Dodaj do ulubionych

Ssie język - 2,4 latek - co zrobić?

24.09.11, 00:12
Witajcie.
Piszę ponieważ mój 2,4 letni syn niestety nie zaprzestał ssania języka.

Nigdy nie miał smoczka - próbowałam podać po paru dniach od narodzin (być może za późno), testując też jak miał 1-3 miesiące, ale nic z tego. Smok był okropny i wypluwał go od razu. Raz czy dwa, udało się gdy zassał na dłuższą chwilę.

Nie pamiętam dokładnie, ale założmy że od 12 miesiąca ssie swój język, czyli przygryza przednimi zębami jego czubek wywalając częsc na wierzch. Robi to gdy jest zmęczony i "wpadnie w dziurę", czyli zapatrzy się na cos, gdy przytula się spiacy do kocyka, jak ogląda bajkę, jak jeździ w wózku - generalnie w chwilach kiedy chce się uspokoić, zrelaksować. Próbuję go odzwyczaić, przypominam 'gdzie mieszka język? - w buzi', zwracam uwage 'schowaj jezyk' i probowalam metodą szokową "oj, chyba obetniemy język, niby zartem ale wyciagam nozyczki z szuflady'.

Pije jeszcze mleko z butelki, rano i wieczorem, pozostałe płyny z kubka lub przez słomkę. Szukając w wyszukiwarce podobnego tematu natrafiłam na podobny wątek i uswiadomilam sobie, że pora skończyć z butlą. Podchodziłam do niej łagodnie, bo używam Tommy Tippie (smoczek niby jak piers) no i nigdy nie miał smoczka.

Mówi ładnie, do 2 rz był raczej przyblokowany z mówieniem, ale teraz idzie mu nieźle. Robi dużo powtórzeń, takie jakby utarte zwroty, ale stara się tworzyć konstrukcje wieloczłonowe (tata idzie z mama do auta szybko).

Czy któras z Was miała taki problem?
Jak oduczyć do ssania języka?
Zrobię uroczyste pożegnanie z butlą - czy picie przez słomke jest ok dla prawidlowego rozwoju mięsni wokół ust?
Edytor zaawansowany
  • tempera_tura 24.09.11, 14:30
    Nic nie poradze poza tym że butelka faktycznie powinna iśc w odstawkę (nie widzę związku z językiem, to stary koń), picie przez słomkę wg. mojego lekarza jest ok

Pomysl na "żarcik" z nożyczkami to jakiś koszmar......Skąd pomysł na takie metody... Może faktycznie obetnij ten język to będzie po problemie.
  • mamaolenki25 25.09.11, 13:37
    Moja 5 latka zaczęła tak robić jakieś pół roku temu, ona ssie nawet w nocy, no po prostu masakra, "przetestowałam" chyba już wszystko, nic nie pomaga, pytałam lekarki, powiedziała ze to tik i samo minie, ale nie mija, ja już straciłam wszelka nadzieje ze przejdzie jej to, pozdrawiam.
    --
    "Stracony dzień - bez uśmiechu"wink
    fotoforum.gazeta.pl/u/mamaolenki25.html
  • szinszin 03.10.11, 20:49
    Moja 5 latka ma to do tej porysad Niestety sama nie wiem jak mam z Tym walczyć! Żadne prośby, tłumaczenia nie skutkują. Liczę, że kiedyś przejdzie.
  • ktosiowa.waw 03.10.11, 23:09
    Jej, nie pocieszacie mnie sad

zastanawiam się czy metoda podobna do metody zwalczania obgryzania paznokci pomoże.
    Może powinnam mieć przyszykowany wyciśnięty sok z cytryny i jak tylko przyuważę wystawiony język, to hyc, i dotknąć palcem zanurzonym w kwaśnym soku.
    Sądzicie, że taka behawioralna metoda może przynieść skutek?
  • mak-111 04.10.11, 09:33
    moze tu poszukaj informacji forum.gazeta.pl/forum/f,1009,Zdrowe_ssanie_mowa_i_zgryz.html
  • cisowianka82 11.01.16, 22:09
    Witam,

Post z odległych czasów, ale może uda się odpowiedz uzyskać? Co stało się z sianiem? Czy rzeczywiście ustało bo mój 4,5 letni synek właśnie zaczął nagle ssać jezych ( w dzień , w nocy, praktycznie całe dnie ma język na wierzchu)!
  • jagienkas70 04.10.11, 14:06
    Mój synek 2,5 roku, też ssie język i też nigdy nie zaakceptował smoczka. Juz dawno nie pije z butli, ale ssanie języczka pozostało. Tez czasam proszę, zeby schował język, ale po kilku minutach znowu go ssie. Nie jestem jednak tak przewrazliwona jak ty. Generalnie odpuszczam. Mówi pięknie, płynnie, zrozumiale. Nie wymawia "r", ale to norma w tym wieku. Staram sie nie dac sie zwariowac i tobie radzę to samo, bo ci się dziecko nerwicy "językowej" nabawi smile
  • truscaveczka 13.01.16, 22:50
    Ty masz moje dziecko. Które ma 10 lat i nadal ssie. Dentystka z lekka upomina, ale szturcha mnie, żeby sprawy z tego nie robić, w końcu przejdzie.

Może przejdzie, może nie, miewałam i uczennice w klasie maturalnej z odruchami uspokajającymi jak u niemowlaka. No ale póki co młoda zęby ma idealne, mówi wyraźnie, więc nie ma żadnych objawów, żeby to szkodziło.

--
    Ci z was, którzy myślą, że wiedzą wszystko, są bardzo irytujący dla tych z nas, którzy rzeczywiście wszystko wiedzą. /Agatha Christie/
  • dziamdziam95 30.07.18, 11:00
    Witaj,
    Z tego co pamiętam od urodzenia borykałam się z tym problemem, moim rodzicom również mówiono że to wszystko przejdzie z wiekiem mam 23 lata i wciąż mam ten sam problem gdy kładę się spać, gdy jestem zmęczona niekontrolowanie ssam język przez ten nawyk miałam skrzywione zęby wypchniete do przodu gdy zdjelam aparat na żeby dostałam wkładkę retencyjną (Taki cienki odlew moich zębów które miałam nosić) Gdy miałam założoną tą wkładkę i nie czułam podniebienia językiem nawyk się tracił lecz gdy zgubiłam wkładkę nawyk powrócił. Więc nie słuchajcie że to wszystko przejdzie tylko poszukajcie pomocy dla dziecka żeby nie czuł się w przyszłości inny lub wyśmiewany przez rówieśników. Pozdrawiam wink

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.