MPK: ruszyła akcja "karta" Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • PARANOJA ! ! ! !
    Ludziom starszym to mogliby już odpuścić te karty :-( czy mój dziadek pojedzie
    wyrobić kartę, czy on w ogóle o tym będzie wiedział jeśli mu nie powiem??
    Czy będzie musiał stać cały dzień w kolejce po kartę, jak w Urzędzie miasta po
    wymianę dowodu osobistego?? :-(
    Ludzie opanujcie się, wszyscy będą mieli karty ale ile to będzie wyrzeczeń
    żeby ją zdobyć :-(

pozdrawiam
    • Gość: FRENDZEL IP: *.chello.pl 22.05.07, 22:19
      polska buduje sie na potege,.,.
    • Krytykantami są ci, ktorzy omijają obowiązek kasowania biletów albo mają
      darmowe. Uważam, że dobrze że w końcu nastanie porządek w sprawdzeniu ile osób
      tak na prawdę finansuje przejazdy liniami MPK, a ilu podróżuje za 50% albo za
      darmo. Popatrzmy na autobus linii 30, dziś w takim o numerze #14 nie widziałem
      osoby kasującej bilet, a autobus pojechał w kierunku Wasosza pełny z Dźbowa.
      Ile jest osób jadących na gapę, a ile jest emerytów "zwiedzających" miasto na
      zasadzie: "mam panie teraz za darmo, to se pojeżdżę...". Dlaczego w PKS-em do
      Dźbowa dojadę taniej niż MPK na bilet jednorazowy niż MPK?? Bo mucha bez biletu
      się nie przeciśnie, nawet jak ma darmowy to musi taki wykupić. Co z tego, że
      zasada pierwszych drzwi wymaga okazania biletu, jak sam byłem świadkiem jak
      kierowca w MAN-ie pokiwał głową na "TAK" na okazany wydruk z bankomatu.
      Szanujmy się trochę, a MPK wtedy kiedy trzeba, byle zdrowo :)
      • Gość: lunch IP: *.warszawa.sdi.tpnet.pl 23.05.07, 08:44
        > Krytykantami są ci, ktorzy omijają obowiązek kasowania biletów albo mają
        > darmowe.

No daruj sobie takie wrzuty. Ja nie unikam, ale jak czytam takie wymysły, to po
        prostu zacznę poprzez korzystanie z tańszego samochodu.

> Uważam, że dobrze że w końcu nastanie porządek w sprawdzeniu ile osób
        > tak na prawdę finansuje przejazdy liniami MPK,

Guzik - dobrze wiesz, że nikt tego tak naprawdę nie będzie analizował.

> a ilu podróżuje za 50% albo za
        > darmo.

Wówczas okaże się, że dotychczasowy zwrot od miasta z tytułu ulg był
        przeszacowany i to dość mocno. A wówczas to albo bankructwo MPK, albo
        ucywilizowanie komunikacji.

> Popatrzmy na autobus linii 30, dziś w takim o numerze #14 nie widziałem
        > osoby kasującej bilet, a autobus pojechał w kierunku Wasosza pełny z Dźbowa.

A ile Twoim zdaniem ogółu pasażerów korzysta z biletów jednorazowych? Bo w
        Warszawie 7 lat temu (nie znam najnowszych wskaźników) szacowano to na 14%. Ja
        na przykład jak widzę kogoś kasującego bilet, to się dziwię, skąd się taki
        wziął.

> Ile jest osób jadących na gapę, a ile jest emerytów "zwiedzających" miasto na
        > zasadzie: "mam panie teraz za darmo, to se pojeżdżę...".

Emerytom się to należy, bo tak uznała Rada Miasta i miasto za to płaci. Jeśli
        uważasz, że ktoś na tym stracił, to gratuluję. Zresztą emeryci mają ciekawsze
        zajęcia, niż "zwiedzanie" miasta.

> Dlaczego w PKS-em do
        > Dźbowa dojadę taniej niż MPK na bilet jednorazowy niż MPK?? Bo mucha bez
        biletu
        > się nie przeciśnie, nawet jak ma darmowy to musi taki wykupić.

No a co zmienia chory system biletów elektronicznych? Jak wsiądzie bez biletu
        to go prąd kopnie? A może piorun strzeli?
        A dlaczego w PKS trzeba wykupić darmowy? Proste - żeby dostać zwrot od organu
        ustalającego ulgę. Ale w artykule nie ma mowy, czy pasażer posiadający kartę
        uprawniającą do bezpłatnych przejazdów będzie ją musiał ładować darmowym
        biletem. Więc de facto nic się nie zmienia.

> Co z tego, że
        > zasada pierwszych drzwi wymaga okazania biletu, jak sam byłem świadkiem jak
        > kierowca w MAN-ie pokiwał głową na "TAK" na okazany wydruk z bankomatu.
        > Szanujmy się trochę, a MPK wtedy kiedy trzeba, byle zdrowo :)

MPK się już z zasady przednich drzwi w zasadzie wycofuje, zresztą te sprawy nie
        mają ze sobą związku.
        • Gość: Brutus.SCZ IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.05.07, 05:27
          Piszesz nieprawdę. Twoja niechęć do MPK nie zna granic. Dotacja do MPK jest
          wyliczona co roku na podstawie sprzedaży biletów ulgowych, Więc z pewnością nie
          jest przeszacowana, wręcz przeciwnie zaniżona. Zresztą z tego powodu nie ma co
          robić problemu. Przecież komunikacja publiczna jest według Ciebie nierentowna,
          wymagająca dużych subwencji ze strony samorządu. No ja rozumie, że z Twojego
          punktu widzenia najlepszy byłby zarząd transportu, bo miałbyś pracę na miejscu,
          MPK byś mógł gnębić no i miałbyś swoich prywatnych przewoźników, których tak
          wychwalasz. Nawiasem mówiąc społeczeństwo warszawskie chętnie by się pozbyło tej
          zbędnej, pochłaniającej niepotrzebnie miliony złotych instytucji. Ale na forach
          warszawskich nie uświadamiasz Warszawiaków jakie to dobrodziejstwo mają, jaka to
          cywilizacja. Według Ciebie cywilizacja zaczyna się wtedy, kiedy miasto rezygnuje
          ze swojego przewoźnika na rzecz prywatnych. Ja jestem przeciwny, żeby moje
          pieniądze szły do prywatnych firm. O niebo lepiej czuję się gdy idą do MPK w
          Częstochowie sp. z o.o. Pozdrawiam
          • Gość: lunch IP: *.warszawa.sdi.tpnet.pl 24.05.07, 08:48
            Widzisz biedaczku, chyba w ogóle nie wiesz, o co chodzi. Dotacji nie można
            wyliczać na podstawie sprzedaży ulgowych, bo to są dwie różne sprawy - dotacja
            jest dofinansowaniem działalności publicznej, ale nie można jej przekazywać bez
            przetargu. Natomiast zwrot (a nie dotacja) kosztów biletów ulgowych jest
            obowiązkiem organu stanowiącego te ulgi (czyli miasta) i może zostać wypłacony
            każdemu (bez przetargu), ale też nie można jej szacować na podstawie
            sprzedanych biletów, bo nie jest wówczas znany podział na ulgowe ustawowe i
            gminne. I pisałem już wielokrotnie, żebyście sobie darowali głupie wrzuty o
            mojej pracy w Częstochowie. Ciekawe ile by zapłacili - cha cha.
            A cywilizacja nie zaczyna się wtedy, kiedy miasto rezygnuje ze swojego
            przewoźnika, tylko kiedy zleca mu usługi zgodnie z prawem i właściwie je
            kontroluje. A wiele razy twierdziłem, że w takiej sytuacji nie mam nic
            przeciwko, żeby wszystkie przetargi wygrało MPK, bo to jest bardzo dobry
            przewoźnik (ale tylko przewoźnik). Natomiast w odróżnieniu od Ciebie
            warszawiacy nie mają nic przeciwko przekazywaniu ich pieniędzy przewoźnikom
            prywatnym. Bo liczy się jakość, zwłaszcza że ceny są znacznie niższe.
            • Gość: Miodunka IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.05.07, 09:36
              i po co te emocje i ubliżanie..? .. tak naprawdę to miasto nie dotuje MPK tylko
              pasażerów.. to im dopłaca do biletów..tak jak dopłacałoby w przypadku gdyby
              tych przewoźników byłoby więcej.. tylko jak w takim małym mieście jak
              Częstochowa zorganizować duzą ilość przewoźników ? i czym oni się podzielą?
              jak sobie to wyobrażasz? każda linia inny przewoźnik i inny bilet ? nawet przy
              ujednoliceniu biletów małych przewoźników może nie być stać na zakup i
              utrzymanie elektronicznego systemu płatności za bilety.. a utrzymanie
              przystanków w mieście ? kto będzie je sprzątał i odśniżał zimą? kto będzie
              remontował dewastowane notorycznie wiaty przystankowe i kto za to zapłaci?
              łatwo mieć parę starych autobusów i je eksploatować do upadłego (tak jak i
              kierowców) a logistyka? który przewożnik sobie linię tramwajową wybuduje ? i
              jak to się odbije na wygodzie pasażerów..? rozumiem odrębność lini
              podmiejskich..ale miejskie? każda od innego przewoźnika? i pewnie każdy
              przewoźnik na swój sposób będzie egzekwował zapłatę za przejazd.. (co na to
              gapowicze? hehe) i wiele innych problemów,które soą może mniej istotne w dużych
              aglomeracjach..ale nie w takich mieścinach jak nasza..
              • Gość: lunch IP: *.warszawa.sdi.tpnet.pl 29.05.07, 11:03
                > i po co te emocje i ubliżanie..?

A w którym miejscu ja komuś ubliżam? Z Brutusem dyskutujemy od dawna i wydawało
                mi się, że doszliśmy do porozumienia, ale albo się ktoś pod niego podszył, albo
                nie wiem, bo zareagował jak dzieciak, no ale trudno.

>tak naprawdę to miasto nie dotuje MPK tylko
                > pasażerów..

Co do zasady masz rację, ale w Częstochowie tego nie wprowadzono.

> to im dopłaca do biletów

Tylko do ulgowych, a to nie pokrywa kosztów funkcjonowania komunikacji
                miejskiej.

> tych przewoźników byłoby więcej.. tylko jak w takim małym mieście jak
                > Częstochowa zorganizować duzą ilość przewoźników ? i czym oni się podzielą?

W miastach mniejszych od Częstochowy to działa, więc nie ma się o co martwić.

> jak sobie to wyobrażasz? każda linia inny przewoźnik i inny bilet ?

A niby z jakiej racji inny bilet?

> ujednoliceniu biletów małych przewoźników może nie być stać na zakup i
                > utrzymanie elektronicznego systemu płatności za bilety..

W innych miastach jakoś sobie poradzili, więc to ich zmartwienie. I bynajmniej
                nie biadolą z tego powodu.
                Zresztą ja nie mam nic przeciwko, żeby wszystkie przetargi na obsługę linii w
                Częstochowie wygrało MPK. Bo to jest bardzo dobry przewoźnik. Tylko niech to
                będzie prawidłowo zorganizowane.

> a utrzymanie
                > przystanków w mieście ? kto będzie je sprzątał i odśniżał zimą? kto będzie
                > remontował dewastowane notorycznie wiaty przystankowe i kto za to zapłaci?

Jak to kto? Jak wszędzie - organizator komunikacji.

> łatwo mieć parę starych autobusów i je eksploatować do upadłego (tak jak i

Nie trzeba zaraz wprowadzać modelu z Górnego Śląska. W cywilizowanych miastach
                w przetargach na obsługę linii robi się wymogi co do wieku taboru - zazwyczaj
                fabrycznie nowy.

> kierowców) a logistyka?

Właśnie logistyka jest głównym powodem, dla którego należy jak najszybciej
                odebrać MPK funkcję organizatora.

> który przewożnik sobie linię tramwajową wybuduje ? i

Generalnie w Polsce utrzymuje się, że linie zelektryfikowane obsługują
                przewoźnicy miejscy i tu jest OK, ale w przyszłości kto wie - w Niemczech na
                obsługę podmiejskich linii kolejowych robi się przetargi.

> jak to się odbije na wygodzie pasażerów..?

Zdecydowanie pozytywnie - jak w innych miastach. Dzięki wprowadzeniu prywatnych
                przewoźników w innych miastach na ulicach pojawiły się fabrycznie nowe
                niskopodłogowe autobusy. W dodatku z prywatnymi firmami lepiej się
                współpracuje, bo dla nich to jest cel działalności, a firmy komunalne same nie
                wiedzą po co istnieją i są wiecznie niezadowolone. A kosztują więcej.

> rozumiem odrębność lini
                > podmiejskich..

A ja nie rozumiem. Linie podmiejskie, a także kolejowe powinny być
                zintegrowane, bo nie żyjemy w trzecim świecie, żeby mieć taki burdel.

>ale miejskie? każda od innego przewoźnika?

Na całym świecie (także w Polsce) to działa i jest dobrze. Albo mamy wolny
                rynek, albo zostajemy w PRL.

> i pewnie każdy
                > przewoźnik na swój sposób będzie egzekwował zapłatę za przejazd..

Tu to już wymyślasz jakieś cuda. Przewoźnik nie jest od egzekwowania opłat za
                przejazd tylko od wożenia ludzi na zlecenie miasta.

> (co na to
                > gapowicze? hehe) i wiele innych problemów,które soą może mniej istotne w
                dużych
                > aglomeracjach..ale nie w takich mieścinach jak nasza..

Nie są mniej istotne - wręcz przeciwnie. I dlatego tam rozwiązano je
                prawidłowo. Więc nie ma powodu, żeby u nas wciąż zostawała prowizorka, tylko
                dlatego że jesteśmy miastem trochę mniejszym. Zresztą niekoniecznie mniejszym.
    • Gość: jasiu IP: *.pcz.pl 22.05.07, 23:45
      ciekawe czy zanim wejdzie do w zycie, beda jeszcze kasowniki :P bo ostatnio juz w kilku autobusach juz ich nie bylo :P a co do kart, rozumiem ze technika idzie do przodu, ale wszystko tzreba robic z glowa ... starsi ludzie nie powinni sie motac z tymi biletami bo dla nich to bedzie ciezkie do zakapowania....
      • Gość: zak IP: *.gre.pl 22.05.07, 23:53
        no wlasnie - jakos znikaja plastikowe oslony z tych nowych kasownikow.
        Specjalnie sa zdjete, czy ktos sie nimi odpowiednio zaopiekowal?
        • Gość: gość IP: 80.48.49.* 23.05.07, 00:18
          pomyśl logicznie , nikt nie zdejmuje obudowy jeśli została przewidziana .
          to buraczane społeczeństwo nie dorosło do cywilizacji . konia dać i wio .
          • Gość: zak IP: *.gre.pl 23.05.07, 00:34
            No wlasnie, skoro to jest buraczane spoleczenstwo, to ktos mogl zalozyc
            kasownik, a pozniej zdjac obudowe. Dlatego pytam
            • Nie przesadzaj. To nie "dziurkacz", że go można kombinerkami odkręcić
              • Gość: zak IP: 212.160.86.* 23.05.07, 10:02
                Ale jednak nie ma obudow i dziwne blaszane puszki wisza na rurkach, to z czym
                tak przesadzam?
                • Jak byś zauważył, to nie wszystkie autobusy miały zamontowane kasowniki przy
                  ostatnich drzwiach. Więc teraz są zakładane, najpierw zakładają puszkę a później
                  resztę. A chyba widzisz, że te metalowe puszki są tylko przy ostatnich drzwiach!
                  • Gość: xxc IP: *.152.bloklan.org 23.05.07, 15:11
                    Co nie zmienia faktu, iż dla mnie montowanie kasowników przy każdych drzwiach i
                    rezygnacja w związku z tym z zasady pierwszych drzwi jest głupotą. Szybko okaże
                    się, iż MPK przez tę zmianę straci dużo pieniędzy. Po co zmieniać coś, co
                    działa dobrze? Gdyby jeszcze nieco więcej konsekwencji wykazali panowie
                    kierowcy to było by już idealnie.
                    • O ile wiem, to zasada pierwszych drzwi przestanie obowiązywać, wyobraź sobie
                      tłum kasujący bilet czyli podkładających kartę do kasownika. Zaznaczam, że
                      kasowniki mają trudności ze skasowaniem biletu. Do wejścia tworzyły by się
                      kolejki :-)
                    • Gość: lunch IP: *.warszawa.sdi.tpnet.pl 24.05.07, 09:15
                      A co ich tam pieniądze obchodzą, skoro ktoś pstryknął w palce i wydali na ten
                      poroniony system równowartość kilkunastu autobusów.
                  • Gość: zonk IP: *.gre.pl 24.05.07, 20:05
                    mateusz_czewa napisał:

> Jak byś zauważył, to nie wszystkie autobusy miały zamontowane kasowniki przy
                    > ostatnich drzwiach. Więc teraz są zakładane, najpierw zakładają puszkę a późnie
                    > j
                    > resztę. A chyba widzisz, że te metalowe puszki są tylko przy ostatnich drzwiach
                    > !
                    Wlasnie zauwazylem, ze wszystkie autobusy mialy pozakladane kasowniki przy
                    ostatnich drzwiach. Chyba kolego nie jezdzisz komunikacja miejska.
                    A skoro twierdzisz, ze najpierw zaklada sie puszke a pozniej reszte, to masz
                    jakis dziwne pojecie o montażu czegokolwiek. Szkoda, ze tak samochodow nie robia
                    - najpierw silnik i siedzenia kupujesz, a po miesiacu domontuja ci reszte.
                • Gość: kot IP: *.172.inds.pl 25.05.07, 22:55
                  zak durniu.To są obudowy,które pozakładali w cześniej,dopiero do nich zamontują resztę,pózniej.Czy nie potrafisz tego wymyślec.
    • Gość: ender IP: *.internetdsl.tpnet.pl 23.05.07, 01:36
      mój ojciec mA 72 LATA I JEST NIEPEŁNOSPRAWNY, CZY TEZ MA JECHAĆ DO mpk? Przecież nawet z Urzędem skarbowym i bankami rozliczamy sie korespondencyjnie a tam sobie zyczą aby zgłaszać się osobiście...
      Ja sporadycznie korzystam z komunikacji miejskiej ale naprawdę musiało by mi odbić aby załatwiać te wszystkie papierki osobiście jak przecież mogę sobie kupić bilet w kiosku....
      • Skoro nie korzysta z MPK, to po co to piszesz?? Jak Ci MPK obce to pilnuj
        taksówek
      • Gość: lunch IP: *.warszawa.sdi.tpnet.pl 23.05.07, 08:47
        A wymieniłeś już ojcu dowód osobisty na nowy? W myśl kretyńskich przepisów musi
        on się stawić osobiście przy składaniu wniosku i odbiorze, chyba że jesteś jego
        prawnym opiekunem. Jakby to coś zmieniało, że się stawi osobiście.
    • A co ma zrobic turysta albo ktoś kto przyjedzie z miejscowości obok Częstochowy
      i będzie chciał dojechać autobusem ?
      Też musi mieć zdjęcie przy sobie, wypełnić i złożyć kwestionariusz i poczekać 2
      tygodnie na plastikowy
      bilet ??????????????????????????????????????????????????????????????????????????
      ?
      Paranoja !!!!!!!!!!
      Paranoja !!!!!!!!!!
      Turystyka wzrośnie w Częstochowie napewno.
      • Gość: majka IP: *.internetdsl.tpnet.pl 23.05.07, 07:54
        Ludzie rozumu trochę. ikt nie każe dziadkowi przychodzić może to zrobic za
        niego kochający wnuczek. Turyści moga kupić bilet normalny w kiosku lub u
        kierowcy. Częstochowa to takie zacofane momentami społeczeństwo , ze płakać się
        chce. Tak jak ktoś wcześniej napisał zamiast autobusem to powinni jeżdzić wozem
        drabiniastym, bo sami piszą jakie to mpk niechluje , chamy i inne tam rzeczy
        ale normalnego kasownika nie potrafią usznować , a później jęczą. Kultury
        ludzie, uczcie się kultury. To nie średniowiecze a XXI wiek.
        • Gość: magda IP: *.core.lanet.net.pl 23.05.07, 08:02
          ok, zgadzam sie z przedmowczynia, tylko czemu turysta musi kupowac bilet
          normalny skoro ma uprawnienia do bieltu ulgowego i skad ma wiedziec ze musi
          kupic bilet normalny zamiast przyslugujacego mu ulgowego?? to łamanie prawa
        • Gość: lunch IP: *.warszawa.sdi.tpnet.pl 23.05.07, 08:51
          Jak to kurde normalny? A przyszło Ci do głowy, że teoretycznie ten koleś ma
          prawo do przejazdu ulgowego, ale teraz będzie musiał kupić normalny? Co za
          durnie...
        • Gość: Tom IP: *.internetdsl.tpnet.pl 23.05.07, 09:35
          Zacofanie tego społeczeństwa wyraża się liczbą klakierów bezmyślnie
          popierających "rewolucyjne" zmiany, a także monstrualną wręcz ignorancją i
          krótkowzrocznością jednostek owe zmiany tworzących ( też członków owego
          społeczeństwa ). Sądzisz że z tego zacofania wyrwą nas paranoidalne pomysły
          MPK? Prowincjonalna Częstochowa dotychczas kojarzyła się w świecie wyłącznie z
          Jasną Górą - teraz będą to dwie wyjątkowe rzeczy: Jasną Górę i MPK.
          Toż to wzrost o 100% jest!
      • Gość: lunch IP: *.warszawa.sdi.tpnet.pl 23.05.07, 08:50
        Częstochowa wita pielgrzymów.
    • Gość: Sceptyk IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 23.05.07, 07:00
      Widać ,że to następny odprysk tzw. taniego państwa. Szkoda tylko starszych ludzi
      ,którym funduje sie następne ,,udogodnienia,,..
    • Gość: lunch IP: *.warszawa.sdi.tpnet.pl 23.05.07, 08:30
      >Raz na ruski rok jeździsz tramwajem czy autobusem? Jeśli masz uprawnienia do
      >ulg czy darmowych podroży - też wyrób sobie plastikową kartę MPK

Cha cha - w takiej sytuacji to bardziej się opłaci wziąć taksówkę. Poj... ich.

A co z ulgami i zwolnieniami ustawowymi? Tu chyba miasto nie ma prawa wymagać
      tych swoich popieprzonych kart, skoro ustawodawca uznał, że wystarczającym
      dokumentem jest legitymacja studencka, kombatancka itd.

>Ale już po odbiór będziemy musieli wybrać się na al. Niepodległości

Ciekawe, kto zapłaci pasażerom za dzień urlopu, żeby się tam przejechać. To tak
      jak ten kretyński przepis o wymianie dowodów osobistych. Jak by to coś
      zmieniało, że dwa razy zjawię się osobiście.
      • Gość: hahhaaa IP: *.core.lanet.net.pl 23.05.07, 09:12
        mieszkam od 5 lat we wroclawiu :) jakos tutaj komunikacja miejska dziala o kroc
        lepiej niz w czestochowie juz nie mowiac okomunikacji nocnej. Po drugie tak jak
        ktos zauwazyl ze przyjezdzajac aktualnie do czestochowy kasuje bilet ulgowy o
        ile taki bedzie mozna kupic,bo jest wyraznie napisane ze karta bedzie tylko
        uprawniac do przejazdu ulgowego... a mam uprawnienia do ulgi ;) pewnie zostanie
        to jakos rozwiazane... ;) bo mozna zrobic strajk i kazdy z nas moze zaczac
        jezdzic bez biletu :) pokazemy kto tu rzadzi :) a p drugie jezeli ktos korzysta
        z mpk codziennie to i tak raz w miesiacu musi isc do budki i kupic bilet
        miesieczny i po to dnia wolnego nei musi brac wiec wtedy sbie zlozy wniosek a
        przy okazji odbierze sobie plastik jak bedzie mu po drodze. jest maj a
        wydawanie jest do konca roku:) a teraz pomyslcie jakie to bedzie wygodne:) bo
        fakt bedzie wygodne tylko my sie boimy rzeczy nowych. Tak jak np jezeli jestes
        niepelnosprawny starszy itp... nie musisz osobiscie stawic sie po wymiane
        dowodu bo moze isc to ktokolwiek z zaswiadczeniem od lekarza ze dana osoba ma
        trudnosci w poruszaniu sie i wtedy skladasz wniosek i straz mijeska przychodzi
        do domu po podpis a pozniej przychodza jescze raz z dowodem ;) czyli tumany jak
        nie wiecie tak naprawde jak jest to sie nie wypowiadajcie:)

konczac to :) fakt wyglad rodem czestochowa mpk :) ale po 3 latach kazdy bedzei
        mowil ze jakie "zajebiste" sa te karty wygodne i wogole... tym bardziej ze
        korzystajac na codzien kupujesz sobie 10 maja na 60 dni a nie czekasz do 15 bo
        tak sie oplaca... :)

to nie jest glupi pomysl tylko glupio przedstawiony :) dla mnie moze to bedzie
        uciazliwe a tak naprawde to kazdy mieszkaniec czestochowy ma dosyc pielgrzymow
        i kazdy wie ze to sa brudasy ktorzy przychodza do miasta zostawiaja syf ktory
        potem musimy posprzatac to niech placa chociaz za bilety wiecej ;)

poczekamy i zobczymy jak to bedize w praktyce i orzestancie sie glupio
        wypowiadac paranoja bo jescze sie nic nie zaczelo.... i sami nie wiecie jak t
        bedzie..
        • Gość: lunch IP: *.warszawa.sdi.tpnet.pl 23.05.07, 16:10
          Trzeba by pogrzebać w prawie przewozowym. Bo to Rada Miasta przyznała Ci takie
          uprawnienie, więc i ona może ustalić, jakim biletem je dokumentujesz. Ale mam
          nadzieję, że jest jakiś haczyk. Bo na pewno nikt Was nie zmusi do kasowania
          biletów miesięcznych. Wygracie w każdym sądzie.
      • Gość: Tom IP: *.internetdsl.tpnet.pl 23.05.07, 09:14
        Ciekawe kto pierwszy zdecyduje się na zaskarżenie takich "przepisów". Że
        szanowna rada miasta to przyklepała to się nie dziwię. Ale wychodzi na to że
        ktoś kwestionuje wzór dokumentu tożsamości ustalonego przez organ wobec którego
        rada miasta jest śmiesznie mała. Czyżby z dokumentów nie można było odczytać
        wieku pasażera? Osobiście zamierzam stosować "zasadę obywatelskiego
        nieposłuszeństwa", do czego i innych namawiam. Ciekawe czy MPK zdecyduje się
        ukarać mnie mandatem i spróbować uzasadnienia tej kary przed sądem. Jeśli tak -
        to szkoda tych wydanych już pieniędzy.
      • Gość: Beast IP: *.internetdsl.tpnet.pl 23.05.07, 13:39
        Ciekawe, kto zapłaci pasażerom za dzień urlopu, żeby się tam przejechać.

Może przeczytaj jeszcze raz artykuł (najlepiej kilka) a wtedy może żuci ci sie
        ze można wyrobić kartę w miejscach gdzie dotychczas kupowało się sieciówki a
        także tam ją odebrać.
    • Gość: fig IP: *.202.inds.pl 23.05.07, 09:10
      Jak tak ma wyglądać ta karta no to gratuluję projektu, super powalające zdjęcie ratusza z kikutem drzewa obok, sam ratusz leci w lewo, a pomnik piłsudskiego cały w cieniu, naprawdę nie da się czegoś ładniejszego umieścić na karcie? nie mówiąc już o formie liter..
    • Gość: Matka IP: 195.205.202.* 23.05.07, 09:15
      Dokładnie tak dali by spokoj i tym co maja wiek powyżej 70lat odpuscli by karty !!!tacy mądrzy jak prezydent miasta z krukiem w herbie:)
    • Gość: racovia IP: *.internetdsl.tpnet.pl 23.05.07, 10:14
      Zamiast tych jeb.... kart mogli by klime zamontowac w autobusach, szczegolnie w tych takich super swietnych pseudo 'nowych' w ktorych nie da sie okien otwierac jak w naszych starych smigaczach, no ale prezesina busem nie jezdzi to co go gorac obchodzi, ch.. ci w dupecw..uLOL
      • Gość: . IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 23.05.07, 10:24
        czy w MPK nie ma czlowieka ktory zna choc w stopniu sredniozaawansowanym
        mozliwosci np programu CorelDraw?
        czy moze ta karte projktowalo jakies dziecko? (choc znam dzieci ktore zrobily
        by to lepiej)
        a w ogole to pomysl z kartami i glosnikami (wstrrretny glos baby zapowiadajacy
        przystanki) uwazam za chybiony
        takie rzeczy nalezy wdrazac na koncu, sa wazniejsze sprawy np wymiana taboru -
        starych gratow
    • Gość: Greg IP: *.internetdsl.tpnet.pl 23.05.07, 10:46
      Oczywiście że jest to jakiś chory pomysł.
      1. Napweno będa kolejki tak jak po dowody osobiste i prawo jazdy a czy to jest
      az tak ważna sprawa by angazować taki siły, środki, ludzi itd.
      2. Ludzie starsi, niepełnosprawni, którzy już i tak mają kłopoty z poruszaniem
      się będą mieli kolejną barierę- urzędniczą do pokonania.
      Ostatnio znisiono jeszcze ulgi dla niepełnosprawnych za przejazdy konunikacją
      miejską. A może oni już nie potrzebują niczego więc ich w kolejkach nie będzie.
      Wiele decyzji związanych z naszym MPK jest totalnie nietrafionych.
      Utrudniających życie mieszkańcom. Nie zapominajmy że jest to spółka miejska, a
      więc już dotowana z naszych podatków np. od nieruchomości.
      Może tymi decyzjami MPK rekompensuje sobie odszkodawanie, które musi zapłacić
      Raczkowi.
      MPK w Czestochowie nie służy mieszkańcom miasta.
      • Gość: Beast IP: *.internetdsl.tpnet.pl 23.05.07, 14:06
        Biorąc pod uwagę twój argument co do kolejek przy odbiorach kart to kolejka
        będzie ale tylko dla tych co i wcześniej nagle na hura rzucą się nagle bo już
        nie można inaczej. MPK liczy że do końca roku wyda około 50tyś kart ma na to
        ponad pół roku wiec jeśli każdy kto będzie korzystał z kart złoży odpowiednio
        wcześnie wniosek nie będzie stał w żadnych kolejkach.
        Co do ludzi starszych i niepełnosprawnych to może bardziej skupmy sie na
        życzliwości w stosunku do nich a potem zacznijmy walczyc o ich prawa. Myślę że
        będą się bardziej cieszyć z ustąpienia z miejsca i innymi drobnymi gestami
        aniżeli tych wielkich wybuchów oburzenia o wydanie kart.
    • Gość: malga IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 23.05.07, 10:48
      W ogóle paranoja. Komu przeszkadzały normalne bilety?? Komu to potrzebne??? Jak
      zwykle ktoś weżmie za to kasę!! Chyba przerzucę sie na rower!
      • Gość: ftsz IP: *.internetdsl.tpnet.pl 24.05.07, 00:03
        > W ogóle paranoja. Komu przeszkadzały normalne bilety?? Komu to potrzebne??? Jak
        >
        > zwykle ktoś weżmie za to kasę!! Chyba przerzucę sie na rower!

Nie wiesz o co chodzi? Wielki brat patrzy... Albo inaczej, chce widzieć więcej :]
    • Gość: xxc IP: *.152.bloklan.org 23.05.07, 11:52
      Prawo jest prawem a przepis przepisem. Jest takie przysłowie, które na Polski
      się tłumaczy: Twarde prawo, lecz prawo. Jeśli ktoś jest inwalida narządów ruch
      to zapewne i tak niezmiernie rzadko korzysta z MPK nie mniej, jeśli korzysta to
      po kartę jak po dowód osobisty najwyżej raz czy 2x się pofatyguje trudno takie
      prawo i trzeba się do niego stosować. Zaleta jest tak, iż nareszcie będzie
      wiadomo ile osób faktycznie ma zniżki. Natomiast uwagi mam tylko do jednego: do
      rezygnacji z zasady pierwszych drzwi, która okazała się rewelacyjna w swej
      skuteczności. Ma ona prócz wielu innych jeszcze jedna zaletę zapobiega właśnie
      wandalizmowi kasowników. Obok kierowcy nikt asie nie odważy go zdemolować.
      Błędem natomiast jest rezygnacja z czegoś co przyniosło spore zyski.
      • Gość: Olo IP: *.adsl.inetia.pl 23.05.07, 12:26
        Jakie mamy kultularne społeczeństwo można się było przekonać na ostatniej
        imprezie na promenadzie i potem jak były demolowane tramwaje,aha ze względu na
        czyjegoś dziadka mamy się cofać,ludzie jacy jesteście śmieszni i zacofani żenada
        • Gość: Kr2y5i3k IP: *.internetdsl.tpnet.pl 23.05.07, 15:51
          witam mam 16 lat, we wniosku trzeba złoży podpis, kto się podpisuje ja czy rodzic?
          • Podpis składasz ty lub rodzic, jak wolisz. :-)
          • Gość: ona IP: 212.2.100.* 24.05.07, 12:10
            jeżeli jeżdże autobusem raz w miesiącu, to też potrzebuję Kartę, żeby mieć
            zniżkę??
            to ja już wolę tańsze, prywatne busy:]
            • Gość: lunch IP: *.warszawa.sdi.tpnet.pl 24.05.07, 12:49
              A dokąd jeździsz? Bo jeśli busami, to rozumiem, że gdzieś poza miasto
              (Blachownia, Poczesna, Olsztyn). Tymczasem póki co rady tych gmin nie uchwaliły
              karty jako jedynego dowodu uprawnienia do ulg. A Rada Miasta Częstochowy nie ma
              prawa ustalać norm prawnych obowiązujących poza granicami miasta. Podobnie
              zresztą jak nie miała prawa ustalić ceny biletu podmiejskiego - jednorazowego
              za 3,30, ani miesięcznego.
              • Gość: ona IP: 212.2.100.* 24.05.07, 13:43
                a jednak ustaliła ... jeżdżę za Olsztyn, za 2 złote z ulgą.
                Ale to trochę niewygodne stać w urzędach po Kartę, tym bardziej dla osób, które
                zajęte sa studiami czy pracą, i akurat podane godz nie sa dla nich dogodne.
                • Gość: lunch IP: *.warszawa.sdi.tpnet.pl 24.05.07, 14:24
                  Ustaliła, bo niestety mało kto zna prawo. Raz że na liniach podmiejskich Rada
                  Miasta nie ma prawa ustalać cen biletów, a dwa - że w takich autobusach powinny
                  być kasy fiskalne. Do tego formalnie nie jest to komunikacja miejska, więc
                  powinny być jeszcze firanki, bagażniki i koła zapasowe.

Natomiast obecnie Rada Miasta może coś tam sobie uchwaliła, ale przecież do
                  Waszej gminy linie kursują na podstawie przetargu rozpisanego przez Wójta czy
                  tam Burmistrza. I do niego powinniście się zwrócić z interwencją, bo nie sądzę,
                  żeby w uchwale gminy przyznającej Wam ulgi był zapis o tych idiotycznych
                  kartach.
                  Nota bene: to MPK podkreślało, że linie podmiejskie funkcjonują niezależnie od
                  przepisów Rady Miasta Częstochowy. W normalnym mieście można by rzec, że tym
                  samym się wkopali, ale tu nikogo to nie interesuje, bo to jest Dziki Zachód
                  szeryfów N. i W.
        • Gość: lol IP: *.internetdsl.tpnet.pl 23.05.07, 23:49
          i dobrze ze byly pajacu, jak nie stawaly na przystankach!!!!!!!!!!!!!!! chcialbys dymac z pro na rakow np?? nie a nasze super wladze jak wiedzialy ze jest impreza to moglo wiecej telepaj smigac zeby pozbierac ludzi, i nie pisz mi tu farmazonow, szkoda ze nie roz..i zadnego tramwaju moze by kupili nowy, PS jak czyta to jakis kierowca tramwaju to pusc ch..u jeszcze raz w upal ogrzewanie to wylecisz z tej budki swojej
    • Gość: Leon IP: *.internetdsl.tpnet.pl 23.05.07, 16:39
      Cz to nie jest za bardzo kosztowne rozwiązanie.
      Dlaczego nie można składać wniosków w punktach kontroli i tam odbierać kart.
      Czy Nasz czas się nie liczy.
      MPK jest dotowane z Naszych podatków istać je na taką akcję.
      • Gość: Jerzyk IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 23.05.07, 18:08
        Nie rozumiem z tego nic. Uważam,że organizacja komunikacji miejskiej powinna
        zachęcać do korzystania z niej. System pobierania opłat powinien zaś generować
        przewożnikowi jak największe wpływy (np. przez możliwość dokonywania
        błyskawicznych kontroli). Wszelkie utrudnienia dla pasażerów zachęcają ich do
        korzystania z własnych wehikułów. W końcu 126p na chodzie jest do nabycia za 5
        biletów miesięcznych. Gdyby doliczyć koszt straconego czasu to wydaje mi się,że
        ilość pasażerów zmaleje. Ja również zamierzam zrezygnować z korzystania z usług
        MPK. Jak długo się da zamierzam kupować sieciówkę papierową. 2 zł za zwolnienie
        od mniej więcej stukrotnego przepychania się do kasownika to opłta zaiste
        symboliczna. Jestem optymistą i myślę, że w momencie wprowadzenia w 100% kart
        busy prywatne rozwiążą problem. Przy 10-20 pasażerach w autobusie MPK, wdrażany
        częstochowski system może działać zupełnie dobrze (sprawdzone na Zachodzie).
        Ale aby uzyskać dzisiejsze wpływy ceny biletów muszą wzrosnąć pięciokrotnie.
        Ciekawe czemu w Warszawie mogę kupić dowolny bilet bez kolejki, bez fotografii,
        bez kaucji np. w punkcie ZTM przy Dworcu Centralnym, a jeśli mam prawo do ulgi
        to muszę o tym przekonać kontrolera. Jaki bym sobie bilet nie kupił to muszę go
        skasować tylko jeden raz (biletów na określoną liczbę przejazdów różną od 1 nie
        ma; są 1-,7-,14-,30-i 90-dniowe oraz czasowe). Dlatego z kasowników korzysta
        nie więcej co 20 pasażer. I ci omijający kasownik to nie są gapowicze, jak to
        się niektórym ćwokom wydaje. Świadczą o tym częste, nieuciążliwe i prawie
        zawsze "bezskuteczne" kontrole. Po prostu pokazuję bilet,który kontroler w
        ułamku sekundy sprawdza czytnikem, wymieniamy uśmiechy i to wszystko.
        Częstochowski system polega na wymuszeniu 50 zł dziennego utargu kosztem
        milionowej inwestycji. Ale jeśli szykany wobec pasażerów będą nasilone to zysk
        ten będzie ujemny. Gdy kieszonkowcy ukradli mi oryginalny bilet miesięczny
        chyba w drugim miesiącu "przednich drzwi"(dobrze,że 31)zacząłem posługiwać się
        przy wsiadaniu kopią sieciówki mając schowany oryginał na wypadek kontroli. Gdy
        okazało się, że Kierowcy nie kontolują biletów ponad rok temu przestałem
        sporządzać kopie i korzystałem wyłącznie z 1 biletu jednorazowego, którego do
        tej pory jeszcze nie skasowałem (oczywiście ważną sieciówkę miałem zawsze przy
        sobie i to wszystkich kontrolerów zadowalało). Tak więć zasada "przednich
        drzwi" była dla mnie zbędną szykaną. Dodatkowe wpływy z tego tytułu to co
        najwyżej produkt chorej wyobraźni. Pozdrowienia dla P. Luncha, którego
        wypwiedzi są zawsze logiczne. Złodzieja w każym innym człowieku widzi
        prawdopodobnie też Złodziej, albo relikt wielkiej stalinowskiej epoki. I
        chichotem historii jest to, że pod Jasną Górą.
      • Gość: lunch IP: *.warszawa.sdi.tpnet.pl 24.05.07, 09:20
        Mylisz się - MPK nie jest dotowane z Twoich podatków.
        • Gość: Tom IP: *.internetdsl.tpnet.pl 24.05.07, 10:03
          Wybacz, lecz to Ty się tym razem mylisz - jest dotowane z naszych podatków.
          • Gość: lunch IP: *.warszawa.sdi.tpnet.pl 24.05.07, 12:52
            A możesz podać w jaki sposób i na jakiej podstawie? Bo póki co nie istnieje
            taka możliwość zgodna z prawem.
            • Gość: Tom IP: *.internetdsl.tpnet.pl 24.05.07, 13:07
              Mówi o tym art. 4 pkt 2 ustawy z 13 listopada 2003 roku o dochodach jednostek
              samorządu terytorialnego ( dz. u. nr 203 z 2003 r. poz 1966 )
              Wynika z niego że w gminie pozostaje 39,34% podatków płaconych przez osoby
              fizyczne. A zapewniam Cię że jest to całkiem pokaźna kwota. Jaka? - odsyłam do
              strony UM na której powinny być zamieszczone sprawozdania finansowe.
              Tak więc każdy złotówka dotacji przekazanej przez miasto naszemu ukochanemu MPK
              w pewnej części pochodzi z naszych podatków.
              • Gość: lunch IP: *.warszawa.sdi.tpnet.pl 24.05.07, 14:29
                Ale ja się pytam w jaki sposób i na jakiej podstawie gmina miałaby te pieniądze
                w formie dotacji przekazywać do MPK. Bo ja nie znam takiej możliwości.
                • Gość: Tom IP: *.internetdsl.tpnet.pl 24.05.07, 14:41
                  Te pieniądze trafiają do kasy miasta, Mieszają się tam z innymi i są
                  przekazywane do MPK bądź to w formie zakupu usług, bądź to dotacji celowej.
                  Między innymi z tych pieniędzy zostały sfinansowane nowe słupy trakcyjne.
                  Zresztą nie ważne w jakiej formie. Ważne że MPK za nasze przejazdy otrzymuje
                  kasę podwójnie - część płacimy my kupując bilety, a część - miasto.
                  I pomimo że płacimy MPK nawet gdy nie korzystamy z jego usług to nie mamy
                  najmniejszego wpływu na jego działanie. I to jest chore.
                  • Gość: lunch IP: *.warszawa.sdi.tpnet.pl 25.05.07, 10:38
                    Zakup usług? Bez przetargu? Nie no, daruj sobie. Nikt od MPK nie kupuje usług,
                    bo formalnie nie wolno. I dlatego jest jak jest.
                    Natomiast pieniądze na słupy trakcyjne to zupełnie inna bajka (bynajmniej dla
                    MPK nie zyskowna. Podobnie z dokapitalizowaniem (np. poprzez zakup autobusów).
                    Bo wbrew temu co piszesz, jest ważne w jakiej formie. Na sfinansowanie
                    podstawowej działalności, która jest nierentowna, MPK nie dostaje ani grosza. I
                    dlatego komunikację mamy, jaką mamy.
                    • Gość: Tom IP: *.internetdsl.tpnet.pl 25.05.07, 12:00
                      A kto twierdzi że bez przetargu?
                      Są takie gminy których nie stać na usługi MPK i dlatego mają tam jakieś Biesy
                      czy PKS.
                      Masz rację, ważne jest w jakiej formie, lecz nic to nie zmienia w naszej
                      dyskusji że pieniądze które marnotrawi MPK pochodzą w części z naszych podatków.
                      • Gość: lunch IP: *.warszawa.sdi.tpnet.pl 25.05.07, 14:00
                        No przecież nie było przetargu, a być powinien.

Natomiast pieniądze, o jakich mówimy, nie mają nic wspólnego z prawdziwymi
                        dotacjami, jakie po takim przetargu być powinny.

Więc z naszych podatków MPK nie dostaje prawie nic. Ale to akurat wcale nie
                        jest dobrze.

A tych gmin nie tyle nie stać, co po prostu chciały działać zgodnie z prawem.
    • Gość: snowie IP: *.ac.pwr.wroc.pl 23.05.07, 18:20
      Czy tak wygląda informowanie MPK pasażerów o nowym systemie? Poprzez media? Ten
      artykuł wprowadza więcej zamieszania niż jasności w umysłach ludzi.
      • Wypełnione wnioski wraz z ewntualnymi załącznikami można składać w następujących
        punktach:

1. siedziba MPK - al. Niepodległości 30 w dni robocze w godz. 7-15 (we wtorki 9-17)
        2. punkt sprzedaży biletów - pl. Daszyńskiego w godz. 7-21
        3. punkt sprzedaży biletów - ul. Focha (pętla autobusowa) w godz. 7-21
        4. punkt sprzedaży biletów - ul. Fieldorfa (pętla tramwajowa) w godz. 7-21

więcej na www.mpk.czest.pl
    • Wszystko ładnie ale nadal nikt nie potrafi powiedzieć od kiedy przestają
      obowiązywać bezpłatne przejazdy dla niepełnosprawnych. Dzisiaj wyrobię kartę a
      za miesiąc się okażę, że muszę wyrabiać nową :/.
      --
      "Krytykować może każdy głupiec i wielu z nich to robi"
      Winston Churchill
    • Gość: omni IP: 212.2.99.* 23.05.07, 19:52
      A ważniejsze chyba pytanie - kto postanowił dać takie zdjęcie na kartę?/
      przecież ono jest paskudne. jest po prostu na żenująco niskim poziomie i
      oszpeci mój portfel. każdy obiekt można sfotografować w taki sposób, że będzie
      wyglądał atrakcyjnie. A do zdjecia, które ma być w powszechnym obiegu na
      karcie, trzeba bylo dołożyć szczegolna starannosc. Skandal
      • Gość: lunch IP: *.warszawa.sdi.tpnet.pl 24.05.07, 09:35
        Zdjęcie jak zdjęcie, ale co za kretyńska nazwa - Częstochowa Karta Miejska. A
        cóż to oznacza? Zerżnęli z Warszawy, tylko że w Warszawie to ona rzeczywiście
        jest kartą miejską, bo można nią płacić za kolej, za parkingi, a jeszcze w tym
        roku za baseny i inne rozrywki.
        A tu nawet miasto jej nie emituje tylko firma pod nazwą MPK. Żenada.
    • Gość: Jurek IP: 212.160.250.* 23.05.07, 22:19
      MPK ponownie narusza prawo do bezpłatnych biletów dla osób które ukończyły 70 lat.
      Nieuznawanie dowodu osobistego jako dokumentu potwierdzającego wiek uprawnionego
      jest sprzeczne z prawem. MPK po raz kolejny łamie prawo dążąc do nieuprawnionych
      zysków kosztem ludzi biednych i schorowanych. Osoba po siedemdzisiątce oprócz
      konieczności wyrobienia karty będzie miała obowiązek tą kartę w odpowiedni
      sposób przyłożyć do kasownika aż usłyszy piknięcie kasownika.Gdy kartę w sposób
      nieodpowiedni przyłoży i z powodu hałasu lub słabego słuchu nie usłyszy
      piknięcia kasownika , to w przypadku kontroli będzie traktowana jaka osoba
      jadąca bez biletu , dopiero w siedzibie MPK po przedłożeniu innych dokumentów
      będzie miała anulowaną karę płacąc jednak opłatę manipulacyjną 10 złotych.
      W ten perfidny sposób MPK chce zarabiać na biednych starych ludziach.Ponadto
      chce pobierać w sposób bezprawny opłaty za przejazd od uprawnionych z racji
      wieku do bezpłatnych przejazdów osób spoza Częstochowy, ponieważ nie będą oni
      mieć odpowiedniej karty.
      Należy dodać ,że odpowiedzialnym za te zmmiany jest prezydent Tadeusz Wrona ,
      którego mieszkańcy Częstochowy wybrali ponownie na swojego prezydenta.
      Jedynym sposobem aby te bezprawne przepisy zostały anulowane jest skarga
      zainteresowanych osób do Rzecznika Praw Obywatelskich.
      • Gość: spy11 IP: *.internetdsl.tpnet.pl 23.05.07, 23:03
        Poza tymi problemami MPK zyska dużo informacji o pasażerach korzystających z
        biletów tj. kart ulgowych, bezpłatnych i na okaziciela. Przykładowo w jakich
        godzinach i z których linii korzystają, gdzie wsiadają. Można to traktować jako
        swego rodzaju inwigilacje. Taki system ma rónmież pewne plusy, będzie istniała
        możliość jazdy na biletach - kartach ulgowych lub bezpłatnych przez ososby nie
        posiadające tego typu uprawnieniń.
      • Gość: lunch IP: *.warszawa.sdi.tpnet.pl 24.05.07, 09:31
        Jurku, ja Cię generalnie popieram, ale racji niestety nie masz. Nie istnieje
        bowiem prawo dające osobom, które ukończyły 70 lat bezpłatne przejazdy.
        To znaczy istnieje, ale lokalne - uchwalone przez Radę Miasta. A teraz ta sama
        Rada Miasta (a nie MPK) uchwaliła, że warunkiem korzystania z tego prawa jest
        posiadanie karty. I to jest chore, bo dyskryminuje przyjezdnych - i myślę, że
        jedynie na tej podstawie można to zaskarżyć.
        • Gość: Kuba IP: *.internetdsl.tpnet.pl 24.05.07, 11:53
          Rada Miasta uchwaliła ulgi dla swoich mieszkańców i za nich refunduje przejazdy.
          Przyjezdny niech płaci, bo ja za niego płacić nie bedę ze swoich podatków
          • Gość: lunch IP: *.warszawa.sdi.tpnet.pl 24.05.07, 12:54
            Wiesz, że to się leczy?
            • Gość: bonjo IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.05.07, 15:32
              A czemu my mamy placic za przejazd osob, ktore jezdza NASZYMI (bo miejskimi)
              autobusami, zajmuja NASZE miejsce i smieca dookola NASZEGO przytanku?
              • Gość: Jerzyk IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 25.05.07, 21:59
                A czemu mają chodzić pieszo i darmo po NASZYCH ulicach. Nie wpuszczać obcych i
                już. Ustawić rogatki i już. Niech chociaż płacą myto. Na szczęście w
                Częstochowie niemieszkam od 29 lat. To miasto ze skretynieniem powyżej
                średniej. Moje jest porównywalne. A może ogólne zidiocenie państwa i władz
                postępuje lawinowo?
                • Do tej pory osobom starszym wystarczyło pokazać kontroli dowód osobisty i było ok
                  Lecz jakiś dureń chce zarobić na produkcji nowych 'Biletowych kart" które w
                  dodatku będą zawierać dane osobowe.
                  I to wszystko za państwową kasę z podatków !

A radni to przyklepali .
                  Gratuluję przedsiębiorczości ..... ;-)
        • Gość: Mania IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.05.07, 09:52
          przyjezdni bedą sobie kupowali bilet papierowy u kierowcy ..wydruk z kasy
          fiskalnej.. więc w czym problem? .. i kazdy kto chce też może sobie kupowac
          papierowe bilety u kierowcy... bo takie będa zawsze...
          • Gość: lunch IP: *.warszawa.sdi.tpnet.pl 29.05.07, 10:36
            Jak to w czym problem? Ty możesz sobie kupić bilet ulgowy, a przyjezdny tylko
            normalny.

Częstochowa wita pielgrzymów.
            • Gość: bsdr IP: *.adsl.inetia.pl 29.05.07, 11:01
              eee to chyba niemożliwe, w praktyce musiało by to wyglądać tak: przyjeżdża ktoś
              (mający ustawową ulgę) do Częstochowy, wsiada do autobusu, kupuje u kierowcy
              bilet ulgowy, na następnym przystanku wsiada kanar, sprawdza legitymację (adres
              zamieszkania) i wystawia karę - nie wierzę w to.
              • Gość: lunch IP: *.warszawa.sdi.tpnet.pl 29.05.07, 11:17
                Jak już wielokrotnie pisaliśmy - ulg ustawowych to nie dotyczy.

Zresztą one dotyczą tylko kombatantów i studentów.

Natomiast przyjeżdża 71-letni pielgrzym, który nie ma ulgi ustawowej.
                Teoretycznie może jechać za darmo (nie z mocy ustawy, tylko uchwały RM), bo
                Rada Miasta dała mu takie prawo, ale pod warunkiem, że poprzednia pielgrzymka
                trafiła mu się w dzień roboczy i udał się do siedziby MPK po odbiór karty, o
                którą wniosek złożył przy jeszcze wcześniejszej pielgrzymce.

Super.
                • Gość: Lolo IP: *.hcz.com.pl 29.05.07, 12:30
                  Naprawdę super z tym pielgrzymem 71 letnim, który musi sobie wyrobić "kartę" na
                  wcześniejszej pielgrzymce !!!

Witamy pielgrzymów !!!
                  • Gość: Thomas28London IP: 149.254.192.* 29.05.07, 13:14
                    Witam. Czytam to wszystko i jestem przerazony po raz kolejny polskim
                    kretynizmem wladz. Ze mozna normalnie wprowadzic system biletu elektronicznego
                    w polsce swiadczy przyklad Warszawy gdzie mozna kupic Karte miejska prawie
                    wszedzie i nie trzeba czekac na nia nie wiadomo ile. Tak samo jest tutaj gdzie
                    mieszkam, i nikomu nie przeszkadza ze jest jeden czytnik w kabinie kierowcy i
                    wszyscy wchodza przednimi drzwiami i mysz sie nie przecisnie bez biletu bo
                    kierowcy po prostu nie ruszaja z przystanku jak ktos sie uprze i wejdzie bez
                    biletu. A jak ktos mi powie ze w Londynie autobusy jezdza puste to niech tu
                    przyjedzie i zobaczy. W godzinach szczytu sa przepelnione i nikomu nie
                    przeszkadza fakt ze musza wchodzic pierwszymi drzwiami i dotykac karty do
                    czytnika. Problem lezy w mentalnosci ludzi. jaka ona jest w Czestochowie wiem
                    bardzo dobrze bo mieszkalem tam 26lat. W czerwcu przjezdzam na kilka dni do
                    czestochowy i mam zamiar uzywac mojego roweru do przemieszczania sie, albo
                    taksowek bo na pewno nie zloze jakiegos chorego wniosku o wydanie karty ktora
                    bede mogl odebrac przy nastepnej wizycie, jak ten pielgrzym:) pozdrawiam
                    • Gość: lunch IP: *.warszawa.sdi.tpnet.pl 29.05.07, 13:21
                      Dwa lata temu w Gelsenkirchen biegliśmy do autobusu, no więc człowiek dobiega,
                      to i odruchowo wskoczy ostatnimi drzwiami i siada. A kolega, który dobiegał od
                      przodu siedzi i się krztusi. Mówi "Aleś przestępstwo popełnił. No idź żesz do
                      tego kierowcy, bo nie ruszy." Inna sprawa, że Niemcy dopiero w ostatnich latach
                      zaczęli wprowadzać wsiadanie przodem, jak do nich kultura ze wschodu zaczęła
                      napływać.
    • Gość: OnA IP: *.spidernet.pl 29.05.07, 17:56
      Dokładnie totalna głupota z całymi tymi kartami chcą zrobić zachód a to jakos
      nie bardzo pasuje do takiej mieściny. W ogóle teraz całe te "gadajace autobusy"
      sprzeczność z ulicami. i do całości poplątane wsiadanie pierwszymi drzwiami,
      kiedyś było normalnie i było bezproblemowo
      Pozdro
      • Gość: dziwne IP: 80.54.168.* 29.05.07, 18:55
        a mnie przeraża ilośc danych z wniosku o wydanie biletu imiennego :pesel, nr
        dokumentu stwierdzającego tożsamośc + jego kserówka, pełen adres, pełne dane
        łącznie z 2 imieniem, nr telefonu biorąc pod uwagę że na starych papierowych
        tylko imię i nazwiko było + nr dokumentu INWIGILACJA NA MAXA a żeby zarobić
        wiecej na tych co nie godzą się na takie ingerowanie w ich życie bilet droższy
        na okaziciela. Zastanawia mnie tez czy czasem moje dane nie "wyciekną" z bazy
        MZK bo nie wiem czy jest dopowiednio zabezpieczona Pozdrawiam
        • Gość: Wietnamski kucharz IP: *.internetdsl.tpnet.pl 29.05.07, 19:16
          Ależ zapewniam Cię że skąd jak skąd, ale z MPK - Twoje dane wyciekną! W firmie
          rządzonej przez głąba w której panuje monstrualna ignorancja zdrowego rozsądku
          zawsze znajdzie się ktoś kto za 500 zł sprzeda dane kilkunastu tysięcy klientów.
          I oczywiście winnego nie będzie można ustalić.
        • Gość: lunch IP: *.warszawa.sdi.tpnet.pl 30.05.07, 09:16
          Więc najlepiej zbojkotować te poronione karty - dopłacać przez kilka miesięcy
          te 3 zł to niewielka kasa, zobaczymy co wtedy powie szeryf N.
          • Gość: Jerzyk IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.05.07, 18:59
            Ja również na to wpadłem. Podobno ma to być tylko 2 zł. Za komfort niekasowania
            sieciówki to naprawdę nie dużo. Przedwczoraj jeździłem na biet jednodniowy w
            Warszawie. Nikt nie był zainteresowany moimi danymi, a kontrolerów (były 3
            kontrole) interesował wyłącznie bilet (skasowany jeden raz na początku
            pierwszej jazdy). Jestem dobrej myśli i uważam,że wcześniej nim wprowadzą
            przymus posiadania kart system się załamie.
przejdź do: 1-100 101-123
(101-123)

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Okazje.info.pl

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.