Dodaj do ulubionych

TS 11 Iskra MLU?

17.02.06, 16:28
W ostatniej Polsce Zbrojnej jest krótka informacja o tym, ze Instytut
Lotnictwa ( ? ) przedstawił propozycję zmodernizowania Iskry ( m. in. glass
cocpit, nowe fotele itp. ). Stworzenie prototypu zmodernizowanej wersji ma
kosztowac 8 mln zł. Jeśli program modernizacji się powiedzie to zakup nowych
samolotów szkolnych może zostać odłożony na 10 lat.
Czy to się uda?
Pozdrowienia.
Obserwuj wątek
    • michalgajzler Re: TS 11 Iskra MLU? 17.02.06, 17:22
      Nie widziałem co prawda tekstu z PZ, a jedynie streszczenie tu i na innym forum
      (szczerze mówiąc kiedy zobaczyłem informacje po raz pierwszy myślałem że mam
      jakieś omamy wzrokowe;-), ale mam pare wątpliwości co do sensowności pomysłu...
      1. Wcześniej w prasie można było przeczytać m.in. że Iskry mogą polatać najwyżej
      do 2010-2012. Stąd pierwsze pytanie - ile tak na prawde mogą polatać (aby to
      przedsięwzięcie - czyli modernizacja - było w ogóle sensowne) i ile egzemplarzy
      ewentualnie nadawało by się do modernizacji. Tan więc należy zacząć chyba od
      tego ile resursu pozostało poszczególnym maszynom i czy da się go ewentualnie
      wydłużyć. Jeśli nie da się wyjśc poza podane ramy czasowe to jest to, jak mi się
      wydaje, całkowicie bez sensu.
      2. Kiedy pisze się o tym że Iskra nie nadaje się już za bardzo do szkolenia na
      nowe samoloty zwraca się uwagę na przestarzałą awionikę, za słaby silnik (w
      latach 90-tych był pomysł wymiany na K-15 o czym pisał A. Glass - silnik byl
      podobno przygotowany do zamontowania, pomysł modernizacji upadł) no i powraca
      wciąż sprawa fotela wyrzucanego. Na innym forum (militarium) pojawiła się
      informacja, że ta propozycja modernizacji może obejmować również wymianę silnika
      (i wzmocnienie konstrukcji). Stąd pytanie czy ta kwota 8 mln zł na budowę
      prototypu jest aby na pewno realna (biorąc pod uwagę przewidywany zakres zmian)
      i czy sama (seryjna?) modernizacja będzie opłacalna?
      3.Gdyby faktycznie miało chodzić również o wymianę silnika to na jaki (pomijając
      chwilowo pieniądze) i czy nie wiązało by się to z kolejnymi zmianami? O K-15 to
      w Rzeszowie już chyba zapomnieli;-)
      Podsumowując - mam duuuuże wątpliwości co do tej propozycji.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka