Dodaj do ulubionych

Narodowość Polska , grupa etniczna - Krakowiak

01.04.11, 17:05
Narodowość Polska , grupa etniczna - Krakowiak

Tak sobie podałem w samoSPISIE

Edytor zaawansowany
  • malop 05.04.11, 00:38
    forum.zaglebiedabrowskie.org/viewtopic.php?p=25838#p25838
    zachecam do udziału...

... i deklarowanie przynależności do wspólnoty zagłębiowskiej ;) tj. :

1) narodowość polska
    2) inna:
    Zagłębiak
  • katorakta 05.04.11, 07:20
    łooooooooo! :)

ja sobie wpisałem narodowość wszechświat i grupę etniczną ludź :)
  • Gość: buba IP: *.sta.tvknaszapraca.pl 05.04.11, 07:53
    a ja tak
    1) narodowość polska
    2) inna:
    Medalikarz
  • Gość: . IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.04.11, 09:40
    Czy można wpisać Jadźwing ? bo moi przodkowie z tych terenów(do Polski teraz należących).p
  • malop 05.04.11, 22:41
    www.scdk.pl/new/index.php?option=com_content&view=article&id=8:zronicowanie-etnograficzne-obecnego-wojewodztwa-lskiego-&catid=3:etnografia&Itemid=8
    Małopolanie zamieszkują wschodnią część województwa: - Górale beskidowi (żywieccy); zamieszkują górzyste okolice Bielska-Białej i Żywca)
    - Krakowiacy zachodni; występują w powiatach częstochowskim, myszkowskim, zawierciańskim, będzińskim, części południowej i południowo-wschodniej kłobuckiego oraz na terenie Zagłębia Dąbrowskiego,
    - Wilamowiczanie; odrębna grupa etnograficzna wywodząca się z przybyłych w XIIIw. Flamandów, żyje wśród Krakowiaków zachodnich w okolicach Wilamowic.
  • Gość: Quest IP: 195.205.171.* 06.04.11, 00:29
    A może Góral Jurajski? ;)
  • Gość: krzyś IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.04.11, 09:28
    Najważniejszą górą w Polsce jest Jasna Góra,- a zatem jesteśmy góralami spod Jasnej Góry!
  • Gość: GUS IP: *.play-internet.pl 06.04.11, 11:50
    Co za bzdura i całkowita ignorancja. Oczywiście Częstochowa to zachodnia część historycznej Małopolski,ale z krakusami większość współczesnych częstochowian ma tyle wspólnego,co z Baskami.
    Konkretnie : brak gwary małopolskiej w Częstochowie i okolicach nie mówiąc już o gwarze krakowskiej.
    Większość współczesnych częstochowian to przyjezdny wiejski plebs z takich krain jak ziemia sieradzka, łódzka,radomszczańska czy południowe kresy Wielkopolski. Nawet prezydenta Częstochowy wybrano z takiego "ludu" przyjezdnego prosto z Radomska.
    Nie mówiąc już o jakimkolwiek podobieństwie kulturowym,wykształconym w czasach zaborów.
    Kraków i większość Małopolski to zabór austriacki, habsburska bieda a za razem wolność plebsu,ale również kunszt i dobry styl miejski w takich miastach jak Kraków czy kiedyś Lwów.
    Częstochowa i okolica to zabór rosyjski, czyli najpóźniej zniesiona pańszczyzna chłopstwa, szerokie na styl ruski ulice jak al. NMP, niska zabudowa, nieprzekraczająca dwóch kondygnacji.
    Z czym do ludzi? Helloł ...nie słodźcie sobie tak medalikarze rodem z radomszczańskich wioch.
  • Gość: jasiek IP: *.net.stream.pl 06.04.11, 13:19
    "krakowiak" to.. taniec, a mieszkaniec Krakowa to - krakowianin, agrupa etniczna to małopolanin

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka