Dodaj do ulubionych

Powiększona nerka u płodu-24 tc

25.04.12, 09:45
Witam,
Od jakiegoś czasu śledzę to forum, jestem w 24 tc. Do tej pory było wszystko w porządku. Byłam na badaniach prenatalnych w 13 tc w dobrej klinice i też było wszytko ok. Wczoraj na wizycie u mojego lekarza podczas standardowego usg lekarz stwierdził, iż dziecko ma zastój moczu w nerkach/ce i przez to powiększone nerki/ę. Powiększenie nerki/ek jest niewielkie ale musi to jeszcze sprawdzić.

W zasadzie nie wiem czy chodzi o jedną czy obie nerki, ponieważ jutro idę do szpitala by lekarz określił co dokładnie dzieje się z dzieckiem. Pytałam się o postępowanie w tym przypadku ale lekarz powiedział, że najlepiej zrobić dokładniejsze badanie, jak powiedział musi się temu przyjrzeć i wtedy określi co dalej.

Moje pytanie jest takie: o co pani Kasiu wypada się jutro zapytać? czy są zagrożenia dla dziecka i dla mnie? z tego co czytałam to nie stosuje się leczenia. Nie ukrywam bo martwimy się z mężem w jakim kierunku się to wszystko potoczy.

Pozdrawiam serdecznie i czekam na odpowiedzi z niecierpliwością;)
Edytor zaawansowany
  • a.denver 25.04.12, 12:19
    To zależy od stopnia powiększenia, na tym etapie może ono wynosić do 9mm i jest to zakres fizjologicznej normy. Nic Pani nie napisała o tym jak wygląda pęcherz moczowy - jeśli był u dziecka wypełniony, najprawdopodobniej na skutek wstecznego odpływu przez niewydolne jeszcze zastawki pęcherzowo-moczowodowe doszło do poszerzenia ukłądu kielichowo-miedniczkowego, zwłaszcza jeśli dziecko jest płci męskiej jest to prawdopodobne.

95% wodonerczy u płodów diagnozowanych w życiu wewnątrzmacicznym, nawet powyżej tych 9mm, cofa się bez wpływu na rozwój i pracę ukłądu moczowego. Należy USG powtózyć za kilka dni, gdy dziecko będzie wysiusiane. Jeśli nie stwierdzono innych zaburzeń rozwojowych (wad serca, powiększonej przezierności, wad rozwojowych ukłądu pokarmowego) to samo izolowane wodonercze na ogól nie stanowi problemu w późniejszym życiu. U chłopców może mieć związek z zastawką cewki tylnej (ale nie musi, niemniej jednak jest to po porodzie do sprawdzenia, leczenie tego zaburzenia rozwojowego jest konieczne ale na szczęście nieszczególnie skomplikowane), a u dziewczynek na ogół jest wykładnikiem wyłącznie niedojrzałości układu wydalniczego i po porodzie samoistnie zanika.
  • a.denver 25.04.12, 12:20
    Przepraszam za literówki
  • katarzynaoles 25.04.12, 14:22
    Tak jak sugeruje lekarz będzie trzeba zrobić dokładneijsze badania zanim cokolwiek konkretnego będzie można powiedzieć. Ale jest też bardzo prawdopodobne - i na pewni potwierdzą to koleżanki z forum - że nawet po tych badaniach nie będzie żadnej jednoznacznej konkluzji i dowie się Pani, że "trzeba obserwować" i tyle. Często się tak zdarza. Na pocieszenie powiem, że równie często okazuje się, że z dzieckiem nie dzieje się nic złego i po porodzie nie ma śladu po zastoju i maluch jest w 100% zdrowy. Nie przychodzą mi do głowy żadne konkretne pytania do lekarza - proszę po prostu słuchać co mówi i od razu wyjaśniać wszystkie wąpliwości. Trzymam kciuki i pozdrawiam :)
  • magda_bemowwo_park 13.12.12, 10:01
    dokładnie.
    miałam diagnozę powiększonej nerki oraz zastoju. Cały czas była informacja, że trzeba obserwować i zobaczyć jak będzie po porodzie.
    Po okazało się, że nadal powiększona, ale dziecko siusia zatem jest ok.
    Panikowałam strasznie, ale okazało się, że spokój tu był najbardziej wskazany.
    --
    [url=http://www.suwaczki.com/][img]http://www.suwaczki.com/tickers/9f7j15nm0oxi1f8i.png[/img][/url]
    [url=http://www.suwaczki.com/][img]http://www.suwaczki.com/tickers/atdcsg18hgq9nw2w.png[/img][/url]

Aniołki: 27.01.2007, 26.05.2010
  • ygawa81 25.04.12, 19:15
    Witam!
    Serdecznie dziękuję za odpowiedzi, jutro z pewnością coś więcej się dowiemy. Podpytam o pęcherz dziecka i dokładniej o nerki.
    Dziękuję!
  • kasienka43 28.04.12, 23:05
    synek też miał powiększone UKM-y tak to się zwie. Nam kazano po porodzie sprawdzić to na USG. Jak tylko wyszedł na świat pokazał Panią jak załatwia potrzeby - he.. Na USG śladu nie było po powiększonej nerce. PO 2 latach dla siebie powtórzyłam badania usg - jest ok - lekarz mówił że nie było to konieczne ale ja uparłam się..
  • ygawa81 04.05.12, 16:47
    To dobra wiadomość. Póki co nasz lekarz ma monitorować malucha. Pani doktor powiedziała by się nie denerwować i czekać. Mam nadzieję, że wszystko będzie ok i że nerki nie będą dalej się powiększać.

Pozdrawiam :))))
  • anetka911 12.12.12, 14:45
    Proszę o jakies informacje może miał ktoś z tym do czynienia!!! Jestem w 31 tygodniu ciazy. w 22 wykryto na usg ze moj maluszek ma powiekszone nerki prawa 6.5mm a lewa 8.9mm. wczoraj bylam na powtornym usg i teraz w 31 tygodniu ciazy prawa ma 9,7mm a lewa 9mm. dodam ze mieszkan w uk lekarze zalecili tylko to ze bede rodzila pod opieka lekarzy i po urodzeniu maly dostanie antybiotyk aby nie doszlo do infekcji i po 1 tygodniu zycia na usg sprawdzic jak tam one sie rozwijaja. Prosze powiedzcie mi jakie powinny byc prawidlowe wymiary w 31 tygodniu ciazy. kazdy mowi inaczej. lekarze kaza sie nie martwic ze to powrzechne. ;/ ja jednak bardzo sie boje.
  • jsz133 18.10.13, 13:24
    Witam,ja tez wczoraj bylam na scanie i tez mi powiedzieli ze moj synek ma lewa nerke powiekszona ale nie znacznie...podobno to przewaznie u chlopcow wystepuje.Ale nie kazali mi sie tez przejmowac.Ja tez obecnie przebywam w uk i tak jak mi powiedzieli w najgorszym przypadku zaraz po urodzeniu mały dostanie antybiotyk.W 34 tygodniu mam powtorzyc scan,mam nadzieje ze wszystko wroci do normy.Zycze powodzenia :) Bedzie wszystko dobrze najwazniejsze to nie zalamywac sie glowa do gory tak mi moja siostra mowi :)
  • justkaa83 08.01.19, 21:40
    Witam.czy moge sie z Panią skontaktować chciałabym o coś podpytać

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.