Bądź świadoma i bezpieczna w ciąży! Moja Ciąża z eDziecko.pl

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • odbierając córkę w czwartek zauważyłam, że kaszle. spytałam przedszkolankę czy w ciągu dnia kaszlała, powiedziała, że parę razy się zdarzyło. w samochodzie kaszlała mocno, w domu do zaśnięcia nie zakaszlała ani razu. kaszel chyba suchy, choć miałam wrażenie, że odkasływała coś co jej spływało po tylnej ściance gardła (ma lekki wodnisty katar, kilka razy w ciągu dnia musi przetrzeć nos). po zaśnięciu zaczęła się polka. kaszel do wymiotów i tak dwa razy. kaszlała z 1,5h. ok 2h przerwy i znowu kaszel. ok 2 w nocy zaczęła się dusić, a przynajmniej tak to wyglądało. tak jakby nie mogła oddychac, w panice zawinęłam ją w kołdrę i poniosłam na balkon. tam powoli wróciła do normy. mąż w tym czasie wezwał pogotowie (mamy w pakiecie 10 wizyt domowych w tym nocne). lekarz był u nas po 20min. w tym czasie w sumie było ok, leciutko odkasływała. lekarz ją osłuchał, stwierdził, że osłuchowo jest ok, ale przepisał jej berotec, mąż pojechał od razu wykupić. kazał też małą zapisać do pulmonolga i zbadać pod kątem astmy.
    no i teraz mam pytania. córka nigdy specjalnie mocno nie chorowała. zdarzały się jej infekcje dróg oddechowych, ale zawsze osłuchowo czysta. piewrszy kaszel zarejestrowany jak miała 2l i 10m. kaszel na tle alergicznym, powiązany ze spływającą wydzielną po tylnej ściance gardła. w zeszłym roku rozpoczęła przedszkole. infekcji było kilka, zwykle z lekkim kaszlem i katarem (wtedy była w domu). zagorączkowała dwa razy. jeden raz stwierdzono u niej zwiększony szmer oskrzelowy. poprawa była po pierwszej inhalacji z berodualu (przepisany przez naszą pediatrę na 3 dni). nie męczy się, po wysiłku nie widać, że wogóle był ...
    ma alergie wziewną (pyłki), ale jest to do opanowania, leki przyjmuje w sumie przez ok trzy miesiące w roku. jak u was przebiega astma? czy możliwe, że do tej pory nikt nic nie zauważył? incydent z dusznością miał miejsce jeden raz.
    do pulmonolga zapiszę ją w poniedziałek więc pewnie do środy będziemy po wizycie, ale to mimo wszystko kilka dni uncertain
    --
    OLA 16/09/2007
    • Opisane objawy i sytuacja z nocnym kaszlem są bardzo podobne do objawów mojego synka.
      Mój Jerzyk ma 3 latka i też ma alergię na pyłki, ale także na kurz i grzyby alternaria. Praktycznie przez cały rok dostaje leki na alergię, mimo to, ma często różne infekcje z kaszlem i katarem, no i przez cały czas bardzo chrapie przy zamkniętych ustach. Zdarza się też tak, że ma ataki kaszlu w nocy, a w dzień brak jest innych objawów.
      Nasz pulmunolog, do którego regularnie chodzimy nocny kaszel nazywa kaszlem astmatycznym. To nie znaczy, że dziecko ma astmę, ale być może pewne predyspozycje. Tak się składa, że w naszej rodzinie astmę ma babcia, a prababcia zmarła na tę chorobę. My z mężem jesteśmy alergikami. Mały odziedziczył po nas alergię.
      Zatem w ostrzejszych stanach bierzemy różne leki, ale nie antybiotyki, w tym także niektóre leki na astmę dla dzieci, robimy inhalację i normalnie funkcjonujemy. Pulmunolog, który jest na szczęście także naszym lekarzem rodzinnym mówi , że młody będzie bardziej podatny na infekcję, ale to nie znaczy, że będzie miał astmę. Życzę zdrówka i pozdrawiam.
    • [b]wkurza mnie to, ze lekarze po jednej infekcji u dziecka zaraz dosuzkuja sie astmy ;/
      lekarzerm nie jestem, wiec nie pomoge, ale powiem ci jak jest u nas.
      mloda ma 3,5 roku, choruje srednio co 2-3 miesiace (zapalenie oskrzeli) i od wrzesnia do grudnia i od maja do lipca ma zaostrzenia astmy. wtedy osluchowo jest ok, gtardlo czyste, ale mala kaszle w nocy, wymiotuje i tak co noc. wtedy mamy zapisywane podwojne inhalacje (sterydy ma na stale), ale i tak nic to nie daje- musimy przeczekac ten czas. oczywiscie jestesmy wtedy co 4-5 dni na pogotowiu bo wydaje sie, ze pluca wypluje i standardowo co kilka dni do osluchania zeby na pluca nie weszlo. oprocz tego jest alergikiem, wiec niestety czujna jest calyczas bo nawet troche deszcze na dworze wywoluje u niej problemy z oddychaniem.
      zaczelo sie od tego, ze kiedy miala 5 miesiecy zachorowala na zapalenie oskrzeli, a kiedy skonczyla 7 miechow wyladowalysmy w szpitalu z zapaleniem pluc, pulmonologod razu potwierdzil diagnoze, ze to astma, dodal jeszcze, ze nigdy przez swoje 30 lat pracy nie widzial tak zaawansowaje asmty u tak malego dziecka. odtamtego czasu mala jest na sterydach (kazde odlozenie konczy sie dusznosciami w nocy), do pulmonologa chodzimny co ok.3 miesiace. generalnie mala w ogole nie moze biegac, skakac i smiac sie w glos- dostaje wtedy takich dusznosci, ze az sie fioletowa robi. na rytmice w przedszkolu bierze udzial tylko wtedy kiedy dzieci robia cwiczenia na dywanie, nie ma mowy o jakis skokach na jednej nodze czy cos.
      bardzo nam ta astma utrudnia zycie i choc mialam juz z nia do czynienia (moj mlodszy o 5 lat brat ma astme) to nie wiedzialam, ze sa rozne jej odmiany i ze u mojej ta odmiana bedzie taka ciezka.
      mam nadzieje, ze u was diagnoza sie nie potwierdzi
      dodam jeszcze, ze wyniki IMMUNOLOG. wyszły bardzo zle- norma to 5 IGe, a cora ma wynik 0.1 ..........
      nie daj sobie od razu wmowic, ze to astma i nie poprzestuj na jednej opini. znam bowiem przypadek gdzie dziecko bylo leczone na astme i faszerowane strydami, a sie okazalo, ze tej astmy wcale nie ma ...
      --
      Mama Roksany, ur. 16/06/2008 .
      • W miare normalna, przyznaje,z e jestem w szoku, jak czytam twoja historie. To, ze dziecko z astma nie mozne nawet na jednej nodze skakac swiadczy tylko i wylacznie o tym, ze astma jest zle leczona. Przy prawidlowo prowadzonym leczeniu powinnas rozpoznawac symptomy zaostrzen i zwiekszac daweki lekow, aby nie dochodzilo do powaznych zaostrzen i dusznosci, tym bardziej zapalenia pluc. Moze ma zle dorane leki? Ja kiedys dostalam cos rozszerzajacego drogi oddechowe, z czym ponoc wiekszosc pacjentow mojego lekarza ma doskonale doswiadczenia, a ja sie wlasnie po nim tak dusilam, ze naprawde sadzilam, ze sie wykoncze. Z rozszerzajacych toleruje tylko Ventolin, nic innego nie pomaga. Dziecko z astma jak najbardziej powinno sie ruszac, bo dzieki temu zwieksza wydolnosc pluc i oskrzeli, ktore latwiej sobie poradza ze zmianami pogody, wysilkiem fizycznym czy infekcjami. To co opisujesz bardziej przypomina historie sprzed 30 lat, gdy astmatycy byli wlasciwie obloznie chorymi pacjentami pod tlenem i ruszac sie nie mieli prawa. Wczesna astma dziecieca bywa czasowa, jest wykrywana w bardzo ciezkiej postaci u dzieci ponizej 2 lat , wiele z nich przy odpowiednim leczeniu i odpowiedniej dawce ruchu ok. 6-7 lat "wyrasta", objawy zanikaja, choc alergia pozostaje, ale astma moze sie wiecej nie pojawic, czasem wraca w okresie dojrzewania. Taki "wyrosniety" ciezki przypadek astmy, w tej chwili 7-letni bez objawow od blisko 2 lat mam u sasiadow. Chlopak niezwykle sprawny, musial jedynie zrezygnowac z wyzszych poziomow plywania, bo jednak pluca sobie nie radza gdy musi dluzej nurkowac.

Do autorki watku: Stawianie diagnozy po jednej infekcji to mocno przesadzona reakcja. Astma to choroba chroniczna i nie da sie jej stwierdzic po kilku tyodniach kaszlu. Suchy kaszel wystepuje w wielu infekcjach, glownie krtaniowych, przy wiekszej wydzielinie to normalne, ze dziecko wymiotuje sluzem i moze miec dusznosci, do tego astmy nie trzeba. Astma to wlasciwie caly czas kamien na plucach. Czarakterystyczne w dusznosciach astmatycznych jest swiszczacy WYDECH. ze mnie sie maz kiedys smial, ze gwizdek polknelamwink Z zapaleniami krtani mialam wielokrotnie do czynienia i patrzac z zewnatrz faktycznie mozna sie pomylic, choc uczucie jest inne. Przy krtani problemem jest wdech, przy astmie oskrzelowej wydech, dlatego na twoim miejscu bym nie panikowala, najpierw skonsultowala sie z laryngologiem i wykluczyla zapalenie krtani, dopiero potem myslala o wizycie u pulmunologa. szczerze watpie, zeby po tym co opisalas mozna bylo zdiagnozowac astme, ale czasem juz wizyta u specjalisty "zobowiazuje" i lekarze pakuja w pacjentow cuda, chyba tylko po to zeby nie chodzili na darmouncertain
        --
        autystyczne-tygryskowo.blogspot.com/
        • Mloda na dzien dzisiejszy dostaje
          ventolin, pulmicort, flixotide, atrovent + singulair i aerius

od wrzesnia (14 stego) byla 10 dni na antybiotyku, po 3 dniach od odstawienia antybiotyku bylo llepiej, po 3 kolejnych wyladowalysmy w szpitalu z dusznosciami i ....... takjest do dziś- w piatek tydzien temu bylam na pogotowiu, kazal tylko dawac diphergan na noc oprocz wziewow, a w poniedzialek wizyta u pulmonologa, osluchowo ok, ale rzeczywiscie obrzeg sluzowek w nosie i zaostrzenie astmy, wiec kazal znow dawac singulair (nie dostawala rok czasu)

Jeszcze nie bylo miesiaca takiego, zeby sie nie dusila
          uwierz mi, ze samej mi sie serce kraje jak wychodze z nia na dwor (mloda jest baaardfzo zywym dzieckiem)i co chwile musze krzyknac zeby nie biegala
          wracamy generalnie ze spaceru po 20 mintach bo konczy sie bieganiem i wymiotami lub dusznosciami
          nie raz zdarzylo sie tak, ze biegala po sklepie i wymiotowala na miejscu
          w autobusiejest tragedia- ludzie patrza na mnie jak na kretynke, ze z dzieckiem chorym na dwor wychodze i co gorsza ciagam po srodkach lokomocji
          rozmawialam teraz z pulmonologiem i zapytalam czy to dlugo jeszcze potrwa bo jestem juz zmeczona ta cala astma, a moja biedne dziecko ma juz dosc takiego dziecinstwa, odpowiedzial, ze mala ze wzgledu na wiek i rodzaj zaostrzenia astmy musi byc pod stala opieka pulmonologa nie tylko, ale i rodzica i po prostu nie ma biegac i koniec, chyba ze chcemy ladowac w szpitalu co chwile. jak mloda dostaje atak kaslzu to wymiotuje, robi sie fioletowa ..

wiem o czym piszesz z tym, ze kazdy inaczej reaguje na leki
          moja np. za kazdym razem kieyd szlysmy naa pogotowie dostawala dexaven, i nie dzialal na nia wcale, z czasem zaczal dzialac odwrotnie czyli mala robila sie pobudzona itd. takze powiedzialam, ze nie maja dawac itd.

teraz w piatek na pogotowiu lekarz kazal zapisac mala na basen
          i sie wlasnie zastanawiam

mala ma wczesnodziecieca astme oskrzelowa, alergie na pylki , kurz, na trawe i na jedzenie- cytrusy, maka, czekolada i leki ampicylina i penicylina.
          ma tez AZS.

sorki,z e tak nieskladnie, ale mam tyle do powiedzenia, ze az nie wiem jak to ubrac w slowa tongue_outP

--
          • Sorry, moze glupio z pytaniem wyjade, ale mala miala badania np w kiedunku mukowiscydozy? Wymioty kojarza mi sie z duza iloscia sluzu, a choc specjalista akurat w tej dziedzinie nie jestem, to slyszalam, ze mukowiscydoze mozna pomylic z astma. Kiedys nawet podejrzewalismy u mlodego, bo tez zawsze przy kaszlu wymiotowal sluzem, ale potem okazalo sie, ze byla to u niego na szczescie tylko reakcja alergiczna, wyrosl jak skonczyl 4 lata. Przebadalabym dziecko rowniez u kardiologa, przy tak gwaltownych reakcjach na jakikolwiek wysilek wolalabym miec absolutna pewnosc, ze problem jest tylko w ukladzie oddechowym, a nie jest to objaw wynikajacy z problemow z krazeniem (zwlaszcza to sinienie brzmi podejrzanie).

Basen to fajna sprawa, zwroc tylko uwage zeby byl osonowany a nie chlorowany, bo chlor moze tylko poglebic problemy i zwiekszac dusznosci (ja sie dusze i puchne).
            --
            • ty mnie tylko ta mukowiscydoza nie strasz sad
              mialam takie mysli w zeszlym roku, ale jakos odgonilam je od siebie bo mala miala kilka miesiecy przerwy z dusznosciami
              wydaje mi sie jednak, ze to chyba nie to
              bo po inhalacjach dusznosci przechodza na jakis tam czas
              no i kiedy jest "zdrowa" to moze biegac, fikac koziolki itd.
              tylko wlasnie te miesiace maj-lipiec i wrzesien-grudzien sa u nas kiepskie
              pulmol stwierdzil, ze teraz jest nagorszy czas dla alergikow i astmatykow bo plesnie, no i powietrze nieciekawe ..
              sama juz nie wiem co mam myslec ..

mysle intensywnie nad tym basenem, ale chyba poczekam do wiosny bo boje sie, ze moge teraz tylko pogorszyc sprawe- zaziebic ja uncertain
              --
          • Robiliście spirometrię?
          • Zapytaj lekarza o seretide (to jest połączenie Flixotide i Serevent'u) są to dwa leki w jednym rozszerzający oskrzela i przeciwzapalny, u mojego syna dopiero ten lek pomógł nam w ciągłych infekcjach górnych dróg oddechowych, czytałam jakiś czas temu opracowanie jakiegoś profesora, że jest to najlepszy lek na astmę na razie, nie pamiętam tylko od jakiego wieku można go stosowac, trzeba by to sprawdzic.
            • Po seretide to ja sie malo nie wykonczylamuncertain W moim wypadku byl to najgorszy lek, z jakim mialam do czynienia. Reakcja na leki jest bardzo indywidualna i nawet najlepszy lek nie jest dobry dla wszystkich. Mialam kiedys cos na depresje, lekarz mnie ostrzegal, ze wszyscy po nim sporo chudna. Zmienil mi po miesiacu, jak sie okazalo, ze nie zmieniajac nic w diecie i ruchu przytylam ponad 5kg.
              --
          • tylko z basenem to ostroznie bym zaczynala, bo akurat u nas syn po basenie (chlor/ozon)ma takie zaostrzenie ze tylko szpital, bo inaczej sie dusi, pomimo sterydow na stale i inhalacji w razie ataku
            --
            http://lb2f.lilypie.com/tZmFp1.png
    • Pierwszą rzeczą,którą powinnas wtedy zrobić to opie...c pzedskolankę. Dzieciak kaszle a ta nie raczyła zadzwonić do Ciebie. O zgrozo...
      Kaszel Twojej córki moze świadczyć o alergii albo astmie oskrzelowej.. Szczególnie kaszel nocny jest niebezpieczny..
      Powinnas zrobić badanie IGE, badanie w kierunku kokluszu i mykoplazmy. Szczególnie kokluszu, bo ta choroba niestety w Polsce zaczyna wracać. Wymaz z gardła. Antybiotykogram, żeby nie faszerowac córki bez sensu lekami.
      Jeśli to alergia, to takie dzieci są częsciej narazone na pasożyty. Cała morfologia i badanie kału.
      Oraz rtg klatki piersiowej i testy alergiczne.
      Pozdrawiam cieplutko. smilesmile
    • Robiliście spirometrię? Zgadzam się absolutnie co do badań w kierunku kokluszu.
    • Na razie nie wpadaj w panikę. Może to było/jest po prostu "zwykłe" zapalenie krtani? Przy czymś takim wyniesienie na zimne powietrze działa po prostu cuda. A lekarz zalecił pulmonologa na wszelki wypadek bo dziecko alergiczne?
      --
      Wiesz, co myślę ? - powiedziała Anna - Myślę, że to wszystko, co napisane było w gazecie, to kłamstwo. Bo to zupełnie wszystko jedno jak się mówi do małych dzieci. Czy się mówi łagodnie i uprzejmie, czy się na nie krzyczy, robią i tak, co chcą.
    • co do nauczycielki to nie mam do niej pretensji. olka sama przyznała, że nie kaszlała mocno, bardziej odkasływała. kaszel nasilał się przy zmianie temperatury.
      incydent z dusznością był jeden raz. zwymiotowała tylko wtedy z czwartku na piątek. od piątku robimy inhalacje z mucosolwanu, pulmicortu i przed spaniem z berodualu. w nocy pokasłuje trochę, wiecej jednak w ciagu dnia. nie ma gorączki. jutro ją zarejestruję do pulmonolga, ale rano podjadę też do naszej pediatry.
      u alergologa byłam z nią w poprzednim tygodniu.
      nie wydaje mi się żeby to był koklusz, pamiętam jak miałam go jako nastolatka. kaszlałam bardzo długo, a tu u małej tego nie widać.
      dzięki za odpowiedzi smile
      --
      OLA 16/09/2007
      • U nas było podobnie, zaczęło się jak Ala poszła do przedszkola, nocne kasłanie, duszenie się wymioty i oczywiscie astma bo cóż innego Wziewy nie pomagały dopiero po 3 latach znalazłam profesora nie taniego (ale zdrowie wazniejsze) Spojrzał na nią i powiedział ze ona zadnej alergii nie ma, tylko zespoł zatokowo-oskrzelowy. Do tego ma nadreaktywność, spirometria ok.
        JA wiedziałam ze nie ma astmy, intuicja mi podpowiadała zeby szukac dalej, a wszyscy na mnie krzyczeli ze wymyslam i ze dziecko tylko po lekarzach wożę... ale byłam upatra. Spróbuj pojsc do dobrego lekarza a nawet dwóch czy trzech zeby skonsultować.
        --
        Ala ur. 10.11.2005
        Ania ur. 26.04.2011
    • rano nasza pediatra. stwierdziła, że to spastyczne zapalenie oskrzeli, zdarzajace się u alergików. choć trzeba bardzo na to uważać gdyż mogą to faktycznie być początki astmy, ale... patrząc na histrorię chorób córki (a jest ona krótka) oraz brak innych objawów jest to małoprawdopodobne. zalecone inhalacje z mucosolvanu, pulmicortu oraz berodualu (mam też dawać atrovent zamiast berodualu gdy zaostrzą się objawy).
      o 14 byłam u pulmonolga. w czwartek jesteśmy umówione z nim w szpitalu. dziś miała pobraną krew i zrobiny rentgen. rentgen nic nie wykazał. w czwartek spróbujemy min ze spirometrią choć mówi, że małe dzieci nie zawsze chętnie współpracują. powiedział też, że wynik badania krwi będzie w tym przypadku kluczowy, spirometria będzie badaniem dodatkowym. pobrać też mają jej plwocinę (nie wiem czy dobrze napisałam). będzie też miała zrobioną gazometrię. tyle mam zapisane w larcie informacyjnej od lekarza. uspokoił mnie jednak. powiedział, że takie ataki mogą się zdarzać u dzieci z alergią wziewną i nie zawsze oznaczają one astmę. potwierdził spastyczne zapalenie oskrzeli.
      antybiotyku nie dostała bo nie gorączkuje.
      --
      OLA 16/09/2007
      • Moja miała 14 wrzesnia stwierdzone spastyczne zapalenie oskrzeli i lekarz za pogotowiu powiedział, że to zapalenie to takie typowe dla astmatyków. Niestety kaszle do dziś, ponoć po tym zapaleniu dziecko może kaszleć do 6 tygodni, także się nie wystrasz ..
        Moja kilka dni wymiotowała nawet.
        --
    • do nasilenia astmy czyli całonocnego kaszlu poplątanego z wymiotami doszło zapalenie spojówek !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      --
      • współczuję sad
        u nas nocne ataki w zasadzie się skończyły po dwóch nocach. pozostał kaszel w ciągu dnia. nadal bez gorączki.
        --
        OLA 16/09/2007

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Oferty

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.