Re: psychologia: Efekt Przeniesienia Dodaj do ulubionych


> Czyli nie zwiększymy produkcji bo ludzi nie stać na to żeby to kupić towary, a
> ludzi nie stać bo jesteśmy zbyt biednym krajem, a jesteśmy zbyt biednym krajem
> bo mamy za słabą produkcję. Takie oto błędne koło i tu dochodzimy do sedna tema
> tu tego wątku, że przedwojenny system był tragicznie niewydolny i nie rokował n
> a przyszłość. Dlatego walka o jego utrzymanie już sama w sobie była patologią.
tornson- o czym Ty mówisz? Wg Ciebie mamy zwiększac produkcję, topiąc pieniądze w nią i nie mając nabywców? I co pakowac w magazyny aż zardzewieje? Bo zamożnośc społeczęństwa nie zależy od poziomu produkcji- inaczej ludzie w ZSRR byłby bogatsi od Billa Gates'a ;-). Takie coś przerabialiśmy za PRL, sprzęt do PGR-ów przychodził z rozdzielnika- nie wazne czy akurat takiego potrzebowali ale akurat taki był. Potam jak kiedyś opowiadał jeden z kierowników musieli nowiutki maszyny pociąć na polecenie "z góry", bo jego pgr miał dostarczyc odpowiednią ilośc złomu roczni- a skąd wziąć?
ale sam fakt upaństwowienia przemysłu już nie. Zresztą nawet zarządzanie przez wojsko lepsze było niż prywata i samowolka.
Wybacz ale bzdura. Zobacz co stało się we Francji po 1936- nacjonalizacja przemysłu zbrojeniowego i gwałtowny spadek produkcji. Dopiero pod koniec 1938 zaczęli opanowywac chaos. PRzez te dwa lata Francja produkowała mniej samolotów niż POlska (średnio było to 1-1,5 samolotu na fabrykę /miesiąc). Pomijając już to że państwowe jest zawsze mniej efektywne od prywatnego.
Zepsucie sanacyjnych elit wojskowych to fakt, dlatego też m.in. nie mogło być powrotu do tego patologicznego systemu.
I by nie było. Raz że żołnierze PSZ poznali inny świat i nie zechcieliby dać się wcisnąć do poprzednich ról. Po drugie zagrożenie komunizmem- wymuszało reformy aby pozbawić wroga argumentów. Tak więc mielibyśmy na pewno reformę rolną i poszlibyśmy droga państw zachodnich.
Kolei potrzebowali wtedy do transportu wojska.
NA Zachód- a na wschód składy miały wracac puste? ;-) W dodatku nie przesadzajmy ewakuacja przemysłu to fakt, często opisywany we wspomnieniach z okresu. Istniały tez połączenia pasażerskie- więc chyba jednak mieli wolne moce przerobowe na kolei. WIęc jakoś wygospodarowali te składy także na wywóz przemysłu.
Jaką polską część? Polacy zagarnęli całe Zaolzie, to Czesi upomnieli się jedynie o swoją część.
Jaką całą? Poczytaj jaka była umowa z 1918 między lokalnymi komitetami polskim i czeskim, a także spisy austrowegierskie dot. narodowści tych terenów. I kto złamał te ustalenia atakując polską część terenów. Inna spraw że większość Polaków to emigracja zarobkowa z XIX wieku.
Ile było tej ewakuacji?
Masz pokrótce opisane- dokładniejsze opisy znajdziesz w innych ksiązkach. POszukaj sobie.
Przeczytaj całą dyskusję
  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.