Jaki telewizor wybrać? Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Witam

Poszukuję telewizora (myślę, że LED). Od ekranu siedziałbym w odległości 3-3,20 metra. Jakiej przekątnej polecacie? I jakiej firmy ?? Nie zależy mi na 3D
    • Telewizor miedzy 3 a 3,5 ty ś
    • Gość: olo IP: *.2.142.158.tvksmp.pl 03.07.11, 23:10
      Przy tej odległości 40-42 cale będzie OK
      • Gość: do olo IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.07.11, 00:56
        Kolego przy tej odległości najodpowiedniejszym telewizorem będzie od 26 do 32 góra 36 cali , nie słuchać sprzedawców bo gadają głupoty.
    • Gość: ja IP: *.static.sitel.net.pl 04.07.11, 01:43
      nie wiecej niz 40 cali, a jak male pomieszczenie to i 32 wystarczy (mimo tych 3 metrow odleglosci)
      a marki - samsung, sharp, jvc
      • Gość: ratatosk IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.07.11, 08:37
        NA tą odległość spokojnie 40-46 cali. Syndrom wielkości szybko mija (góra 2-3 dni) a nie będziesz potem żałował. 32 cale to się nadaje do sypialni albo do kuchni, nie do salonu. Upewnij sie tez co do technologii, czy wolisz słabego LEDa czy dobrą plazmę.
    • Gość: az IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.07.11, 08:59
      Standardem przy tej odległości będzie 32" ale raczej nie mniej.
      Ja z sofy do ekranu mam ~4m i ogląda sie komfortowo.
      Jak dysponujesz większymi pieniążkami to te 40" +40 też nie będzie źle.
      Technologia idzie naprzód i nawet takie "bambaryły" dają z bliska "ostry" obraz. Warto pooglądać sobie na żywo w sklepie RTV jak mają się do siebie poszczególne marki i modele w danej wielkości ekranu, a nie tylko opierać się na katalogowych danych.
      Tu wiele zależy od osobistych preferencji użytkownika. Udanych zakupów :)
    • Gość: xxx IP: *.adsl.inetia.pl 04.07.11, 12:47
      Pomimo powszechnego przekonania, że im większy telewizor tym lepiej, niestety nie sprawdza się to jednak w praktyce. Wybierając wielkość ekranu powinniśmy wziąć pod uwagę w jakiej odległości od telewizora będziemy zazwyczaj siedzieć - a to oczywiście jest uzależnione od pomieszczenia i jego rozkładu.

Jedno jest pewne - oglądanie filmu na 52'' ekranie z odległości 2 metrów to udręka, która zakończy się dla nas bólem głowy, oczu i karku. Ale .. znajdą się także entuzjaści siedzenia w pierwszym rzędzie w kinie.

Jaka jest idealna odległość od ekranu? Wskazówki w tym względzie są różne i wahają się od 3 do 5 krotności przekątnej obrazu.

Odległość ta zależy także od rozdzielczości obrazu - przy małej rozdzielczości (np. standardowy PAL) siedzenie zbyt blisko dużego ekranu oznacza słabą jakość obrazu, bo zbyt widoczne mogą być poszczególne piksele (wręcz w postaci kwadracików). Problem ten natomiast znika w przypadku obrazu o wysokiej rozdzielczości (HD czy też Full HD) - w tym wypadku wręcz wskazane jest siedzenie bliżej, bo większa odległość uniemożliwia pełną radość z ostrości obrazu; sugerowana minimalna odległość od telewizora może wtedy wynosić nawet ok. 2 długości przekątnej obrazu.

Nie możemy jednak zapominać o tym, że niezależnie od rozdzielczości obrazu nie zmieniają się kwestie związane z bólem oczu czy karku spowodowane faktem, że nie obejmujemy wzrokiem całego ekranu i musimy nieustannie ruszać gałkami albo wręcz obracać głowę.

Znaczenie ma także kwestia właściwego oświetlenia zapewniającego komfort przy dłuższym oglądaniu, a w przypadku telewizorów plazmowych istotny jest także fakt mrugania obrazu - siedzenie zbyt blisko ekranu to gwarantowany ból oczu i głowy.

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki wydaje się, że idealna odległość dla współczesnych telewizorów LCD i plazm to ok. 3-krotność przekątnej obrazu.

Przekątna ekranu - Zalecana odległość od ekranu

(3-5 krotność przekątnej)

32'' 2,4 - 4,06 metrów
      37'' 2,8 - 4,7 metrów
      40'' 3 - 5 metrów
      42'' 3,2 - 5,3 metrów
      46'' 3,5 - 5,8 metrów
      47'' 3,6 - 6 metrów
      50'' 3,8 - 6,3 metrów
      52'' 4 - 6,6 metrów

Dla przypomnienia 1 cal = 2,53cm.
      • Gość: ratatosk IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.07.11, 14:21
        Trochę przestarzałe te informacje....

A tak naprawdę wszystko zależy od osobistych preferencji. Różne są mity dotyczące telewizorów, ale jeden mogę potwierdzić - telewizor "maleje" w trakcie jego posiadania. Ja do 1,5-2,5 m miałem kupić 32", kupiłem 37" i jest idealnie, ale jakby było 42 to też nie odczułbym tej wielkości. Migotania (a chodzi o plazmę) nie odczuwam. Nawet na słabym sygnale widać szumy, nieostrości ale nie widziałem żadnych kwadracików (na lcd to się podobno zdarza). Zasada jest prosta chcesz mały tv - kupuj do 32" chcesz coś większego kupuj od 37" wzwyż.
        • Gość: asa IP: *.realestate.net.pl 04.07.11, 17:33
          8 miesięcy temu też miałam taki dylemat. Stary telewizor się popsuł i musiałam kupic nowy.
          Też myślałam że kupię góra 37 cali bo od telewizora do fotela z którego oglądam telewizor mam 3-3,5 m (trzy kroki). Namówiono mnie na plazmę Panasonica 42 cale Full HD i jest super, ale musiałam kupic sobie antenę satelitarną z dekoderem HD. Odbiór na kablówce analogowej był koszmarny, bez ostrości, wszystko rozmazane. Programy nadawane w HD mają przepiękny obraz, zwłaszcza programy sportowe i programy przyrodnicze.

Polecam kupno telewizora przez internet - jest dużo taniej.
          Porównaj sobie ten sam telewizor w normalnym sklepie i w jakimś sklepie internetowym.
          Jak zamówisz telewizor przez net to kurier przywiezie, wniesie, i rozpakuje przy Tobie żebyś sobie zobaczył czy nie jest np. porysowany czy potrzaskany. Jak uznasz, że wszystko jest ok to wtedy dopiero zapłacisz kurierowi.
          • Gość: asa IP: *.realestate.net.pl 04.07.11, 17:48
            Telewizor miedzy 3 a 3,5 ty ś

Moja plazma 8 miesięcy temu razem z kosztami przesyłki kosztowała około 2500 zł.
            Ja też wtedy myślałam o telewizorze LED, ale powiedziano mi że do 3.5 tys. to nie są dobre LED-y tylko LCD inaczej podświetlane. Dobre LED-y kosztują dużo więcej.
            Myślałam też o Sonny, ale też mi odradzono.
            Plazma ma przepiękną czerń.
            Kupuj tylko telewizor Full HD nie Ready HD.
            • Gość: bravia IP: 91.210.242.* 04.07.11, 18:59
              Mam od 6 lat LCD 40calowy, ekran od sofy jest oddalony ok. trzech metrów, z początku był to fajny duży telewizor, przynajmniej tak mi się wydawało. Z upływem czasu wydaje mi się, ze TV jest jednak mały, gdybym teraz miał kupic zdecydował bym się na coś większego.
            • Gość: olo IP: *.2.142.158.tvksmp.pl 05.07.11, 10:07
              Faktycznie nie wypada już posiadać telewizora HD Ready. Ale powiedz mi proszę jaki obraz chcesz wyświetlać na tym Full HD. Jak kupowałem to też tak myślałem, ale okazuje się że kanały HD z telewizji sat. nie są full HD tylko HD Ready właśnie. Jedynie odtwarzacz Blu Ray gwarantuje taką jakość.
    • Gość: a IP: *.zana.trustnet.pl 05.07.11, 07:40
      37-40
      ja przy tej odległości mam 37 ale żałowałem ,że nie kupiłem 40,bo 42 by mi nie wszedł.
      Za +- 2000 Samsung C650 ,lepszej relacji jakości do ceny nie ma,skłaniałbym się do 40,na samsung apps jest kupa softu do pobrania, z tym,że chodzi na tv od 40 cali wzwyż
      • Gość: eeeeeewka IP: 31.42.3.* 05.07.11, 12:47
        min.42 cali /LED super/ nie czytaj nawet tej tabelki z odległością bo to bzdura. Ja w odległości 3,5m mam 50 cali i jest super. 36 cali i mniejsze to rzeczywiście do sypialni jak ktoś chce mieć tam telewizor
        • Gość: ss IP: 91.210.242.* 05.07.11, 19:13
          Akurat tabelka jest sensowna. Gdy chcesz miec kino domowe to zainwestuj z projektor, bo ogladanie np. "faktów" itp. z 3m na 50 calach do najbardziej komfortowych nie należy, chyba że masz mega wadę wzroku.
    • Gość: aa IP: *.2.140.5.tvksmp.pl 05.07.11, 19:11
      Ja z 5 m. ogląam na 14 cal. Jest super, a teraz kupuje 5D.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.