czy dzieci z 2007 r muszą iść teraz...

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Mam pytanko czy dzieci z rocznika 2007 które nie chodzą do przedszkola muszą iść teraz do zerówki?
    Z góry dziękuję za odpowiedź
    • 20.02.12, 22:00 Odpowiedz
      Do szkoly obowiazkowo musza isc roczniki od 2008 rokusad
      --
      forum.gazeta.pl(...)Kaszel, zapalenie ucha są niedogodnościami wieku dziecięcego, a nie chorobami. Antybiotyk przy zapaleniu ucha przyjmuje się do 10 dni(...)
      Złota myśl D...Q, forum Małe dziecko
    • 20.02.12, 22:08 Odpowiedz
      dokładniej chodzi mi o to czy 5 latków obowiązuje roczne przygotowanie przedszkolne?
    • 21.02.12, 16:01 Odpowiedz
      To zależy kiedy (a raczej w jakim wieku ) zamierzasz posłać dziecko do szkoły.

9 lutego prezydent podpisał ustawę odraczającą obowiązek szkolny 6 latków dla roczników 2006 i 2007 - więc:
      - jeśli ma iść do szkoły jako 6 latek - to owszem teraz musi odbyć roczne przygotowanie
      - jeśli ma iść jako 7 latek - to nie musi.

• 21.02.12, 19:06 Odpowiedz
        ewcia1980 napisała:

> To zależy kiedy (a raczej w jakim wieku ) zamierzasz posłać dziecko d
        > o szkoły.
        >

Nieprawda. Obowiązek rocznego przygotowania dzieci 5-letnich dotyczy wszystkich 5-letnich dzieci, niezależenie w jakim wieku idą do szkoły. Potem dziecko może iść do zerówki, do I klasy albo zostać w domu (jeśli do szkoły rodzice poślą go jako 7-latka).
        • 21.02.12, 19:34 Odpowiedz
          budzik11 napisała:
          > Nieprawda. Obowiązek rocznego przygotowania dzieci 5-letnich dotyczy wszystkich
          > 5-letnich dzieci, niezależenie w jakim wieku idą do szkoły. Potem dziecko może
          > iść do zerówki, do I klasy albo zostać w domu (jeśli do szkoły rodzice poślą g
          > o jako 7-latka).

a możesz podać źródło informacji, że dziecko z rocznika 2007 musi iść teraz do zerówki szkolnej (bo o to pyta autorka postu) a później przez rok może zostać w domu?
          • 22.02.12, 09:47 Odpowiedz
            ewcia1980 napisała:

> budzik11 napisała:
            > > Nieprawda. Obowiązek rocznego przygotowania dzieci 5-letnich dotyczy wszy
            > stkich
            > > 5-letnich dzieci, niezależenie w jakim wieku idą do szkoły. Potem dziecko
            > może
            > > iść do zerówki, do I klasy albo zostać w domu (jeśli do szkoły rodzice po
            > ślą g
            > > o jako 7-latka).
            >
            >
            > a możesz podać źródło informacji, że dziecko z rocznika 2007 musi iś
            > ć teraz do zerówki szkolnej (bo o to pyta autorka postu) a później
            > przez rok może zostać w domu?

Polecam czytanie ze zrozumieniem. Dziecko 5-letnie musi zrealizować "roczne przygotowanie przedszkolne" a czy to zrobi w przedszkolu, oddziale przedszkolnym ("zerówce") w szkole czy w innym "punkcie przedszkolnym" - to już broszka rodziców. Jeśli 5-latek rok pochodzi do przedszkola/zerówki/punktu przedszkolnego, rodzice mogą zwrócić się do dyrektora placówki o wydanie zaświadczenia o zrealizowaniu rocznego przygotowania przedszkolnego. A jeśli mają ochotę posłać dziecko do I klasy w wieku 7 lat, to ono sobie rok może posiedzieć w domu (co jest głupotą wg mnie, ale nie ma przepisu, który by nakazywał posłanie 6-latka, które ma zrealizowany obowiązek przedszkolny gdziekolwiek). A źródło? Proszę bardzo - korespondowałam i rozmawiałam telefonicznie w tej sprawie z miłą panią z kuratorium oświaty, która potwierdziła istnienie takiej luki prawnej, oto treść jej listu do mnie:
            'Szanowna Pani,
            w nawiązaniu do rozmowy telefonicznej przeprowadzonej w dniu 3 lutego 2012 r.
            i rezygnacji Pani z odpowiedzi pisemnej, informuję Panią dodatkowo, że zgodnie
            z art.14 ust. 3 Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zmianami) dziecko w wieku 5 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu,oddziale przedszkolnym, zorganizowanym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego. Zgodnie z paragrafem 3 ust.5 rozporzadzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 maja 2010 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych każdemu dziecku 5 i 6 letniemu wydaje się informację o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej oraz zaświadczenie o spełnianiu obowiązku rocznego przygotowania przedszkolego."
            • 28.02.12, 11:38 Odpowiedz
              A jeśli mają ochotę posłać dziecko
              > do I klasy w wieku 7 lat, to ono sobie rok może posiedzieć w domu (co jest głu
              > potą wg mnie, ale nie ma przepisu, który by nakazywał posłanie 6-latka, które m
              > a zrealizowany obowiązek przedszkolny gdziekolwiek)

"Zgodnie z wyjaśnieniem Ministerstwa Edukacji Narodowej dziecko sześcioletnie, które odbyło roczne przygotowanie przedszkolne i zgodnie z decyzją rodziców nie pójdzie 1 września 2012 r. lub 1 września 2013 r. do pierwszej klasy szkoły podstawowej, będzie musiało kontynuować edukację przedszkolną. Obowiązkiem gminy będzie zapewnienie takiemu dziecku miejsca w przedszkolu.

Strona internetowa MEN; KOMUNIKATY WYJAŚNIENIA MEN."

--
              Sygnaturka się zgubiła....
              • 28.02.12, 11:46 Odpowiedz
                ..."będzie musiało kontynuować edukację przedszkolną..." , czyli nie w domu tylko "zerówka" na bis smile
                • 28.02.12, 11:55 Odpowiedz
                  • 28.02.12, 12:20 Odpowiedz
                    Dla mnie i dla Mam które znam, to wszystko nie ma sensu. Skoro 6-cio latki pójdą do szkoły w 2014 r, to rozumiem, że wszystko zostało "przesunięte" o 2 lata. To po kiego.... w tym roku 5-cio latek ma iść do "zerówki" ?? Roczne przygotowanie przedszkolne zgodnie z ustawą o oświacie dotyczy 1 roku w "zerówce" w roku poprzedzającym I klasę. Co oni z nami robią???
                    Bezradność mnie bardzo boli, żebym w dobie takiego postępu nie mogła decydować o moim dziecku a zwłaszcza jeżeli widzę, że coś bodzi w mojego malucha! Jest tyle innych problemów w naszym kraju, np: gimnazja łączone z podstawówką, likwidacja szkół, brak miejsc w świetlicach, wiek emerytalny dla kobiet 67 lat, itd, itp. Zostawcie te małe dzieci w spokoju! Było dobrze! Pani Hall powinna się wstydzić tej całej karuzeli !!!
                    Ale chyba jedyne co mi pozostaje to wykrzyczeć się na forum i tyle, niestety !!! sad(
                    • 28.02.12, 12:33 Odpowiedz
                      a czemu tak bardzo nie chcesz tej zerówki dla swojego pięciolatka? nie pytam złośliwie tylko z ciekawości. To problem, że pójdzie już teraz?
                      --
                      • 28.02.12, 12:59 Odpowiedz
                        Uważam, że "zerówka" na bis jest bez sensu i już!
                        Mając na uwadze również przygotowanie szkół, bo np w naszej "zerówka" jest od 8:00-13:00 bez możliwości świetlicy ! I co, mam się z pracy zwolnić ? Jestem zmuszona płacić za prywatne przdszkole, niestety, bo zmusza mnie zapis ustawy !
                        5-latek powinien być w przedszkolu (jeżeli tak zdecydują rodzice), a 6-cio latek przygotowywany do I klasy. To ma sens. I całe to bla..bla.. i różne interpretacje ustawy i przepisów byłoby zbędne.
                    • 29.02.12, 22:06 Odpowiedz
                      > Skoro 6-cio latki pójd
                      > ą do szkoły w 2014 r, to rozumiem, że wszystko zostało "przesunięte" o 2 lata.
                      > To po kiego.... w tym roku 5-cio latek ma iść do "zerówki" ??

No jak to po co. Po to, żeby statystyki krajowe dobrze wyglądały wink "rosnący procent rodziców zadowolonych z reformywink" i te sprawy. Myślę, że MEN liczy na to, iż dla wielu osób dwukrotna zerówka będzie bez sensu - i pośle jednak 6latka do 1 klasy, nawet jeśli wcześniej tego nie planowali zrobić.

Zajrzyj na stronę:
                      isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20042562572, tekst ujednolicony, str. 29, art. 14 punkt 3: "Dziecko w wieku 5 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne
                      w przedszkolu, oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej
                      lub w innej formie wychowania przedszkolnego."
                      punkt 3 a: "Obowiązek, o którym mowa w ust. 3, rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego
                      w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 5 lat."

Możesz też zapytać stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców, które jest lepiej poinformowane i na bieżąco z sytuacją edukacyjną niż samo MENwink www. rzecznikrodzicow. pl, mail: biuro@rzecznikrodzicow .pl (wykasuj spacje z adresów).

Swoją drogą niewiedza osób, które powinny umieć udzielić zainteresowanym wiążącej informacji, świetnie pokazują, jak dobrze jest przygotowana i przeprowadzana reforma.....
        • 27.02.12, 20:23 Odpowiedz
          Zostać w domu ?? No chyba raczej nie!
          Jaki byłby cel posyłania 5-latka do "zerówki", potem w wieku 6 lat przetrzymaniu go w domu, a następnie już jako 7-mio latka wysłania do I klasy??? Przecież to wszystko nie ma sensu!!

budzik11 napisała:

> ewcia1980 napisała:
          >
          > > To zależy kiedy (a raczej w jakim wieku ) zamierzasz posłać dzie
          > cko d
          > > o szkoły.
          > >
          >
          > Nieprawda. Obowiązek rocznego przygotowania dzieci 5-letnich dotyczy wszystkich
          > 5-letnich dzieci, niezależenie w jakim wieku idą do szkoły. Potem dziecko może
          > iść do zerówki, do I klasy albo zostać w domu (jeśli do szkoły rodzice poślą g
          > o jako 7-latka).
      • 27.02.12, 20:20 Odpowiedz
        A skąd ta pewność ? Byłam pewna, że tak właśnie jest do momentu jak koleżanka otrzymała wezwanie do "zerówki" dla swojej 5-latki !!!
        Jestem mamą 5-latka i nie wiem co robić, bo jeden zapis ustawy zaprzecza drugi, odpowiedzi szkół i przedszkoli na zadane pytanie "czy musimy w roku 2012 odbyć roczne przygotowanie przedszkolne?" - też są różne.
        Zatem, błagam, podaj podstawę prawną, interpretację, artykuł itd. który potwierdzi to co mówisz.
        Z góry dziękuję.

ewcia1980 napisała:

> To zależy kiedy (a raczej w jakim wieku ) zamierzasz posłać dziecko d
        > o szkoły.
        >
        > 9 lutego prezydent podpisał ustawę odraczającą obowiązek szkolny 6 lat
        > ków dla roczników 2006 i 2007 - więc:
        > - jeśli ma iść do szkoły jako 6 latek - to owszem teraz musi odbyć
        > roczne przygotowanie
        > - jeśli ma iść jako 7 latek - to nie musi.
        >
        • 28.02.12, 12:06 Odpowiedz
          Podbijam temat bo juz mi rece odpadają.
          W gminie dostalam informacje, ze obowiazek przedszkolny dla 5 latkow jest.... Do naszego przedszkola dzwonie, rekrutacji dla 5 latkow nie bedzie. W szkole bedzie rekrutacja, ale miejsc nie bedzie bo na 99% wszystkie miejsca beda zajęte przez 6 latkow!!!! Moge sobie szukac miejsca w innej szkole... Tyle ze inne szkole sa znacznie od nas oddalone, ja nie mam auta, i co czeka mnie zachrzanianie z niemowlakiem po starszaka w ta i z powortem, nie mowiac juz o kosztach biletow...Jak kurcze jest obowiazek to czy nie gmina powinna zapewniec miejsce jak najblizej miejsca zamieszkania...Dlaczego w tym kraju zawsze pod gorke...
          • 28.02.12, 12:10 Odpowiedz
            Tyle ze inne szko
            > le sa znacznie od nas oddalone, ja nie mam auta, i co czeka mnie zachrzanianie
            > z niemowlakiem po starszaka w ta i z powortem, nie mowiac juz o kosztach bileto
            > w...Jak kurcze jest obowiazek to czy nie gmina powinna zapewniec miejsce jak na
            > jblizej miejsca zamieszkania...

Z ustawy o systemie oświaty:
            Sieć publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych wraz z publicznymi innymi formami wychowania przedszkolnego powinna zapewniać wszystkim dzieciom pięcioletnim zamieszkałym na obszarze gminy możliwość spełniania obowiązku, o którym mowa w art. 14 ust. 3. Droga dziecka pięcioletniego z domu do najbliższego publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub do publicznej innej formy wychowania przedszkolnego nie powinna przekraczać 3 km.

3. Jeżeli droga dziecka pięcioletniego z domu do najbliższego publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego przekracza 3 km, obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dziecka lub zwrot kosztów przejazdu dziecka i opiekuna środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice.

--
            • 29.02.12, 12:33 Odpowiedz
              OOOO dziewczyno z nieba mi spadłaś...No to jest to czego szukałam od x juz czasu....Mozesz mi podać linka do całości dokumentu z ktorego czerpiesz te super informacje...? Dzieki z gory
              • 29.02.12, 12:37 Odpowiedz
                Ustawa o systemie oświaty jest na przykład tutaj:
                www.prawo.vulcan.edu.pl/przegdok.asp?qdatprz=23-02-2012&qplikid=1
                No i ze stron Ministerstwa Edukacji Narodowej, tam są i wyjaśnienia i komunikaty i akty prawne też:
                www.men.gov.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=272&Itemid=355
                --
                • 29.02.12, 13:07 Odpowiedz
                  Hmm...
                  Już to chyba pisałam, jednak nie mogę znaleźć mojego wpisu smile (blondynka...smile)
                  Dzwoniłam dzisiaj do kuratorium oświaty w Gdańsku. Bardzo miła Pani wytłumaczyła, że 5-cio latki nie mają obowiązku "0" w 2012r. Jest to decyzja rodziców, którzy myślą o posłaniu 6-cio latka do I klasy. Zanim dziecko pójdzie do I klasy musi mieć roczne przygotowanie przedszkolne w rok poprzedzający I klasę. Zatem, do 2014r mamy wybór. Jednak szkoły i przedszkola mają wytyczne aby dyskretnie naciskać na rodziców aby 5 latki poszły do "0" bo w przyszłym roku będą ponownie naciskały aby 6 latka posłać do I klasy (przecież będzie już miał roczne przygotowanie przedszkolne - ich argument). Jednak to od nas rodziców zależy co chcemy zrobić. Te informację ( a raczej interpretację ustawy) potwierdziła Pani Dyrektor przedszkola. Zatem myślę, że jest to wiarygodne. W tym roku zostawiam małego w przedszkolu, dopiero w przyszłym roku pójdzie do "0". Pozdrawiam.
                  • 29.02.12, 13:16 Odpowiedz
                    myślę, jednak, że stanowisko MEN i ustawa o systemie oświaty są znacznie ważniejsze niż to co twierdzi jakaś miła pani, choć oczywiście może sie zdarzyć, że stanowisko MEN się zmieni jeszcze, nie takie dziwy już sie działy. Póki co na opiniach miłej pani bym się nie opierała, zwłaszcza że może tak samo mogła poinformować dyrektora przedszkola. U nas już rozesłano do rodziców 5 i 6 latków listy informujące o obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego pięciolatków lub kontynuowania go przez sześciolatki jeżeli nie pójdą do pierwszej klasy.
                    --
                    • 29.02.12, 14:30 Odpowiedz
                      Rozumiem, że miła Pani z kuratorium i Dyrektorka przedszkola są w "spisku" smile)
                      Odezwę się jak dostanę karę za nie posłanie 5-latka do "0" smile)
                      • 29.02.12, 14:37 Odpowiedz
                        bardziej myślę o "rzetelnym" informowaniu przez kuratorium także dyrektorów przedszkoli zapewne. Mimo wszystko oparłabym się raczej na ustawie i wytycznych MEN póki co...
                        Ktoś gdzieś się myli. Ja dostałam pismo informujące o obowiązku, powołujące się na ustawę i wytyczne MEN, Ty coś zupełnie przeciwnego a wiec gdzieś sie mylą, skoro w ustawie jest to samo co w moim piśmie, to samo jest na stornach MEN to raczej nie u mnie. Fakt naboru u nas jeszcze nie ma a wiec też nie mogę nic stwierdzić z całą stanowczością bo może to u nas coś im się odwidzi...
                        --
                        • 29.02.12, 16:11 Odpowiedz
                          Natknęłam się na dyrektorkę odbierając dzieciaki i spytałam. Rzeczywiście niektórzy interpretują obowiązek przedszkolny w ten sam sposób co Twoje kuratorium(czyli dla chętnych pięciolatków musi być meisjce w zerówce ale jak ktoś nie chce wysyłać jako sześciolatka do szkoły może dac dopiero na roczne przygotowanie w wieku 6 lat), nasze interpretuje inaczej, tak jak pisałam i tak jak dostaliśmy w piśmie. W zawiązku z tym poszło zapytanie do MEN i ma być oficjalne wyjaśnienie w tej sprawie.
                          --
                          • 29.02.12, 18:25 Odpowiedz
                            Jestem po rozmowie z kolejną dyrektorką (innego przedszkola). Również potwierdza interpretację pani z kuratorium i poprzedniej pani dyrektor, z którą rozmawiałam.
                            Masz rację, ktoś się gdzieś myli.
                            Zapytałam ją dlaczego, skoro "0" dla 5 latków w 2012r nie jest obowiązkowa, przysyłają wezwania do szkoły? Powiedziała, że niektóre szkoły są przygotowane na 5/6 latki i mają wytyczne aby namawiać rodziców.
                            Sama już nie wiem. Też wysłałam zapytanie do MEN (chociaż wątpię na odpowiedź), może czegoś się dowiem.
                            Pozdrawiam
                            • 29.02.12, 19:33 Odpowiedz
                              olawojtek2 napisała:

> Jestem po rozmowie z kolejną dyrektorką (innego przedszkola). Również potwierdz
                              > a interpretację pani z kuratorium i poprzedniej pani dyrektor, z którą rozmawia
                              > łam.

No i to najbardziej się liczy w sprawie konkretnego dziecka. Bo to dyrektor szkoły ew. donosi do gminy na rodziców dzieci nie realizujących obowiązku szkolnego (na pewno nikt z MENu tego nie kontroluje), więc jeśli dyrektor placówki, pod którą podlegacie, interpretuje przepisy na twoją korzyść, to możesz być spokojna.
                          • 05.03.12, 19:54 Odpowiedz
                            stanowisko naszego kuratorium podtrzymane, z MEN przyszła odpowiedź, że pięciolatki obowiązuje "zerówka", tyle mi przekazano dzisiaj w przedszkolu
                            --
    • 21.02.12, 16:58 Odpowiedz
      do zerówki iść muszą, najwyżej mogą ją powtórzyć w przyszłym roku uncertain .
      co do integracji dziewczynek, rok dłużej w domu z pewnością im się nie przysłuży. wg mnie lepiej żeby poszły do przedszkolnej zerowki, ale jak nie masz wyjścia to muszą iść do szkolnej.
      rozumiem twoje rozterki. mam córkę z września 2007. mała chodzi do przedszkola od zeszłego roku. początki były bardzo ciężkie, ale teraz jest bardzo dobrze. ja ją zostawiam w przedszkolu, traktuję to jako przedłużenie dzieciństwa. do pierwszej klasy pójdzie jako sześciolatka ponieważ chcę uniknąć kumulacji dwóch roczników w roku 2014.
      --
      OLA 16/09/2007
      • 21.02.12, 19:52 Odpowiedz
        Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Rzeczywiście muszą iść do szkoły lub przedszkola, dzwoniłam dziś i tu i tu. I tak w szkole powiedzieli mi że w tym roku nie przyjmują 5 latków odesłali mnie do przedszkola gdzie Pani powiadomiła mnie że będzie utworzone 6 grup dla 5 latków i na pewno się dostaną. Z tego co wyczytałam zajęcia od 6 do 13 są bezpłatne płaci się dodatkowo za każdą późniejszą godzinę i oczywiście za posiłki. Zapisy rozpoczynają się od 12 marca br.
        • 28.02.12, 13:30 Odpowiedz
          Ja i brat mamy synów z 2007r. Mój od 2 lat chodzi do przedszkola. Bratanek nie. Mój syn w związku ze zmianą przepisów dostał do wypełnienia (tzn ja dostałam wink ) deklarację o kontynuacji przedszkola. Jeśli tego nie zrobię, będzie musiał pójść do "zerówki" szkolnej. I spędzić tam 2 lata bo chcę go posłać "po staremu". Mój bratanek idzie prosto do zerówki i spędzi tam dwa lata bo też chcą go posłać "po staremu". Koszt tego roku w przedszkolu to ok. 3,5 tys. złotych ale wolę tak niż dwa razy to samo w szkole uncertain Poza tym dziecko pójdzie z kolegami i koleżankami z grupy do tej samej szkoły i tej samej klasy-u nas to się sprawdza. Dzieci i rodzice są przyzwyczajeni do współpracy ze soba już w przedszkolu. A do samej placówki nie mam zastrzeżeń. U mnie szkoła nieduża, nie ma agresji (To co czasem tu opowiadacie to dla mnie kosmos). Jest mały plac zabaw, jest duży ogród- zerówka siedzi tam ciągle, boisko do koszykówki itd. W szkole jest też mała sala zabaw z kolorowymi piłkami itd. Są śniadania i obiady. Kwestię przerw rozwiązano w ten sposób, że zerówka wychodzi na przerwę w czasie lekcji a nie w czasie ogólnych przerw. Do łazienki początkowo chodzą z woźną. Inaczej się nie da ale nie jest źle.
          --
          Dzieciaki 2002
          forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=21428
          • 29.02.12, 14:56 Odpowiedz
            Ja czytam i nadal niewiem czy dobrze rozumiem, moja teraz skończy 4 lata jest z 2008 - we wrzesniu 2014 bedzie miala 6 lat

"2. Objęcie obowiązkiem szkolnym wszystkich dzieci sześcioletnich od 1 września 2014 roku. Oznacza to, że dzieci urodzone w 2008 roku i w latach kolejnych będą rozpoczynały naukę w szkole w wieku sześciu lat."

czyli za rok jako 5 latka MUSI ??? isc do zerówki?

chyba dobrze rozumiem, kurcze 3 starszych dzieci jako 6 latki zerówka jako 7 latki szkoła a teraz tak pogmatwali...
    • 05.03.12, 15:02 Odpowiedz
      Dzieci z 2007 obowiązuje "roczne przygotowanie przedszkolne" czyli albo przedszkole albo oddział przedszkolny w szkole.
      --
      Wiesz, co myślę ? - powiedziała Anna - Myślę, że to wszystko, co napisane było w gazecie, to kłamstwo. Bo to zupełnie wszystko jedno jak się mówi do małych dzieci. Czy się mówi łagodnie i uprzejmie, czy się na nie krzyczy, robią i tak, co chcą.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.