Dodaj do ulubionych

militarne znaczenie Islandii...

31.08.11, 22:29
Przyznaję, że wiedzę na ten temat mam pobieżną. Dlatego dopytuję o dzisiejsze znaczenie militarne Islandii. Nie tyle jako państwa czy raczej państewka, lecz geograficznego położenia tej wyspy. Do niedawna strategicznego położenia. No właśnie, czy do niedawna tylko, czy jednak obecnie - w postzimnowojennej erze - też?

Coś kojarzę, że na Islandii ulokowano kilka waznych instalacji USA. Poza kluczowym portem na Atlantyku między USA a północną Europą (zwłaszcza UK), było tam jeszcze chyba lotnisko oraz jakiś ważny radar (pozahoryzontalny, antybalist.?). Do tego spekulowano o islandzkich podwodnych instalacjach służących do śledzenia ruchów op na Oceanie Atlantyckim. Jak to naprawdę wyglądało i jak ma się teraz? Czy wyspa jest jeszcze wykorzystywana przez USA, czy Amerykanie ją kompletnie porzucili?

Pytam o to w kontekscie zamierzeń pewnego chińskiego biznesmena...;-)
wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80277,10207934,Chinski_biznesmen_chce_kupic_0_3_procent_Islandii_.html
Edytor zaawansowany
  • bmc3i 31.08.11, 22:43
    dirloff napisał:

> Przyznaję, że wiedzę na ten temat mam pobieżną. Dlatego dopytuję o dzisiejsze z
    > naczenie militarne Islandii. Nie tyle jako państwa czy raczej państewka, lecz g
    > eograficznego położenia tej wyspy. Do niedawna strategicznego położenia. No wła
    > śnie, czy do niedawna tylko, czy jednak obecnie - w postzimnowojennej erze - te
    > ż?
    >
    > Coś kojarzę, że na Islandii ulokowano kilka waznych instalacji USA. Poza kluczo
    > wym portem na Atlantyku między USA a północną Europą (zwłaszcza UK), było tam j
    > eszcze chyba lotnisko oraz jakiś ważny radar (pozahoryzontalny, antybalist.?).
    > Do tego spekulowano o islandzkich podwodnych instalacjach służących do śledzeni
    > a ruchów op na Oceanie Atlantyckim. Jak to naprawdę wyglądało i jak ma się tera
    > z? Czy wyspa jest jeszcze wykorzystywana przez USA, czy Amerykanie ją kompletni
    > e porzucili?

SOSUS - Sound Surveillance System, ujawniony Sowietom przez siatke szpiegowską Walkera. To nie żadne spekulacje, lecz prawda. Siec dennych hydrofonów rozmieszczonych przez US Navy w róznych miejscach Atlantyku, w tym w waskim przejsciu miedzy wyspami brytyjskimi, ktorych zadaniem było wykrywanie radzieckich aop i przechodzących na chrapach op na Atlantyk.

Oczywiscie ze znaczenie Islandii jest strategiczne. Juz w czasie IIws USA de facto dokonały agresji na Islandie, chcąc zatrzymac hitlerowskie U-Booty, ktore rowniez musiały przechodzic tym waskim gardłem na Atlantyk.

--
    Każdy może, prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczanie do krytyki panie to nikomu... Mmmm... Tak, nie... Nie podoba się. Więc dlatego z punktu mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było. Tylko aplauz i zaakceptowanie. Tych naszych, prawda, punktów, które stworzymy.
  • bmc3i 31.08.11, 22:47
    bmc3i napisał:

> SOSUS - Sound Surveillance System, ujawniony Sowietom przez siatke szpie
    > gowską Walkera. To nie żadne spekulacje, lecz prawda. Siec dennych hydrofonów r
    > ozmieszczonych przez US Navy w róznych miejscach Atlantyku, w tym w waskim prze
    > jsciu miedzy wyspami brytyjskimi, ktorych zadaniem było wykrywanie radzieckich
    > aop i przechodzących na chrapach op na Atlantyk.
    >
    > Oczywiscie ze znaczenie Islandii jest strategiczne. Juz w czasie IIws USA de fa
    > cto dokonały agresji na Islandie, chcąc zatrzymac hitlerowskie U-Booty, ktore r
    > owniez musiały przechodzic tym waskim gardłem na Atlantyk.

Bład. Nie USA lecz UK.

--
    Każdy może, prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczanie do krytyki panie to nikomu... Mmmm... Tak, nie... Nie podoba się. Więc dlatego z punktu mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było. Tylko aplauz i zaakceptowanie. Tych naszych, prawda, punktów, które stworzymy.
  • ignorant11 01.09.11, 06:32
    Sława!

pl.wikipedia.org/wiki/Inwazja_na_Islandi%C4%99
    Forum Słowiańskie
    gg 1728585
  • mrukmrukmruk 01.09.11, 13:30
    Ciekawe zagadnienie, w sumie się nad nim nie zastanawiałem. O operacji Fork kiedyś słyszałem, ale nie czytałem o tym więcej, a wydaje się ciekawe. Dzięki za więcej informacji
  • odyn06 01.09.11, 13:58
    Dodaj uzupełniający system Tales - do wykrywania radzieckich OP pomiędzy Szkocją, Islandią i Grenlandią.
    Strategiczne znaczenia miała baza lotnicza Keflavik.
  • eshelon 01.09.11, 09:34
    Sławny "przesmyk GIUK"
    en.wikipedia.org/wiki/GIUK_gap
    Moim zdaniem Islandia ponownie będzie nabierać znaczenia strategicznego z racji konfliktu o Arktykę, który wraz ze zmniejszaniem się pokrywy lodowej będzie się zaostrzał.
    Chiny, chociaż nie graniczące z Arktyką chcą się w ten konflikt wplątać ze względu na nowy potencjalny szlak handlowy. Teraz pod przykrywką chcą zdobyć przyczółek w tamtym regionie. Dziś Islandia, jutro Grenlandia. Poczekajcie, aż się trochę ociepli na tej wyspie to Chiny od razu zaproponują pożyczkę na rozwój tamtejszego górnictwa, przy okazji wspierając ruch niepodległościowy.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka