Dodaj do ulubionych

Polisz voodoo, czyli ... TW 'Bolek'.

24.02.16, 09:33
@gazwyb.pl:
Z teczki TW "Bolka" wynika, że jego intensywna współpraca z SB trwała od grudnia 1970 do lipca 1971 r. Donosami obciążył wtedy ok. 20 osób. Kilku z nich mógł poważnie zaszkodzić. Bezpiece urwał się w 1976 r.

say69mat:
Po pierwsze, ponad wszelką wątpliwość TW 'Bolek' stał się typową laleczką voodoo, służącą do publicznego uśmiercenia Wałęsy. Po drugie, tak nie za bardzo rozumiem, skoro istniały tego typu 'twarde' dowody na kolaborację Wałęsy, dlaczego nigdy nie zostały wykorzystane??? Skoro wszyscy tzw. 'zainteresowani' wiedzieli doskonale o ich istnieniu. Po trzecie, dlaczego widzimy obecnie, że TW 'Bolek' był jedynym złamanym, spośród uczestników dramatycznych wydarzeń z grudnia 1970r. Po czwarte, jakie dramatyczne wydarzenia w regionie mogą się nam objawić w najbliższym czasie, skoro akta TW 'Bolek' wypłynęły właśnie teraz???

więcej :wyborcza.pl/1,75478,19669361,sciezki-agenta-bolka-co-zapisali-esbecy-w-latach-70.html?v=1&pId=38641422&send-a=1#opinion38641422
Edytor zaawansowany
  • stary_chinczyk 24.02.16, 10:32
    Moim zdaniem PiS robi dokladnie to co niektorzy koledzy na tym forum gdy dyskusja idzie nie po ich mysli (Mam na mysli bardziej rozgarnietych kolegow, nie tych co rzucaja wyzwiskami). Zmienia temat. Najlepiej na taki, ktory zupelnie odwroci uwage od wszystkiego. Czy to jest prawda czy nie, nie ma znaczenia. Zadanie tak czy siak spelni.

A tak wogole to temat na inne forum.
  • say69mat 24.02.16, 11:51
    @stary_chinczyk napisał:
    /.../ > A tak wogole to temat na inne forum. /.../

say69mat:
    Utrwalenie silnego podziału w Polsce, dalej silna ideologizacja konfliktu o Wałęsę. Aby casusem TW 'Bolek'i narodową zadymą ... odstrzelić Tarczę w Redzikowie??? Nadal uważasz, że wykorzystywanie tematów politycznych do realizacji celów militarnych to nie jest temat na to forum???
  • stary_chinczyk 24.02.16, 18:06
    To zwykle rozgrywki miedzy PiS i Walesa, ktorzy sie wzajemnie nie znosza. Losy bazy w Redzikowie zaleza tylko i wylacznie od kaprysu amerykanskich kongresmenow. Jesli ja odstrzela, to tylko z powodu oszczednosci a nie narodowej zadymy. Naprawde uwazasz ze dla przecietnego Polaka az tak bardzo istotna jest przeszlosc goscia ktorego nie ma juz w polityce od kilkunastu lat ???
    Polska to stabilny kraj. Nawet smierc urzedujacego prezydenta wraz ze swita nie zdolala go zdestabilizowac. O Walesie za dwa tygonie przestana gadac.
    To nic innego jak zaslona dymna PiSu. 100 dni minelo a oni czegos tam nie dotrzymali. Puscili wiec dym. Za dwa tygodnie dym sie rozwieje, ale i o 100 dniach juz nikt nie bedzie pamietal.
  • ignorant11 28.02.16, 07:57
    Jaka zasłona dymna? PiS mając większość nie potrzebuje zasłony. A czemu teraz? Bo zmarł Kiszczak, a jego zona chciała zarobić na jego archiwum, które z braku Kiszczaka przestało być efektywne, bo na PiS nie działa. I tyle... A bardziej mnie ciekawia tasmy z Magdalenki, które wyraźnie dowodzą, że tzw okragły mebel nie POlsce potrzebny, przeciwnie był potrzebny jedynie komunistom, którzy zapewnili sobie władze i wpływy na lata.
    A przeszłośc Wałesy? Te materiały stawiaja kropke nawet nie na "i" ale na końcu zdania nt Wałesy.
    Dodatkowe pieniadze potwierdza Danuta Wałesowa w swojej ksiązce, ze Lechu nie zarobił na fuchach ale wygrywał w loterii:)))
    Czy zwróciliscie uwagę NATO, że tłumaczek Wałesy była żona niejakiego Dukaczeswkiego, co potwierdza jego zwiazki z bezpieka.

Mnie ciekawi nie tyle sama wspólpraca Wałesy z latach 70 tych ale wpływ jaki miała na niego bezpieka poźniej, równiez przy okragłym meblu i za jego prezydentury, gdy obalała pierwszy niekomunistyczny rzad Olszewskiego.
    Ja az do dzisiaj twierdziłem ze okragły stół był potrzebny ale z tasm widać wyraźnie, ze te wszystkie zmiany były po prostu podyktowane przez rezym, który szukał wyjścia nie dla Polski ale dla siebie.

I co teraz sie dzieje?
    Jakis KOD ite consortes bronia trybunału Jaruzelskiego i konstytucji Kwasniewskiego.

--
    Sława!
    Forum Słowiańskie
    gg 1728585
  • maxikasek 28.02.16, 12:03
    "Bo zmarł Kiszczak, a jego zona chciała zarobić na jego archiwum, które z braku Kiszczaka przestało być efektywne, bo na PiS nie działa."
    Jeśli sie potwierdzi, że wśród akt jest teczka ojca Kaczyńskich to tak. Gdyby Kiszczakowa chciała zarobić zaniosła by je do Wałęsy czy jakiegoś brukowca. Dostała by dużo więcej niż te dziwne 90 tys.- bo czemu akurat 90? A nie okrągłe 100?
    "Czy zwróciliscie uwagę NATO, że tłumaczek Wałesy była żona niejakiego Dukaczeswkiego, co potwierdza jego zwiazki z bezpieka."
    A wiesz, że przez 3 lata była tez tłumaczką Lecha Kaczyńskiego ? ;-) A jej romans z Dukaczewskim zaczął się na pewno po incydencie z Iwińskim w 2002 roku (rączka pod żakietem).
  • kstmrv 29.02.16, 23:40
    ignorant11 napisał:

> A bardziej
    > mnie ciekawia tasmy z Magdalenki, które wyraźnie dowodzą, że tzw okragły mebe
    > l nie POlsce potrzebny, przeciwnie był potrzebny jedynie komunistom, którzy zap
    > ewnili sobie władze i wpływy na lata.

> Ja az do dzisiaj twierdziłem ze okragły stół był potrzebny ale z tasm widać wyr
    > aźnie, ze te wszystkie zmiany były po prostu podyktowane przez rezym, który szu
    > kał wyjścia nie dla Polski ale dla siebie.

Wszyscy o tym od dawna wiedzą, tylko ty jak zwykle orientujesz się ostatni.

> Mnie ciekawi nie tyle sama wspólpraca Wałesy z latach 70 tych ale wpływ jaki mi
    > ała na niego bezpieka poźniej, równiez przy okragłym meblu i za jego prezydentu
    > ry, gdy obalała pierwszy niekomunistyczny rzad Olszewskiego.

Rządy Olszewskiego "groziły" prawdziwą dekomunizacją (a nie tą fasadową z Magdalenki) dlatego "nocna zmiana" uwaliła tamten rząd. To samo próbuje się zrobić teraz z rządem PIS.
  • el.commendante 24.02.16, 10:52
    ze służbami własnego państwa. Kolaboracją to były jego późniejsze związki z Amerykanami wbrew własnej ojczyźnie.
  • patmate 24.02.16, 15:56
    Kolega zdaje się nie pamięta, kogo i dlaczego ochrzczono ksywą "Miś Kolabo" ?....

--
    patmate
  • el.commendante 24.02.16, 16:54
    patmate napisał:

> Kolega zdaje się nie pamięta, kogo i dlaczego ochrzczono ksywą "Miś Kolabo" ?..
    > ..
    Nie pamiętam, widać mało istotna rzecz. Ale ze szpetnym Misiem Koala to mi się kojarzy Olszewski.
  • stary_chinczyk 24.02.16, 17:55
    Ojczyzna Walesy nie byl ZSRR tylko Polska, ktora jako wolny kraj wowczas nie istniala. Kolaborantami byla wowczas wladza i czlonkowie PZPR.
  • el.commendante 24.02.16, 18:38
    Tylko chory uktra-prawicowy fanatyk może chrzanić takie brednie!

stary_chinczyk napisał:

> Ojczyzna Walesy nie byl ZSRR tylko Polska, ktora jako wolny kraj wowczas nie is
    > tniala. Kolaborantami byla wowczas wladza i czlonkowie PZPR.
    Żadna organizacja polityczna nie przysłużyła się Polsce lepiej niż PZPR, za rządów której Polska dokonała największego skoku cywilizacyjnego w swoich dziejach. A dla ZSRR nie byliśmy niewolnikami, jak dziś dla USA czy Zachodniej Europy, poziom życia Polaków był w czasach Bloku Wschodniego zbliżony do poziomu życia Obywateli Radzieckich. Dziś Polacy dziadują, a zyski z pół-niewolniczej pracy Polaków w montowniach czerpią krezusi z USA czy Niemiec.
  • maxikasek 24.02.16, 20:19
    "poziom życia Polaków był w czasach Bloku Wschodniego zbliżony do poziomu życia Obywateli Radzieckich. "
    TO akurat żaden pozytyw. Jeden niewolnik żyje jak drugi...
  • el.commendante 25.02.16, 11:15
    maxikasek napisał:

> "poziom życia Polaków był w czasach Bloku Wschodniego zbliżony do poziomu życia
    > Obywateli Radzieckich. "
    > TO akurat żaden pozytyw. Jeden niewolnik żyje jak drugi...
    Znaczy pozytyw wedle Ciebie byłby wtedy gdyby tak jak dziś Polacy żyli na niższym poziomie niż obywatele państwa-suwerena?
  • maxikasek 25.02.16, 11:51
    "naczy pozytyw wedle Ciebie byłby wtedy gdyby tak jak dziś Polacy żyli na niższym poziomie niż obywatele państwa-suwerena?"
    Pozytyw jest taki że dzis żyja na znacznie wyższym poziomie niż wówczas.
  • fidziaczek 25.02.16, 11:58
    Co mówi Bloomberg o tym poziomie:
    www.fakt.pl/zarobki-polakow-sa-zatrwazajaco-niskie,artykuly,418818,1.html
  • maxikasek 25.02.16, 13:59
    "Co mówi Bloomberg o tym poziomie:
    www.fakt.pl/zarobki-polakow-sa-zatrwazajaco-niskie,artykuly,418818,1.html"
    Nie zauwązyłem by artykuł odnosił sie do lat 1970/80? ;-)
  • el.commendante 25.02.16, 13:17
    maxikasek napisał:

> "naczy pozytyw wedle Ciebie byłby wtedy gdyby tak jak dziś Polacy żyli na niższ
    > ym poziomie niż obywatele państwa-suwerena?"
    > Pozytyw jest taki że dzis żyja na znacznie wyższym poziomie niż wówczas.
    Z tym znacznie to przesadzasz. Ale trudno dziś znaleźć kraj gdzie ludzie żyliby na niższym poziomie niż w 1980 roku (Ukraina, Somalia, może jeszcze parę). A Polacy dopiero w 2005 roku osiągnęli poziom dochodów z 1980, więc szybkość rozwoju Polski napewno nie powala. No i to że Polacy to praktycznie niewolnicy dla Zachodu, pracują często w tych samych koncernach, na tych samych stanowiskach a zarabiają kilkakroć mniej.
  • maxikasek 25.02.16, 13:57
    "A Polacy dopiero w 2005 roku osiągnęli poziom dochodów z 1980, więc szybkość rozwoju Polski napewno nie powala."
    Serio- zarabiałes w 2005 20$ miesięcznie? ;-) Dzsi opublikowane ciekawe porównanie cen z dzis i 1972. Dzis jest taniej i produkty łatwiej dostępne. A kwotowo w zł zarabiamy podobnie.

" No i to że Polacy to praktycznie niewolnicy dla Zachodu, pracują często w tych samych koncernach, na tych samych stanowiskach a zarabiają kilkakroć mniej. "
    DLatego te koncerny otwierają filie tutaj, a nie w Dubaju - gdzie za te same stanowiska płacili by kilka razy więcej ;-).
  • el.commendante 25.02.16, 14:21
    maxikasek napisał:

> Serio- zarabiałes w 2005 20$ miesięcznie? ;-)
    Brednie. Dolar i złoty były w czasie zimnej wojny wzajemnie niewymienne. Ja przytoczyłem dane GUSu, a ty jakiś bełkot oszołomów.

> Dzsi opublikowane ciekawe porówna
    > nie cen z dzis i 1972. Dzis jest taniej i produkty łatwiej dostępne. A kwotowo
    > w zł zarabiamy podobnie.
    Stek bzdur. Raz że średnia płaca w Polce to mniej niż 2000 zł na rękę, a te 3000 to tylko średnia dla dużych firm. Poza tym uwzględnione tego na co dziś idzie większość dochodów obywateli (czynsz/kredyt, opłaty za media, pomoc medyczna, leki) a za PRLu było dużo tańsze. Do tego wczasy czy zajęcia pozalekcyjne dla dzieci i młodzieży wtedy za darmo, dziś płatne. Poza tym te porównania też są wyjątkowo debilne, telewizor kolorowy to był na początku lat 70ych szczyt techniki a porównuje się go do niskiej klasy sprzętu wedle standardów dzisiejszych. Pralka czy lodówka to też były nowinki jak na początek lat 70ych, a dziś to standard nawet w krajach trzeciego świata. Mięso za PRLu było mięsem a nie barachłem pełnym chemii i cukrów jak dziś, dziś za dobre mięso trzeba dać więcej jak 60 zł za kilogram.
    Jednym słowem prymitywna propagandowa agitka która ma robić ludziom wodę z mózgu jak to niby źle się żyło za PRLu.
  • maxikasek 25.02.16, 21:37
    "Brednie. Dolar i złoty były w czasie zimnej wojny wzajemnie niewymienne. Ja przytoczyłem dane GUSu, a ty jakiś bełkot oszołomów."
    To przejrzyj dane GUS-u jeszcze raz ;-) Wartość netto pensji do 1975 była dwukrotnie niższa w stosunku do dzisiejszych cen0 tzn za te same podstawowe produkty trzeba było zapłacić dwa razy drożej wtedy. Po 1975 ten wskaźnik był jeszcze gorszy.

"Stek bzdur. Raz że średnia płaca w Polce to mniej niż 2000 zł na rękę, a te 3000 to tylko średnia dla dużych firm."
    Bzdura. płacę przeciętną oblicza sie od lat tak samo. Bogacze nie zawyżają jej- po wliczae są tylko umowy o pracę- a nie kontrakty menedżerskie czy działalnośc gospodarcza. Odrzucane są także zarobki w administracji publicznej- dużo wyższe niż ogółu.

"Do tego wczasy czy zajęcia pozalekcyjne dla dzieci i młodzieży wtedy za darmo, dziś płatne. "
    Pewnie dlatego moich rodziców nie stać było aby mnie wysyłać na kolonie (rodzina robotnicza) samodzielnie- dopłacała do mnie gmina i ZHP... Takie to było "darmo".

"Pralka czy lodówka to też były nowinki jak na początek lat 70ych, a dziś to standard nawet w krajach trzeciego świata."
    Wybacz ale ceny walonek trudno dziś porównywać ;-)
    "Jednym słowem prymitywna propagandowa agitka która ma robić ludziom wodę z mózgu jak to niby źle się żyło za PRLu."
    Na szczęście żyja jeszcze ludzie którzy wychowali się i żyli w tym perelowskim bajzlu i pamięć ich nie zawodzi ze starości ;-)
  • cie778 25.02.16, 22:15
    maxikasek napisał:

> > Stek bzdur. Raz że średnia płaca w Polce to mniej niż 2000 zł na rękę, a te 3000 to tylko średnia dla dużych firm.

> Bzdura. płacę przeciętną oblicza sie od lat tak samo. Bogacze nie zawyżają jej- bo wliczane
    > są tylko umowy o pracę - a nie kontrakty menedżerskie czy działalnośc gospodarcza.
    > Odrzucane są także zarobki w administracji publicznej- dużo wyższe niż ogółu.

Żeby być sprawiedliwym, to system liczenia średniej wg GUSu jest co prawda faktycznie niezmienny, ale rzeczywistość się mocno zmieniła i ta średnia jest odrealniona niczym historyczne dywagacje nowoczesnego Ryśka.
    Urzędników nie wliczają - fajno, to jest dobre parę procent zatrudnionych. Ale nie wliczają (nie badają w ogóle) firm zatrudniających poniżej 10 osób, a to już jest większość pracujących na etatach. Do tego dochodzi działalność gospodarcza czy inne formy śmieciówek - też tego nie liczą.
    Więc w sumie GUS liczy średnią z pensji może 1/3 realnie zatrudnionych - jaki to ma związek z rzeczywistością?

pozdrawiam
    jasiol
  • maxikasek 26.02.16, 12:09
    "Więc w sumie GUS liczy średnią z pensji może 1/3 realnie zatrudnionych - jaki to ma związek z rzeczywistością?"
    Liczy i smiecówki i urzedników- tylko nie wlicza do sredniej a podaje osobno.
    "w firmach zatrudniających do 9 osób pracowało w 2014 roku 1,2 mln osób, a ich średnia płaca wynosiła 2257 zł brutto. W sektorze publicznym (w którym według najnowszych danych pracowało 3,4 mln osób) w 2014 roku przeciętne wynagrodzenie wyniosło 4 371 zł."
    A srednia liczona bez tych dwóch składników:
    "średnia krajowa wyniosła 3783,46 zł brutto"

Realia ise zmieniły- to fakt. Z moich znajomych połowa może pracuje na etat- bo im się nie opłaca. Wolą samozatrudnienie.
  • berek_p 25.02.16, 22:36
    miałeś maxi leniwych rodziców. Obijali się zamiast naginać kolana :)
    Pamiętam czasy PRL.To były piękne czasy ale trudne bowiem trzeba było pracować.
    Dzisiaj można lenić się i jakoś przeżyć.Tania żywność to dziadostwo unijne.
    Na wsi nie ma żywności i należy w mieście robić zakupy.
    A żywność w polskim mieście zwykle pochodzi z krajów zachodnich.
    Obecne czasy to unijny bajzel i wypiję whisky kiedy unia padnie na pysk. :)
    Nie chcemy unii europejskiej,nie chcemy dotacji i dopłat rolnych.
    Jedynie czego chcemy to pozbyć się unijno brukselskich trockistowskich kacyków :)
  • stary_chinczyk 26.02.16, 06:45
    A duzo was jest ?
  • berek_p 26.02.16, 12:26
    nas są miliony ludzi . Ale szkoda będzie sierotów,tych co siedzą w urzędach i będą zmuszeni wziąć się za robotę. Bardzo łatwo przy biurku przerzucać kartki papieru.
    A jeszcze łatwiej nakładać mandaty bo w końcu władza musi z czegoś żyć.
    Takie jest życie w unijnym łagrze .
  • say69mat 26.02.16, 14:47
    berek_p napisał:

> nas są miliony ludzi . Ale szkoda będzie sierotów,tych co siedzą w urzędach i b
    > ędą zmuszeni wziąć się za robotę. Bardzo łatwo przy biurku przerzucać kartki pa
    > pieru.
    > A jeszcze łatwiej nakładać mandaty bo w końcu władza musi z czegoś żyć.
    > Takie jest życie w unijnym łagrze .

say69mat:
    Mam wrażenie, że nie byłeś w prawdziwym. Przejedź się ... Lublin, Oświęcim, a jak starczy Ci samozaparcia wybierz się do oazy wolności na Kołymę.
  • berek_p 29.02.16, 00:49
    jeśli mowa o oazach wolności to trzeba zobaczyć Guantanamo. Tam Twoi współplemieńcy trzymają ludzi w klatkach.A biorąc ich podejście do świata, słabszych traktują jak zwierzynę.
    Można też zobaczyć więzienia CIA w Polsce oraz w Iraku i Afganistanie.
    Twoi przyjaciele z zachodu wymordowali grube miliony ludzi nie tylko w Europie ale i na świecie. Zrobili to z żądzy do złota i ziemi .
  • sjs2011 01.03.16, 19:09
    Twoi przyjaciele z zachodu wymordowali grube miliony ludzi nie tylko w Europie ale i na świecie. Zrobili to z żądzy do złota i ziemi
    O tak, o tak - okupowali Japonię a Japonia kwitnie - lepiej niz Rosja, okupowali Niemcy a Niemcy są dwa, trzy pokolenia do przodu w stosunku do Rosji więc? Nic tylko Rosja powinna wypowiedzieć USA wojnę i od razu sie poddac aby ich amerykanie okupowali...to może się nie wyludni i długość życia osiągnie europejskie poziomy bo dziś to jakoś tak kiepsko...

--
    Maroku gdzie jest 40% analfabetów długość życia mężczyzn w miastach jest o 26 lat dłuższa niż w Rosji gdzie 57% ludzi ma wyższe wykształcenie - czy ktoś może to sensownie wyjaśnić?
  • berek_p 01.03.16, 21:02
    daj już spokój z tą propagandą.Jak tak można ogłupiać się ? Niemcy mam pod nosem a byłem w Niemczech kilka lat temu. Niemcy są biedni i muszą jeździć do Polski na zakupy.
    Panie Kolego,nie sądzę aby japończycy byli bogatsi mieszkając w Rosji.Nie wolno mieszać proporcji.Rosja to duży kraj a więc ciężko jest wszerz i wzdłuż utrzymać stały dobrobyt. W Rosji magistrala kolejowa tylko w jednym kierunku to ponad 10 tys km.
    Japończykom i Niemcom niczego nie zazdrościmy.
    Teraz Zachód okupuje Polskę,kraje bałtyckie i inne byłe demoludy.
    Dlaczego Polska i inne kraje posowieckie nie opływają w złocie ?
    Gdzie ta kwitnąca w bogactwa Bułgaria i Rumunia ?
  • ignorant11 28.02.16, 08:19
    Jak kazdy inny bolszewik.

Telewizor szczególnie kolorowy był w niesławnym i haniebnym prlu rarytasem na talon dla elyty, a kosztował roczne zarobki i to tych lepiej opłacanych, podobnie pralka czy lodówka, nie mowiac juz o takich luksusach jak samochód czy kafelki;)))

A dobre mieso wieprzowe, drobiowe kupuje sie za max 20 zł gdy juz za 15 wybiera sie przebiera...

60 zł/ kg to kosztyuja najlepsze gatunki o jakich w prlu nie mozna byłó marzyc nawet czyli steki z rekina czy np kapłon, który tradycyjnie jest daniem KRÓLEWSKI i... ku...kim:)))
    NB przepiórki też królewskie kosztuja ca 40 zł/kg

60 zł to najdroższe importowane sery lub ryby, krewetki.., NB łososie sa tańsze góra 50 zł.

Dzis za jedna pensje kupuje sie samochód:)))

--
    Sława!
    Forum Słowiańskie
    gg 1728585
  • ignorant11 28.02.16, 08:21
    To samo wedliny:))) Królująca w prlu zwyczajna kupujesz za ok 10zł, a najlepsze szynki kiełbasy rzemieślnicze za 30-40 zł.

--
    Sława!
    Forum Słowiańskie
    gg 1728585
  • maxikasek 28.02.16, 12:22
    CO do cen z 1973- to 0,5 l wódki- 65 zł. Pewnie tez nie ta sama wóda co dziś ;-)
    "Dodatkowe pieniadze potwierdza Danuta Wałesowa w swojej ksiązce, ze Lechu nie zarobił na fuchach ale wygrywał w loterii:))) "
    A zna kots ceny mebli wówczas? Bo coś mi się wydaje , że za te 13 tys. stać by go było na dwie- góra trzy meblościanki.
    Przy okazji kpt. MArczak, który go miał zwerbować i teraz go broni- został wyrzucony z SB rok czy dwa po powrocie z Gdańska. Wtedy trudno było wylecieć ze słuzb mundurowych, nam chorążego który zasypiał w mundurze pijany w parku czasem z bronią osobistą- i doczekał III RP.
    NA politycznego raczej nie wygląda- więc co? Finansowe sprawy? Obyczajowe?
  • marek_boa 25.02.16, 15:28
    Oj pośmiałem się - szczególnie z tekstu.... " Może można by poszukać jakiegoś kredytu i kupić to wszystko szybciej.Ale w 1972 nie ma kredytów ,bo nie ma banków.To znaczy są ale nie dla zwykłych ludzi.Może to i lepiej .Dzisiaj przecież wszyscy wiedzą ,że akurat na początku lat 70-tych branie kredytów to był bardzo głupi pomysł"*.... Nie wiem co za kretyn pisał ten tekst ale z realnym życiem to ten gimbus w latach 70-tych nie miał nic wspólnego! Mój Ojciec w 1970 roku wziął kredyt w wysokości 200 000 złotych na budowę domu (na 20 lat) z zagwarantowanym STAŁYM OPROCENTOWANIEM - ostatnie raty w latach 90-tych spłacił gotówką - w zamian mógł w kiosku kupić paczkę zapałek!
    Najgłupszym pomysłem jaki mógł zaświtać Polakom w głowie to było wzięcie kredytu w latach 90-tych kiedy oprocentowanie było progresywne i dochodziło do 90%!
    Szkoda ,że w tym durnym artykule - durnym bo już na wstępie kłamie - "....dwa i pół tysiąca na rękę zdarza się w dzisiejszej Polsce bardzo często".... równie dobrze mogli napisać ,że .... " 10 000 PLN też równie często się zdarza".... nie wzięto pod uwagę różnicy we wszelkich opłatach komunalnych czy ceny leków!
    P.S.* Proponuję ten tekst zapodać rolnikom ,którzy brali kredyty na budowę domów czy pomieszczeń gospodarczych - powiedzenie "Gierek zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną" nie wzięło się z niczego!
  • stary_chinczyk 25.02.16, 18:48
    Fajnie. Tylko ze to zjawisko bylo spowodowane hiperinflancja i w efekcie zawaleniem sie gospodarki. Na dluzsza mete cieszyc sie z tego nie da. Drogie kredyty w latach 90, byly wlasnie efektem porzadkowania tego burdelu, ktrory Gierek zafundowal.
    Jednym zdaniem, twoj ojciec zyskal, ale ty dostales za to po tylku podwojnie.
  • marek_boa 25.02.16, 19:07
    To się nazywa "gów...o prawda" Ogarek! Hiperinflacja zaczęła się w początku lat 90-tych i nie miała nic wspólnego z po Gierkowskimi kredytami! Fachowo to się dziki kapitalizm nazywa! Mój ojciec zyskał tak samo jak miliony Polaków a to ,że później przy ekonomii Balcerowicz zaczął gmerać to wyszły takie efekty jakie wyszły!
  • stary_chinczyk 25.02.16, 20:23
    W 1982 inflacja wynosila ponad 100%, w 88 60%, przez reszte lat 80 kolo 20%. To bylo znacznie wyzej niz oprocentowanie kredytow zaciagnietych w latach 70.
    Przy eknomii gmerali ale komunisci. To oni stosowali reczne sterowanie, plany piecioletnie, ustawowe kursy walut, ceny cukru, benzyny i wszelkiego dobra. Na wielu produktach cene wybijano podczas produkcji.
    Inflacja rzedu 550% w 1990 byla wlasnie efektem zniesienia wszystkich tych bzdur. Nagle okazalo sie ze krol jest nagi.
  • berek_p 25.02.16, 22:52
    Inflacja była wysoka bowiem nieroby z solidarności strajkowali.A były to masy ludzi. Na kopalnię przyjechało dwóch ludzi i kazali strajkować.Tak to odbywało się.Ludzie byli zmuszani do strajków a że wszystko stało to i tego konsekwencje.Weź pokaż mi gospodarkę która podczas masowych strajków święci triumfy.
  • marek_boa 26.02.16, 00:01
    No,bo - to może trzeba było zacząć właśnie od 1972?! Czy akurat nie chciało Ci się podać danych za ten rok?! Inflacja wynosiła - 0 ZERO %!
    24finanse.pl/2010/12/inflacja-w-polsce-w-latach-1950-2013/
    Oczywiście w początkach lat 80-tych nic a nic do wzrostu inflacji nie przyczyniły się strajki co nie?!
    No pewnie - przecież Balcerowicz to komunista!:)
  • stary_chinczyk 26.02.16, 00:08
    Inflacja ZERO tez nie jest dobra panie Boa. Zwlaszcza wtedy gdy jest sztucznie regulowana przez rzad ktory planuje i ustala ceny wszystkiego i zarobki wszystkich.
    A strajki skad sie wziely ? Ludzie strajkowali z radosci ze tak im dobrze ?
    A to Balcerowicz pisal plany piecioletnie ?
  • marek_boa 26.02.16, 06:28
    Oj Zdziwił Byś się rozmawiając dziś z ludźmi ,którzy wtedy strajkowali!
    A to ile "planów pięcioletnich" Komuniści wcielili w życie od 1989 roku?!
  • stary_chinczyk 26.02.16, 06:54
    To jest jak tlumaczenie piromana w stylu:
    "Panie wladzo, jak zapalalem te zapalke to wszystko bylo w najlepszym porzadku, pozniej troche sie dymilo, ale nie wygladalo groznie. Naprawde zaczelo sie palic jak przyjechali strazacy. To oni winni ! Nie ja !"
    Panie Boa, ciezka sytuacja w pierwszej polowie lat 90, byla bezposrednim skutkiem zawalenia sie komunizmu. Przy czym w Polsce ten bajzel udalo sie posprzatac znacznie wczesniej niz w takich krajach jak Rumunia, Bulgaria czy Rosja. Nie mowiac np o Ukrainie, gdzie nie udalo sie go posprzatac wcale. Tak wiec zamiast psioczyc na Balcerowicza, podziekuj mu. Gdyby nie on, dzis siedzialbys dalej na swojej komendzie, marzl przy zimnych grzejnikach i czekal na zalegla od pol roku pensje.
  • berek_p 26.02.16, 12:40
    Najlepszym przykładem jak to pracuje polski pracownik pod egidą solidarności jest huta Lenina w Krakowie,potem nazwę zmieniono na Sendzimira i Obecnie Mittal Huta . Huta sprzedana za grosze,ktoś pewnie zarobił na pośrednictwie.
    W 1970 roku pracowało w Hucie Lenina 39 000 osób.
    Tematem prywatyzacji powinna zajmować się prokuratura.
  • stary_chinczyk 26.02.16, 17:40
    Prokuratora to sie powinna byla zajmowac degradacja miejscowego srodowiska poczyniona przez te hute w latach 70 i 80.
    Moj ojciec prowadzil w Krakowie firme zajmujaca sie obrobka skrawaniem.
    Material sprowadzal z Czech bo stal wytwarzana prze nowohucki zaklad i inne polskie huty miala bardzo marna jakosc.
  • berek_p 28.02.16, 23:14
    zakłady przemysłowe zawsze oddziałują na środowisko i tak jest nie tylko w Polsce.W USA też są miejsca zniszczone przez człowieka.
  • krul_srul 26.02.16, 19:58
    Tematem prywatyzacji powinna zajmować się prokuratura.
    -------------------------------------------------------------------------
    A dlaczego?
    Wszystko bylo kosher i halal, wiec spoko.
  • maxikasek 26.02.16, 23:29
    "W 1970 roku pracowało w Hucie Lenina 39 000 osób."
    A w sąsiednim PGR-ze u mnie pracował 60 osób w samym biurze. Potem przyszedł kapitalizm, pGR poszedł w prywatne ręce i ten sam praktycznie areał i chlewnie obsługuje 6 osób- plus kilkunastu pracowników sezonowych w czasie żniw, zasiewów.
    Akurat miałem przyjemność studiowac u profesora, który jako młody inżynier budował tę hutę. JUż w momencie budowy, jak mówił, była przestarzała technologicznie.
  • berek_p 28.02.16, 23:17
    budowa huty to ogromna inwestycja.Przecież mogli zmodernizować hutę. Ale może ci inżynierowie byli tak dobrzy jak inżynierowie z innych zakładów którzy ten sam silnik do Poloneza i Fiata 125 p potrafili produkować przez 50 lat :)
    A zmiany były iście kosmetyczne !
  • maxikasek 28.02.16, 23:46
    "budowa huty to ogromna inwestycja.Przecież mogli zmodernizować hutę."
    Musieliby zakupić technologię na Zachodzie.
    " Ale może ci inżynierowie byli tak dobrzy jak inżynierowie z innych zakładów którzy ten sam silnik do Poloneza i Fiata 125 p potrafili produkować przez 50 lat :)"
    A to wina inżynierów? Ile pomysłów utrąciła partia- bo lepsze jest wrogiem dobrego?
  • berek_p 29.02.16, 00:06
    A myślisz że na zachodzie mało projektów zostało pozbawionych szans na wdrożenie ?
    Teraz partii nie ma i polscy inżynierowie mogą popisać się nowatorską technologią .
    I robią tak od 25 lat . Stocznie padły,huty padły,FSO padło, fiat klepie swoje graciki,kopalnie to śmiech,najdroższy węgiel na świecie.
    cukrownie sprywatyzowane,większość zamknięta.
    elektroniki praktycznie nie ma.producent rowerów sprzedany chińczykom, producent żarówek Pila sprzedany Philips.
    Tak się zastanawiam co polskie w tym kraju.Niedługo zabraknie polskich nazw.
    I co,dadzą radę coś wymyślić przez kolejne 25 lat ?
    Za 25 lat minie jak Polska będzie 50 lat samostijna niczym Ukraina :D
  • maxikasek 29.02.16, 22:53
    "I robią tak od 25 lat . Stocznie padły,huty padły,FSO padło, fiat klepie swoje graciki,kopalnie to śmiech,najdroższy węgiel na świecie."
    I znów partia zdecydowała. Jak elektrownia ma kupować węgiel w określonej kopalni- drożej niż sprowadzenie z RPA- bo partia każe?
    Wielu znasz inżynierów których stac odkupić fabrykę ? ;-)

"producent rowerów sprzedany chińczykom"
    Który? Bo ani Romet ani KRoss nie należą do CHińczyków.
  • berek_p 29.02.16, 23:15
    Nie wiem która partia ustala ceny na węgiel,cukier,paliwa i gaz ziemny.
    Największy oszust w dziejach kraju,Urząd Skarbowy,za nic każe sobie płacić haracz. Nie płaci ten kto nic nie robi.
    A Urząd Skarbowy nigdy nic nie robi,a tylko przewala papierki i donosy.

Widzisz,mogą wziąć kredyt jak nie mają za co kupić fabrykę :)
    A jak już kupią na kredyt,wezmą kolejny kredyt na modernizację aby fabryka była nowoczesna.
    Maxi,ale przecież ten dylemat jest wszędzie,w USA,Rosji,Kanadzie,Meksyku,Niemczech czy też Kongo :)
    Tam też muszą zapłacić ! :)
  • maxikasek 01.03.16, 15:50
    "Maxi,ale przecież ten dylemat jest wszędzie,w USA,Rosji,Kanadzie,Meksyku,Niemczech czy też Kongo :)"
    Tam tego dylematu nie mieli- bo fabryki kupowali ci co kasę mieli. Poza Rosją- gdzie przydzielano swoim.
    Inni co startowali od zera- potrzebują trochę lat/pokoleń by dorobić się (legalnie).
  • berek_p 01.03.16, 18:53
    Wybacz maxi ale w Polsce i innych krajach byłego bloku wschodniego fabryki były.Były też na Ukrainie i w innych republikach.
    Nie moja wina że urządzenia na złom sprzedali,bo można było zarobić, a potem zarobić na gruntach.
    Na Ukrainie też swoi dostali fabryki.W Polsce podobnie aczkolwiek ten manewr dotyczył mniejszych zakładów.
    W Polsce zmarnowano majątek warty dziesiątki bilionów dollarów.
    Też winni ruskie i komuniści ?
    To Polska to stepy i prerie że muszą budować od podstaw ?
  • sjs2011 01.03.16, 19:02
    Przemysł zbudowany za czasów komuny był materiało i energochłonny - nastawiony na zaspakajanie potrzeb CCCP a nie Polski - nam nigdy zysku nie przynosił a tylko trzeb abyło dokładać - dokładać dokładać sprzedając za groszę żywność - patrz kartki i dziś pełne półki.
    Nowa Huta miała technologię bardziej zacofaną niż miały polskie huty przed wojną więc zysku to z tego nie mogło być.
    Patrzyłem jak produkowano u nas statki - tragedia - technika z lat dwudziestych więc nie były cenowo konkurencyjne.
    Za wszystko co się działo od 1939 roku na terenach Polski odpowiadają komuniści - budowa ustroju dla idiotów była cofaniem nas na poziom małpy - po prostu.

--
    Maroku gdzie jest 40% analfabetów długość życia mężczyzn w miastach jest o 26 lat dłuższa niż w Rosji gdzie 57% ludzi ma wyższe wykształcenie - czy ktoś może to sensownie wyjaśnić?
  • berek_p 01.03.16, 20:41
    Masz rację,chciałbym mieć tę dobrą polską żywność na kartki i to jeszcze w tych czasach. Bo bez kartek żywność oparta na proszkach czy mrożona ale produkowana masowo na polu na masowych opryskach i czort wie jakiej dawce nawozowej z żywnością nie ma nic wspólnego poza tym samym wyglądem.
    Wiem jak smakują warzywa ze sklepu i te z mojego ogrodu.
    Własne truskawki i własny miód,wtedy czuje się smak życia :)
    Czyli technika z jaką buduje obecna stocznia w Gdyni jest oparta na technologii z lat 20 tych XX wieku ?
    A Arcelor Mittal też w Krakowie ma hutę opartą na technologii z lat 20 tych XX wieku ?
    Wiem że za porażki polaków zawsze winni komuniści.
    Oni okupowali Polskę 300 lat :)
    Obecnie Polska może wszystko sprzedać pod warunkiem że ktoś zechce kupić !
  • stary_chinczyk 01.03.16, 18:29
    Ty chcesz w dzisiejszych czasach robic nowoczesna technke w narodowej firmie ? Nie te czasy Berek. Duze koncerny technologczne juz dawno stracily swoja narodowa tozsamosc. Zakladaja osrodki R&D po calym swiecie, tam gdzie tylko moga zanlezc talent. W Polsce tez.
    Czasy gdy w garazach budowano pierwsze PC juz dawno minely. Na polskiego Apple czy Intela nie licz. Ten czas gdy to sie dzialo zmarnowalismy brnac w bagnie PRLu. Co wcale nie oznacza z w Polsce nie beda i nie sa opracowywane nowatorskie rozwiazania.
  • berek_p 01.03.16, 19:03
    Mam inne zdanie Panie Kolego :) Spokojnie w Polsce mogą być fabryki półprzewodników.Była Cemi ale została zlikwidowana.Tonsil to głośniki,nie wiem czy jeszcze istnieje. Działał Radmor,Diora,nie wiem czy coś jeszcze wytwarzają.Ja korzystam z nowoczesnych elementów półprzewodnikowych,zaś gardzę chińskimi.
    W Polsce mogliby produkować procesory na bazie Cortex A9. Nisza na pewno istnieje aczkolwiek konkurować z amerykanami polskie zakłady nie mają szans.
    Poniżej link do diora.eu

www.diora.eu/
  • sjs2011 01.03.16, 19:23
    Opowiem ci coś - byłem przez kilkanascie lat pracownikiem Instytutu Fizyki PAN - czasy komuny - nawet awansowałem na kierownika pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej i czym więcej lat mija tym gorzej oceniam tamte czasu które i dziś niestety są dlaszym ciagiem z niewielkimi zmianami tego komunistycznego ciągu idiotyzmów jakie ustrój dla idiotów produkował.
    Kila przykładów
    Projektuję urządzenie - ma się składać z dajmy na to 200 elementów elektronicznych i zaczyna się - na kązdy rodzaj elementu technik montujący musiał wypisac RW - pójść z tymi kwitami do kierownika aby ten podpisał - nastęnie z kwitami do magazynu - magazynier każdy element wyszukiwał, wpisywał i już pod koniec dnia technik mógł zacząc montowac urządzenia - niewiarygodna strata czasu.
    Zmieniliśmy to - stworzyliśmy podstawowa bazę elementów pod ręką w szafach - uzupełnialiśmu hurtowo.
    Pytałem fizyków co wracali np z Anglii jak tam pobieranie z magazynu się odbywało - po prostu z listą potrzebnych rzeczy pracownik szedł do magazynu - podpisywał ich odbiór w ksiązce u magazyniera i to wszystko. Tego ustrój dla idiotów ni emógł znieść - wierzyć w uczciwośc pracownika? O nie.
    Drugi przykład - patenty
    Poczytaj stefan.siudalski.pl/patenty.html
    i tak samo jest dziś
    Dlaczego?
    Nie wymieniono kadry decyzyjnej - awansowani za komuny dziś nadal decydują.
    Przykład trzeci
    Wymyśliłem kilka urządzeń które mozna by sprzedawać ale... a na h... komu problemy jak to rozliczać itd więc?
    Lepiej nie chwal ustraoju dla idiotów bo jeszcze przylgnie co do ciebie...

--
  • berek_p 01.03.16, 20:54
    W tamtych czasach z tego co wiem wielu ludzi okradało zakłady więc zaufania nigdy nie było.Podobnie było w dawnych ZURiT,też należało się rozliczyć z wymienionych elementów po naprawie urządzenia.
    Zaś obecnie należy produkt sprzedać i zapewnić serwis,sieć sprzedaży. Duże ma znaczenie jaki to produkt i do jakiego klienta adresowany.Dzisiaj popularny segment Dla domi u ogrodu. Lub automatyka przemysłowa.Ta druga to moduły bardzo drogie a więc i zawężony krąg klientów.
    Ale obecnie Panie Kolego są automaty i można kupić linię montażową.Może sprzeda Taiwan lub Japonia.
    Teraz widziałem projekty u japończyków,w halach gdzie była produkcja półprzewodników uprawia się warzywa pod sztucznym oświetleniem w klasie czystości 0 . Pełna sterylność produkcji warzyw.
  • maxikasek 25.02.16, 21:44
    "P.S.* Proponuję ten tekst zapodać rolnikom ,którzy brali kredyty na budowę domów czy pomieszczeń gospodarczych - powiedzenie "Gierek zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną" nie wzięło się z niczego!"
    I które to kredyty rozłożyły ich w latach 80/90. Lepper i jego Samoobrona to właśnie tacy rolnicy.
  • marek_boa 26.02.16, 00:04
    Rozłożyły tych ,którzy brali kredyty w ostatnim okresie czyli "spóźnialskich"! Tych,którzy wzięli w optymalnym czasie czyli na początku lat 70-tych nic nie rozłożyło!
  • maxikasek 26.02.16, 23:20
    'ozłożyły tych ,którzy brali kredyty w ostatnim okresie czyli "spóźnialskich"! Tych,którzy wzięli w optymalnym czasie czyli na początku lat 70-tych nic nie rozłożyło!"
    Tych co w latach 30-tych pewnie też nie ;-) Ale nie wszyscy mieli to szczęscie.
  • stary_chinczyk 25.02.16, 18:42
    > achodu, pracują często w tych samych koncernach, na tych samych stanowiskach a
    > zarabiają kilkakroć mniej.

Tylko ze zwykle w tych krajach zachodu rowniez koszty zyca sa duzo wyzsze.
    Prawdopodobnie lepiej sie zyje w Krakowie za 5 tys zl niz w San Francisco za 5 tys $.
    Dziwne ze potrafisz dostrzec nizsze koszty zycia w PRL, a tego juz nie.
  • maxikasek 25.02.16, 21:46
    "Tylko ze zwykle w tych krajach zachodu rowniez koszty zyca sa duzo wyzsze."
    Mało tego nawet w Niemczech różnice w płacach na tym samym stanowisku między dawnym DDR a nadreńskimi landami dochodzą do 30%.
  • stary_chinczyk 25.02.16, 22:15
    Tak jes w kazdym kraju. Prowincja rozni sie od metropolii. Inaczej zarabia sie w NY czy LA a inaczej na wsi w Iowa czy Indiana.
    Znakomita wiekszosc Polakow w metropoliach nie mieszka.
  • el.commendante 26.02.16, 11:25
    maxikasek napisał:

> "Tylko ze zwykle w tych krajach zachodu rowniez koszty zyca sa duzo wyzsze."
    > Mało tego nawet w Niemczech różnice w płacach na tym samym stanowisku między da
    > wnym DDR a nadreńskimi landami dochodzą do 30%.
    A niech nawet place w Niemczech będą o 50% większe niż w Polsce, ale nie o 300% jak teraz!!
  • maxikasek 26.02.16, 23:23
    'A niech nawet place w Niemczech będą o 50% większe niż w Polsce, ale nie o 300% jak teraz!!"
    Poczekaj to dojdzie do tego. Niemcy mieli plan Marshalla i kilkadziesiąt lat aby do tego dojść.
  • el.commendante 26.02.16, 23:28
    Co ty pierdzielisz! Przed IIWŚ dysproporcje były jeszcze większe!
  • el.commendante 26.02.16, 11:24
    No chyba sobie kpisz! Owszem ceny żywności są o połowę większe (przy zarobkach większych 4 krotnie), ale już czynsze i opłaty są niższe niż w Polsce.
  • stary_chinczyk 26.02.16, 17:47
    Gdzie sa nizsze czynsze i oplaty drogi komendancie ? W Santa Clara trzeba zaplacic 3000$ miesiecznie za wynajem dwupokojowego mieszkania. Dodatkowo oplaty za energie przynajmniej 300$ miesiecznie. W Chicago jest to odpowiednia 1600$ i 200$, zarobki tez dwa razy mniejsze niz w Bay Area. Ile placisz za wynajem w duzym miescie w Polsce ? 500$ ?
  • el.commendante 26.02.16, 23:29
    Mówiliśmy o Niemczech.
  • a4095211 24.02.16, 11:49
    say69mat napisał:
    > Po pierwsze, ponad wszelką wątpliwość TW 'Bolek' stał się typową laleczką voodo
    > o, służącą do publicznego uśmiercenia Wałęsy.

Pytanie co jest gorsze. Czy to że dotychczas nie wiedzieliśmy, czy to że już wiemy.

Jeżeli oczekujemy że historia będzie dla Nas zawsze "dobra i niepokalana", że nie ma tu miejsca dla płatnych informatorów donoszących na kolegów z pracy itd. to mamy kłopot. Ja osobiście uważam że lepiej jest gdy znamy całą prawdę, a nie tylko taką która nam pasuje.

> Po drugie, tak nie za bardzo roz
    > umiem, skoro istniały tego typu 'twarde' dowody na kolaborację Wałęsy, dlaczego
    > nigdy nie zostały wykorzystane??? Skoro wszyscy tzw. 'zainteresowani' wiedziel
    > i doskonale o ich istnieniu.

W 1982 r. meldunki były używane do kompromitowania Wałęsy przed komitetem Noblowskim - taki jest dziś obowiązujący przekaz. www.rmf24.pl/raporty/raport-teczka-tw-bolka/dokumenty/news-zawartosc-teczki-pracy-tw-bolka,nId,2150104

Oczywiście nie ma pewności jak to wyglądało na kierunku krajowym. Jednak pan Wałęsa musiał wiedzieć że te "faktury" istnieją i krążą. W tyle głowy musiał mieć świadomość że ktoś ich kiedyś użyje. Czy ten fakt mógł mieć wpływ na jakieś jego decyzje np. w 1992 r. rząd Olszewskiego itd.? Ktoś naciskał, ktoś sugerował?

> Po trzecie, dlaczego widzimy obecnie, że TW 'Bolek
    > ' był jedynym złamanym, spośród uczestników dramatycznych wydarzeń z grudnia 1
    > 970r.

Naturalnie nie był jedyny. Był i jest najbardziej znanym. Jeżeli Cię coś takiego interesuje to wystarczy zajrzeć do jakiś opracowań na temat Grudnia 70.

Drobny przykład:

TW „Kazik”, nr rej. 13368, zarejestrowany przez gdyńską SB 5 VI 1971 r., zdjęty z ewidencji 30 IX 1974 r.
    TW „Tangens”, nr rej. 12625, zarejestrowany przez Wydział III KW MO w Gdańsku 15 I 1971 r. Z zachowanych
    dokumentów wynika, że „Tangens” współpracował z SB przynajmniej do końca października 1971 r.
    TW „Jakub”, nr rej. 12504, zarejestrowany przez gdyńską SB 29 XII 1970 r., zdjęty z ewidencji prawdopodobnie
    29 VI 1971 r.; być może nie doszło do współpracy.
    TW „Waldemar”, nr rej. 13140, zarejestrowany przez SB 9 IV 1971 r., zdjęty z ewidencji 26 XI 1975 r

ipn.gov.pl/__data/assets/pdf_file/0009/64998/1-27434.pdf
    > Po czwarte, jakie dramatyczne wydarzenia w regionie mogą się nam objawić
    > w najbliższym czasie, skoro akta TW 'Bolek' wypłynęły właśnie teraz???
    >

To już jest raczej spiskowa teoria dziejów.

Pojawia się cała gama ciekawych głosów mających mnie przekonać że są tu spiski itd.

Jeżeli tak to trzeba sobie zdać sprawę że były one po każdej ze stron. Dziwnym jest że dziś wiele osób publicznych twierdzi że właściwie to wiedziała, że to był fakt znany itd. Czyli co wiedzieli, ale nie powiedzieli, lub co gorsza, zwalczali tych co mówili. Też spiskowali, czy każdy osobno działał? Czy np. pan Milczanowski wiedział?

Pozdrawiam
  • say69mat 24.02.16, 11:56
    @a4095211 napisała:
    > > Po czwarte, jakie dramatyczne wydarzenia w regionie mogą się nam objawić
    > > w najbliższym czasie, skoro akta TW 'Bolek' wypłynęły właśnie teraz???
    > >
    >
    > To już jest raczej spiskowa teoria dziejów.
    >

say69mat:
    Baza w Redzikowie jest celem publikacji dokumentów o Wałęsię. Celem jest wywołanie zadymy w naszym kraju aby utrącić amerykańską bazę w Redzikowie.
  • a4095211 24.02.16, 12:08
    > say69mat:
    > Baza w Redzikowie jest celem publikacji dokumentów o Wałęsię. Celem jest wywoła
    > nie zadymy w naszym kraju aby utrącić amerykańską bazę w Redzikowie.

Bo ja wiem? Bardziej prawdopodobne przełożenie to takie gdy np. pojawią się dowody na słabe zabezpieczenie kontrwywiadowcze i penetrację wrogą agenturą np. Sztabu Generalnego.

Z całym szacunkiem, ale sprawa działalności pana Wałęsy w latach 70-tych XX w. jest dziś tematem tylko dla historyków, osób bezpośrednio zainteresowanych (czyli np. poszkodowanych itd.) oraz pasjonujących się tym tematem polityków.

Pozdrawiam
  • fidziaczek 24.02.16, 16:25
    Nie, celem zadymy jest niedopuszczenie do powstania jedwanmego szlaku łaczacego chiny i UE oraz Rosję, zadymę więc robi USA a nie jakbyś chciał Rosja :)

Cóż znaczy marna baza w redzikowie w porównaniu z światowym handlem który dziś w 90% kontroluje USA a po powstaniu jedwabnego szlaku tą kontrolę utraci?

• ignorant11 28.02.16, 08:40
    Jaki jedwabny szlak????

Chińczycy o tym roja od lat i paru oszołomów również....

Zadnego jedwabnego szlaku nie bedzie!

Bo transport kosztuje nim 40 razy wiecej niż morzem,

I nawet Chińczycy rowijaja raczej transort morski niz ladowy.

A jedwabny szlak gdyby iał powstac to kosztowałby kilka BILIONÓW $ a nikt nie ma takich pieniedzy szczególnie na nierentowny szlak.

--
    Sława!
    Forum Słowiańskie
    gg 1728585
  • fidziaczek 28.02.16, 11:50
    Idź zamelduj koniowi, prezydentowi Twojemu znaczy

"Według prezydenta Dudy kluczowe znaczenie ma realizacja idei tzw. "nowego Jedwabnego Szlaku", czyli projektu "Jeden Pas, Jeden Szlak", polegającego na utworzeniu korytarzy transportowych łączących Chiny z UE. "

www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/nowy-jedwabny-szlak-jakie-beda-efekty-wizyty,45,0,1965869.html
  • resident_troll 24.02.16, 12:05
    W całej tej historii dość znamienne IMHO jest to, że owa "teczka TW Bolka" jest przede wszystkim narzędziem walki politycznej, nie źródłem historycznym.
    W normalnym (IMHO) świecie rzecz powinna wyglądać tak:
    1. IPN wchodzi w posiadanie materiałów.
    2. IPN drobiazgowo je analizuje, zleca ekspertyzy grafologiczne, etc.
    3. Po ustaleniu wszelkich możliwych faktów, IPN publikuje wyniki swoich badań.

W Polsce pisowskiej z "odkrycie teczki TW Bolka" robi się spektakl medialny, podając w publicznych mediach niesprawdzone informacje i bazujące na tych informacjach opinie, wspólnym mianownikiem których jest odsądzanie Wałęsy od czci i wiary.

Na chwilę obecną tak naprawdę niczego nie wiemy. W kontrolowanych przez PIS mediach wyrok jednakże już zapadł i trwa propagandowa akcja, zmierzająca do wbicia tego wyroku w głowy opinii publicznej.

--
    Resident Troll
  • a4095211 24.02.16, 12:21
    resident_troll napisał:

> W całej tej historii dość znamienne IMHO jest to, że owa "teczka TW Bolka" jest
    > przede wszystkim narzędziem walki politycznej, nie źródłem historycznym.
    > W normalnym (IMHO) świecie rzecz powinna wyglądać tak:
    > 1. IPN wchodzi w posiadanie materiałów.
    > 2. IPN drobiazgowo je analizuje, zleca ekspertyzy grafologiczne, etc.
    > 3. Po ustaleniu wszelkich możliwych faktów, IPN publikuje wyniki swoich badań.
    >
    > W Polsce pisowskiej z "odkrycie teczki TW Bolka" robi się spektakl medialny, po
    > dając w publicznych mediach niesprawdzone informacje i bazujące na tych informa
    > cjach opinie, wspólnym mianownikiem których jest odsądzanie Wałęsy od czci i wi
    > ary.
    >
    > Na chwilę obecną tak naprawdę niczego nie wiemy. W kontrolowanych przez PIS med
    > iach wyrok jednakże już zapadł i trwa propagandowa akcja, zmierzająca do wbicia
    > tego wyroku w głowy opinii publicznej.
    >

Przezabawny jest ten dzisiejszy podział. Jedni twierdzą że wszystko po 1989 r. było "zatrute teczkami" i całe 25 lat to była wielka blaga, natomiast ich oponenci twierdzą że dotychczasowy ład i właściwie niebiański spokój, jest "zatruwany i niszczony teczkami".

Moim zdaniem to zwykłe polityczne, wzajemne "dożynki" które są ciekawe, ale dotyczą tylko polityków.

Pozdrawiam
  • say69mat 29.02.16, 21:50
    @a4095211 napisała:
    /.../> Przezabawny jest ten dzisiejszy podział. Jedni twierdzą że wszystko po 1989 r.
    > było "zatrute teczkami" i całe 25 lat to była wielka blaga, natomiast ich opone
    > nci twierdzą że dotychczasowy ład i właściwie niebiański spokój, jest "zatruwan
    > y i niszczony teczkami".
    >
    > Moim zdaniem to zwykłe polityczne, wzajemne "dożynki" które są ciekawe, ale dot
    > yczą tylko polityków.
    /.../

say69mat:
    Nasza tzw. dekomunizacja przypomina zabawę w Pana Boga. Realizowaną na poziomie refleksji urzędników Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.
  • ignorant11 28.02.16, 08:42
    Ad 1 Tak sie dzieje

Ad 2 Tak sie dzieje, expertyzy sa zapowiedziane

Ad 3 Oczywiscie te wyniki beda opublikowane

--
    Sława!
    Forum Słowiańskie
    gg 1728585
  • czizus 24.02.16, 12:33
    z SB jest faktem i z grubsza wszyscy o tym wiedzieli bo sam Wałęsa o tym mówił już w 1978 r. Te dokumenty z teczki Kiszczaka nie wiele wnoszą. Ale nie ma żadnego dowodu na jego współpracę w latach 80-tych, w stanie wojennym, nie dał się złamać w czasie internowania. Natomiast niezaprzeczalnym faktem jest, że to on stanął na czele i strajku w Gdańsku ale i na czele całego ruchu "Solidarność" . Przecież mógł ktoś inny, dlaczego nie było chętnych? Obalenie komunizmu, okrągły stół, transformacja ustrojowa, itd.,itd, . . . . nie byłyby możliwe bez takiego wyrazistego przywództwa. To nie jest prawda, że zwycięzcą jest Solidarność jako taka. Każdy masowy ruch żeby był skuteczny wymaga przywództwa i tę rolę wypełnił właśnie Wałęsa. Solidarność bez przywództwa podzieliłaby się i ulegałaby całkowitemu rozwodnieniu. To tzw. oczywista oczywistość i to jest ta zasługa L. Wałęsy, że utrzymał jedność organizacji a tym samy jej siłę..
    Więc w życiu L. Wałęsy jest dużo słabości w latach 70-tych ale wówczas strzelano do ludzi, aresztowano, zwalniano z pracy, . . . itd., więc łatwo było ulec. Ale w latach 80-tch Wałęsa odbudował się, być może również na bazie tego doświadczenia z wcześniejszej współpracy z SB i w końcu stał się wybitnym przywódcą Solidarności która obaliła komunę. Historia zna takie przemiany.

Natomiast nie ma żadnych materiałów, żadnych dowodów na jakąkolwiek współpracę Wałęsy z SB w latach 80-tych. Odwrotnie, pomimo wielu nacisków, propozycji i zastraszania nie złamał się w czasie internowania w Arłamowie. Potwierdzają to różne osoby, min. St. Ciosek który wielokrotnie wówczas z nim rozmawiał. Nie ma również żadnych dowodów na jakiekolwiek naciski czy szantaż Wałęsy w czasie jego prezydentury. To tylko spekulacje tych którzy chcą go zniszczyć i wskoczyć na jego miejsce. Wielu bohaterów miało jakieś plamy na życiorysie, Wałęsa również, ale w ocenach trzeba umieć oddzielić ziarno od plew, sprawy ważne i zasadnicze od tym mniej ważnych i trzeba umieć ważyć dobro i zło oraz faktyczne zasługi. Koncentrowanie się tylko na wadach i słabościach nie pokazuje prawdy.

Z drugiej strony, Wałęsa fatalnie się broni, wysyła sprzeczne sygnały, nie radzi sobie sam ze sobą. Dlatego dawni koledzy, sprzyjający mu historycy i publicyści powinni pomóc mu w obronie dobrego imienia, być może w przyznaniu się do pewnych sytuacji. Sam sobie nie poradzi a Wałęsa to już nie jest osoba fizyczna, to instytucja. To dobro narodowe.

A w ogólnym bilansie, pomimo tych fatalnych lat 70-tych i wielu słabości L. Wałęsa to wielki przywódca Solidarności, ruchu który obalił bezkrwawo komunę i należy mu się wielki szacunek.

Te wszystkie hieny, ci mali ludzie jak Waszczykowski, Duda czy Kaczyński nie wygrają w tej swojej podłej grze, ale potrzeba trochę czasu.
  • krzy-czy 24.02.16, 16:31
    no jakoś tak smiesznie lechu dał się z zagencić jeszcze przed wydarzeniami grudnia 70. wszak umowa między nim a esbecją oscyluje w okolicach poczatku wydarzeń grudniowych. więc opracowany musiał być deczko wcześniej. przecz p[odpisanie zobowiązania poprzedzane jest
    opracowaniem kandydata co zwykle trwa jakiś czas, analizie jego wartości jako informatora.
    nie odbywa się to z dnia na dzień.żeby zwerbować takiego pasażera musiał on już wcześniej dawać jakieś interesujące informacje.
    więc pisanie o ZAGROŻENIU, STRZELANIU itp można między bajki włozyć.
  • marek_boa 24.02.16, 18:24
    Ech szczawiki.... jak się ktokolwiek choć otrze o pracę czy to "służb" czy JAKIEJKOLWIEK policji,milicji czy też innych organów utrzymania porządku na CAŁYM ŚWIECIE to wie doskonale o tym ,że wszystkie te formacje utrzymują na swoim stanie "OZI" i "TW" bo to podstawa pracy w tych instytucjach i nie tylko NIKT tego nie zmieni ale nawet NIGDY nie będzie próbował!
    Osobiście ciekawi mnie tylko co ma wspólnego ewentualny "Bolek","Felek" czy inny "Maniek" z militariami?!:)
  • krzy-czy 24.02.16, 18:48
    marku!! ty do mnie per SZCZAWIKI?????
  • marek_boa 24.02.16, 21:51
    Akurat do Ciebie nie - jako jedyny z tego towarzystwa Wiesz jak wyglądała/wygląda robota we "fabryce"!:)
  • szto_tawariszczi 24.02.16, 22:39
    Może tak wstrzymacie konie - właśnie na forum stwierdzono fakt że Kiszczak z żoną to byli prawdziwi Pisowcy którzy uknuli PiSowski spisek anty-wałęsowski :-)

--
    pekińczyki POszczekują karawana idzie dalej....
  • stary_chinczyk 24.02.16, 23:08
    To nie Kiszczak z zona publikuja akta IPN. Na dodatek diabli wiedza czy prawdziwe.
  • buona_parte 26.02.16, 19:34
    czizus napisał:
    > A w ogólnym bilansie, pomimo tych fatalnych lat 70-tych i wielu słabości L. Wał
    > ęsa to wielki przywódca Solidarności, ruchu który obalił bezkrwawo komunę i nal
    > eży mu się wielki szacunek.

Tzw. obalenie komuny to największy polski mit XX wieku.

Ta - jak ją nazywasz komuna - upadła z przyczyn geopolitycznych, natomiast trzeba przyznać, że ci, którzy pociągali wtedy za sznurki w bantustanie wykazali się dużą przytomnością umysłu. :>

Natomiast co do szacunku to dosyć powszechnie przyjęte jest w cywilizowanym świecie, że kapusiom się płaci, ale ręki im się nie podaje...

>
    > Te wszystkie hieny, ci mali ludzie jak Waszczykowski, Duda czy Kaczyński nie wy
    > grają w tej swojej podłej grze, ale potrzeba trochę czasu.

Hieny jak hieny. Ale obecny Dżepetto jest o tyle lepszy, że wystrugał swoje pacynki z drewna.
    Za to poprzedni był potwornym partaczem bo strugał takich Pinokiów jak Kwas, Tusk czy teraz Petru z banana... :>

A tak w ogóle to fajnie pierd**isz. :)

--
    Tako rzecze Cysorz!

-------------------
    There are no real pilots anymore, just people in nifty uniforms who operate computers, who never touch an engine, who never heard sound of the Spitfire, who never pullup into the spinn on less than 1000 feets...
  • krzy-czy 26.02.16, 20:28
    no, sam tow.bolesław miał takie piardniecie w temacie kol.kuklinowskiegop , ze mnożna go lubieć, ale p[iatki mu się nie poda. q...a- to q...wa.
  • rzewuski1 24.02.16, 23:47
    Ja niewierze że Wałęsa był TW , to wielki snob przeświadczony o swoim geniuszu , wielkości, bohaterstwie i misji , w dodatku potrafi często bredzić, mówić niezrozumiałym językiem że naprawde niewielu wiec o co mu chodzi i chyba raczej zgaduje . Trudno mi sobie wyobrazić by SB mogli z niego mieć jakikolwiek pożytek. i jeszcze mu płacić.

--
    Nie ma takich bredni, w które ludzie nie byliby w stanie uwierzyć.
    Stanisław Lem
  • jorl 26.02.16, 23:33
    stary_chinczyk napisał:

> Moj ojciec prowadzil w Krakowie firme zajmujaca sie obrobka skrawaniem.
    > Material sprowadzal z Czech bo stal wytwarzana prze nowohucki zaklad i inne pol
    > skie huty miala bardzo marna jakosc.

Z Czech? A przeciez tam tez byla komuna! Byla lepsza od tej polskiej? Dlaczego? Moze dlatego ze nie mieli Solidarnosci? I innych g..ych strajkow? Jak Grudzien itd?

Tu jest Bolka dokumentacja:

warszawskagazeta.pl/kraj/item/3376-publikujemy-wszystkie-materialy-tw-bolek-znalezione-w-szafie-u-
    mozna tam przeczytac, zobaczyc jak robole napadali na milicje. Smieszne sa placze nad zabitymi.
    Ja mieszkalem wtedy w Trojmiescie pracowalem w Gdynii na roboli patrzalem z gory a oni mysleli ze tacy madrzy.
    Ale dobrze im tak teraz. Maja kapitalizm, wrocili na dol spoleczenstwa, tam gdzie ich miejsce, wywalczyli to i dobrze.
    W glowach sie im przewracalo jak mieli byc Przewodnia Sila Narodu.

A ten Bolek to wlasnie taki jeden z nich. Klamca oszust i chciwus.
    Ale byl potrzebny aby zmienic komune na kapitalizm, przydal sie.

--
    Pozdrowienia
  • stary_chinczyk 27.02.16, 00:59
    > Z Czech? A przeciez tam tez byla komuna! Byla lepsza od tej polskiej? Dlaczego?
    > Moze dlatego ze nie mieli Solidarnosci? I innych g..ych strajkow? Jak Grudzien
    > itd?

Czechy mialy to szczescie, ze przemysl hutniczy budowali tam nie komunisci a Haubsburgowie w XIX wieku. Huta trzyniecka powstala niemal 170 lat temu. Przed wojna produkowali bardzo wysokiej jakosci stal. Sprawdzila sie w czasie wwII min. jako pancerze brytyjskich lotniskowcow typu Illustrious.
    Ruchy antykomunistyczne w Czechach rowniez dzialaly. Inwazja "bratnich krajow" nie wziela sie z niczego
  • berek_p 28.02.16, 23:10
    tu ciekawostki na temat lustracji . Są ludzie z towarzystwa i ich nazwiska ciągle przewijają się w polskich mediach . Grzyb atakuje drewno aż drzewo umrze.Tak i oni zaatakowali kraj i nie chcą odejść od władzy.Ludzie na nich głosują,demokratycznie niszcząc własny kraj.

www.lustracja.net/index.php/pozostali/163-adam-michnik

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka