rocznik 2009-kiedy zerówka? Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne

• Witam, mam krótkie pytanie, które mocno mnie zastanawia.
    Otóż mój synek urodził się w listopadzie 2009r. Od 2014 r. teoretycznie, wg tego co słysze w mediach powinien iść do zerówki a może źle rozumuję, no właśnie jak to jest? czy dzieci z rocznika 2009 które w przyszłym roku beda mialy 5 lat musza pojsc wszystkie do zerowki czy tez ze wzgledu na mc urodzenia mojego syna moge jeszcze rok poczekac???prosze o informacje bo mam kompletny mętlik w głowie a inormacji (rzetelnych) brak.
    • Mam syna z grudnia 2009.
      Na dzień dzisiejszy jest tak, że za rok powinien rozpocząć zerówkę.
      Ale liczę na to, że może dzieciom z II półrocza 2009 jeszcze odpuszczą.
    • Wszystkie pięciolatki (rocznikowe) odbywają roczne przygotowanie przedszkolne, potocznie zwane zerówką. W tej chwili podzielony na pół jest rocznik 2008 - pierwsza połowa roku idzie do pierwszej klasy w 2014, druga połowa w 2015. Jednak dzieci te teraz rozpoczęły "zerówkę" - bo mają 5 lat. Druga połowa 2008 może robić zerówkę 2 razy, a może iść do szkoły już w 2014. Natomiast rocznik 2009 nie jest już (przynajmniej na razie) podzielony i w 2014 zaczyna roczne przygotowanie przedszkolne a w 2015 szkołę.
    • bedzie program zerówki, za dwa do szkoły do 1 klasy
      • a ja byłam przekonana o tym podziale na mce. Nie uwazacie ze to przesada??? moje dziecko jest w przedszkolu w grupie czterolatkow a za rok litery, pisanie, liczenie...bez jaj
        • jap.el napisał(a):
          a za rok litery, pisanie, li
          > czenie...bez jaj

Obecna zerówka to nie to samo co zerówka przed reformą. Teoretycznie dzieci nie uczą się pisać ani czytać. Poznają litery i liczby ale na zasadzie zabawy. Nawet ksiażki i ćwiczenia są nieobowiązkowe.My (rodzice 6-latków) chcieliśmy książki i ćwiczenia (rok temu też) wiec dzieci niby coś sie tam uczą ale to naprawdę są banalne zadania.Zadania wyglądają podobnie jak w elementarzach czy ćwiczeniach dla dzieci które można w sklepie kupić (np Chatka 5-latka).
        • Podział na miesiące ma tylko rocznik 2008. "Podręczniki" dla zerówki niewiele się różnią od tych, które również 5-latki robiły przed reformą, gdy nie były jeszcze w zerówkach a nawet od tych, które przerabiają obecne 4-latki w przedszkolach.
        • No błagam, moje też jest w grupie czterolatów (czyli tzw. średniaki) i jakoś nie ma problemów z liczeniem, dodawaniem na palcach do 10, pisaniem i czytaniem wyrazów max 6-literowych itp. Kwestia odpowiedniego podejścia nauczyciela i odpowiedniem metody nauki. znam dzieci które w średniakach nie potrafią swojego imienia napisać, i nie mówię tu o imieniu Andżelika...
    • wrzesień 2014 r.
      • nie zalamujcie mnie, ja myslalam ze bedzie normalnie w III grupie. sad a ta zerowka to w szkole czy przedszkolu ma byc? i opieka jak w przedszkolu do tej 18, czy swietlica szkolna?
        --
        • W moim przedszkolu jest "zerówka", ale są miasta, gdzie roczne przygotowanie można odbyć tylko w szkole.
          Szczerze, to sobie tego nie wyobrażam - wysłać dziecko 4 lata i 9 miesięcy do szkoły ... (w naszych polskich realiach).
          • Moja córka z końca grudnia poszła do zerówki szkolnej jako rocznikowa 5-latka, a faktycznie miała 4 lata i 8 miesięcy. Grupa tylko dla 5-latków. Sala lepsza niż w przedszkolu, grupa mniej liczna, na przerwy zerówki nie wychodzą, świetlica oddzielna tylko dla zerówek, korzystali z placu zabaw, sali gimnazstycznej i boisk szkolnych, obiady w stołówce i dzieci zaprowadzane przez panią, wspólna przerwa śniadaniowa w czasie zajęć na stołówce, rodzice zaprowadzali dzieci bezpośrednio do sali i z sali odbierali, opieka od 7 do 17 jak w przedszkolu naszym. Więc nie musi to wyglądać tak źle.
        • A to roznie smile zalezy od przedszkola. Niektore przedszkola normalnie zerowke maja w przedszkolu a nie ktore wysylaja do oddzialu przedszkolnego w szkole w tej szkole maja zerowke.
          U nas w rejonie i tam gdzie chodza dzieci moje zerowka jest w przedszkolu.
        • Wszystko zależy od przedszkola i szkoły. W moim przedszkolu jest "zerówka" a dziecko może być normalnie cały dzień. W szkole dla klas "0" świetlicy nie ma, więc wybór mam prosty, szczególnie, że młodszy za rok do tego samego przedszkola pójdzie. Ale np. mojej przyjaciólki syn (X 2008) poszedł teraz do klasy "0" w szkole i chodzi tam też do świetlicy.
          --
          Artur - 06-09-2009
          Albert - 08-09-2011
    • Moja też z grudnia 2009, siwieję od tego. Szukam dobrej szkoły z małymi klasami.
      --
      Lenka
      Tymek
      • moja córka jest z X 2008, czyli nie ma jeszcze 5-u lat, teraz zaczęła zerówkę, bo część dzieci z jej grupy musi (jak na razie) iść do pierwszej klasy. zerówka to jest "pikuś" - dostosowana do takiego wieku, program to głównie zabawy. Natomiast nie wyobrażam sobie jej za rok w pierwszej klasie... Mam 7-letniego syna, który właśnie rozpoczął naukę. Nie zabawę, tylko naukę właśnie - siedzenie w ławce po 45 minut, odrabianie zadań domowych, pamiętanie co należy przynieść kolejnego dnia (a to nie takie proste dla dzieciaków). On już jest gotowy. Rok temu miałabym z nim problem. Dlatego cieszę się, że córka ma możliwość powtórzenia zerówki za rok...
        --
        jamama1.blogspot.com/
        • na szczęście byliśmy u pani dyrektor przedszkola i zostajemy na przyszły rok w przedszkolu tylko że będzie realizowane to całe przygotowanie przed szkołą. uff. nie wyobrażałam sobie dziecka w świetlicy już albo z zajęciami o 16.
          --
          • Tak, w 2015 idą normalnie do 1 klasy. Moja z września 2009.
            Przygotowanie szkolne będzie miała w przyszłym roku w przedszkolu a że chodzi do integracyjnego, ma w grupie młodsze dzieci. Po prostu w przyszłym roku będą ze starszymi robić przygotowanie oddzielnie.
            Ja się tam nie martwię, że pójdzie jako 6-latka do szkoły. Sama poszłam w tym wieku w głębokich latach 80 i mam się dobrzesmile Emocjonalnie równieżsmile
            btw - jesteśmy z wawy więc nie dla nas małe, sympatyczne szkółki...
    • Mamy, nie siwiejcie smile Zawsze można odroczyć dziecko indywidualnie. Pójść do poradni, poprosić o badanie, a potem uzyskać zaświadczenie, że dziecko się do 1 klasy jeszcze nie nadaje. Wówczas złożycie podanie o (ponowne) przyjęcie do zerówki, z tym zaświadczeniem jako podkładka.
      Z tym, że nie decydowałabym na Waszym miejscu o tym już teraz - poczekajcie do wiosny 2015 r., gdy będą się odbywały zapisy do klas 1. Bo a nuż się okaże, że Wasze dziecko się rwie do szkoły? smile
      --
      Synowie: A. (8 lat) i M. (4 lata)

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Oferty

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Zadaj pytanie na Forum

Za darmo

Na każdy temat

Tysiącom użytkowników

Zapytaj

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.