Dodaj do ulubionych

Siostra Eweliny Balt. "Jak ukraść milion..."

16.02.14, 14:45
Jak ukraść milion z miejskiej kasy?

7 dni

Pytanie postawione w tytule, jakkolwiek prowokujące, nie jest bynajmniej retoryczne. Częstochowa stała się pod rządami Krzysztofa Matyjaszczyka miastem hańby. Jest to jedno z łagodniejszych określeń dla sytuacji, w której urzędujący prezydent pozwala zrobić z ciekawego pomysłu ustawodawcy, dającego mieszkańcom szansę poczuć się współgospodarzami miasta przez udział w rozdzieleniu w ramach „Inicjatywy Lokalnej” miliona złotych z budżetu, kpinę i pośmiewisko.

Bo jak inaczej nazwać fakt, że jedyną dysponentką kwoty blisko pół miliona złotych naszych wspólnych pieniędzy stała się w 230-tysięcznym mieście w majestacie prawa 20-latka, ubiegłoroczna maturzystka Anna Turlej, siostra Eweliny Balt, radnej SLD i żony wpływowego posła tej partii, szefa Sojuszu Lewicy Demokratycznej w województwie śląskim, Marka Balta? Bliższe okoliczności metod rozdysponowania tak dużej kwoty pochodzącej z wpływów podatników przez administrację Matyjaszczyka budzą po prostu zgrozę – trudno to nazwać choćby udawaniem przestrzegania praworządności. Okazuje się, że w Częstochowie można wszystko – można nawet podstawić w miejsce mieszkańców grono „wybrańców”, które w wybrany przez siebie sposób skonsumuje budżetowe pieniądze. Odpowiedź na pytanie, które z określeń: „sitwa”, „mafia”, „camorra”, pasowałoby tu najbardziej...? pozostawiam Państwu Czytelnikom.

O co w tym wszystkim chodzi
1) Na początku jak zwykle wszystko wygląda pięknie i szlachetnie. Ustawodawca na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie dał możliwość działania w ramach tzw. „inicjatywy lokalnej”. Art. 19b wspomnianej ustawy mówi nam, że mieszkańcy danej gminy mogą, bądź to bezpośrednio, bądź to poprzez organizację pozarządową, kierować wnioski do danego samorządu terytorialnego (w naszym przypadku Urzędu Miasta) dotyczące realizacji przez samorząd celów istotnych dla danej społeczności lokalnej. Samorząd, co wynika z art. 19c ustawy, powinien być na taką sytuację przygotowany i posiadać opracowane kryteria oceny takich wniosków, ze szczególnym uwzględnieniem wkładu pracy społecznej w „inicjatywę lokalną”. W przypadku miasta Częstochowy ww. dokumentem jest „Regulamin trybu realizacji i szczegółowych kryteriów oceny wniosków w ramach inicjatywy lokalnej”, zatwierdzony Zarządzeniem Prezydenta Miasta Częstochowy z dnia 24.07.2013 r. i podpisany z upoważnienia prezydenta, przez jego zastępcę Jarosława Marszałka. Wcześniej, w dniu 27.06.2013 r. stosowną uchwałę w tym kierunku podjęła Rada Miasta Częstochowy.

2) Instytucją miejską, powołaną m.in. w celu przyjmowania wniosków z powyższego zakresu jest „Biuro Inicjatyw Lokalnych i Konsultacji Społecznych”. Pełniącym obowiązki kierownika biura jest od niedawna Piotr Urbaniak. Biuro do końca września 2013 r. przyjmowało wnioski mieszkańców w ramach „Inicjatywy Lokalnej” na rok 2014 – ogółem takich wniosków złożono 73, z zapotrzebowaniem na łączną kwotę przeszło 3,5 mln zł. Możliwości budżetowe miasta pozwoliły na zaakceptowanie mniej więcej 1/3 z nich, tj. 23 wniosków na łączną sumę około 850 tys. złotych.

„Wybierzmy Przyszłość” - diabeł tkwi w szczegółach
3) Jak do tej pory wszystko wygląda znakomicie – chciałoby się aż napisać: „Mieszkańcy Częstochowy, działajcie”. Są pieniądze, są kryteria oceny składanych inicjatyw (określone w załączniku do regulaminu), są powołane zarządzeniami prezydenta zespoły do oceny wniosków w poszczególnych kategoriach inicjatyw lokalnych. Tyle, że to wszystko fikcja – bajka dla naiwnych, pic na wodę i fotomontaż. Pieniądze pójdą w tym kierunku, w którym wydano stosowne polecenia, żeby poszły. „Zasady” okazały się dogodnym parawanem do tego, by w gronie uszczęśliwionych dotacjami znalazły się tylko podmioty wskazane palcem. Przez kogo? A to już pozostawiam domyślności Państwa Czytelników...

4) Weźmy zatem na warsztat głównego wygranego – Stowarzyszenie „Wybierzmy Przyszłość”. 7 złożonych wniosków, 6 przyjętych – skuteczność na tle konkurentów imponująca. Łączna kwota przyznana stowarzyszeniu przez Urząd Miasta – w zaokrągleniu 400 tys. złotych (prawie połowa z całej puli dotacji!!!). Łączny wkład własny stowarzyszenia w zgłoszone inicjatywy – 0 zł!!! Zapamiętajmy tę ostatnią kwotę, bo jeszcze do niej wrócimy... A teraz sprawdźmy, kto kryje się za szyldem „Wybierzmy Przyszłość” – KRS 0000427620. Stowarzyszenie jest młodziutkie – zarejestrowano je w lipcu 2012 r., nie posiada nawet własnej strony internetowej, nie wiemy zatem, czym się tak naprawdę zajmuje i jakie są dotychczasowe efekty tej działalności. Znamy jednak skład trzyosobowego zarządu stowarzyszenia – jego przewodnicząca Anna Turlej, to 20-letnia studentka AJD, ubiegłoroczna maturzystka. O czymś zapomniałem? No tak, Anna Turlej to siostra radnej Eweliny Balt, żony Marka Balta, szefa śląskiego SLD. Nawiasem mówiąc poprzednią przewodniczącą stowarzyszenia „Wybierzmy Przyszłość” była Ewelina Balt we własnej osobie, do momentu objęcia w trakcie kadencji mandatu radnej. Z wpisów w KRS wynika, że Anna Turlej ma prawo do jednoosobowego składania oświadczeń woli w sprawach stowarzyszenia, w tym także majątkowych. Popatrzmy dalej... Martyna Ćwik, lat 27, wiceprzewodnicząca stowarzyszenia – do niedawna zatrudniona jako asystentka w biurze poselskim Marka Balta, od niedawna przykładna urzędniczka w Urzędzie Miasta Częstochowy. Ostatni z członków zarządu - Piotr Gajda, lat 27. Hmmm... na jednym ze zdjęć na profilu facebookowym posła Marka Balta macha do nas wyraźnie uśmiechnięty z „autobusu wyborczego” pana posła. Na koniec mała, acz smakowita ciekawostka – jeszcze do niedawna szefem komisji rewizyjnej stowarzyszenia był Piotr Urbaniak. Tak, tak – ten sam Piotr Urbaniak, który jako p.o. kierownika Biura Inicjatyw Lokalnych Urzędu Miasta współdecyduje o tym, kto otrzyma pieniądze z miejskiej kasy i który tak hojnie obdarował „Wybierzmy Przyszłość”.

5) Skoro już wiemy, kto zaopiekuje się naszymi pieniędzmi, to popatrzmy teraz na co zostaną one wydane. Cztery z sześciu wniosków stowarzyszenia dotyczą placów aktywności ruchowej dla mieszkańców peryferyjnych dzielnic Częstochowy. Inicjatywa to ze wszech miar chwalebna, ale... Jak już napisałem, łączny wkład własny „Wybierzmy Przyszłość” w złożone wnioski wyniósł 0 zł. Dla porównania – bardzo podobny wniosek o plac rekreacji złożyła grupa inicjatywna reprezentowana przez Artura Gawrońskiego (radny PiS) i Krystynę Stefańską (przewodniczącą Rady Dzielnicy Zawodzie). Różnica polega na tym, że był to wniosek o 3.000 zł tańszy i do tego zaopatrzony we wkład własny w wysokości 1.000 zł. Jak można się było spodziewać, jako „nieprawomyślny” został on odrzucony. Jakiej gimnastyki dokonał zespół ds. oceny wniosków, powołany zarządzeniem prezydenta Matyjaszczyka, żeby odpowiednio „wycenić” poszczególne inicjatywy, wiedzą tylko wtajemniczeni. Kolejny wniosek stowarzyszenia „Wybierzmy Przyszłość” wręcz zniewala troską o dobro najmłodszych mieszkańców Częstochowy: „Rozbudowa placu zabaw przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Częstochowie”. Czy muszę dodawać, że od kilku miesięcy do wspomnianego przedszkola uczęszcza pociecha małżonków Eweliny i Marka Balt? Niemniej fascynujący jest największy wniosek, opiewający na 200.000 zł – „Zagospodarowanie terenu kąpieliska przy zbiorniku wodnym w Gminie Częstochowa”. Lakoniczna nazwa pozwala tylko zgadywać, że chodzi tutaj o Bałtyk – Adriatyk... W tym miejscu część Czytelników pewnie zadaje sobie pytanie: „Na co ta SLD-owska młodzież się porywa, skoro tego typu zadania wchodzą przecież w zakres ustawowych obowiązków Urzędu
Edytor zaawansowany
 • moriarti2012 16.02.14, 14:46

  Ciąg dalszy:

  7dni.com.pl/Aktualnosci/?id=1697&addComment=no
 • mistral75 16.02.14, 15:16
  Niestety masz racje, bez wzgledu kim jestes i jaka opcje popierasz.
  Od wielu lat Czestochowa jest poligonem doswiedczalnym dla wszelkiego rodzaju i masci bandytyzmu polytycznego i zarazem prowizorki, nieumiejetnosci zarzadzania dosc duzym obszarem zageszczonej architektury.
  Obecna czerwona opcja doprowadza to do perfekcji, korzystajac z wczesniejszych doswiadczen PO, niewspominajac o doswiadczeniu z Wrona i jego admiracja wobec hierarchi koscielnej.
  Czestochowo co sie z Toba dzieje?
  Dlaczego to miasto skazane jest na dolowanie?
  Jak zatrzymac szalenstwo prywaty i postepujecej samodestrukcji coraz mniejszego niestety czestochowskiego potencjalu ludzkiego?
 • car50 16.02.14, 18:33
  Jak- uwierzyć wreszcie że prezydentem Częstochowy nie musi być człowiek z nadania politycznego. Wyciąć w wyborach samorządowych kandydatów partyjnych.Odpartyjnić samorządy.
 • medalik111 16.02.14, 21:05
  Cały czas to powtarzam na tym forum.
  Musimy odpartyjnić samorząd, bo to jest jedyna szansa na wyjście z tego szamba w jakim obecnie topi się to miasto.
 • donek88 17.02.14, 01:38
  co się z wami stało w tej wyborczej????????????? dlaczego takiego tekstu nie napisze steinhagen? macie tam jeszcze jakiegoś naczelnego? sa u was jeszcze jacyś dziennikarze?
 • facetzokolic 17.02.14, 08:55
  Adres:

  ul. H. Dąbrowskiego 23/35
  42-200 Częstochowa

  telefon: (+48) 34 324 0571
  (+48) 34 361 2643
  (+48) 34 324 0632

  faks: (+48) 34 322 30 19
  e-mail: okregowa@czestochowa.po.gov.pl

  Wyslij ten tekst pod w/w adres
  Jeśli to jest nawet w połowie prawda to nie powinno sie skończyć na zawiasach :)
 • oko-3 17.02.14, 12:31
  Publikacja w mediach skutkuje obowiązkiem podjęcia przez prokuraturę przewidzianych prawem działań, tak stanowi prawo !
  Publikacja w 7 Dni jest jednoznaczna i porażająca, jeżeli się potwierdzi !
  Dziwi natomiast wybiórcza bierność Gazety Wyborczej i innych częstochowskich mediów w tematach niewygodnych dla rządzącej miastem koterii ?
 • wykress 17.02.14, 09:55
  .... siedzą przy korycie jak kwoki na jajach ..... złotych jajach!!!! ;-/
 • angrusz1 17.02.14, 10:29
  Kolesie kolesiom .
  Hmm, wyborcy mogą to zmienić już jesienią .

  No ale w poprzednich wyborach ci sami wyborcy uwierzyli panu Matyjaszczykowi , że on obudzi energię częstochowian .
  Owszem obudził ale tylko niektórym - tym ze Stowarzyszenia i ich znajomym .

  Takie są realia sprawowania władzy . Tym razem przez SLD .
 • dokker 19.02.14, 05:31
  Że cieżko się startuje młodym...
  Że miasto nie ma na dzieci...
  Że nie pomaga rodzinom..
  A tu proszę, wcale się nie dziwię że w ratuszu nie zgadzają sie z tezami z gazet :-)
  Jak to nie pomaga !!!
 • taniarada 19.02.14, 10:23
  Jak i pan stojący wyżej w tej hierarchii .I w zupełnej bierności tych mieszkańców .Teraz przed wyborami zaczynają się przepychanki i wypływają rożne świństwa i szwindle.Tu biuro ma europoseł Buzek ,tu urzędują poszczególni posłowie i senatorowie różnych partii.I nic nie robią by powstrzymać upadek tego miasta i tych wszystkich świństw wypływających.Pan prezydent spokojnie sobie rządzi ,ku zadowoleniu radnych i przyklaskiwaniu poszczególnych ugrupowań .Którzy pojawiają się tylko na fetach organizowanych przez SLD.Media ,a w szczególności ''Gazeta Wyborcza wydanie częstochowskie ,a ni piśnie złego słowa na rządzących włodarzy.Na tym forum upadłym dostaniesz bana za sprzeciw lub politykę przeciw nepotyzmie władzy.A trolle mogą spokojnie sobie fruwać.
 • mundi555cras 19.02.14, 11:47
  poseł i lider SLD na Śląsku Balt Marek straszy internautów procesami za udostępnianie na facebooku artykułu - "Jak ukraść milion z kasy miejskiej?".
  Warto zdemaskować obłudę tego durnego typa.

  www.dziennikzachodni.pl/artykul/3336831,posel-marek-balt-straszy-internautow-procesami-za-udostepnianie-na-facebooku,id,t.html
 • taniarada 19.02.14, 12:15
  Balt tak samo się zachowuje w wystąpieniach sejmowych.Też straszy.Słynny z wystąpień antykościelnych.Raz chciał odgrodzić Częstochowę od pielgrzymów .Drugi zlikwidować handel w dni świąteczne pod Jasną Górą .I w obu przypadkach mu nie wyszło.Nie jest też liderem na Śląsku .Bo z pierwszego miejsca stratuje jednak Adam Gierek ,który przewyższa Go kulturą polityczną .I nie tylko.Ciekawostką jest ,że ludzie nie mieszkający w tych miastach kandydują i wchodzą do sejmu lub europarlamentu.Ciekawy jest system kandydowania i wybierania.Sami się wybierają.
 • mistral75 19.02.14, 12:29
  Prosze, prosze mimo mlodego wieku posel Balt probuje stosowac stare znane metody poprzedniego systemu czyli zastraszanie i grozenie.
  Podejrzewam ze efekty takiego samobojczego dzialania przerosna najsmielsze oczekiwania tego malego karierowicza na co solennie zasluguje.
  Polska nie jest Ukraina, co niestety nie sa w stanie zrozumiec ludzie takiego pokroju.

  Sprawa opisana w tygodniku 7 Dni zasluguje na zainteresowanie odpowiednich sluzb, obojetnie czy sie to poslowi B. podoba czy nie.

  Niestety zamiast dochodzic do prawdy w odpowiedni dla demokracji sposob,wybral droge ponuro szara, ktora powinna zostac wyjatkowo naswietlona przez media i opinie publiczna.
 • oko-3 19.02.14, 12:39
  Nerwy puszczają ?
  Notowania spadają !

  Pół praw­dy to całe kłamstwo.
 • kchrzanka 19.02.14, 16:15
  Po referendum w Częstochowie,
  jedno mam na "głowie" ,
  aby cała rodzina Balta ,
  która jest "funta kłaków" warta,
  przestała nas uszczęśliwiać,
  bo trzeba będzie z tego miasta wiać !!!
 • angrusz1 20.02.14, 08:29
  Zachłanność ich zgubiła .
 • taniarada 20.02.14, 09:01
  Balt na europosła .Dla Baltowej też się coś znajdzie .Nawet niech posiedzi na bezrobociu .Kasy starczy dla wszystkich.Ci ludzie już są ustawieni do końca życia.Nie zauważyliście tego.A to szkoda.
 • medalik111 19.02.14, 12:39
  No to życzę mu powodzenia.
  Jedyną osobą, którą poseł Balt może pozwać jest tylko red. Kluczna, która jest wydawcą tygodnika "7 dni",
 • oko-3 19.02.14, 12:41
  bezpłatna reklama dla 7 Dni , a swoją drogą gdzie inne częstochowskie media ?
  Wszystkie zakneblowane ?
 • medalik111 19.02.14, 13:31
  Wejdź sobie na "Nowa Trybuna Częstochowska" i zobacz wyniki sondażu przedwyborczego i masz gotową odpowiedź na swoje pytanie.
 • oko-3 19.02.14, 13:52
  Dobre, na 1975 głosów w sondażu 1902 na SLD ! Panie Marku Balcie ta manipulacja też nadaje się do sądu ?;
  SLD (96%, 1 902 Votes)
  PIS (1%, 21 Votes)
  PO (1%, 14 Votes)
  Twój Ruch (0%, 9 Votes)
  Inna (0%, 8 Votes)
  Lokalne ugrupowanie (0%, 6 Votes)
  Nie głosuję (0%, 6 Votes)
  PSL (0%, 4 Votes)
  Polska Razem (0%, 3 Votes)
  Solidarna Polska (2%, 2 Votes)

  Total Voters: 1 975
  trybunaczestochowska.pl
 • taniarada 19.02.14, 19:48
  To miejsce nie dla młodych ludzi.Matyjaszczyk wynocha z tego miasta.Zabierz ze sobą Balta.Gdzie ta pozytywna energia.Poszła na podwyżki .Reszta ugrupowań to te same dziady zapychające swoje kieszenie .
 • mundi555cras 20.02.14, 09:15
  gratuluję autorowi artykułu o tym hochsztaplerze Balcie i jego klice! Konkretny i mądry tekst o tym jak kacyk opętał sobie wokół palca 230 tys. miasto Częstochowę!
  Dlaczego Gazeta nie napisze o tym dużego artykułu??
 • mundi555cras 20.02.14, 09:16

  Proponuje przyjżeć Oczyszczalni Ścieków "Warta".Tam pani Balt jest jednym z sześciu (!!!) dyrektorów w tym 4 z sld
 • kenzoo3 20.02.14, 12:10
  czy to to same wstętne babsko chciało wrobic księdza z rzekomym molestowaniem...?
  ścierwo
 • facetzokolic 21.02.14, 12:30
  mundi:) faktycznie ,
 • taniarada 21.02.14, 21:00
  Chciałby pozamykać internautów.Następny cenzor rodem z Lublińca .czestochowa.gazeta.pl/czestochowa/1,35271,15506489,Starosta_z_Lublinca_nie_lubi_krytyki__Chcial__aby.html
 • taniarada 23.02.14, 18:24
  SLD otworzy własną witrynę gdzie będzie można zgłaszać wszystkie przypadki nepotyzmu w kraju.Dla mnie to hicior.Ja już mam trzy przypadki z regionu częstochowskiego.
 • wiatrak_ogrodowy 23.02.14, 23:12
  No i stało się. Poczynając od Balta panowie rozpoczęli ostatnią prostą w dół i jadą , jadą , jeszcze jadą....... a śmietnisko niedaleko.
 • mateusz572 24.02.14, 09:47
  Na Ukrainie publiczne pieniądze lądowały w prywatnych kieszeniach bez żadnych hamulców.
  U nas wydaje się ( powtarzam: wydaje się ), że takie hamulce jeszcze działają, ale okładziny są znacznie zużyte.
  Tutaj następny kwiatek do kolekcji:
  Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia w skandaliczny sposób pilotuje interesy prywatnej kliniki, która oszukuje pacjentów - czytamy we Wprost. Z kolei szef NFZ naciska podwładnych, by wycięli jego nazwisko z protokołów CBA.

 • mistral75 24.02.14, 09:58
  Balt jest malutkim czlowieczkiem, ktory w swojej glowie ubzudarl sobie wielka kariere.
  Niestety do tego brakuje mu i inteligencji i zwyklej kultury osobistej, nie wspominajac o rozdzieleniu rodziny i polityki.
  Zachlannosc takich ludzi konczy sie dla nich samych i ich otoczki w najgorszym przypadku pogarda otocznia i negacja srodowiska w imieniu ktorego wystepuja.
  Problem w tym ze swoim zachowaniem udowodnil ze nadaje sie tylko na zwyklego ...czlonka.
  Ostatnimi dzialaniami wobec internautow, wolnosci prasy i przeplywu informacji pokazal po prostu nie nadaje sie aby reprezentowac jakakolwiek opcje polytyczna, nie wspominajac o ludziach, ktorych glosy mialby otrzymac.
  Jego karierowiczowstwo dobiego konca.
  Dobrze ze sa chociaz dziennikarze, ktorzy nie lubia zamiatac brudow pod dywan!!! :)
  Niestety GW nie popisala sie w tym przypadku, ...albo nie chciala?

 • donna82 28.02.14, 06:06
  Być może już niedługo wybuchnie kolejna afera dotycząca innego działacza SLD w Częstochowie.
  Niestety nie mogę nic więcej napisać bo sprawa jest w sądzie ,narazie odroczona do czasu wydania opini przez biegłego .Po kilku rozprawach wygląda na to że kontakty SLD zostały uruchomione...
 • taniarada 28.02.14, 07:03
  Tu widać jak walczą z ogromnym bezrobociem w Częstochowie.Czyli praca dla swoich.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.