Dodaj do ulubionych

Zobacz, jak 68 lat temu Armia Czerwona wyzwalał...

15.01.13, 18:55
Ta czerwona hołota najchętniej wyzwalała ludzi ale z resztek dobytku i ostatków godności.
Edytor zaawansowany
 • Gość: Kicha IP: *.dynamic.chello.pl 15.01.13, 19:15
  a dziś krzyczą jacy to oni patrioci.
 • Gość: xx IP: *.icis.pcz.pl 15.01.13, 19:37
  Gdyby nie tamta armia, Gdansk nigdy nie bylby polski - tak samo jak Szczecin czy Wroclaw.
 • Gość: Antagonista IP: *.chcgilgm.static.covad.net 15.01.13, 21:39
  Gdyby nie ta Czerwona Armia,to Wilno,Lwów i całe Kresy byłyby dalej polskie.
 • Gość: xx IP: *.icis.pcz.pl 15.01.13, 21:51
  I walczylibysmy z ukrainska czy litwska partyzantka ...
 • gad_z_rakowa 15.01.13, 21:51
  niezupelnie. te ziemie bylyby niemieckie.
 • Gość: TYM IP: *.dynamic.chello.pl 16.01.13, 12:49
  1 Gdansk nigdy nie bylby polski - tak samo jak Szczecin czy Wroclaw.masz racje ale co ja mam z tego ze nie jest ???Gdańsku bylem 2 razy szczecin O ,Wrocław 1 raz:):)
 • Gość: wnuczek emeryta IP: *.strefa.com 15.01.13, 20:06
  www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=armia%20czerwona%20jasna%20g%C3%B3ra&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CC4QFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.przeglad-tygodnik.pl%2Fpl%2Fartykul%2Farmia-czerwona-na-jasnej-gorze&ei=caX1UL6dNq6P4gS2nIDAAQ&usg=AFQjCNFDFwmHfU1KITsX2QvPY69WqSg3Wg&bvm=bv.41018144,d.bGE
 • Gość: wyklęty! IP: *.dynamic.lte.plus.pl 15.01.13, 20:23
  Jak by nie "czerwona holota" to czarna niemiecka napewnozadbala by o twą godnosć, poprostu niebylo by cie jak wiele innych na tym forum ! po prostu bysmy ty i ja i inni polskiej mowy nie istnielibysmy! a ze Amerykanie by wyzwolii to totylko nadziej niemyslacych bezmozgow!
 • Gość: lajo2 IP: *.dynamic.lte.plus.pl 15.01.13, 20:39
  Do mateusza!powiedz ti tej garstce ocalalych w Oświecimiu, ze zostali wyzwole>Gdybyni ne slusznie! pojecia nie masz o tamtych czasach! trudno w to uwierzyc ale naprawde ludzie wiekszosc ludzi wital ruskich jak wyzwolicieli malo kto wowczss filozofowal politycznie! typatrzysz nato dzisiejszymi czasami nieprzezyles okupacjii hitlerowskiej a jak tak to cierpisz na totalna amnezje! to prawda ze byly gwalty NKWD itpale nie tak kiej skali jak to sie przdstawia dzisiaj badziej do tyczy niemcow ! Gdy by zachod zawarl pokoj z hitlerem by bylo gdyby pokonani zostali by rusccy, to niemcy przerobili by nas namydlo bo napewno nikt za nami bysie wtakiej sytuacji nie ująłi i nie bylo teraz wolnej polski a nawet PRL wiec jesli by ktos przezyl to gadał by po niemiecku!
 • Gość: hehe IP: *.pl 15.01.13, 22:18
  Ciekawe, bo jak w 1941 roku Niemcy wkraczali na Ukrainę to tamtejsza ludność witała ich znakiem krzyża, tak kochali "czerwonych wyzwolicieli". To samo mówiła mi babcia, Niemcy byli okrutni i tego nigdy nie zapomni, ale jak sama powtarza: "takiej hołoty jak ruscy w życiu nie widziała". Opowiadała, jak "oficerowie" Armii Czerwonej po środku wsi o kurę się bili, a jeden mongoł z pepeszy budzik rozwalił, bo nie wiedział co to jest, gdy ten zaczął dzwonić. A to tylko lajtowe przykłady. W tydzień w okolicznych wioskach narobili takich zniszczeń i gwałtów jakich za Niemca ludzie nie widzieli.
 • Gość: Q IP: *.internetdsl.tpnet.pl 16.01.13, 08:21
  hehe są zawsze dwie strony medalu Ukraińcy mieli nadzieję po wkroczeniu nazistów na własne państwo ,oraz cofnięcie nacjonalizacji gospodarstw rolnych . Jak to bywa w życiu bardzo się pomylili naziści wcale nie mięli zamiaru rozwiązywać kołchozów o czym szybciutko się przekonali . Okupacja Ukrainy przez nazistów niczym się nie różniła od okupacji przez komunistów co doprowadziło ( w wyniku różnych przyczyn , kulturowych , historycznych itd...) do odwrócenia nastrojów powstania oddziałów partyzanckich , tych komunistycznych i narodowych Ukraińskich itd...( największa ilość partyzanckich oddziałów była na terenach dzisiejszej Białorusi ).
  W paru publikacjach naukowych można przeczytać o teorii, iż właśnie to była przyczyna klęski nazistów na wschodzie , gdyby współpracowali z Ukraińcami ( tak mniej więcej jak równy z równym ) mięli by ich po swojej stronie a co za tym idzie zabezpieczenie w postaci prowiantu dla wojska , dostępu do złóż ropy , bezpieczeństwa na tyłach itd...( szczególnie po doświadczeniach Ukrainy z komunistami ) a tak strzelali sobie w stopę - to tak w skrócie .

  Polaków czy Chińczyków też witali by znakiem krzyża po paru latach w komunistycznym raju .
 • Gość: marian IP: *.isd-hcz.com.pl 16.01.13, 14:25
  Ale w 1944 r. równie wielu Ukraińców, być może często tych samych, witało kwiatami także Armię Cerwoną, bo przez trzy lata doświadczyli na własnej skórze niemieckich dobrodziejstw.
 • Gość: gość IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.01.13, 20:42
  Ten wpis "kichy",- to przestępstwo, które ancymonka lub inny pracownik gazety wyborczej ma obowiązek zgłosić do prokuratury !
 • barone 15.01.13, 22:41
  Niezależnie od opinii, czy preferencji politycznych autorów powyższych wpisów, film zalinkowany w artykule ma dużą wartość historyczną.

  Obejrzał go ktoś chociaż?
 • Gość: Ka_m IP: *.internetdsl.tpnet.pl 16.01.13, 09:18
  tak !
 • Gość: xx IP: *.180.146.124.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl 16.01.13, 10:04
  oczywiscie - dobrze ze sie zachowal
 • han-ss 16.01.13, 07:49
  nie nie,
  to nie byli Niemcy, to byli nazisci, a II wojne wywolali Polacy,
  co za nedzna redaktorzyna,
  jak mozna zadac takie pytanie - wyzwolenie czy zniewolenie,
  kreatura,
  dobrze by bylo aby pseudodzienikarak porozmawiala z ludzmi straszymi co pamietaja tamte czasy, tymbardziej ze jest ich coraz mniej,
  dla moich dziadkow, bylo to wyzwolenie, nie musieli sie obawiac wyjscia z domu, lapanek czy rozstrzeliwan,

 • Gość: prawda IP: *.dynamic.chello.pl 16.01.13, 14:12
  teraz jakieś sentowskie się mądrują, ludzie się cieszyli bo to było wyzwolenie.gwałty pewnie się zdarzały jak wszędzie gdzie na kupie siedzi mnóstwo chłopa(a co w afganistanie nie ma?)to może sie dziać .a już porównywać do wrocławia miasta niemieckiego to tylko dureń może.90% tych rosyjskich zołnierzy to były młode bidne chłopaki.co innego nkwd
 • liber007 16.01.13, 16:15
  no fakt, pewnie że radocha dla komunistów i ich pomagierów
  jak napisano w artykule w jednym tylko tygodniu czerwca 1945 roku czerwonoarmiści dopuścili się ostrożnie licząc ok. 100 rabunków... a było ich raptem kilka tysięcy...
  to tyle co przy dzisiejszej o wiele wyższej (220-230tys) liczbie ludności w Częstochowie przez dobry rok...
  to faktycznie bidne chłopaki i chcieli wyzwolić Polaków z niepotrzebnego im mienia...
 • Gość: xx IP: *.icis.pcz.pl 16.01.13, 21:07
  Jasna Góra w historii najbardziej została obrabowana przez "cywilizowanych" Francuzów cesarza Napoleona. Ale i za 100 lat bedziemy wypominac Ruskim ze komus ukradli zegarek, a nie pamietac ze uratowali cala Jasna Gore, ktora wyszla z takiej wojennej tragedii bez najmniejszego szwanku.
 • Gość: dzicz z azjii razi IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.01.13, 09:12
  Co tez się nie zrobi by osłodzić wspomnienie o obecnych sojusznikach.
  100 rabunków - kiedy tysiące idzie na smierć. A kiedy to armie były łagodne jak baranek? Nawet armie papieża gwałciły i rabowały. Polskie tez. A z skąd o tym wiemy - z danych administracji wojennej. Tu jednak do lini Odry miały gwałtów zakazane. A i tak niemieckie kobiety mawiały ze lepiej mieć ruskiego na brzuchu niż Amerykanina nad głową - lepiej być zgwałconą niż spaloną. Drezno , Hamburg...
  A co działo się w Grecji gdzie sytuacja była odwrotna - Anglicy zaleli kraj zdominowany przez komunistów - to lat 70tych panowały dyktatury i mordowały ludzi. Jednak trzeba byc ślepym by nie dostrzegać różnicy(lub ją zamazywać) miedzy okupacją mającą na celu wymordowanie wszystkich a narzuceniem systemu politycznego i przyjaznego sobie reżimu.
 • Gość: ostroznie z koment IP: *.sta.tvknaszapraca.pl 16.01.13, 11:02
  Historia lubi sie powtarzac, zmienia ja sie tylko nazwy wybawicieli, oby nie były gorsze
 • Gość: dzicz z azji razji IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.01.13, 12:53
  O dziś to co innego - to humanitarne interwencje i pokojowe bombardowania. Zadne tam polisz banditen - jeno fundamentaliści.
 • Gość: lm IP: *.adsl.inetia.pl 16.01.13, 13:08
  Polecam książkę Marka Hłaski , świadka tamtych wydarzeń "Piękni Dwudziestoletni" , forma biografii. Gwałty, podpalenia tak wyglądało "wyzwolenie" . ZMIANA OKUPANTA tak powinno się to nazywać
 • Gość: as IP: *.dynamic.chello.pl 16.01.13, 14:13
  tak jak w 89r teraz mamy watykańskiego
 • Gość: kornik IP: *.isd-hcz.com.pl 16.01.13, 14:20
  Ty może i przeczytałeć coś Hłaski, ale niewiele z tego zrozumiałeś. Oczywiście, że opisał on wiele nieprawości i na pewno nie był rzecznikiem komunizmu, ale w żadnym momencie nie porównywał - tak jak ty - okupacji hitlerowskiej z podporządkowanie Polski sowietom. Dla mieszkańców wkroczenie Armii Czerwonej oznaczało zakończenie wojny i okupacji, a masa bezprawia i krzywd, która nastąpiła podczas zmian ustroju pod dyktando ZSRR i rodzimych komunistów, to inna kwestia. Jednak do 16 stycznia 1945 r. - w przypadku Częstochowy - Polski nie było, a po tej dacie już tak (choć nie taka jakiej chaiała większość). I to jest fundamentalna różnica, pomijając, że dłuższa okupacja hitlerowska oznaczałaby więcej ofiar.

  PS. Żałosne jest, że wiekszość wypowiadających się w tym watku pseudoznawców historii nie odnosi się do meritum tekstu - bardzo ciekawego filmu, prezentującego obraz naszego miasta z tych dni, a pokazuje on np. skalę uszkodzeń kościoła św. Zygmunta i budynków w Alejach.
 • liber007 16.01.13, 16:28
  przecież okupacja armii czerwonej nią było, PRL powstał tylko dlatego że stalin bał się polskiej partyzantki (dlatego też dołożył sporych starań do tego żeby doszło do wybuchu bezsensownego Powstania Warszawskiego a sam się temu biernie przyglądał) a potrzebował kolonii z której szły by profity no i czasy były inne więc realnym pieniądzem było złoto, a nasze złoto było ewakuowane na zachód więc gdyby Polskę włączono do ZSRR jak pierwotnie zakładano to złota by nie zwrócili a tak ogromną ilość zwrócono do Polski i za to można było kupować realne rzeczy na Zachodzie

  a pierwsze lata po 1945 roku były de facto wojną domową w której zginęło ok. 9tys. patriotów walczących o wolną Polskę oraz 12tys funkcjonariuszy różnych służb Polskiego państwa komunistycznego i ok. 1 tys. żołnierzy radzieckich + nkwd i kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy cywili.
 • Gość: lm IP: *.adsl.inetia.pl 16.01.13, 19:10
  Wyzwalała,znaczy dawała władzę,pewno Waszym starym, pachołkom Moskwy. Masakra.. a na Śląsku Obóz w Łambienicach mówi coś komuszki? Wiec przestac pisac dyrdymały...
 • Gość: xx IP: *.icis.pcz.pl 16.01.13, 20:59
  Jak juz cos piszesz, to pisz z sensem.

  To nie byly Łąmbienice, a Łambinowice - w Opolskim.

  To byl obóz dla Niemców lub tych, którzy byli uważani za Niemców.

  Powstał na fali poczucia krzywdy po zbrodniach niemieckich na Polakach w II wojnie swiatowej.


 • Gość: lm IP: *.adsl.inetia.pl 16.01.13, 21:44
  Gość portalu: xx napisał(a):

  > Jak juz cos piszesz, to pisz z sensem.
  >
  > To nie byly Łąmbienice, a Łambinowice - w Opolskim.
  >
  > To byl obóz dla Niemców lub tych, którzy byli uważani za Niemców.
  >
  > Powstał na fali poczucia krzywdy po zbrodniach niemieckich na Polakach w II woj
  > nie swiatowej.
  >
  >


  co to ma znaczenie?! literówka. chodzi o sam fakt,że były takie miejsca i nie jest prawda,że dla Niemców. To jest kłamstwo. Więźniami byli także obywatele polscy :AKowcy, Ślązacy, mniejszość niemiecka, cywile i wrogi dla "ludowej władzy element"
  . To co? Jedwabne też było w ramach poczucia krzywdy? Bo wielu komunistów rekrutowało się z Żydów?Dlatego trzeba było ich spędzić do stodoły i spalić, bo to też Żydzi? Pieprz.. kotka za pomocą młotka...
 • Gość: lm IP: *.adsl.inetia.pl 16.01.13, 19:16
  m.wyborcza.pl/wyborcza/1,105402,11213017.html
 • dyziek_o 17.01.13, 05:19
  Do "lm":
  A ileż to sobie wiosenek liczysz że o "Łambienicach" słyszałeś?!
  Coś mi się bowiem wydaje, że aby na jakiś temat dyskutować, to powinno się wcześniej temat zgłębić. A przynajmniej nauczyć porządnie pisać nazwy o których chce sie rozmawiać.
  Bo jesli znasz historię tak jak i gramatykę, to Ty lepiej usiądź w kącie i "wstydź się".
  Dyzio.
 • Gość: lm IP: *.adsl.inetia.pl 17.01.13, 12:20
  > A ileż to sobie wiosenek liczysz że o "Łambienicach" słyszałeś?!


  Na ile trzeba być beznadziejnym,żeby rzucić takim argumentem?
  To co? Nie powinno się mówić o Bitwie pod Grunwaldem, bo ta miała miejsce w 1410 roku albo o Powstaniu Styczniowym bo nie ma już naocznych świadków?

  Usiądź i już lepiej klep swoje dyrdymyły o czarnych
 • Gość: dzicz z azji razi IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.01.13, 12:44
  Czy ktoś wie ze w Częstochowie mieścił się jeden z najbardziej nieludzkich obozów dla jeńców radzieckich? Zwłoki tychże widać najprawdopodobniej na filmie. Kto dziś o tym pamięta?
  ku pamięci
  Tku pamięci

 • angrusz1 17.01.13, 12:46
  Rosjanie - przegonili Niemców z Częstochowy dość szybko dlatego powinniśmy się cieszyć z takiej sytuacji .
  Ci żołnierze - ruscy żołnierze - którzy walczyli z Niemcami i ginęli powinni być szanowani .
  To nie ich wina , że za jego plecami szli enkawudziści i inni tajniacy i zaprowadzali swoje porządki .
  Tych należy potępić , tak samo jak i władze ówczesnego Związku Radzieckiego , bo był to zbrodniczy rząd .
 • Gość: antyangrusz IP: *.adsl.inetia.pl 17.01.13, 14:29
  nauczony, oddawać hołd jedynej słusznej władzy, nie zapomniał. Dziś też oddaje hołdy braciom mniejszym i innym..z tych kręgów...
 • Gość: gość IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.01.13, 13:50
  A czytasz gazety ( niekoniecznie polskie ) ? Tam niejednokrotnie piszą o grabieżach i gwałtach dokonywanych współcześnie przez sołdatów. Przypomnij b. Jugosławię , Somalię , Mali , Syrię.
  Można też pomyśleć o zachowaniu naszych żołnierzy w Iraku czy Afganistanie. Nie sądź tak jednostronnie ponieważ wojna wyzwala zwierzęce prawa. Myślałem , że czym człowiek bardziej świadomy tym tych odruchów mniej. Niestety ale przeliczyłem się. Nie wiem jak to tłumaczyć ale współczesny człowiek jest coraz bardziej okrutny wobec słabszych.
 • lololoch 08.02.16, 16:23
  Tymczasem panowie w obsranych spodniach siedzieli
 • lololoch 08.02.16, 16:25
  "Ta czerwona hołota najchętniej wyzwalała ludzi ale z resztek dobytku i ostatków godności"

  Tymczasem panowie w obsranych spodniach siedzieli
 • dyziek_o 08.02.16, 20:42
  Widzę "lololo", - że masz jakieś kłopoty gastryczne.....?
  Ty idź do doktora. Te przypadłości się już leczy.
  Ileż bowiem czasu twoja mama może te twoje gacie prać?!
  Miej że litość nad kobietą..........!
  Dyzio.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka