Dodaj do ulubionych

T 72 wracają do linii.. Amunicja?

02.10.18, 14:37
www.rp.pl/Przemysl-Obronny/181009882-MON-setki-starych-tankow-do-liftingu.html
Ok. Decyzja zapadła. Wolałbym abramsy, ale skoro podjęli decyzję o reaktywacji t72 to powinny być jak najlepsze...
Pytam zatem co z amunicją? Jest szansa, żebyśmy sami produkowali groźną dla ruskich tanków amunicję ppanc?


--
YCDSOYA
Obserwuj wątek
  • profes79 Re: T 72 wracają do linii.. Amunicja? 02.10.18, 14:40
   Chyba groźną dla własnych załóg T-72...Jeszcze trochę i sięgną po T-34 z masowo demontowanych w ramach dekomunizacji pomników...
   Tak właśnie wygląda armia pod nowymi rządami - blokujemy wszystkie przetargi, uwalamy wszystkie kontrakty i wyciągamy posowieckie trupy starsze od niejednego użytkownika tego forum.

   --
   Witoldzbazin i Big_news - mała (na szczęście) wesoła gromadka trolli FŁ
    • profes79 Re: T 72 wracają do linii.. Amunicja? 02.10.18, 16:24
     Rosyjskie maszyny z polskimi mają wspólne tylko oznaczenie T-72. Po pierwsze w większości mamy czołgi eksportowe/licencyjne o gorszych parametrach; po drugie, w Rosji w linii są już modernizowane T-72B3 i B3M a nie T-72A i M1 jakimi "szczyci się" armia polska. Wreszcie powtórzę - zamiast zajmować się rozwojem armii to wyciąga się szrot jaki powinien już dawno wylądować na złomie a nie trafiać do pierwszoliniowych jednostek.

     --
     Witoldzbazin i Big_news - mała (na szczęście) wesoła gromadka trolli FŁ
      • profes79 Re: T 72 wracają do linii.. Amunicja? 02.10.18, 19:56
       Ruscy mają tych B3m więcej niż my wszystkich czołgów razem wziętych nawet jak doliczymy do tego FT-17 z Muzeum Wojska Polskiego. Mają nawet w rezerwie T-62 i T-55. Oczywiście mówimy o komunistycznych reliktach, nie wspominając o nowszych wozach...

       --
       Witoldzbazin i Big_news - mała (na szczęście) wesoła gromadka trolli FŁ
        • profes79 Re: T 72 wracają do linii.. Amunicja? 03.10.18, 09:09
         I Twarde i T-72 to już nie są czołgi przystające do współczesnego pola walki. Potem jak się jeździ po muzeach w Europie Zachodniej to się w tych muzeach widzi eksponaty, które u nas normalnie są w jednostkach linowych. Będziemy jedynym państwem w Europie (na zachód od Bugu) wykorzystującym te pojazdy w takich ilościach (bo w krajach posowieckich T-72 często ciągle są w linii w różnych wariantach ale po mniej niż sto sztuk (a zwykle po nie więcej niż 50) i na zasadzie "nie mamy nic innego to niech chociaż T-72 będą". Ale jesteśmy tez chyba jedynym państwem w Europie gdzie w linii znajdują się BMP-1 więc w sumie co za różnica ile pojazdów ten skansen na gąsienicach będzie liczył.


         --
         Witoldzbazin i Big_news - mała (na szczęście) wesoła gromadka trolli FŁ
         • marek_boa Re: T 72 wracają do linii.. Amunicja? 03.10.18, 16:45
          Szkoda ,że nikt rozumny nie jest w stanie założycielowi wątku wytłumaczyć ,że skonstruowanie i wdrożenie do produkcji nowoczesnych pocisków czołgowych w krajach mających doświadczenie w tego typu amunicji zajmuje przeciętnie kole 20 lat!:(
           • profes79 Re: T 72 wracają do linii.. Amunicja? 04.10.18, 08:49
            Tak, kupimy od USA, Niemców czy Izraela technologię konstrukcji amunicji do muzealnych pojazdów, których w dodatku dwa z tych państw nigdy nie miały na stanie a trzecie pozbyło się ich po zjednoczeniu tak szybko, jak to było możliwe.
            Pominę już fakt, że w przypadku obecnej władzy słowa "armia" i "zakupy" całkowicie się rozjeżdżają. No chyba, że trzeba kupić 40-letnie okręty albo jakiś inny szrot z demobilu, który "sojusznicy" chcą nam za ciężkie pieniądze opchnąć, żeby nie ponosić kosztów złomowania.
            Rosjanie mieli te pojazdy na stanie i nieustannie pracowali nad ich modyfikacjami - coś, do czego my może dojdziemy za dziesięć lat o ile od razu i dzisiaj wdrożymy jakikolwiek program badawczo-rozwojowy, na co się nie zanosi bo przecież priorytetem jest WOT a nie regularna armia (chociaż na szczęście po wykopaniu AM z MON następca nieco otrzeźwiał ale widmo powrotu i dalszej demolki polskiej armii regularnej wciąż nad nami wisi...)

            --
            Witoldzbazin i Big_news - mała (na szczęście) wesoła gromadka trolli FŁ
         • stasi1 Re: T 72 wracają do linii.. Amunicja? 04.10.18, 09:59
          W zasadzie to jesteśmy największym państwem( i z największą armią) wśród dorobkiewiczów więc nic dziwnego że tych czołgów mamy najwięcej. Ciekawe jaki jest stosunek (nawet starych) Leo do tetek na Węgrzech lub Czechach?
          • profes79 Re: T 72 wracają do linii.. Amunicja? 04.10.18, 10:10
           (Dane za wiki angielską)
           Węgrzy - 34 T-72; żadnych innych czołgów
           Czechy - 30 T-72MrCZ; żadnych innych czołgów
           Bułgaria - 270 T-72 (stan na 2014) ale oni mają w rezerwie jeszcze nawet T-62 i T-55...
           Rumunia - ponad 200 modyfikacji T-55 własnego projektu (TR-85)
           Słowacja - 30 T-72M1
           Chorwacja - 72 M-84 (wariacja T-72)
           Słowenia - 46 M-84

           Tak więc pozostajemy jedynym państwem dawnego bloku wschodniego w szeregach NATO dysponującym czymkolwiek innym niż T-72, ich modernizowane warianty lub inne posowieckie czołgi. Opierałem się tylko na państwach będących członkami NATO.

           --
           Witoldzbazin i Big_news - mała (na szczęście) wesoła gromadka trolli FŁ
           • say69mat Re: Dekomunizacja panzerwaffe ;))) 04.10.18, 12:06
            @profes79 napisał:
            > Tak więc pozostajemy jedynym państwem dawnego bloku wschodniego w szeregach NAT
            > O dysponującym czymkolwiek innym niż T-72, ich modernizowane warianty lub inne
            > posowieckie czołgi. Opierałem się tylko na państwach będących członkami NATO.
            >

            say69mat:
            T72 wyznacza w rewelacyjny sposób dylematy naszej koncepcji polityki obronnej stojącej w rozkroku pomiędzy dekomunizacją uzbrojenia i w konsekwencji myśli wojskowej. A wykorzystaniem uzbrojenia - w swych możliwościach - determinującego koncepcję doktryny wojskowej. Nikt w naszym kraju - spośród grona decydentów w obszarze cywilnej kontroli nad armią - nie bierze pod uwagę metamorfozy, jaka stała się udziałem zarówno autorów doktryny jak i projektantów uzbrojenia z dawnego ZSRR
           • stasi1 Re: T 72 wracają do linii.. Amunicja? 06.10.18, 10:00
            Więc jednak twoja teza że jesteśmy jedynym krajem wykorzystującym te czołg(w znacznych ilościach) nie ma potwierdzenia. Można powiedzieć że mamy najnowocześniejszy park czołgowy w dawnym układzie W na zachód od Bugu
            • profes79 Re: T 72 wracają do linii.. Amunicja? 06.10.18, 10:29
             A z tym, że mamy najnowocześniejszy park czołgowy to się zgadzam. Tylko zamiast go dalej unowocześniać to pudrujemy trupy. O tym, jak to sprzedaliśmy najnowoczesniejsze posiadane wozy opancerzone - BWP-2, żeby kupić terenowe mercedesy dla generalicji już niejednokrotnie pisałem. Muzealne zabytki - śmiglaki - nadal latają i co gorsza, ponoć przebąkuje się o reaktywacji Mi-2 (Bo przecież Caracale były be); zamiast rozglądać się za możliwością zakupu nowoczesnej broni pancernej wyciągamy T-72 w podstawowych wersjach, żeby za ciężkie pieniądze usiłować je zmodernizować do jakiegokolwiek sensownego poziomu.
             Zauważ, że Chorwacja czy Rumunia mają de facto odpowiedniki naszych "Twardych" - bardzo mocno zmodernizowane czołgi sowieckiej konstrukcji.

             --
             Witoldzbazin i Big_news - mała (na szczęście) wesoła gromadka trolli FŁ
             • marek_boa Re: T 72 wracają do linii.. Amunicja? 06.10.18, 16:33
              Szkoda ,że nie wziąłeś pod uwagę ostatniej modernizacji M-84 czyli Serbskiego M-84AS (znanego również pod nazwą "M2001") ,który jest odpowiednikiem T-90 - "Twardym" bardzo daleko do tego czołgu! Jeśli chodzi o Rumuńskie TR-85 to chyba jakaś pomyłka z Twojej strony?!
              • berek_p Re: T 72 wracają do linii.. Amunicja? 07.10.18, 11:13
               Problem nie jest w posiadanym sprzęcie a w decyzjach polityczno gospodarczych. Tak wygląda cała gospodarka kraju i takie jest zarządzanie armią.
               Zacofanie armii jest konsekwencją zacofania gospodarki która daje niewielkie dochody w stosunku do wielkości kraju i stanu ludności.
               I to później powoduje odpływ ludności która mogłaby coś zmienić.
               Ale co można zmienić kiedy ponad 50 % polaków zarabia 2200 pln brutto i musi na tę jałmużnę czekać 40 dni.
               • stasi1 Re: T 72 wracają do linii.. Amunicja? 08.10.18, 09:27
                Ilu masz znajomych co zarabiają te 2200 brutto? Ja osobiście nie wiele. Podejrzewam że tylko znajome w sklepie(3 sztuki) i kilku ochroniarzy. A i daleka kuzynka co zawsze mówi że tyle ma- kiedyś matmę z nią odrabiałem. Kiedyś znajomy pytał czy nie mam kogoś co chciałby etat za 3000 na rękę. Pytałem nikogo to nie interesowało, ale może bardziej to że godziny nie odpowiednie
                • berek_p Re: T 72 wracają do linii.. Amunicja? 08.10.18, 13:07
                 3000 brutto zarabia inżynier elektronik. I to nie żart. 3500 brutto zarabia ekspedientka w biedronce. 2200 brutto ma większość pracowników fabryk,sporo ludzi z budżetówki.
                 Czasem może zdarzyć sie ze do kwoty 2200 dochodzi premia oraz obecnościówka którą pracownik traci po jednym spóźnieniu do pracy.
                  • berek_p Re: T 72 wracają do linii.. Amunicja? 09.10.18, 16:20
                   Nie wiem ile płacą studentom lecz spokojnie znajdziesz oferty z ceną 15zł/brutto za godzinę. Niestety w Polsce nie jest różowo i ludzie masowo wyjeżdżają za granicę.
                   Czasami zdarza się 5000-6000 brutto co jednak jest rzadkością.
                   Wyższe kwoty są dostępne jednak na handlowych stanowiskach.
                 • stasi1 Re: T 72 wracają do linii.. Amunicja? 10.10.18, 08:56
                  Ale znasz konkretnie tych ludzi z fabryki co rzeczywiście zarabiają te 2200? Ta kuzynka zawija czekoladki(Rafaello?) i miała by tyle gdyby pracowała na godziny, jest w akordzie to wynosi jej chyba 300zł więcej.
                  Kiedyś moja była teściowa zatrudniona była na pół etatu w sklepie na najniższej krajowej dochodziło jeszcze prowizja od sprzedaży więc wyciągała tak 80%. Godzin miała więcej niż normalny etat nawet czepiali jej się że nie poszłą do pracy 1 maja

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka