Dodaj do ulubionych

Złoty strzał. 3 jednostki zatopione dwiema torpeda

03.12.16, 02:28
O różnych rzeczach już czytałem, ale o czyms takim jeszcze nie.
USS Tang (SS-306) pod dowództwem Richarda O'Kane, jedynego oficjalnego zestawienia Armi i USN 24 jednostki (93.824 ton), wg Aldena i McDonnalda - najobszerniszego prywatnego zestawienia alianckich "hitów i missów" (łącznie z brytyjskimi, rosyjskimi i holenderskimi) na Pacyfiku: 26 jednostek (88.677 ton), wg wojennego jeszcze zestawienia SORG: 31 zatopionych jednostek japońskich o łącznej pojemności 227.800 ton . Ale to cos poniżej przekracza wszelkie granice szczęścia, cwaniactwa i pecha z drugiej strony.

23 października 1944 roku, w pobliżu Formosy Tang wykrył japoński konwój 4 statków w eskorcie 2 niszczycieli. Dostał sie do wnętrza konwoju, z najbliższej odległości strzelił do jednego ze statków, który w momencie trafienia torpeda znajdował się jedynie 90 metrów od niego. Torpeda uszkodziłą statek, ale nie pozbawila go napędu. Japonczyk postanowil wiec staranowac Tang. O'Kane zdawal sobie sprawę że nie ma szansy na ucieczkę obrócił więc tylko okręt w kierunku statku, w nadzieji że jednostki tylko otrą się burtami. W tym samym czasie z boku chciał Tanga staranować również inny japoński statek. Gdy Tang wykonał zwrot w celu ustawienia się równiolegle do pierwszego z nich, drugi miał już zbyt mało czasu i przestrzeni dla uniknięcia kolizji z pierwszym. Gdy tang mijał pierwszy trąc o jego burtę, znajdował się zbyt blisko aby ten mogl użyć ustawionych na pokładzie statku dział. Za to po minięciu japońskiego statku, O'Kane posłał dwie torpedy z wyrzutni rufowej wycelowane w spodziewany punkt kolizji dwóch japonskich statków. Obie trafiły właśnie w momencie kiedy statki się zderzyły. Na domiar złego, eksplozja pierwszego statku, wywołała pożar na japońskim niszczycielu który w miedzyczasie również się przypałętał.

Powojenne oficjlane zestawienie japońskich strat JANAC, przyznało Tangowi zatopienie tylko jednej z tych trzech jednostek, jednak jednak zarówno Alden i McDonnald jak i SORG przyznają zatopienie wszystkich trzech, przy czym wg Aldena i McDonnalda, drugi statek jak i niszczyel zatonały dopiero jakiś czas późnej, w wyniku odniesionych w zdarzeniu uszkodzeń.

--
________________________________________
"Tanks decide battles, unless aircraft are around."
Obserwuj wątek
  • speedy13 Re: Złoty strzał. 3 jednostki zatopione dwiema to 03.12.16, 12:01
   Ciekawostka :) jak to jednak trzeba uważać z tym taranowaniem...

   Zazwyczaj takie "złote strzały" wiązały się z innym schematem - gdy pocisk czy bomba trafiła np. w statek przewożący amunicję, a ten eksplodował, niszcząc inne jednostki. Takim przykładem może być niemiecki nalot na grecki port Pireus 6.IV.1941. Była to w zasadzie kombinowana akcja mająca przede wszystkim na celu zaminowanie portu i strefy podejścia do niego, część samolotów Ju 88 zabrała jednak także po dwie bomby 250 kg celem zaatakowania napotkanych statków. Port okazał się nimi wręcz zapchany, w tym jednostkami transportującymi amunicję i materiały wybuchowe. Celne bomby spowodowały zniszczenia i pożary w porcie, przede wszystkim jednak zapalił się duży frachtowiec s.s. Clan Fraser transportujący 350 ton TNT (część tego była już rozładowana na przycumowane do niego barki) oraz drugi City of Roubaix z transportem amunicji. Pożarów nie udało się ugasić. Z prób wyholowania płonących jednostek na redę ostatecznie zrezygnowano, obawiając się że jeśli któraś z nich wpadnie na minę u wejścia do portu to zablokuje go na amen. Ostatecznie o 3:15 eksplodował trotyl na Clan Fraser i barkach, chwilę potem w powietrze wyleciał City of Roubaix. Fala uderzeniowa i rozrzucone odłamki spowodowały kolejne eksplozje i pożary na innych jednostkach, wśród ładunków zgromadzonych na nabrzeżach, w portowych magazynach i w wagonach na bocznicy kolejowej. Huk słyszany był w promieniu 150 mil (240 km), w odległych o 7 mil (11 km) Atenach odnotowano przypadki pękania szyb w oknach. W porcie zniszczeniu uległo 11 frachtowców o łącznej pojemności 41,8 tys.ton, 60 barek i 25 małych kutrów (kaik). Potężnie ucierpiała też infrastruktura. Przez 10 dni Pireus był w ogóle zamknięty, a zdolności przeładunkowe pozostały ograniczone aż do upadku Grecji.

   --
   Pozdrawiam
   Speedy
  • felixx Re: Złoty strzał. 3 jednostki zatopione dwiema to 05.12.16, 09:52
   bmc3i napisal:

   >O różnych rzeczach już czytałem, ale o czyms takim jeszcze nie.
   >USS Tang (SS-306) pod dowództwem Richarda O'Kane, jedynego oficjalnego zestawienia Armi i USN 24 >jednostki (93.824 ton)

   Cala ta historia o USS Tang byla ...made up dla celow propagandowych(jak wiele innych) by zaciemnic prawdziwa "zlota salwe" japonskiego okretu podwodnego I-19,ktory wystrzelil 6 torped do amerykanskiego zespolu, zatapiajac lotniskowiec Wasp (3 torpedy),pozostale ciezko uszkodzily pancernik North Carolina i zatopily niszczyciel O'Brien.

   Amerykanie notorycznie falszowali swoje osiagniecia wojenne(dalej to robia),chocby slynne umieszczenie flagi na Iwo Jima i wozenie "bohaterow" po USA,ktorzy gore Suribachi widzieli jedynie z daleka
    • bmc3i Re: Złoty strzał. 3 jednostki zatopione dwiema to 05.12.16, 17:22
     profes79 napisał:

     > Tak, Amerykanie wykorzystali "złotą salwę Tanga" z października 1944 żeby ukryć
     > "złotą salwę I-19" z września 1942. Majstersztyk propagandy.
     >


     Na dodatek przyznając Tangowi zatopienie tylko jednego statku.


     --
     ________________________________________
     "Tanks decide battles, unless aircraft are around."
   • bmc3i Re: Złoty strzał. 3 jednostki zatopione dwiema to 06.12.16, 07:00
    felixx napisał:

    > bmc3i napisal:
    >
    > >O różnych rzeczach już czytałem, ale o czyms takim jeszcze nie.
    > >USS Tang (SS-306) pod dowództwem Richarda O'Kane, jedynego oficjalnego zes
    > tawienia Armi i USN 24 >jednostki (93.824 ton)
    >
    > Cala ta historia o USS Tang byla ...made up dla celow propagandowych(jak wiele
    > innych) by zaciemnic prawdziwa "zlota salwe" japonskiego okretu podwodnego I-1
    > 9,ktory wystrzelil 6 torped do amerykanskiego zespolu, zatapiajac lotniskowiec
    > Wasp (3 torpedy),pozostale ciezko uszkodzily pancernik North Carolina i zatopil
    > y niszczyciel O'Brien.
    >

    E tam, najzłotszą salwą była salwa jednego z japońskich niszczycieli, ktory wystrzelił 5 torped i trafił.... 5 własnych okrętów. Ktoś pzypomni szczegóły?    --
    ________________________________________
    "Tanks decide battles, unless aircraft are around."
    • patmate Re: Złoty strzał. 3 jednostki zatopione dwiema to 06.12.16, 12:32
     bmc3i napisał:

     > E tam, najzłotszą salwą była salwa jednego z japońskich niszczycieli, ktory wys
     > trzelił 5 torped i trafił.... 5 własnych okrętów. Ktoś pzypomni szczegóły?
     >
     Czy nie chodzi o zatopienie kilku transportowców wojska w trakcie bitwy na Morzu Jawajskim?

     Pzdr
     --
     patmate

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka