Dodaj do ulubionych

kilka pytan do Pani Kasi

19.03.16, 09:57
Witam,mam kilka pytan. Jestem w 14 tc,jest to moja druga ciaza.
1. Kiedy powinien byc wykonany odczyn coombsa? Ja mam gr AB-,mąż A plus. Wg ginekologa badania nie robi sie wczesniej niz w 20 tc,ale wszystkie koleżanki w ciazy miały zlecone to badanie przed 12 tyg.

2.Czy w ciazy trzeba suplementowac witaminy? Mam dobre wyniki morfologii wiec ginekolog jest przeciwny.

3. Podczas poprzedniego porodu popekala mi szyjka,byla zszywana czy przez to mogę miec z nia problemy w tej ciazy?

4.Tu troszkę chyba śmieszne pytanie,ale zapytam. 2 dni temu odruchowo zatkalam nos przy kichnieciu i poczułam mocne szarpnięcie w lewym boku czy to mogli zaszkodzić? Bol byl chwilowy. Wiem,ze nie powinno sie wstrzymywać kichania,ale zrobiłam to jakos odruchowo.

Z góry dziekuje za odp.
Pozdrawiam
Edytor zaawansowany
  • katarzynaoles 23.03.16, 14:34
    Wg obowiązującego kalendarza badań ( do zapoznania się np. tu : www.dobrzeurodzeni.pl/- na dole strony w Standardzie opieki okołoporodowej) lekarz ma rację. Jeśli nie będzie chciał Pani zlecić badania to zawsze może jej Pani wykonać prywatnie, co jednak niesie za sobą koszty. Co do witamin - całkowicie zgadzam się z Pani lekarzem, nie ma co faszerować się tabletkami jeśli mamy dostęp do urozmaiconego pożywienia. Co do szyjki, może być różnie , w zależności od tego jak duże były obrażenia i jak zaopatrzone. Zwykle jednak szyjka goi się bardzo dobrze i szybko i nie sprawia kłopotów w kolejnej ciąży. A chwilowym kłuciem w boku, nawet po kichnięciu, nie przejmowałabym się. Pozdrawiam :)
  • kamilaw123 08.04.16, 18:33
    Dziekuje Pani Kasiu za odp.
    Chyba ten odczyn coombsa zrobię sama bo na ostatniej wizycie lekarz nagle stwierdził,ze badanie zrobimy nie kolo 20 a w 25-28 Tc. Chyba troszkę późno prawda?

Mam jeszcze takie pytanie-jesli kobiecie odejdą wody plodowe a nie ma skurczów to musi ciągle leżeć? Pytam bo w czasie pierwszego porodu nawet na chwile nie mogłam wstawać. Caly poród w pozycji leżącej.

Równolegle ze mną w ciazy jest moja szwagierka. Fajnie bo wszystkim ekscytujemy sie razem:) tylko zauwazylam a raczej szwagierka sie przyznala,ze odkąd jest w ciazy nasilily jej sie fobie-non stop szoruje ręce, wszędzie widzi bakterie,choroby. Widzę,ze ja to meczy. Jak jej pomoc?
  • panizalewska 09.04.16, 08:37
    Co do skurczów po odejściu wód - nie musisz leżeć. A nawet byłoby dobrze, gdybyś chodziła, kucała itp - pozycja pionowa może przyspieszyć akcję, a po odejściu wód raczej lepiej szybciej niż później.

Koleżance niestety przydałby się psychiatra. Ma jakieś zaburzenie kompulsywno-obsesyjne (?) i albo to jest wynik różnych zwrotów hormonalnych w ciąży, albo przejdzie po porodzie, albo nie. Ale zasadniczo to się powinno leczyć, można dobrać leki, terapię itp.
  • melancho_lia 09.04.16, 10:58
    Nie trzeba leżeć jak odejdą wody. Ruch jest polecany.
    Ja się wypowiem tylko co do szyjki- po pierwszym porodzie miałam popękaną, szytą dłuugo. W kolejnej ciąży i przy kolejnym porodzie problemów z nią nie było.
  • katarzynaoles 18.04.16, 17:03
    jak pomóc szwagierce to nie odpowiem - moim zddaniem sprawa dlas terapeuty. Byłoby sensownie się z nim zobaczyć, żeby potem sie nie okazało, że to samo będzie dziewczynę męczyło, kiedy już się dziecko urodzi - to by było bardzo męczące. Co do chodzneia po pdejściu wód to pwiem tak: zasadniczo dobrze robi , kiedy się chodzi i w ogóle jest aktywną po odejściu płynu owodniowego, ale są wyjątki od reguły. Nie jest wskazane chodzenie jeśli jest już rozwarcie a dziecko jest nad wchodem - wtedy istnieje prawdopodobieństwo, że mogłaby wypaść pępowina. Ale taka sytuacja zdarza się najczęściej u wieloródek, a i to rzadko, więc sądzę, że chodziło o jakieś szpitalne reguły albo przekonania położnej. A, i oczywiście dziecka nie wypycha się ręcznie.
  • kamilaw123 09.04.16, 20:26
    To może przez problemy z sercem polozna zabronila mi wstawać? Miałam wrażenie,ze skurcze odczuwam duzo bardziej leżąc. Miałam ochotę wstac i troche rozruszać te skurcze,ale nie bylo nawet mowy.

I jeszcze jedno miałam problem z wypchnięcie synka i w pewnym momencie pani doktor zaczela naciskać mi na brzuch i wyciskac malucha. Czy to w ogole jest dozwolone?
    Nic to nie pomiglo, w sumie jak powiedziała,ze trzeba użyć proznociagu to urodzilam przy następnym skurczu sama:)

Dzieki za odp dziewczyny:)

Szwagierka ma juz dziecko i w poprzedniej ciąży tez tak "wariowala" a po ciąży wszystko minelo. Teraz znow to samo. Niektóre sytuacje sa wręcz abstrakcyjne np klamkę otwiera przez sweter czy po ostatniej wizycie u gina-przed badaniem chciała sie odświeżyć chusteczkami i umyka ręce,ale upuscila kilka ręczników papierowych i podniosła je,wyrzuciła i poprawila jednorazowa spódniczkę do badan,ktora ktos zostawił na koszu po czym się odswiezyla i juz wyczytywala co może tak zlapac-wg neta oczywiście wszystko-rzeżączkę,grzybice,e-coli,kile itd.
    Twierdzi,ze sam fakt,ze może o tym z kims pogadac pomaga jej.

• panizalewska 10.04.16, 14:11
    Jezu no oczywiście, że nie wolno dziecka wypychać naciskając na brzuch!
  • kamilaw123 21.05.16, 23:26
    Pani Kasiu od czasu do czasu używam szare mydlo Bialy jelen np z glogiem i lnem i przez przypadek natknelam sie na informacje,ze takie mydlo nie jest wskazane do stosowania w ciazy? Czy to prawda czy przesada?
  • katarzynaoles 22.05.16, 21:31
    Nic mi nie wiadomo, żeby jakiekolwiek mydło było niewskazane w ciąży :). Naprawdę można żyć normalnie i, jeśli nie pojawiają się jakieś szczególne okoliczności, pi prostu kierować się zdrowym rozsądkiem i cieszyć się życiem pachnąc jakimkolwiek mydłem :)
  • kamilaw123 22.05.16, 23:52
    Dziekuje bardzo:) wydawalo mi się to dość dziwne,ale wolałam sie upewnić.
    Pozdrawiam
  • kamilaw123 04.06.16, 08:39
    Pani Kasiu czy to mozliwe,ze na wardze sromowej zrobil mi sie zylak?
    Nic mnie to nie boli,nie jest niczym wypelnione,w zasadzoe jest miekkie. Po nocy jest mniejsze,ale jak dluzej postoje to robi sie wieksze. Ma taki podluzny ksztalt w kolorze skory. Wizyte u ginekologa mam dopiero za 3 tygodnie:/
    Obecnie koncze 25 tydzien ciazy i na lydce tez powyskakiealy mi zylaki.
    Prosze o odp
  • kamilaw123 04.06.16, 09:22
    Dodam tylko,ze podczas mycia nie zauwazylabym tego bo delikatnie cxuc to jako taki nadmiar skory tylko kucajac w lusterku widac to jakby nabrzmiewalo.
  • katarzynaoles 06.06.16, 13:18
    Tak, to może być żylak, tgym bardziej, że ma je ani też w innych miejscach. Zalecałabym co jakiś czas odpoczynek z miednicą uniesioną do góry, tak, żeby krew mogła odpłynąć. Dobrze robią też chłodne okłady (na przykład żelowe) jeśli obrzmienie robi się duże. Pozdrawiam :)
  • kamilaw123 23.06.16, 17:15
    Tak jak myslalam ginekolog potwierdzil,ze to zylaki sromu:/ straszyl,ze moze stwardniec,rosnac. Na lydce tez mam i zalecil smarowac zelem lioton 1000 tylko zastanawiam sie czy dobrze zrozumialam moge tym zelem smarowac zarowno zylaki sromu jak i te na lydce? Lekarz nic nie mowil tez o czestotliwosci-wystarczy raz dziennie?
    Ponadto po usg stwierdzil,ze szyjka jrst krotka,ale trzyma. Kazal wiecej odpoczywac bo to dopiero 28 tc,z tym,ze ciezko wychodzi to w praktyce majac w domu niespelna dwuletnie dziecko.
  • kamilaw123 25.06.16, 08:18
    Przy okazji zapytam jeszcze o jod. Tsh waha sie u mnie przez caly okres ciazy od 0,9 do 2,8(tu za wysokie wg giną) i 2 miesiące temu przepisal mi jodid 100 i witaminy mama dha 2 razy po 1 kapsulce. Przyjmuje oba te preparaty od 2 miesięcy i dopiero zauwazylam,ze w witaminach w 2 kapsulkach jest 200 jodu. Czy dzienna dawka 300 jodu to nie za dużo? Nie zaszkodzi dziecku?
    Czytałam,ze kobietom w ciazy zaleca sie jod w dawce 200-250 a gdzie niegdzie wspomniano o 300.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka