Dodaj do ulubionych

Dziś o 14:05 zawyją syreny (39 lat temu)

06.10.12, 11:48
Pamiętam jakby to było wczoraj. W czwartek wieczorem (4.10.73) dostałem rozkaz zacząć mobilizować rezerwistów bo wygląda ze idzie na wojnę...

U nas jest system mobilizacji taki ze każdy dowódca regionu ma kilku zastępców, oni maja listy ludzi którzy maja listy swoich podległych i każdy wie co robić. Gdzie jest miejsce spotkania itd.

Wiec zatelefonowałem do moich (5 podległych) (bylem odpowiedzialny za cały Tel Awiw)
mówiąc żeby natychmiast przyszli do mnie bo mam tajne rozkazy i robimy "cichą mobilizacje"
Zaczęli się skargi : "mam teraz wesele siostry", "zona nie zdrowa" , "jestem chory" itp...

W końcu przyszli wszyscy, dostali ode mnie koperty z adresami rezerwistów, mówiąc ze jesli ktoś może zgłosić się samemu to niech bierze swój samochód i jedzie do głównego obozu i tam już wiedza co zrobić z nim...
(Po wojnie zostało kilka samochodów w obozach, bo ich właściciele zginęli bohatersko w wojnie... ;-( )

W Piątek 5.10.1973, jak zawsze przed Jom Kippur (6.10.73) przed postem to telefonowałem do rodziców winszować im lekkiego postu. Matka moja podniosła słuchawkę, ale nie mogłem zrozumieć co mówi...

Rzuciłem wszystko i poleciałem zobaczyć co jest. Matka siedziała ale nie mogła mówić. Lekarz,
który zbadał powiedział ze wygląda na wylew krwi do mózgu i radzi do szpitala bo nazajutrz jest Jom Kippur i nikt nie jedzie, nie ma radia i wszystko stoi...

Matka żyła jeszcze jeden rok. Mobilizacja była prawie skończona 80% zgłosiło się.
Zostałem z matka do Niedzieli 7.10.1973 i zacząłem wtedy wojnę...

P.S.
ciekawa dyskusja:

www.youtube.com/watch?v=Mda4h1YGMM0
--
www.104-0031.com/mainframe/contents/HG/Gallery/rabbit/rabbit.html
---
Zawsze upewnij się, że pod cienką gałązką oliwkową, masz duży i ostry miecz!
---
Edytor zaawansowany
  • kstmrv 06.10.12, 13:19
    Jak to się stało Mosze że w 1943 podczas powstania w Getcie Warszawskim zdołaliście zabić tylko 86 Niemców, nieporównywalnie mniej niż Polacy zabili rok później podczas Powstania Warszawskiego?
  • mosze_zblisko_daleka 06.10.12, 14:25
    A. Nie wiem, nie byłem jeszcze na świecie i myślę ze ty tez nie był...
    B. Ile uzbrojonych było w Getcie a ile uzbrojonych polskich powstańców było?
    C. Jakie były straty polskich bohaterów a jakie były straty faszystów?
    --
    www.104-0031.com/mainframe/contents/HG/Gallery/rabbit/rabbit.html
    ---
    Zawsze upewnij się, że pod cienką gałązką oliwkową, masz duży i ostry miecz!
    ---
  • speedy13 06.10.12, 14:54
    Sorry ale dziwne pytanie zadałeś. Skala tych operacji była zupełnie inna. W getcie wszystkie żydowskie organizacje bojowe zdołały rzucić do walki około tysiąca ludzi; powstanie trwało niecały miesiąc. W Powstaniu Warszawskim po stronie polskiej walczyło około 25 tysięcy żołnierzy, a działania trwały 2 miesiące. Stąd różnica w zadanych przeciwnikowi stratach.
    --
    Pozdrawiam
    Speedy
  • jeepwdyzlu 08.10.12, 14:36
    Jak to się stało Mosze że w 1943 podczas powstania w Getcie Warszawskim zdołaliście zabić tylko 86 Niemców, nieporównywalnie mniej niż Polacy zabili rok później podczas Powstania Warszawskiego?
    ---------------
    może dlatego, że AK dostarczyło bojowcom KILKANAŚCIE rewolwerów?
    Zardzewiałych i bez amunicji?
    Moze dlatego, że dziesiątki tysięcy warszawiaków CIESZYŁO SIĘ z likwidacji ghetta? Doskonale wiedząc co się z ich rodakami dzieje?
    Może dlatego, że gestapo miało w Warszawie 48 etatowych pracowników i 75 000 konfidentów?

Tak czy siak - dzisiaj lepiej na Izrael nie napadać. Oni mają armię a nie ich atrapę - jak 4 razy większa Polska...
    jeep
    --
    YCDSOYA
  • kawitator 09.10.12, 07:46
    może dlatego, że AK dostarczyło bojowcom KILKANAŚCIE rewolwerów? Zardzewiałych i bez amunicji? Moze dlatego, że dziesiątki tysięcy warszawiaków CIESZYŁO SIĘ z likwidacji ghetta? Doskonale wiedząc co się z ich rodakami dzieje? Może dlatego, że gestapo miało w Warszawie 48 etatowych pracowników i 75 000 konfidentów?

A może ty nie masz pojęcia o czym piszesz ? A wystarczyło by choć piec minut poświecić na lekturę dostępnych w sieci materiałów. Nie wymagam od ciebie rozumienia bo to trudne i skomplikowane czasy do których trudno przykładać dzisiejsze pokojową miarę ale proste fakty i liczby powinieneś pojąć.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka