroniarzy:-))

Przypomina mi się stary wojskowy kawał:
    Do szefa słuzby mundurowej armii X przychodzi sierżant z magazynu mundurowego i mówi, że do jednostki przyjechał wagon wojskowych butów, ale wszystkie prawe. Co robić? Pyta sierżant.
    Po dłuższym namyśle, bo praca myślowa wymaga czasu jego szef zdecydował:
    Wydawać, jak leci, a potem się zobaczy.

• mosze_zblisko_daleka 10.12.10, 08:06
    www.youtube.com/watch?v=qG0CzM_Frvc
    --
  • anton_1 12.12.10, 20:32
    Mam tu amatorskie nagranie Merkavy Mk4, prosto z Izraela.
    www.flickr.com/photos/elad_sharon/2407755957/
    --
  • anton_1 15.12.10, 19:42
    Mam nowe cudowne zdjęcie Merkavy Mk 3 Baz :)

4.bp.blogspot.com/_2oCsQyJoJ1g/TQi6RQaFp6I/AAAAAAAAAFo/QXOZZH88_9w/s1600/5jan20097ta4.jpg
    --
  • mosze_zblisko_daleka 15.12.10, 21:59
    www.google.com/images?hl=en&safe=off&gbv=2&tbs=isch%3A1&sa=1&q=merkava&aq=f&aqi=g6g-s1g3&aql=&oq=&gs_rfai=&biw=640&bih=440
    --
  • browiec1 16.12.10, 16:54
    A co bylo efektem urwania wiezy w jednej z nich? No i napisz cos Mosze w koncu o tych perelkach ze skladow mobilizacyjnych:)
    P.S.Pamietasz takiego "kolege" berka ktory cos tam balakal o rozbiorze izraela? To chyba jego "dzielo":)
    tnij.org/jher
  • anton_pl 28.09.11, 10:31
    blogcenzurowanyantona.blox.pl/2011/09/Merkava-Mk-4-w-maskowaniu.html
    Maskowanie Merkavy Mk 4...

--
    blogcenzurowany.blogspot.com/
  • mosze_zblisko_daleka 21.12.10, 15:20
    Teraz można już potwierdzić ze w dniu 6.12.2010 pierwszy raz został trafiony czołg Merkawa przez p/p rakietę Koronet odpalona od Gazy, która przebiła pancerz ale nie wybuchła w środku. Załodze nic sie nie stało.

Z innej beczki. W tych dniach będzie próba wypalenia rakiety p/p przeciw Merkawa i w środku będzie oficer, który polega sie ze "wiatrówka" będzie pracować i zniszczy rakietę...
    --
  • misza_kazak 21.12.10, 15:49
    mosze_zblisko_daleka napisał:

> Teraz można już potwierdzić ze w dniu 6.12.2010 pierwszy raz został trafiony cz
    > ołg Merkawa przez p/p rakietę Koronet odpalona od Gazy, która przebiła pancerz
    > ale nie wybuchła w środku. Załodze nic sie nie stało.

Tylko ze nie Koronet, a Kornet.
    A propos, skad wiadomo ze to byl wlasnie Kornet ?

>
    > Z innej beczki. W tych dniach będzie próba wypalenia rakiety p/p przeciw Merkaw
    > a i w środku będzie oficer, który polega sie ze "wiatrówka" będzie pracować i z
    > niszczy rakietę...

--
    В этoм и еcть cyть пoдлиннoй демoкрaтии – пoдoгнaл aвиaнocцы, нaнеc рaкетный yдaр, пocле чегo coбрaл кoрреcпoндентoв и пocтaвил им зaдaчy aплoдирoвaть. Учитьcя нaдo!
    (c) Ал
  • mosze_zblisko_daleka 21.12.10, 19:42
    To był Merkawa-3 (nie jak pisalem pierw)
    Rakieta Kornet moze przebić 1000 mm, Merkawa - 4 ma 1200 mm.
    Miszka co do twojego pytania "skąd wiadomo" to bardzo proste:
    "Zapytaliśmy hamasnikow "z czym wypalili" i taka to była ich odp........ ;-)))
    --
  • misza_kazak 22.12.10, 08:56
    > To był Merkawa-3 (nie jak pisalem pierw)
    > Rakieta Kornet moze przebić 1000 mm, Merkawa - 4 ma 1200 mm.

Mosze, 1200 mm to ona ma od przodu wierzy, a nawet hizballoni nie sa tak glupie zeby sadzic od czola. Strzekaja w boczna i tylna projekcje gdzie merkawe przebije w zasadzie kazdy ppk w arsenale hizbalonow - Metis, Konkurs, Fagot, Malutka itp.

Co do :
    >>można już potwierdzić ze w dniu 6.12.2010 pierwszy raz został trafiony czołg Merkawa przez p/p rakietę Koronet odpalona od Gazy, która przebiła pancerz ale nie wybuchła w środku. Załodze nic sie nie stało.

Mam pytania:
    1) Jak to rakieta przebila pancerz a nie wybuchla w stodku?? Z zalozenia pocisk kumulacyjny nie wybucha w srodku, a tyla na zewnatrz pojazdu. Po wybuchu powstaje strumien kimulacyjny, ktory przebije pancerz. Po przebiciu zadnych wybuchow nie ma.

2) Skad infa ze to bylo pierwsze przebicie pancerza Merkawy? Podczas samej tylko wojny w 2006 roku zostalo trafionych okolo 50 czolgow, z ktorych 15 zostalo przebitych w rezultacie czego zabito 15 zolnierzy.

Chyba pamietasz o zasadzkie ppanc w Wadi Saluki (12/08/06) gdzie zostalo trafionych 11 czolgow, w 3 przypadkach przebito pancerz i w 2 czolgach zabito 7 zolnierzy?

en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Wadi_Saluki
    --
    В этoм и еcть cyть пoдлиннoй демoкрaтии – пoдoгнaл aвиaнocцы, нaнеc рaкетный yдaр, пocле чегo coбрaл кoрреcпoндентoв и пocтaвил им зaдaчy aплoдирoвaть. Учитьcя нaдo!
    (c) Ал
  • mosze_zblisko_daleka 22.12.10, 10:17
    OK, co pisalem ze to byl pierwszy raz rakiety Kornet wypalony od Gazy, ktory trafil w czolg.
    Oni wypalili kilka innych razow, ale to nie nasz temat teraz.
    Ile ja wiem, to czolg stal z przodem w kierunku Gazy i od przodu zostal trafiony.

--
  • misza_kazak 22.12.10, 10:37

> OK, co pisalem ze to byl pierwszy raz rakiety Kornet wypalony od Gazy, ktory tr
    > afil w czolg.
    > Oni wypalili kilka innych razow, ale to nie nasz temat teraz.
    > Ile ja wiem, to czolg stal z przodem w kierunku Gazy i od przodu zostal trafion
    > y.

Ok, zrozumialem. Tobie chodzilo nie o to ze Merkawa po raz pierwszy zostala przebita, a to ze po raz pierwszy od ognie z Gazy. Wtedy wszystko sie zgadza.
    Jesli przebili od czola, to to b. dobrze swiadczy o przebijalnosci Korneta eksportowej modyfikacji.
    Mysle ze dla Rosoboroneksporta do dobra reklama.

--
    (c) Ал
  • mosze_zblisko_daleka 22.12.10, 14:08
    Ok, dobra reklama tez dla czołgu. Czy jest na świecie czołg co moze "wytrzymać" Kornet?
    Moim zdaniem jest tylko "Merkawa-4", co ma tez ochronę która nie była używana jeszcze w bitwie. Jak to jest u Twoich kamradow, Miszka oni nic nie mówią... ;-)

--
  • misza_kazak 22.12.10, 15:55

> Ok, dobra reklama tez dla czołgu.

No ze nie wybuchl po trafieniu to oczywiscie reklama :)

Czy jest na świecie czołg co moze "wytrzymać"
    > Kornet?

Przebicie to zjawisko zwiazane z prawdopodobenstwem :)) Kazdy czolg ma swoje slabe i mocne punkty nawet w czolgowej projekcji. A wiec mozna trafic z RPG-7 z tandemowa glowica i przebic (jesli trafic w slaby punkt) a mozna trafic z Korneta (czy nawet Jawelina) i nie przebic :)

> Moim zdaniem jest tylko "Merkawa-4", co ma tez ochronę która nie była używana j
    > eszcze w bitwie.

No z dodwiadczen Libana wynika (dane wasze) ze okolo polowa trafien w Merkawe konczylo sie przebiciem.

--
    (c) Ал
  • mosze_zblisko_daleka 22.12.10, 16:28
    W Libanie uszkodzone byly tylko Merkawa-3. Merkawa-4 sa tylko na Golanie, przeciw Syrii.
    --
  • misza_kazak 23.12.10, 07:26
    > W Libanie uszkodzone byly tylko Merkawa-3. Merkawa-4 sa tylko na Golanie, przec
    > iw Syrii.

Otoz nie. Wg. danych waszego analitika wojskowego generala w st. sp. Icchaka Ben-Israela
    w Libanie zostalo trafionych 18 Merkaw-4, z ktorych w 6 przypadkach nastapilo przebicie pancerza. Jedna Merkawa-4 po trafieniu zostala stracona bezpowrotnie.
    Nastapilo to wlasnie pod Wadi Saluki 12.08.2006 w 20:45. Czolg Merkawa-4 nalezal do 46 batalionu 401 brygady. Zostal trafiony Kornetem. Zostala zabita cala zaloga:
    Benaja Rajn (dowodca)
    Aleksandr Bonimowicz (kierowca)
    Uri Grosman (dzialonowy)
    Adam Goren (ladujacy)

Ogolem od ognia ppk w Merkawach-4 zabito 10 czolgistow w 5 czolgach (1+1+3+1+4).

--
    (c) Ал
  • mosze_zblisko_daleka 23.12.10, 08:23
    Sorki, znowu poprawiam:

rotter.net/forum/scoops1/23577.shtml
    Czesc ich Bohaterskiej Pamieci !!
    --
  • anton_1 23.12.10, 19:47
    W Libanie były trafiane Mk4 z Kornetów E - ale o skuteczności pancerza Mk4 świadczy bardzo mała liczba zabitych członków załóg tych czołgów.
    Na zdjęci poniżej uszkodzona Merkava Mk4 - Liban 2006 rok - tylko jest pytanie z czego uszkodzona?, bo w tym wypadku nie koniecznie z Korneta E.
    blogcenzurowanyantona.blox.pl/2010/12/Kornet-E-trafil-w-Mk-4.html
    --
  • misza_kazak 24.12.10, 07:16
    > W Libanie były trafiane Mk4 z Kornetów E - ale o skuteczności pancerza Mk4 świa
    > dczy bardzo mała liczba zabitych członków załóg tych czołgów.
    > Na zdjęci poniżej uszkodzona Merkava Mk4 - Liban 2006 rok - tylko jest pytanie
    > z czego uszkodzona?, bo w tym wypadku nie koniecznie z Korneta E.
    > rel="nofollow">blogcenzurowanyantona.blox.pl/2010/12/Kornet-E-trafil-w-Mk-4.html

To jest jeden z trafionych kornetem. Sa zdjecia tego ktory zostal kompletnie zniszczony i w ktorym zginelo 4 zolnierzy.

--
    (c) Ал
  • mosze_zblisko_daleka 24.12.10, 08:00
    Miszka, czy rosyjskie czolgi moga "wytrzymac" Kornet?

P.S.
    co znaczy po Kornet po ruskim?

--
  • marek_boa 24.12.10, 08:40
    W języku Rosyjskim Mosze "Kornet" ma trzy znaczenia:
    - Kornet - ( z j.Włoskiego - "Corno" - trąbka wojskowa) w dawnej armii Rosyjskiej był to trębacz - sygnalista dający trąbką znak do rozpoczęcia walki/ataku!
    - Kornet - do 1917 roku najniższy stopień oficerski w kawalerii - odpowiednik Praporszczika (chorążego) w wojskach lądowych
    - Kornet - instrument muzyczny
    -Pozdrawiam!
  • misza_kazak 24.12.10, 10:52
    > - Kornet - instrument muzyczny

Mala poprawka Marku.
    Nie Kornet, a tylko Klarnet :) Brzmi podobnie ale pisze sie inaczej.
    Inne znaczenia slowa Kornet sa jak najbardziej dokladne.
    Pozdro!
    Misza

--
    (c) Ал
  • marek_boa 24.12.10, 11:02
    Pudło Misza!:)
    - Kornet ("Cornetto" )- instrument dęty blaszany trzy wentylowy pochodzący od rogu pocztyliona("rodzina" trąbek)
    - Klarnet ("Clarinetto") - Instrument dęty drewniany jednostroikowy pochodzący od Arabskiego fletu stroikowego ("rodzina" saksofonów)
    -Pozdrawiam!:)
  • misza_kazak 27.12.10, 06:48
    marek_boa napisał:

> Pudło Misza!:)
    > - Kornet ("Cornetto" )- instrument dęty blaszany trzy wentylowy pochodzący od
    > rogu pocztyliona("rodzina" trąbek)
    > - Klarnet ("Clarinetto") - Instrument dęty drewniany jednostroikowy pochodzący
    > od Arabskiego fletu stroikowego ("rodzina" saksofonów)
    > -Pozdrawiam!:)

Faktycznie! Masz racje! Ja po prostu o takim instrumencie nigdy nie slyszalem :)
    Pozdro!
    Misza

--
    (c) Ал
  • mosze_zblisko_daleka 24.12.10, 13:11
    To tak samo jak szukac bledow w encyklopedia Britannica...

P.S.
    nie odp. czy sa rosyjskie czolgi co wytrzymaja Kornety...

--
  • anton_1 25.12.10, 13:43
    Odpowiadam za Misze - żaden rosyjski czołg nie wytrzyma trafienia Kornetem.

--
  • mosze_zblisko_daleka 25.12.10, 14:48
    Ja wiem, tylko chciałem wiedzieć czy Rosjanie tez wiedza i tym ze wyprodukowali bron przeciw sobie i rozdwaja na cały świat. Podobnie było a amerykanami jak dali Stinger rakiety dla Afganistanu przeciw Rosjanom jak byli tam. Później te same rakiety skierowane byly przeciw amerykanom...

Podobne było jak Izrael sprzedał Szachowi z Persji. Kiedy ajatule przyszli do władzy dali prezent hizbulom i tak Izrael dostał nazad co sprzedał za dobre pieniądze ...
    Fajny obrót... ;-)
    --

"Ten kto jest litościwy dla okrutnych, pod koniec będzie okrutny dla litościwych"
  • anton_1 25.12.10, 20:50
    To prawda Mosze - bo nie wiadomo jaką drogą te Kornety mogą wrócić - np. na Kaukaz - ale w Rosji czołgów mnogo :)

--
  • marek_boa 25.12.10, 22:25
    W ten sposób moi Drodzy W OGÓLE nie da się handlować bronią i chyba o tym Zapomnieliście Obaj! Jak chce się dudki zarabiać to trzeba ryzyko podjąć!
    -Pozdrawiam!
  • van_pomidor 26.12.10, 11:27
    A niby w czym Rosji mogą zagrozić ppk?, żeby podbić Rosję to trzeba ogromnej armii z jadiernoj arurzje, a same ppk to śmiech :o)
  • browiec1 28.12.10, 20:16
    Zeby podbic Rosje nie,tak samo jak nie wystarcza zeby podbic izrael.Ale narobic smrodu mozna.
  • browiec1 28.12.10, 00:49
    A co sprzedaliscie Iranowi bo mi ze lba wypadlo,jakies rakiety?
  • misza_kazak 27.12.10, 06:45

> Miszka, czy rosyjskie czolgi moga "wytrzymac" Kornet?

Moga. Tak samo jak kazdy inny wspolczesny czolg. Wszystko zalezy gdzie trafi i pod jakim katem.

> P.S.
    > co znaczy po Kornet po ruskim?
    >

Marek juz napisal :)

--
    (c) Ал
  • browiec1 28.12.10, 20:18
    Ta z urwana wieza tota M4 zniszczona calkowicie z zaloga? A ta przewrocona na bok?
    No i co ostatecznie zostalo trafione z gazy,merkava 3 czy 4?
  • browiec1 28.12.10, 20:12
    No wybuchy sa bo od tego jest strumien kumulacyjny zeby spowodowac wybuch amunicji/paliwa.I tu mam wlasnie pytanie-zawsze mnie zastanawialo jak taki strumien kumulacyjny moze przebic pancerz i np. nawet nikogo nie zranic(tak bylo z Rosomakiem).Przy grubym pancerzu energia takiego strumienia jest za mala zey cos podpalic?
  • browiec1 28.12.10, 20:37
    Hezbollah ma te wszystkie PPK,lacznie z malutkimi?Z czego oni je odpalaja?
  • browiec1 28.12.10, 20:05
    I jak tam,oficer zyje?
  • mosze_zblisko_daleka 24.12.10, 08:14
    www.fresh.co.il/vBulletin/showthread.php?t=530894
    --
  • browiec1 28.12.10, 20:15
    Sa jakies roznice (glownie mysle o mozliwosciach) miedzy amerykanskimi i egipskimi Abramsami?
  • mosze_zblisko_daleka 20.03.11, 12:28
    Wczoraj w nocy(kiedy panowala silna mgla) na granicy z Gaza wypalono rakiete (prawdopodobnie RPG-7).
    System wykalkulowal ze pocisk ominie czolg i nic nie zareagowal...ale zauwazyl gdzie znajduja sie hamasnicy...wykierowal armate i wystrzelil. Wynik 2 zabitych hamasnikow.

P.S.
    w zeszlym tyg. po raz pierwszy wypalono z Gazy rakiete Fagot

--

• anton_pl 20.03.11, 13:48
    Mosze - technologia to bardzo ważna rzecz na współczesnym polu walki, ale to bardzo kosztowna sprawa, no ale wojna zawsze była kosztowna.
    --
  • browiec1 23.03.11, 19:47
    Przeciez fagoty to starocie,na pewno taka?
    To ten Wasz system automatycznie moze przejac kontrole nad uzbrojeniem?
  • mosze_zblisko_daleka 23.03.11, 21:43
    Matis i Kornet są nowsze pokolenie, oni próbują wszystko co da sie.
    Ale sytuacja coraz bardziej staje sie napięta.
    Co jakiś czas wypalają Grady i moździerze 120 m"m. Szkoły i uczelnie zamknięte są w Beer Szewa i Aszdod. Nikt nie chce wojny, ale wygląda ze idzie na nowa rudne...
    Normalne państwo nie moze pozwolić i nie pozwoli taki terror.

--
  • anton_pl 24.03.11, 09:31
    Po tej operacji "Płynny Ołów" z 2008/9 do tej pory był spokój - wygląda na to że Hamas odbudował siły, albo ma jakieś pilne zlecenie z Teheranu?
    --
  • browiec1 25.03.11, 23:38
    Pilne zlecenie musi byc realizowane natychmiast:)
  • browiec1 25.03.11, 23:37
    Chodzilo mi o to ze odpalenie Fagota to nie az tak niebezpieczna sprawa jak wczesniejsze strzelanie najnowoczesniejszymi ppk.
  • lew.erwin 29.09.11, 21:25
    Mysle, ze dzieki takim stronom i watkom powinnismy zdobywac informacje dla naszego sojusznika Turcji!
    --
    Keep watch! Enemy don't sleep!
  • anton_pl 30.09.11, 09:40
    Drogi Lwie - to są dane ogólnie znane, z tym że nie wiadomo czy prawdziwe :)

--

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka