Dodaj do ulubionych

Czystki Błaszczaka wśród generałów.

17.09.18, 03:59
Czyszczenie po Macierewiczu
Minister rozpoczął swoje działania od ostrego pozbywania się z kierowniczych stanowisk ludzi utożsamianych z ministrem Macierewiczem. Odwołany został szef Sztabu Generalnego gen. Leszek Surawski i zastąpił go gen. Rajmund Andrzejczak


wyborcza.pl/7,75398,23928455,jak-minister-mariusz-blaszczak-odwoluje-generalow.html#BoxGWImg
(Art w płatnej subskrypcji)

Jak wynika z artykułu, nowy boss zwalnia seryjnie, z rożnych powodów - także np,:

Cytat: Sprawa przypominała czerwcową dymisję kontradmirała Mirosława Mordela – inspektora marynarki wojennej, który przy okazji pożegnania kolejnego okrętu podwodnego stwierdził, że nadzieje marynarzy zostały zawiedzione, a dzień jest smutny, bo „oddala się perspektywa pozyskania okrętu podwodnego nowego typu. Jeszcze pół roku temu w czasie poprzedniej uroczystości wydawało się, że to kwestia jeżeli nie tygodni, to miesięcy”.
[koniec cytatu]

I dalej:

Jedną z pierwszych decyzji ministra Błaszczaka było odwołanie dowódcy 6. Brygady Desantowo-Szturmowej gen. Grzegorza Hałupki. Na to stanowisko generał trafił za czasów Macierewicza. Zasłynął tym, że pięknie opowiadał o generale Sosabowskim. Miał tylko jeden feler – nie skakał ze spadochronem, co kompromitowało go choćby w oczach amerykańskich dowódców. Żołnierze „czerwonych beretów” pożegnali go ironicznym epitafium, w którym opiewali „spiżową postać oderwaną od spadochronu”.

Jednak generał Hałupka powrócił, został mianowany szefem Wojsk Aeromobilnych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.


„spiżową postać oderwaną od spadochronu”.

Jednak generał Hałupka powrócił, został mianowany szefem Wojsk Aeromobilnych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

Będzie kolejna rewolucja
Wszystko wskazuje na to, że z armią pożegna się jeden z najbardziej obiecujących dowódców młodego pokolenia gen. Dariusz Górniak. Były dowódca 12. brygady zasłynął krytykowaniem braków w wyszkoleniu żołnierzy jednej z jednostek (stwierdził, że nadają się jedynie do oddawania salwy honorowej na cmentarzu).

Ze stanowiska zastępcy szefa Sztabu został odwołany bardzo ceniony gen. Jan Dziedzic – został pełnomocnikiem ds. organizacji Konferencji Komitetu Wojskowego NATO, która odbędzie się 28-30 września w Warszawie. Zapewne po konferencji generał znajdzie się w rezerwie kadrowej.

Na stanowisko zastępcy szefa Sztabu trafił zaś gen. dywizji Krzysztof Król – były zastępca dowódcy Korpusu Wielonarodowego Północno-Wschodniego. Oficer skądinąd ceniony, który jednak przez trzy lata awansował o trzy stopnie, bo czasy PiS rozpoczynał od pułkownika.

Bez przydziału pozostaje gen. Andrzej Knap – jeden z najlepiej wykształconych polskich generałów. Dowodził 6. Brygadą Spadochronową i 2. Korpusem w Krakowie. Potem został skierowany do Eurokorpusu w Strasburgu, ale Polska jeszcze za czasów Antoniego Macierewicza znacząco obniżyła swój status w Eurokorpusie

W najbliższym czasie MON będzie przygotował nową strukturę kadrową dostosowaną do zmiany systemu dowodzenia. Choć wedle zapewnień ministra Błaszczaka zmiany mają się dokonywać ewolucyjnie, w wojsku spodziewana jest kolejna rewolucja kadrowa.Najciekawsze na koniec

Nagłówek z Wybiórczej:

Obecnie w polskiej armii liczącej ok. 100 tys. żołnierzy jest 73 generałów. To zdecydowanie za mało, zwłaszcza że wielu spośród nich zajmuje stanowiska przy różnorodnych strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego, ataszatach wojskowych czy w instytucjach MON. W służbie czynnej jest połowa z nich. Mamy obecnie jedynie 6 generałów trzygwiazdkowych, a jedyny generał czterogwiazdkowy – gen. Leszek Surawski – odchodzi do cywila (tu akurat spodziewana jest czwarta gwiazdka dla szefa Sztabu Generalnego gen. Rajmunda Andrzejczaka).


******

A ja pamiętam jak jeszcze nie tak niedawno, Wybiórcza z jej internetowymi klakierami krzyczała, jak to mamy o wiele za dużo generałów, że nasze siły zbrojne, to sami generałowie! Nie prawda? Nie krzyczała?

--
________________
"Sink 'Em All"
Edytor zaawansowany
 • maxikasek 17.09.18, 19:23
  Szczerze- nie pamiętam. Na pewno nei w ciągu ostatnich dwóch lat ;-) MOże w latach 90-tych.
  NAtomiast o tym, że mamy za dużo generałów mówił Antoni, ale jeszcze przed wyborami ;-)
 • bmc3i 17.09.18, 20:23
  maxikasek napisał:

  > Szczerze- nie pamiętam. Na pewno nei w ciągu ostatnich dwóch lat ;-) MOże w lat
  > ach 90-tych.
  > NAtomiast o tym, że mamy za dużo generałów mówił Antoni, ale jeszcze przed wybo
  > rami ;-)  Nirprawda, za czasoe Klicha i Sieminoaka, wynorcza dawala porownania liczby polskivh gen do Niemiec, francji, i USA. Nactum forum tez jak to na gorum "5 generalow na 1 szeregowego"
  --
  ________________
  "Sink 'Em All"
 • maxikasek 18.09.18, 19:02
  "Nirprawda, za czasoe Klicha i Sieminoaka, wynorcza dawala porownania liczby polskivh gen do Niemiec, francji, i USA. "
  To podaj link skoro masz pewność? CHętnie przypomnę sobie co pisali.

  "Nactum forum tez jak to na gorum "5 generalow na 1 szeregowego""
  Rozumiem, że to literówka- ale nie przypominam sobie by był 1 generał na 5 szeregowych ;-) Mielismy 13 tys. generałów? ;-)
 • ignorant11 17.09.18, 20:04
  Roszady kadrowe sa dowodem ciagłosci zarzadzania.

  --
  Sława!
  Forum Słowiańskie
  gg 1728585
 • ignorant11 17.09.18, 20:07
  Czy generałów jest za duzo czy za malo?

  Najniższy stopien to gen brygady czyli prostacko mowiąc dowódca brygady.

  Jezeli mamy armie min 100 brygad to możemy miec 100 generałów...


  --
  Sława!
  Forum Słowiańskie
  gg 1728585

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.