Szkarlatyna-czy łatwo się zarazić?Kiedy objawy? Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • W piątek wieczorem kleżanka mojej córki z przedszkola żle się poczuła, okazało się, że to szkarlatyna. Moja córka lubi tę dziewczynkę, więc pewnie dużo się z nią bawiła (jak zwykle). Dziś ta dziewczynka ze szkarlatyną weszła na chwilę do sali przedszkolnej, ponieważ mama dziewczynki chciała powiadomić nauczycielkę o chorobie córki. Wracały właśnie od lekarza.
    I teraz pytanie do znających się. Czy dziewczynka w piątek w przedszkolu już zarażała? Czy szkarlatyna jest bardzo zarażliwa? Tak jak ospa? - bo wiem, że ospa jest bardzo, szybko się dzieci zarażają. Jeśli moje dziecko jest zarażone, to kiedy można się spodziewać pierwszych objawów?
    Czytałam o szkarlatynie w necie, ale wolałabym wiadomości z pierwszej ręki.
    • Szkarlatyna nie jest tak zaraźliwa jak ospa. Na początku roku moja córka miała szkarlatynę. W jej grupie w żłobku jeszcze jedno dziecko było chore. W domu zaraziłam się ja. Syn i mąż nie. U syna w przedszkolu tylko jeden chłopiec miał szkarlatynę i nikt w grupie się od niego nie zaraził.
    • Szkarlatyna nie jest zjadliwasmile Moj starszy syn mial 2 razy juz. Pierwszy raz przytargal jak bylam w 6 miesiacu ciazy z mlodszym, troche panikowalam ale nikogo nie zarazil. Drugi raz mialam juz niemowlaka, tez nikogo nie zarazil. To taka angina tylko z wysypka. Najpierw boli gardlo, pozniej wysypuje.
      --
      Bocianom już dziękuję smile
    • Koleżanki synek był chory to lekarz jej mówiła że szkarlatyna jest bardzo zaraźliwa, ale mojego roczniaka nie zaraził (na szczęście) mimo że w dniu kiedy on miał pierwsze objawy dzieci razem się bawiły. Co do tego kiedy można zobaczyć pierwsze objawy to nie wiem wydaje mi się że po około tygodniu ale nie chcę skłamać
      • marzenka224 napisała:

> Koleżanki synek był chory to lekarz jej mówiła że szkarlatyna jest bardzo zaraź
        > liwa, ale mojego roczniaka nie zaraził

Kiedy mój synek miał szkarlatynę (drugi brzdąc miał w tym czasie miesiąc) lekarka powiedziała mi,ze młodszy raczej nie powinien sie zarazić bo to jest choroba wieku przedszkolnego i bardzo rzadko chorują na nią dzieci poniżej 2go roku życia.Tak jak już któraś napisała,szkarlatyna to angina z wysypką a np niemowlaki nie mają migdałków wiec nie powninny na nią zachorować.
    • Mój synek szkarlatyne miał pół roku temu.Nie mam pojęcia czy dziecko zaraża przed wystąpieniem objawów ale wiem że tydzien po tym jak u naszego syna zdiagnozowano szkarlatyne zachorował również jego najlepszy kolega z przedszkola (słyszałam jeszcze o kilku przypadkach).Lekarka pytała do którego synek chodzi przedszkola bo musi powiadomić sanepid. Jeśli chodzi o objawy to synek miał niezbyt wysoka temperaturę (ale on rzadko reaguje gorączką na jakiekolwiek infekcje),miał czerwone policzki a wokół ust biały trójkąt.Na plecach miał drobniuteńką wysypkę,jakby go ktoś szpilką pokłuł.Nad pośladkami wysypka zlewała się w plamy.A czy szkarlatyna jest bardzo zaraźliwa?Nie wiem. Wiem tylko że kilkoro dzieci miało szkarlatyne w tym czasie co mój synek.
      • Faktycznie szkarlatyna, a wiec Plonica spowodowana jest przez bakterie paciorkowca, wiec mozna pod tym wzgledem porownac ja do anginy.
        Jednak jest to choroba duzo bardziej zarazliwa i niosaca za soba wieksze, ewentualne komplikacje niz angina!

Dziecko chore na Plonice zaraz juz w 24 gdziny przed wystapieniem objawow i moze zarazac uwaga!!! nawet przez 2 tygodnie po ustepieniu wysypki, ktora z reguly trwa od 1-7 dni!!!
        Ale dziecko nie zaraza sie tylko w kontakcie z ewidentnie chora osoba, niebezpieczne moga byc rowniez zakazone przedmity, czy nie chorujacy nosiciel tej bakterii!

Przykkladowo: chory na zwykla angine maksymalnie moze zarazc do 3 dob po przyjeciu antybiotyku, natomiast chory na szkarlatyne mimo tego, ze jest w trakcie kuracji zaraz znacznie dluzej, tak jak pisalam wyzej.
        --
        www.gazeta.pl www.youtube.com/watch?v=uhV4me_k8Y8
        • zjawa1 napisała:

> Faktycznie szkarlatyna, a wiec Plonica spowodowana jest przez bakterie paciorko
          > wca, wiec mozna pod tym wzgledem porownac ja do anginy.
          > Jednak jest to choroba duzo bardziej zarazliwa i niosaca za soba wieksze, ewent
          > ualne komplikacje niz angina!
          >
          > Dziecko chore na Plonice zaraz juz w 24 gdziny przed wystapieniem objawow i
          > moze zarazac
          uwaga!!! nawet przez 2 tygodnie po ustepieniu wysypki, ktor
          > a z reguly trwa od 1-7 dni!!!

> Ale dziecko nie zaraza sie tylko w kontakcie z ewidentnie chora osoba, niebezpi
          > eczne moga byc rowniez zakazone przedmity, czy nie chorujacy nosiciel tej bakte
          > rii!
          >
          > Przykkladowo: chory na zwykla angine maksymalnie moze zarazc do 3 dob po przyje
          > ciu antybiotyku, natomiast chory na szkarlatyne mimo tego, ze jest w trakcie ku
          > racji zaraz znacznie dluzej, tak jak pisalam wyzej.

No to się załamałam sad
          Dzięki dziewczyny za wszystkie odpowiedzi.
          • Ale nie pankuj!!!
            Plonica jest o tyle bardziej zarazliwa o ile chory dluzej moze zarazac.
            Nie jest jakos sama w sobie, nie wiem bardziej zjadliwa itp.
            W sumie kazda bakteria przenosi sie nie tylko droga kropelkowa ale i przez zakazone przedmioty, nosiciela nie chorego.

Ponadto dziecko wcale nie musi zacho9rowac na szkarlatyne po kontakcie z chorym na plonice, slyszalam i gdzies tez czytalam-moze to znajde, ze czasem wystarczy ze jakas osoba zachoruje na zwykla angine, a kolejna moze po zakazeniu sie tym przejsc nie angine, a juz szkarlatyne.
            Na pocieszenie powiem Ci, ze w naszym przedszkolu byly juz 2 przypadki, jakies przeszlo 3 tyg temu szkarlatyny i jak na razie inne dzieci nie zachorowaly!
            --
        • zjawa1 napisała:
          Dziecko chore na Plonice zaraz juz w 24 gdziny przed wystapieniem objawow i
          > moze zarazac
          [b]uwaga!!! nawet przez 2 tygodnie po ustepieniu wysypki,

Nie do końca sie z tym zgodze bo jak mój synek przechodził szkarlatyne troche o niej czytałam i pisało (przykładowo):
          "•Po pięciu dniach stosowania antybiotyków dziecko chore na szkarlatynę przestaje zarażać."
          Nawet gdzieś pisało,ze po dwóch dniach brania antybiotyków dziecko przestaje zarażać. A jeszcze gdzieś czytałam,ze dziecko zaraża do tygodnia po WYSTĄPIENIU wysypki.

• Wiem, ze roznie podaja.
            Tak do konca nie wiadomo kiedy naprawde dziecko przestaje zarazac przy tej chorobie!
            Zdarzaja sie bowiem przypadki, ze biorac nawet 6 dni antybiotyk od pierwszych objawow dziecko nadal zarazalo.
            Nalezy doliczyc jeszcze te pare dni wczesniej, kiedy dziecko nie otryzmalo jeszcze antybiotyku.
            Przeciez po wystapieniu pierwszych objawow, nie zawsze podaja od razu antybiotyk!

Ponadto nie zawsze kuracja antybiotykowa da sie wybic calkowicie wszystkie bakterie!
            U jednych wystarczy 8 dni kuracji, a u innych trzeba przeprowadzac ja 14 dni!
            Wszystko zalezty od organizmu i stad te roznice.
            Jeno jest jednak pewne, chory zaraza 1 dobe przed pierwszymi objawami i minimum 5 dni w trakcie juz terapii antybiotykowej.
            --
    • Mam trójke dzieci, jedno miało typowe objawy szkarlatyny, drugie częśc objawów (do końca nie wiem, czy to była szkarlatyna czy nie), a trzecie - nie zachorowało. Tak więc wydaje mi sie, ze szkarlatyna jest mniej zarażliwa niz taka ospa na przyklad.
      • A kiedy będę mogła odetchnąć z ulgą? Jeśli w tym tygodniu nie zachoruje? Czy może nigdy, bo przecież w przedszkolu na zabawkach, kredkach itp zostały te bakterie szkarlatyny?
        • Chodzi o to, zebys wyluzowala! W przedszkolu moga sie pojawic jeszcze gorsze syfy co nie oznacza, ze dziecko je zlapie.
          W naszym ciagle sa jakies anginy ropne, zapalenia pluc, oskrzeli, wspomniana szkarlatyna i jakos nigdy tego jeszcze nie zlapal.
          W zeszlym roku zachorowal 2 razy: pod koniec pazdziernika pierwszy katar w zyciu( choc wiem, ze trudno w to uwiezyc), a potem wysoka goraczka i zapalenie ucha.
          Pare miesiecy spokoju, w miedzy czasie co jakis czas katar, az w koncu w kwietniu wirus grypy typu A.
          Miesiac leczenia ciezkiego przebiegu i od czasu wyleczenia, az do dzisiejszego dnia jak na razie nawet bez gula jednego...
          Mimo tego, ze tak, jak wspominalam w przedszkolu Szkarlatyna juz byla jakies 3 tyg temu, anginy i zapalenia oskrzeli, oraz jelitowka.
          Mysle, ze nie ma reguly jak cos ma zlapac, to zlapie.

--
        • Czy mo
          > że nigdy, bo przecież w przedszkolu na zabawkach, kredkach itp zostały te bakte
          > rie szkarlatyny?

Te bakterie szkarlatyny czyli paciorkowce są wszędzie. W tym kontekście nigdy nie możesz być spokojna. Szkarlatynę można złapać od kogoś kto ma anginę albo jest nosicielem.
          Ale nie panikuj - szkarlatyną ciężko się zarazić. Tak twierdził nasz pediatra. Młodszy syn nie zaraził się od starszego mimo, że przebywali ze sobą non stop.
          --
          Wspólne czytanie
    • Najważniejsza jest higiena czyli częste mycie rąk i nie branie ich do buzi. To najlepsza profilaktyka.
    • wczoraj w przedszkolu poinformowali nas, że w grupie wystąpiła szkarlatyna. Dzisiaj córka po powrocie z przedszkola dostała gorączki 38 stopni, a po 4 godzinach wysypki. Pojechalismy do lekarza, diagnoza szkarlatyna, 10 dni antybiotyku. Pytałam o zarażenie- do 3 dni od wzięcia pierwszej dawki antybiotyku, potem już nie. Dorośli mogą przechodzic w postaci anginy, poniewaz wywoluje ja ta sama bakteria.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Oferty

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Zadaj pytanie na Forum

Za darmo

Na każdy temat

Tysiącom użytkowników

Zapytaj

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.