Dodaj do ulubionych

Tall Boy w Świnkowie

24.09.19, 12:12
www.portalsamorzadowy.pl/wydarzenia-lokalne/w-swinoujsciu-znaleziono-jedna-z-najwiekszych-bomb-ii-wojny-swiatowej,132228.html
Moze dałoby sie go rozbroić i do muzeum?
Rzadki zabytek

--
Sława!
Forum Słowiańskie
gg 1728585
Edytor zaawansowany
  • speedy13 24.09.19, 18:51
    ignorant11 napisał:

> www.portalsamorzadowy.pl/wydarzenia-lokalne/w-swinoujsciu-znaleziono-jedna-z-najwiekszych-bomb-ii-wojny-swiatowej,132228.html
    > Moze dałoby sie go rozbroić i do muzeum?
    > Rzadki zabytek

Rzadki, ale w mojej ocenie ryzyko chyba za duże. I koszty i kłopoty. A szkoda :(

--
    Pozdrawiam
    Speedy
  • bmc3i 24.09.19, 20:24
    speedy13 napisał:

> ignorant11 napisał:
    >
    > > www.portalsamorzadowy.pl/wydarzenia-lokalne/w-swinoujsciu-znaleziono-jedna-z-najwiekszych-bomb-ii-wojny-swiatowej,132228.html
    > > Moze dałoby sie go rozbroić i do muzeum?
    > > Rzadki zabytek
    >
    > Rzadki, ale w mojej ocenie ryzyko chyba za duże. I koszty i kłopoty. A szkoda :
    > (

Jak rozumiem znajduje się w wodzie, w jakimś basenie. Może dałoby się rozbroić ją za pomocą jakiegoś autonomicznego, czy pół-autonomicznego robota?

--
    Sink'em all
  • maxikasek 24.09.19, 21:19
    "Jak rozumiem znajduje się w wodzie, w jakimś basenie. Może dałoby się rozbroić ją za pomocą jakiegoś autonomicznego, czy pół-autonomicznego robota?"
    Dokładnie ma być 2m pod dnem Kanału Piastowskiego, kilkadziesiąt metrów od gazoportu (wg tego co czytałem) w pobliżu miejskiej przeprawy. Odkryto go podczas sprawdzania dna przed pogłębianiem-tak jak poprzednie kilka bomb/min.
  • ignorant11 24.09.19, 21:28
    maxikasek napisał:

> "Jak rozumiem znajduje się w wodzie, w jakimś basenie. Może dałoby się rozbroić
    > ją za pomocą jakiegoś autonomicznego, czy pół-autonomicznego robota?"
    > Dokładnie ma być 2m pod dnem Kanału Piastowskiego, kilkadziesiąt metrów od gazo
    > portu (wg tego co czytałem) w pobliżu miejskiej przeprawy. Odkryto go podczas s
    > prawdzania dna przed pogłębianiem-tak jak poprzednie kilka bomb/min.

Detonacja na miejscu nie wchodzi w rachube.

Swoją droga jaki promień rażenia.

Przy małych 250kg ewakuowali w promieniu ponad kilometra.

--
    Sława!
    Forum Słowiańskie
    gg 1728585
  • maxikasek 24.09.19, 21:34
    Zastanawiają się czy całe miasto. Ale jeszcze nie podjęto raczej decyzji.
  • profes79 25.09.19, 08:52
    Tallboy ma prawie 2,5 tony materiału wybuchowego Torpex. Wygrzebałem w necie, że krater po eksplozji miał głębokość 24 metrów i średnicę 30. Do tego trzeba dodać podmuch eksplozji, który w mieście wielkości Świnoujścia wytłucze pewnie ze 3/4 szyb.

--
    Witoldzbazin i Big_news - mała (na szczęście) wesoła gromadka trolli FŁ
  • menel13 25.09.19, 09:24
    I tsunami.
  • ignorant11 25.09.19, 15:00
    menel13 napisała:

> I tsunami.

To jest daleko od wiekszych zabudowań ladnych pare km

--
    Sława!
    Forum Słowiańskie
    gg 1728585
  • menel13 24.09.19, 21:46
    Przy promie Karsibór. To jakieś 6km.
  • ignorant11 25.09.19, 01:02
    menel13 napisała:

> Przy promie Karsibór. To jakieś 6km.

A to dalej przy wyjściu na Zalew. Jak maxi napisał myslałem, że w centrum, zreszta pisał, że przy gazoporcie i marinie połnocnej.

--
    Sława!
    Forum Słowiańskie
    gg 1728585
  • maxikasek 25.09.19, 19:50
    "A to dalej przy wyjściu na Zalew. Jak maxi napisał myslałem, że w centrum, zreszta pisał, że przy gazoporcie i marinie połnocnej."
    Przperaszam za wprowadzenie w błąd. Taki opis znalazłem. Ktoś musiał przeczytać "przeprawa Centrum" i przyjął że to miejska, a przeciez zgodnie z logiką ta przeprawa nie leży wcale w centrum miasta ;-). a jesli to Karsibór, to co najwyżej od rurociągów z gazem blisko.
  • maxikasek 25.09.19, 19:50
    www.iswinoujscie.pl/artykuly/62075/
  • stasi1 24.09.19, 21:05
    I z ładunkiem wybuchowym do tego muzeum? na zdjęciach była idealna więc co ona tam robiła?
  • ignorant11 24.09.19, 21:23
    stasi1 napisał:

> I z ładunkiem wybuchowym do tego muzeum? na zdjęciach była idealna więc co ona
    > tam robiła?

??? Skoro zapalnik da sie wyjąc to materiał wybuchowy już raczej łatwo?
    Zdjęcie nie pokazuje znaleziska ale jest ilustracja.

--
    Sława!
    Forum Słowiańskie
    gg 1728585
  • bmc3i 24.09.19, 21:23
    stasi1 napisał:

> I z ładunkiem wybuchowym do tego muzeum? na zdjęciach była idealna więc co ona
    > tam robiła?

Nie jestem saperem, ale cała sztuka w wyciągnięciu zapalnika. Sam ładunek nie będzie już wówczas groźny. Wtedy po wyciagnieciu na ląd, mozna byłoby ją opróżnić z ładunku i pozostawić samą "atrakcyjną" muzealnie skorupę.

--
    Sink'em all
  • patmate 24.09.19, 23:48
    bmc3i napisał:

> stasi1 napisał:
    >
    > > I z ładunkiem wybuchowym do tego muzeum? na zdjęciach była idealna więc
    > co ona
    > > tam robiła?
    >
    >
    > Nie jestem saperem, ale cała sztuka w wyciągnięciu zapalnika. Sam ładunek nie b
    > ędzie już wówczas groźny. Wtedy po wyciagnieciu na ląd, mozna byłoby ją opróżni
    > ć z ładunku i pozostawić samą "atrakcyjną" muzealnie skorupę.
    >
    >
    >

Proponuję ochotników: i11 i bmc3i. Jak przeżyją, to napiszą jak było....

Pzdr

--
    patmate
  • speedy13 25.09.19, 00:03
    Hej

bmc3i napisał:

> Nie jestem saperem, ale cała sztuka w wyciągnięciu zapalnika. Sam ładunek nie b
    > ędzie już wówczas groźny.

Właśnie już ten etap jest problematyczny.

Na 99% Tallboy jest z tych ostatnich nalotów z kwietnia '45, gdy RAF starał się wyeliminować krążownik Lützow i w ogóle w miarę możliwości jak najwięcej niemieckich okrętów. I zrzucane bomby powinny mieć zapalniki uderzeniowe No.58. To taki w miarę prosty zapalnik bezwładnościowy, jak nie wybuchł przy upadku z prędkością 200-300 m/s to teraz ma małe na to szanse.

Niestety jest pewne niewielkie prawdopodobieństwo że Tallboya uzbrojono w chemiczne zapalniki czasowe No.47. Działały one na zasadzie rozpuszczania celuloidowego elementu blokującego iglicę mechanizmu uderzeniowego przez roztwór acetonu. Acetonu już zapewne od dawna tam nie ma. Rzecz w tym jednak, że i bez niego celuloid sam z siebie z biegiem czasu traci swoje właściwości, staje się kruchy i rozpada się (zjawisko to odpowiada np. za degradację starych taśm filmowych). A wszak od wojny minęło prawie 75 lat. Teraz już ten celuloidowy element może się rozsypać od jakiegokolwiek wstrząsu albo i sam z siebie. W każdym razie gdyby tam były zapalniki No.47 to należy się liczyć z tym, że bomba wybuchnie już podczas wszelkich manipulacji związanych z jej wydobywaniem.

Jeśli udałoby się ją bezpiecznie wydobyć (choć jak mówię nie mam koncepcji jak) to dalej jest trochę prościej. Z pomocą przychodzi konstrukcja Tallboya. Nie trzeba by prawdopodobnie wykręcać zapalników, lecz odkręcić śruby mocujące dno bomby i wyjąć zapalniki wraz z tym dnem. Usunąć płytę ze sklejki pod dnem. Usunąć warstwę uszczelniającą z mieszaniny wosku i trocin grubości kilku cm - nie mam pojęcia co się mogło z nią stać przez lata, może skamieniała, a może przeciwnie, rozlazła się sama ze starości. Usunąć "uszczelkę" z TNT - z nim się nic dziać nie powinno, zresztą można ten etap pominąć i przejść do następnego. I ten wymyśliłem hardkorowy :) TNT na pewno rozpuszcza się w acetonie tylko nie pamiętam jak dobrze; RDX w proporcji 7 g w 100 g w temp. pokojowej. Zakładając że TNT podobnie, potrzeba by koło 20-25 ton tego acetonu. Trzeba by zmontować jakiś taki układ z wielkim basenem acetonu, szczelny coby nam nie uciekał (jest bardzo lotny) i zanurzyć w nim bombę na parę tygodni jak sądzę. Może miesięcy. Od czasu do czasu zajrzeć co się tam dzieje i zamieszać. Nie musi się prawdopodobnie cała zawartość rozpuścić, przypuszczam że już w połowie albo mniej ładunek zrobiłby się kruchy i porowaty i łatwo go byłoby wygarniać plastykową łopatą.

Nie mam już czasu teraz szukać i kombinować, może jest jakiś lepszy rozpuszczalnik. Bo jest jeszcze plan B: ostrożnie stopić zawartość na łaźni wodnej (torpex w zasadzie daje się bezpiecznie topić, bomby elaborowano nim przez zalewanie, TNT topi się w 80 st. C, heksogen i aluminium zostają w nim jako zawiesina). I wylać. Tyle że grzać taką ogromną masę to też nie takie hop siup, też by to nie wiadomo ile trwało, ta łaźnia też byłaby ogromna, w sumie też potężny kłopot.

--
    Pozdrawiam
    Speedy
  • bmc3i 25.09.19, 00:40
    speedy13 napisał:

> Hej
    >
    > bmc3i napisał:
    >
    > > Nie jestem saperem, ale cała sztuka w wyciągnięciu zapalnika. Sam ładunek
    > nie b
    > > ędzie już wówczas groźny.
    >
    > Właśnie już ten etap jest problematyczny.

Myslę że to ten element jest najtrudniejszy. Nikt nie wie jak wpłynął na zapalnik czas, korozja i otaczajace go zwiazki organiczne, czy nawet sam wstrząs po upadku. Bez względu na wszystko co szeroko opisałeś.

--
    Sink'em all
  • ignorant11 25.09.19, 01:06
    Speedy!

TNT łatwo sie topi chyba 108C Wystarczy solanka. Tak robił Kowalczyk aby wysadzić sale w Opolu. Odzyskiwał TNT z jakiś niewybuchów.

--
    Sława!
    Forum Słowiańskie
    gg 1728585
  • stasi1 25.09.19, 09:11
    W 80 stopniach się topi. W domowych warunkach bierze się garnek wody wstawia się do niego drugi z trotylem i podgrzewa się do zagotowania wody. Czeka się aż cały trotyl stopi się i wylewa gdzie się chce
  • speedy13 25.09.19, 13:24
    ignorant11 napisał:

> TNT łatwo sie topi chyba 108C

Nawet niżej, 80°C. Jednak jak mówiłem odpowiednio ostrożne ogrzanie tak ogromnej masy to nie takie proste.

--
    Pozdrawiam
    Speedy
  • stasi1 27.09.19, 09:23
    W kąpieli wodnej nie ma szans na przekroczenie tej temperatury 100stopni. Śmieszne ale sam trotyl jest palny i teoretycznie można nim w piecu palić
  • ignorant11 27.09.19, 13:01
    stasi1 napisał:

> W kąpieli wodnej nie ma szans na przekroczenie tej temperatury 100stopni. Śmies
    > zne ale sam trotyl jest palny i teoretycznie można nim w piecu palić

Wodnej nie ale ja pisałem o roztworze solanki.

--
    Sława!
    Forum Słowiańskie
    gg 1728585
  • stasi1 28.09.19, 10:43
    Trotyl wybucha w temperaturze 240 stopni więc takiej temperatury nie masz szans otrzymać w solance
  • amunicyjny1 06.10.19, 23:30
    stasi1 napisał:

> Trotyl wybucha w temperaturze 240 stopni

Skąd wiesz czym jest nadziana? Paru ludzi zdziwiło się przy wytapianiu ''trotylu''

--
    getyarn.io/yarn-clip/67588714-0425-4292-814d-62d0e030fd2e
  • profes79 07.10.19, 06:55
    Tallboy jest nadziany Torpexem. Mieszanką trotylu, heksogenu i sproszkowanego aluminium.

--
  • speedy13 07.10.19, 21:15
    profes79 napisał:

> Tallboy jest nadziany Torpexem. Mieszanką trotylu, heksogenu i sproszkowanego a
    > luminium.
    >

Ewentualnie, jeśli byłby produkcji amerykańskiej, to tritonalem (mieszanina TNT i proszku aluminiowego).

--
    Pozdrawiam
    Speedy
  • amunicyjny1 08.10.19, 10:59
    Więc pomysł by powiesić ją nad czajnikiem i czekać, mógłby się nie sprawdzić?

--
  • speedy13 08.10.19, 11:38
    amunicyjny1 napisał(a):

> Więc pomysł by powiesić ją nad czajnikiem i czekać, mógłby się nie sprawdzić?
    >

Teoretycznie torpex można stopić. Każdy materiał zawierający takie mnóstwo trotylu wykorzystywany był do elaboracji metodą zalewania - stopiony materiał wyb. wlewano do skorupy bomby/pocisku gdzie sobie zastygał. Tyle że bezpieczne stopienie takiej masy, blisko 2,5 tony, przy powolnym stopniowym ogrzewaniu zajęłoby pewnie wiele dni o ile nie więcej.

--
    Pozdrawiam
    Speedy
  • stasi1 08.10.19, 21:34
    A co przeszkadza w tym aby wytopić ten trotyl(albo coś podobnego) przez 10 dni?
  • amunicyjny1 08.10.19, 21:41
    sentyment do żony i dzieci?

--
  • ignorant11 08.10.19, 18:42
    speedy13 napisał:

> profes79 napisał:
    >
    > > Tallboy jest nadziany Torpexem. Mieszanką trotylu, heksogenu i sproszkowa
    > nego a
    > > luminium.
    > >
    >
    > Ewentualnie, jeśli byłby produkcji amerykańskiej, to tritonalem (mieszanina TNT
    > i proszku aluminiowego).
    >
    >
    >

A co? sa silniejsze niż TNT?

--
    Sława!
    Forum Słowiańskie
    gg 1728585
  • speedy13 08.10.19, 21:05
    ignorant11 napisał:

> A co? sa silniejsze niż TNT?

Tak. Nie ma jakiejś takiej ogólnej metodyki w pełni obiektywnego porównania takiej "siły", są różne testy dające różne wyniki, które sobie w różnych czasach i różnych miejscach przyjmowano. Niemniej wg zasad przyjętych wówczas w USNavy torpex był silniejszy o 30% od TNT, tritonal chyba o 5% czy 10.

--
    Pozdrawiam
    Speedy
  • ignorant11 08.10.19, 16:00
    stasi1 napisał:

> Trotyl wybucha w temperaturze 240 stopni więc takiej temperatury nie masz szans
    > otrzymać w solance

Ale ja nie pisałem o wybbuchaniu TNT ale o jego formowaniu i przetapianiu...

W ogniu ma sie spalac gwałtownie ale niewybuchowo.
    Konieczny jest zapalnik.

--
    Sława!
    Forum Słowiańskie
    gg 1728585
  • patmate 25.09.19, 13:35
    speedy13 napisał:

> Hej

>
    > Właśnie już ten etap jest problematyczny.
    >
    > Na 99% Tallboy jest z tych ostatnich nalotów z kwietnia '45, gdy RAF starał się
    > wyeliminować krążownik Lützow i w ogóle w miarę możliwości jak najwięcej niemi
    > eckich okrętów. I zrzucane bomby powinny mieć zapalniki uderzeniowe No.58. To t
    > aki w miarę prosty zapalnik bezwładnościowy, jak nie wybuchł przy upadku z pręd
    > kością 200-300 m/s to teraz ma małe na to szanse.
    >
    > Niestety jest pewne niewielkie prawdopodobieństwo że Tallboya uzbrojono w chemi
    > czne zapalniki czasowe No.47. Działały one na zasadzie rozpuszczania celuloidow
    > ego elementu blokującego iglicę mechanizmu uderzeniowego przez roztwór acetonu.
    > Acetonu już zapewne od dawna tam nie ma. Rzecz w tym jednak, że i bez niego ce
    > luloid sam z siebie z biegiem czasu traci swoje właściwości, staje się kruchy i
    > rozpada się (zjawisko to odpowiada np. za degradację starych taśm filmowych).
    > A wszak od wojny minęło prawie 75 lat. Teraz już ten celuloidowy element może s
    > ię rozsypać od jakiegokolwiek wstrząsu albo i sam z siebie. W każdym razie gdyb
    > y tam były zapalniki No.47 to należy się liczyć z tym, że bomba wybuchnie już p
    > odczas wszelkich manipulacji związanych z jej wydobywaniem.
    >

Sorry speedy, Ty wierzysz w to co piszesz? 20 ton acetonu - toż to dodatkowa bomba paliwowa wokół bomby w przypadku detonacji! Budowa kesonu ze ścianki Larsena wokół bomby? Łaźnia wodna? Zdaje się, że jedyny rozbrojony Tallboy w podobnych warunkach to niewybuch z tamy w Sorpe. Rozbrojono trzy zapalniki chemiczne i było to w 1958 po spuszczeniu wody w zbiorniku a więc w idealnych warunkach.
    Ciekawym decyzji sztabu kryzysowego w Świnoujściu. Jedyny sensowny ruch to przewiezienie bomby na Zalew Szczeciński i detonacja.

Pzdr
    --
    patmate
  • ignorant11 25.09.19, 15:02
    patmate napisał:

> Ciekawym decyzji sztabu kryzysowego w Świnoujściu. Jedyny sensowny ruch to prz
    > ewiezienie bomby na Zalew Szczeciński i detonacja.
    >
    > Pzdr

Tia??? I wymordowanie wszystkiego co zyje w Zalewie. A fala?

--
    Sława!
    Forum Słowiańskie
    gg 1728585
  • menel13 25.09.19, 15:28
    ignorant11 napisał:

> patmate napisał:
    >
    >
    > > Ciekawym decyzji sztabu kryzysowego w Świnoujściu. Jedyny sensowny ruch
    > to prz
    > > ewiezienie bomby na Zalew Szczeciński i detonacja.
    > >
    > > Pzdr
    >
    > Tia??? I wymordowanie wszystkiego co zyje w Zalewie. A fala?
    >
    >
    >
    To jest daleko od wiekszych zabudowań ladnych pare km
  • ignorant11 25.09.19, 15:51
    menel13 napisała:

> ignorant11 napisał:
    >
    > > patmate napisał:
    > >
    > >
    > > > Ciekawym decyzji sztabu kryzysowego w Świnoujściu. Jedyny sensowny
    > ruch
    > > to prz
    > > > ewiezienie bomby na Zalew Szczeciński i detonacja.
    > > >
    > > > Pzdr
    > >
    > > Tia??? I wymordowanie wszystkiego co zyje w Zalewie. A fala?
    > >
    > >
    > >
    > To jest daleko od wiekszych zabudowań ladnych pare km

Cos mi sie widzi, że Zalew jednak na poligon srednio się nadaje. Silny ruch statków i akwen nie taki wielki.

--
    Sława!
    Forum Słowiańskie
    gg 1728585
  • menel13 25.09.19, 15:54
    Skoro ci fala nie przeszkadza na wąskim kanale to czemu ci przeszkadza na otwartym zalewie?
  • ignorant11 25.09.19, 16:09
    menel13 napisała:

> Skoro ci fala nie przeszkadza na wąskim kanale to czemu ci przeszkadza na otwar
    > tym zalewie?

W kanale byłoby jeszcze gorzej.

--
    Sława!
    Forum Słowiańskie
    gg 1728585
  • menel13 25.09.19, 16:23
    To nie plącz się w zeznaniach.
  • ignorant11 25.09.19, 16:36
    menel13 napisała:

> To nie plącz się w zeznaniach.

Ja sie plączę?

--
    Sława!
    Forum Słowiańskie
    gg 1728585
  • menel13 25.09.19, 17:31
    ignorant11 napisał:

> menel13 napisała:
    >
    > > To nie plącz się w zeznaniach.
    >
    > Ja sie plączę?
    >
    ignorant11 napisał:

> menel13 napisała:
    >
    > > I tsunami.
    >
    >
    > To jest daleko od wiekszych zabudowań ladnych pare km
    >
  • patmate 25.09.19, 20:26
    ignorant11 napisał:

> patmate napisał:
    >
    >
    > > Ciekawym decyzji sztabu kryzysowego w Świnoujściu. Jedyny sensowny ruch
    > to prz
    > > ewiezienie bomby na Zalew Szczeciński i detonacja.
    > >
    > > Pzdr
    >
    > Tia??? I wymordowanie wszystkiego co zyje w Zalewie. A fala?
    >
    Tja...
    inne opcje>
    1. zdetonowanie na miejscu - przeprawa Kasibór i cała przyległa infrastruktura - most karsiborski - będzie zbierany w Świnoujściu.
    2. transport tallboya na zewnątrz na Zatokę - przez centru miasta?

Czekamy ignor na Twoją decyzję

PZdr

--
    patmate
  • ignorant11 25.09.19, 21:53
    patmate napisał:

> > Tia??? I wymordowanie wszystkiego co zyje w Zalewie. A fala?
    > >
    > Tja...
    > inne opcje>
    > 1. zdetonowanie na miejscu - przeprawa Kasibór i cała przyległa infrastruktura
    > - most karsiborski - będzie zbierany w Świnoujściu.
    > 2. transport tallboya na zewnątrz na Zatokę - przez centru miasta?
    >
    > Czekamy ignor na Twoją decyzję

Od tego sa specjaliści saperzy i oni wiedza lepiej od Ciebie, wiec nie wiem czemu takie sztubackie zlosliwości?

--
    Sława!
    Forum Słowiańskie
    gg 1728585
  • patmate 25.09.19, 23:17
    ignorant11 napisał:

> > inne opcje>
    > > 1. zdetonowanie na miejscu - przeprawa Kasibór i cała przyległa infrastru
    > ktura
    > > - most karsiborski - będzie zbierany w Świnoujściu.
    > > 2. transport tallboya na zewnątrz na Zatokę - przez centru miasta?
    > >
    > > Czekamy ignor na Twoją decyzję
    >
    >
    > Od tego sa specjaliści saperzy i oni wiedza lepiej od Ciebie, wiec nie wiem cze
    > mu takie sztubackie zlosliwości?
    >

Czegoś się nauczyłem na tut forum....

Poza tym raczej liczyłem na lepszą propozycję..

PZdr
    --
    patmate
  • maxikasek 25.09.19, 20:01
    "Niestety jest pewne niewielkie prawdopodobieństwo że Tallboya uzbrojono w chemiczne zapalniki czasowe No.47. "
    Podejrzewam, że w tym celu skontaktowano się już z Anglikami. Żeby ocenić ryzyko podniesienia i transportu na poligon. Nalot na Świnoujście z użyciem Tallboyów był jeden. Może też pochodzić z nalotu na Police. Sądzę że mają dane n/t zapalników użytych podczas tych nalotów.
  • ignorant11 25.09.19, 21:54
    maxikasek napisał:

> "Niestety jest pewne niewielkie prawdopodobieństwo że Tallboya uzbrojono w chem
    > iczne zapalniki czasowe No.47. "
    > Podejrzewam, że w tym celu skontaktowano się już z Anglikami. Żeby ocenić ryzyk
    > o podniesienia i transportu na poligon. Nalot na Świnoujście z użyciem Tallboyó
    > w był jeden. Może też pochodzić z nalotu na Police. Sądzę że mają dane n/t zapa
    > lników użytych podczas tych nalotów.

No chyba raczej tak ale żmudna sprawa szukania po archiwach

--
    Sława!
    Forum Słowiańskie
    gg 1728585
  • patmate 25.09.19, 23:23
    Prawidłowo przeprowadzona analiza ryzyk zgodnie ze standardami zarządzania jakością powinna zawierać możliwość błędnej inwentaryzacji zapalników w trakcie uzbrajania Tallboya. A więc wnioski są proste: należy z góry założyć obecność obu rodzajów zapalników w dowolnym stanie, czyli możliwość detonacji na każdym etapie prac saperskich. Sądzę, że z tego powodu nie ma jeszcze żadnych decyzji, a bombę wykryto coś ponad tydzień temu. Ciekawym, że nie wstrzymano całkowicie ruchu statków.

Pzdr

--
    patmate
  • menel13 25.09.19, 23:55
    Skoro nie wybuchła przez 70 lat to czemu miałaby wybuchnąć akurat w tym tygodniu?
  • patmate 26.09.19, 19:58
    menel13 napisała:

> Skoro nie wybuchła przez 70 lat to czemu miałaby wybuchnąć akurat w tym tygodni
    > u?

Bo leżała w mule. Kto zagwarantuje, że jakiekolwiek wibracje, udary, podnoszenie nie zamknie obwodu..

Pzdr

--
    patmate
  • ignorant11 26.09.19, 22:11
    patmate napisał:

> menel13 napisała:
    >
    > > Skoro nie wybuchła przez 70 lat to czemu miałaby wybuchnąć akurat w tym t
    > ygodni
    > > u?
    >
    > Bo leżała w mule. Kto zagwarantuje, że jakiekolwiek wibracje, udary, podnoszen
    > ie nie zamknie obwodu..
    >

Saperzy chyba maja rozkminione niewybuchy z IIWS? Były jakies wypadki?

--
    Sława!
    Forum Słowiańskie
    gg 1728585
  • menel13 26.09.19, 22:21
    patmate napisał:

> Bo leżała w mule.

Cały czas leży w mule.
  • ignorant11 26.09.19, 22:30
    menel13 napisała:

> patmate napisał:
    >
    > > Bo leżała w mule.
    >
    > Cały czas leży w mule.

A może to dobry sposób przechowywania amunicji:)))

--
    Sława!
    Forum Słowiańskie
    gg 1728585
  • ignorant11 26.09.19, 00:13
    patmate napisał:

> Prawidłowo przeprowadzona analiza ryzyk zgodnie ze standardami zarządzania jako
    > ścią powinna zawierać możliwość błędnej inwentaryzacji zapalników w trakcie uzb
    > rajania Tallboya. A więc wnioski są proste: należy z góry założyć obecność obu
    > rodzajów zapalników w dowolnym stanie, czyli możliwość detonacji na każdym etap
    > ie prac saperskich. Sądzę, że z tego powodu nie ma jeszcze żadnych decyzji, a b
    > ombę wykryto coś ponad tydzień temu. Ciekawym, że nie wstrzymano całkowicie ruc
    > hu statków.
    >
    > Pzdr
    >

Ja bym tez tak zakladał, bo nie wiadomo czy np na lotnisku lub w magazynie nie zamieniono zapalników.

--
    Sława!
    Forum Słowiańskie
    gg 1728585
  • marek_boa 06.10.19, 23:00
    A ja jestem saperem i bym tego bydlaka z daleka obchodził! Szczególnie ,że toto miało zazwyczaj dwa zapalniki - jeden uderzeniowy i drugi z opóźniaczem!
    - Przyczepić jakieś pontony i delikatnie wyholować na najbliższy poligon morski a później zdetonować!
  • profes79 08.10.19, 15:30
    W Kuźni Raciborskiej eksplodował rozbrajany niewybuch - dwóch saperów nie żyje; czterech zostało lżej lub ciężej rannych. A eksplodowało coś, co konsekwentnie określa się jako pocisk, więc zapewne nie większy niż 152 mm bo wątpię, aby akurat trafili na sowiecki 203 mm albo niemiecki 17 cm...

To tak w kwestii pomysłów "wykręćmy zapalnik z Tallboya"...

--
  • ignorant11 08.10.19, 16:02
    profes79 napisał:

> W Kuźni Raciborskiej eksplodował rozbrajany niewybuch - dwóch saperów nie żyje
    > ; czterech zostało lżej lub ciężej rannych. A eksplodowało coś, co konsekwentni
    > e określa się jako pocisk, więc zapewne nie większy niż 152 mm bo wątpię, aby a
    > kurat trafili na sowiecki 203 mm albo niemiecki 17 cm...
    >
    > To tak w kwestii pomysłów "wykręćmy zapalnik z Tallboya"...
    >

Niestety mam juz odpowiedź:(((

Ale to nie znaczy, że zaniechane bedzie rozbrajanie niewybuchów.

--
    Sława!
    Forum Słowiańskie
    gg 1728585
  • maxikasek 08.10.19, 19:04
    "W Kuźni Raciborskiej eksplodował rozbrajany niewybuch "
    Nie wydaje mi się by go rozbrajali.
  • maxikasek 12.10.19, 23:54
    W pobliżu Tallboya lezy jeszcze ok 2 ton amunicji okrętowej.
    www.eswinoujscie.pl/2019/10/11/swinoujscie-tallboy-grozniejszy-niz-przypuszczano/

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka