• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego

Ile trzymać kwiaty na grobie?? Dodaj do ulubionych

• 29.09.08, 19:35
    słyszałam o przesądzie takim, że trzeba 6 tygodni trzymać kwiaty na grobie zmarłego. Moja mama zmarła i we wszystkich świętych dopiero minie to 6 tygodni...a chcieliśmy je sprzątnąć żeby był porządek. Czy ktoś wie może jak to jest z tym okresem jaki musza przeleżeć kwiaty na grobie??
    Zaawansowany formularz
    • Gość: kika IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.09.08, 06:39
      pomogłabym ci ale nie wiem.... słyszałam o tym ale nie wiem ile
      • Gość: ja IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.09.08, 07:19
        Podobno 40 dni.Bo inaczej ponoć pociągnie kogoś z rodziny.
    • Gość: Wietnamski kucharz IP: *.internetdsl.tpnet.pl 30.09.08, 08:33
      Jak nie dociągniesz pełnych sześciu tygodni to się zemści.
      • Gość: Angela IP: 212.87.241.* 30.09.08, 09:04
        Kwiaty trzymasz tyle ile wyglądają ładnie. Nie będzie Ci wstyd, że na grobie
        matki będą zwiędnięte wieńce i kwiaty? Ja sprzątnęłam w momencie odpowiednim dla
        stanu kwiatów i nic się nie stało. To tylko wymówka leniwych.
        • Gość: Viola IP: *.hcz.com.pl 30.09.08, 09:45
          dokładnie, ja posprzątałam tydzień po pogrzebie , minęło 1,5 roku i wszyscy
          żyjemy , a jeśli coś się stanie to napewno nie przez kwiaty.
          • Gość: Anka IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.09.08, 10:05
            Przesąd jest taki, że mają leżeć miesiąc. Pierwsze słyszę, że 60 dni.
            Ale to są przesądy, jedni się do tego stosują inni nie.
          • Gość: Dyzio / walnięty/ IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.09.08, 10:11
            Ja sprzątam kiedy mam czas i ochotę. Ponieważ nie lubię wizyt na
            cmentarzu, kupiłem bukiet sztucznych kwiatków, dwa złamałem by nikomu
            nie przyszło do głowy je ukraść /już rok stoją / i mam spokój.
            W koło wszyscy umierają a ja żyję! I to nie żle. Może dla tego,
            że jestem agnostykiem i w te brednie nie wierzę.
            Pozdrawiam co światlejszych forumowiczy
            Dyzio, walnięty!
            • Gość: hmm IP: *.internetdsl.tpnet.pl 30.09.08, 18:06
              Gratuluję ci skapstwa i braku dbałosci oraz braku serca wobec twoich
              zmarłych bliskich !!! Myślę, że los sprawi ,by kiedyś twoje miejsce
              na cmentarzu było tak zadbane i ozdobione przez cale lata tym samym
              sztucznym bukiecikiem kwiatów ,jak ty to robisz swoim bliskim
              zmarłym ....(:
              • 01.10.08, 10:09
                Gość portalu: hmm napisał(a):

> Gratuluję ci skapstwa i braku dbałosci oraz braku serca wobec
                twoich
                > zmarłych bliskich !!! Myślę, że los sprawi ,by kiedyś twoje
                miejsce
                > na cmentarzu było tak zadbane i ozdobione przez cale lata tym
                samym
                > sztucznym bukiecikiem kwiatów ,jak ty to robisz swoim bliskim
                > zmarłym ....(:

Chciałabym aby nasi drodzy polscy katolicy zdecydowali się wreszcie
                czy po śmierci idzie się do nieba/piekła czy też leży się w grobie i
                bacznie obserwuje starania najbliższych o ten "domek" nasz
                ostateczny :)
                A może jeszcze z sąsiadami się konwersuje jak w opowiadaniu
                Dostojewskiego ;)
                Z takiego rozumowania możnaby wyciągnąć inny wniosek: czemu nie
                zacząć mumifikować zmarłych i uposażać grobowców jak w starożytnym
                Egipcie? A tak to tylko zimny dół w ziemi - co my robimy naszym
                zmarłym?!
                --
                "Baby takie są. Ucieleśnienie zła" – Dave Mustaine przy okazji
                wizyty w Polsce
                • Gość: Wietnamski kucharz IP: *.internetdsl.tpnet.pl 01.10.08, 10:37
                  > ...czy po śmierci idzie się do nieba/piekła czy też leży się w grobie...
                  Jest trzecie rozwiązanie:
                  Leży się w grobie przez 6 tygodni a potem nagle otwiera się tunel
                  metafizyczno-podprzestrzenny, wypełza z niego takie wielkie, błękitne oko na
                  szypułce i patrzy czy stoją jeszcze kwiatki. Jeśli stoją to rozlega się taki
                  telewizyjny jingel i zmarły idzie do nieba/piekła. Jeżeli nie ma kwiatków to
                  leży do końca świata i jeszcze jeden dzień dłużej strasząc rodzinę w ciemnej
                  toalecie w zemście za swój los.
                  • 02.10.08, 22:18
                    hihihihi
                    ciemna toaleta :)
                    Jedynym ratunkiem dla rodziny są czerwone kokardki. Należy
                    zawiązywać również na żarówce. Należy też przelać wodę w szklance
                    nad sedesem i przetrzeć spłuczkę czerwoną koszulą.
                    --
                    "Baby takie są. Ucieleśnienie zła" – Dave Mustaine przy okazji
                    wizyty w Polsce
                    • Gość: mm. IP: *.chello.pl 15.10.08, 14:31
                      To akurat nie jest temat do żartów. Pamięć o grobie to pamięć o zmarłym.
                      Sceptycy i innowiercy nie paplajcie co wam ślina na język przyniesie.
                      Wyśmiewanie się z innych to bardzo brzydka cecha!
                      • Gość: Wietnamski kucharz IP: *.internetdsl.tpnet.pl 16.10.08, 14:06
                        Hmmm... Mój tato zmarł w lutym, i pomimo że był człowiekiem wierzącym i
                        praktykującym zawsze twierdził że kołtuństwo i zabobony trzeba bezlitośnie
                        piętnować i wyrywać z korzeniami. Skróty myślowe w które nieopatrznie zmierzasz
                        są niebezpieczną ścieżką - bo stwierdzenie że pamięć o grobie jest pamięcią o
                        zmarłym prowadzi do powstawania tego co obserwujemy na naszych cmentarzach:
                        koszmarnych marmurowych "osiedli" budowanych tylko w celu pokazania innym jak
                        bardzo "kochało się" drogich zmarłych. Pamięć o zmarłym jest w nas samych, a nie
                        zawsze powinniśmy wszystko uzewnętrzniać bo nieopatrznie może wyjść to co widać
                        na grobach - że jesteśmy monstrualnymi burakami.
                        Gdyby mój tato żył pewnie też by się nabijał z tego forum...
        • Gość: Wietnamski kucharz IP: *.internetdsl.tpnet.pl 30.09.08, 11:32
          Nie dociągnęłaś do sześciu tygodni?!
          To wcale nie znaczy że Ci się upiekło...
          ;)
    • Gość: m.m.o IP: *.apus-net.pl 30.09.08, 11:04
      nie no,rece mi opadły!!!juz wiele dziwnych wątków tu było,ale ten jest jednym
      z"najlepszych",co to za jakieś gusła i zabobony!!!hej katolicy,tyle maja leżeć
      ile uważasz i wszystko w temacie.Przypomina mi sie jak jakis znajomy mówił mi,że
      krzyż nie powinien wisieć nad drzwiami,krzyż znak miłosci Boga do
      człowieka,krzyż znak miłosierdzia podobno nad drzwiami miał przynosić pecha.I
      wiekszosc z tych co tak mówią to tzw.katolicy-przerażające-LUDZIE ZACZNIJCIE
      SAMI MYŚLEĆ
      • Gość: Dyzio / walnięty/ IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.09.08, 13:05
        HI!hi!hi!- teraz utrafiłeś w samo sedno! trzeba myśleć!!!!!
        ale aby myśleć trza mieć jeszcze czym!!!!
        O!
        Dyzio.
        p.s
        ........do Kucharza:
        Ale ja już sporo tak ciągnę i wcale nie mam zamiaru tego przerywać! A co, tu mi się podoba! Nie może????
        pozdro!
    • Gość: magda IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.09.08, 17:07
      nie wierz w przesądy.poza tym ten "obowiązuje" tylko w częstochowie.
      posprzątaj jak kwiaty zwiędną.po śmierci babci też o tym słyszałam,
      więc zapytałam księdza w parafii czy to jakiś obowiązek te 6 tyg.
      stwierdził że to bzdura i nic wpólnego z umieraniem kolejnych
      członków rodziny nie ma.
    • Gość: gerwazy IP: *.adsl.inetia.pl 30.09.08, 20:22
      ankaya napisała:

> słyszałam o przesądzie takim, że trzeba 6 tygodni trzymać kwiaty na grobie zmar
      > łego. Moja mama zmarła i we wszystkich świętych dopiero minie to 6 tygodni...a
      > chcieliśmy je sprzątnąć żeby był porządek. Czy ktoś wie może jak to jest z tym
      > okresem jaki musza przeleżeć kwiaty na grobie??

KWIATY NA GROBIE SIE CZYMA

DOPÓKI SOLENIZANT NIE WSTANIE :D
      • Gość: Karola IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.10.08, 11:21
        Zabobony czy jak to sie zowie zawsze były. Prawdą jest ze starsi ludzie o nich
        mówią, rzeczywiście jest taki przesąd, że po pogrzebie kwiaty mają leżeć przez
        miesiąc. Inne np. to takie, że jak idzie kondukt załobny to nie powinno sie
        wyglądać na niego przez okno czy wychodzic przed dom, kolejny, ze zmarły nie
        powinien leżeć przez niedziele, albo jak pada deszcz podczas pogrzebu to znaczy,
        że ten człowiek ktory zmarł pragnął zyć...i tak dalej.
        Ja nie przywiązuje uwagi to tego i też posprzątałam grób ojca po pogrzebie jak
        wszystko wyglądało ochydnie.
        Ale jesli ktoś zamierza sie do tego stosować to nie uważam tego za jakieś dziwactwo.
        Tak samo jest z czarnym kotem jak nam przebiegnie przez drogę, ewentualnie jak
        widzimy kominiarza łapiemy sie za guzik to również gusła, a jednak co niektórzy
        wierzą w nie.
        A pytanie brzmiało jak długo mają leżeć po pogrzebie, a nie w ogóle.
        • Gość: ankaya IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.10.08, 13:06
          dzięki Karola;) sątakie chwile w życiu że człowiekowi jest strasznie ciężko....a gdy mama odchodzi to chce się jak najlepiej dla niej... zrobićwszystko żeby było dobrze....dlatego ten strach i wiara w gusła pojawia się...jeżeli tak niektórzy pisząto możeniestracili kogoś tak bliskiego...i niepotrzebnie się wyśmiewają...Dziękuję za odpowiedź tym poważniejszym i potrafiącym rozmawiać o wszystkim ale także tym którzy swoje tematy ograniczają do minimum...
          • Gość: Karola IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.10.08, 13:53
            Wiem jak w takiej chwili jest ciężko dlatego bardzo Ci współczuje.
            A czas wcale ran nie leczy, dla mnie nawet po pięciu latach od śmierci taty
            jest bardzo przykro i łza w oku się kręci. I jak pomyślę, ze kiedyś przyjdzie mi
            pożegnać się z mamą...nie wiem jak to przeżyje.
            Jeszcze raz wyrazy współczucia, trzymaj się i nie zważaj na to co mówią inni.
            • Gość: ankaya IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.10.08, 17:40
              wiem i dzięki za dobre słowa;)
    • 01.10.08, 23:36
      A z jakiej jesteś wsi??? :D
      No masakra z tym pytaniem !! Ludzie, zastanówcie się zanim podacie tak durny
      temat na forum! Szczerze współczuję okoliczności ale pytanie było poniżej zera.....
      • Gość: Fox IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.10.08, 07:57
        Twoja wypowiedz jest poniżej zera...
        Jak ktos o cos takiego pyta to juz jest ze wsi?
        Chciałam zauważyc, ze wiekszość ludzi ze wsi uciekło do miasta i teraz zachowują
        sie tak jak ty!
        Według ciebie pewnie zapytanie o dobrego fryzjera czy gdzie jest dobre solarium,
        albo gdzie robią super tipsy są o wiele mądrzejsze i nie wieśniackie.
        Pewnie jesteś zwęglona, masz długaśne tipsy i białe kozaczki...
        Tylko ci współczuć kobieto z miasta?
        Poczytaj troszkę o zabobonach, gusłach starych podaniach, popytaj starszych
        ludzi to będziesz wiedzieć skąd się, co bierze.
        • Gość: chłop--głupia baba IP: *.sta.tvknaszapraca.pl 02.10.08, 08:30
          Mało tego to czesto są faceci ludzie wykształceni, zachoowują sie jak te baby ze wsi, które idą z kościola obgadując wszystko i wszystkich,uplute,usma...e ziejące nienawiścią.Czasami są to faceci mlodzi wykształceni i na odpowiedzialnych stanowiskach.I co taki ma z tego? Wszyscy go wysmiewają, ubliżają, a on nic tylko pluje jadem, i traci cenny czas,który mozna lepiej spożytkowac dla siebie albo innych.Co na to psychologia? Jak to leczyć?
        • Gość: ankaya IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.10.08, 08:31
          ojjjj Fox ale pojechałeś/aś :D dzięki;) bo to prawda wieś często zaczyna się dopiero w mieście....pozdrówki
          • Gość: Karola IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.10.08, 10:23
            To jest właśnie ten mądry nie wieśniacki temat i bardzo ważny jak dla ciebie, bo tu akurat miałaś duzo do powiedzenia.

forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=55&w=84968054&v=2&s=0
        • Gość: ilasia IP: 80.51.57.* 02.10.08, 12:04
          wyobraź sobie Fox, że nie udało ci się mnie scharakteryzować. ale jeśli macie
          takie problemy jak zawarty w tytule tego forum i takimi sprawami ludzie sobie
          głowę zaprzątają to ja nie mam więcej pytań.a ty Fox spluń trzy razy za siebie
          zanim jeszcze coś napiszesz żeby ci pecha nie przyniosło :) żenua!
          • Gość: Fox IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.10.08, 14:15
            Wracaj ilasia do tematu gdzie oczyścić twarz...,
            bo tu nie masz nic ciekawego do powiedzenia.
            • Gość: rada IP: *.sta.tvknaszapraca.pl 02.10.08, 14:42
              Kto nie szanuje siebie, to inni go tez olewają i bardzo dobrze.
          • Gość: 123 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.10.08, 14:51
            Gość portalu: ilasia napisał(a):

> wyobraź sobie Fox, że nie udało ci się mnie scharakteryzować. ale
            jeśli macie
            > takie problemy jak zawarty w tytule tego forum i takimi sprawami
            ludzie sobie
            > głowę zaprzątają to ja nie mam więcej pytań.a ty Fox spluń trzy
            razy za siebie
            > zanim jeszcze coś napiszesz żeby ci pecha nie przyniosło :) żenua!

Dobrze ze ty nie masz problemu gdzie ryj oczyscic z pryszczy ci-po
            glupia.
            • 02.10.08, 17:43
              stul pysk pedale! jak nie umiesz sie zachowac to wypie...j z
              forum!!!
              • Gość: zinć IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.10.08, 22:57

A mnie teściowa pomerła to kwiaty leżeli rok. A co niech se babo wącho jak lubi.
                • Gość: Ja IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 03.10.08, 07:40

Bo ci się posprzątać leniu nie chciało...
            • Gość: ilasia IP: 80.51.57.* 04.10.08, 00:00
              Fox - ty za to masz coś do powiedzenia na ten, "ambitny" temat.....pogratulować!
              prymitywy!
              • Gość: ankaya IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.10.08, 07:08
                ciekawe czy prosto w twarz odważyłabyś/łbyś się mi powiedzieć "prymitywie"....daj już sobie spokój bo to jest mało zabawne... a gdy mi się wątek niepodoba to nie biore w nim udziału i juz....
                • Gość: ... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.10.08, 10:23
                  Forumowiczko "od tematu" i pozostali.Ku czemu te dywagacje?

Najważniejsze są te kwiaty i pomniki które w sercu swem pielęgnuje się!

Pozostałe kwiaty,pomniki,wypominki u księży,sanktuariach to tylko naciąganie
                  pogrążonych w nieustającym smutku-naciąganie na 'kasę' na nowe
                  maybachy,wille,pałace,wczasy,ubawy,..dla naciągaczy.To tyle.p
                  • Gość: ankaya IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.10.08, 10:39
                    Ja wiem że najważniejsze jest to co w sercu... a kler itp...na ich temat już szkoda gadać...każdy wierzy w to co chce;)
                    • Gość: jerzyk IP: *.sta.tvknaszapraca.pl 04.10.08, 12:15
                      Głupi zawsze bedą, dobrze im tak, niech sie sami uczą rozumu.
                      • Gość: do ankay IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.10.08, 20:42
                        Trzeba jeszcze założyć lewy but na prawą nogę i nogę tak trzymać
                        przez 23 minuty pod kątem 12 stopni opartą o krzesło z jesionu
                        pomalowane na czarno.
                        • 15.10.08, 15:36
                          A ja ostatnio pochowałem swojego Tatę i został zkremowany a skoro jestem osobą
                          wierząca i praktykującą po prostu ksiądz tylko pokropił urnę i się nad nia
                          pomodlił, następnie ja ją zabrałem ze sobą do domu i jest na honorowym miejscu a
                          koło urny stoją dwa małe wazoniki i tam wkładam kwiatki jak poprzednie zaczną
                          usychać.

Jeszcze nie zgłupiałem płacić za miejsce na urnę i za ceremonie pogrzebowa i mam
                          przynajmniej święty spokój z chodzeniem na cmentarz.

A takie zabobony były praktykowane w średniowieczu ale w XXI wieku śmiać się
                          chce iż ludzie wierzą w takie rzeczy :)))
                          • Gość: jaka szkoda IP: *.centertel.pl 14.03.09, 10:52
                            Żenujące !! "a skoro jestem osobą wierząca i praktykującą" - gdzie w
                            Tobie wiara ?! Napisane jest - "zmarłych pogrzebać" !!!
                            Jaka szkoda, że swojego Taty - nie "wystrzeliłeś" w kosmos w
                            specjalnej kapsule- teraz taka moda nastała - wierzący i
                            praktykujący, zastanów się nad sobą. W głowie mi się nie mieści,
                            żeby trzymać prochy zmarłego w domu ! Pewnie jeszcze Tato na kominku
                            stoi ...
                            • Gość: do ankay IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.03.09, 13:31
                              Zapomniałes dodać,że na wysokości 2,34 cala od tekturki położonej na
                              podłodze-a tekturka ma 0,97 yarda.
                              • Gość: xy IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.03.09, 13:42
                                yx
    • Gość: xx IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.03.09, 20:35
      ludzie macie dobrze w głowach???????? kto trzyma kwiaty na grobie????????? ja je
      STAWIAM, LUB WKŁADAM DO WAZONU
      • Gość: hehe IP: *.centertel.pl 01.07.09, 21:17
        W temacie raczej mowa o kwiatach z pogrzebu - imbecylu/lko :D
    • Gość: gość IP: 158.66.1.* 28.10.09, 13:44
      Miałam ten sam dylemat co autorka pytania - jako osoba wierząca
      zapytałam księdza i jego odpowiedź była jednoznaczna. Kościół
      katolicki nie określa czasu jaki powinien upłynąć, aby uprzątnąć
      kwiaty z grobu po pogrzebie, więc po dwóch tygodniach zrobiłam
      porządek na grobie mojego Taty.Pozdrawiam.
      • 28.10.09, 14:38
        Ale sie obudziłaś, temat z przed roku dawno zakończony.
        • Gość: OS. PRYWATNA IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.10.09, 16:22
          jesli nie masz czasu na zrzucenie kwiatów czy doglądania i czyszczenia grobu
          Twojego Bliskiego - możemy sie dogadać - szukam pracy dorywczej :)
          • Gość: malin IP: *.net.stream.pl 28.10.09, 16:46
            To ja bym prosił żebyś trzymał(a) kwiaty na grobie przez 6 tygodni. Płacę tylko
            za trzymanie kwiatów. Wyżywienie we własnym zakresie.
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.