Dodaj do ulubionych

Bakterie tuż przed porodem

16.11.16, 18:03
Chciałam jeszcze raz podpytać o bakterie...
W poprzedniej ciąży miałam wynik badania GBS dodatni i podany antybiotyk, jednak poród był wywoływany i w związku z tym był czas na podanie antybiotyku.

Teraz posiew wykazał GBS ujemny (choć mój lekarz twierdzi, że mimo to powinnam mieć podany antybiotyk, czego nie praktykuje szpital), jednak wyszły mi grzyby - candida albicans (++) oraz enterococcus faecalis (+++). Czy przy takim wyniku powinnam mieć podany antybiotyk? A jeśli tak, to kiedy? Szpital zaleca, żeby przyjechać jak najpóźniej (skurcze co 6-7 minut), a ja się boję, że podany wtedy antybiotyk nie zacznie działać (do tego mam daleko z domu do szpitala, w którym będę rodzić).

Niestety ostatnio słyszałam o wielu powikłaniach wśród znajomych związanych z bakteriami podczas porodu i bardzo boję się o maleństwo. Jak powinnam działać, żeby wykluczyć ryzyko zakażenia u malucha?

--
[img]http://www.suwaczki.com/tickers/8une3e3k2otqpmoy.png[/img]
Edytor zaawansowany
  • katarzynaoles 20.11.16, 12:22
    Faktycznie w Polsce są zalecenia, żeby kobietę, u której raz wykryto GBS traktować - niezależnie od aktualnego wyniku badań - jak nosicielkę. Sama osobiście mam jednak wątpliwości co do sensowności takiego postępowania. Po pierwsze antybiotyk nie jest obojętny dla naszego (w sensie "ludzkiego") zdrowia. Po drugie GBS dodatni nie oznacza zakażenia dziecka, wręcz odwrotnie, do zakażeń dochodzi rzadko. Po trzecie bakterie kałowe, które wyszły Pani w wymazie są naszą normalną florą bakteryjną i jest prawdopodobieństwo, że ich obecność jest kwestią tego, jak został pobrany wymaz. Gdyby chodziło o mnie to pewnie poprosiłabym w szpitalu o dokładne obserwowanie dziecka, ewentualnie pobranie mu wymazu z uszka (to nieinwazyjne) i postępowanie zgodnie z sytuacją. Pozdrawiam serdecznie :)
  • born_to_sea 21.11.16, 20:56
    Pani Kasiu, tak z ciekawości - w analogicznej sytuacji przy porodzie domowym też nie wymagałaby Pani przyjęcia (doustnego) antybiotyku?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.