Dodaj do ulubionych

Powiększone migdały i brak innych objawów

28.02.14, 10:26
Mniej więcej tydzień (może dwa?) temu zauważyłam u synka powiększone migdałki - gdy przechyli główkę odznaczają się na szyi, ten z prawej strony bardziej. Również przy dotyku czuć, że są powiększone - u drugiego syna (brata bliźniaka) są prawie niewyczuwalne przez skórę. Na wizycie u logopedy pani mgr badając gardło również zapytała czy dziecko chorowało, czy taka jego uroda - bo ma powiększone migdały.
Syn ma 3 lata, czuje się dobrze, nie kaszle, nic go nie boli, nie ma gorączki. Nie chorował też ostatnio. Nie chodzi do przedszkola, ale od kilku tygodni chodzimy do klubu malucha.

Czy te migdałki powinny mnie niepokoić, szczególnie że jeden jest powiększony bardziej niż drugi? Co może być ich powodem? Udać się do pediatry czy od razu do laryngologa?
Edytor zaawansowany
  • fasol-inka 28.02.14, 10:43
    migdały? czy węzły chłonne? migdały to są w gardle...
    --
    http://www.suwaczki.com/tickers/mhsvcbxmytdr0jes.png
  • naise 28.02.14, 10:50
    Migdały. Lekarka zapytała o migdały przy badaniu gardła.
    Na szyi chyba też są wyczuwalne migdały gdy są powiększone - takie dwie kulki znajdujące się symetrycznie pod żuchwą. Jak kiedyś chorowałam i lekarz badał mi szyję to nazywał to właśnie migdałami smile
    I właśnie to u mojego syna jest powiększone - i patrząc w gardło i na zewnątrz odznaczają się gdy syn przechyla głowę.
  • naise 28.02.14, 11:13
    tylko moje dziecko nie ma takich wielkich tych kulek smile

http://www.wezly.biurowy.pc.pl/wp-content/uploads/2010/12/szyja.jpeg
  • rycerzowa 28.02.14, 11:37
    Na szyi, w miejscu, które opisujesz, są ślinianki.
  • bominka 28.02.14, 12:04
    Moja ma migdaly wielkie,ale w gardle niewyczuwalne na szyji. Nie mialam natomiast do czynienia z czyms co opisujesz,ciezko tez powiedziec,ze to wezly chonne chociaz bardziej ku temu bym sie sklaniala. Na pewno poszlabym do pediatry dzieci zdrowych i skonsultowala.
  • naise 28.02.14, 12:08
    Doczytałam, że to są raczej węzły chłonne. Umownie zawsze nazywałam to migdałami. Sama mam takie dwie kulki po bokach - też dość spore, bo jako dziecko chorowałam, ale ja mam je od lat. Moi obaj moi synowie też mają, choć nie są chorowici, no i jeden ma właśnie większe i widoczne.
    Dziś mam wizytę u pediatry dzieci chorych - po skierowanie tylko idę i nie wiem czy jest sens dziecko ciągnąć na chore. Na zdrowe będę mogła pójść dopiero w przyszłym tygodniu.
  • annubis74 28.02.14, 22:58
    migdałki są w gardle - 2 boczne możesz zobaczyć, oceny stanu trzeciego dokonuje laryngolog
    powiększenie migdałków zazwyczaj jest normalnym objawem infekcji (czasem jedynym objawem), u dzieci na pewnym etapie jest "stanem fizjologicznym" - chociaż zawsze dobrze się upewnić.
    to o czym piszesz wygląda raczej na powiększone węzły chłonne. to też moze być objawem infekcji - ale zawsze powinien to skonsultować lekarz. jeśli powiekszenie jest objawem infekcji - węzeł przy dotyku powinien byc bolesny
  • naise 05.03.14, 20:43
    Nie są bolesne. Laryngolog ocenił to jako powiększone migdałki (może umownie tak to nazwał) i też raczej sugerował stan fizjologiczny,skoro dziecko nie choruje na anginy, zatoki, ani na uszy.
    Pediatra zleciła morfologię z rozmazem kom, OB i CRP.
    Wszystkie wyniki w normie oprócz monocytów % - jest ich 13% przy normie do 6. I limfocytów: 1,58% przy normie od 2,5%.
    W dniu badania dziecko dostało wodnistego kataru, nie wiem czy to może mieć wpływ na wyniki.
  • doti_2 05.03.14, 22:38
    a może to objaw alergii? u nas zero innych objawów a migdały wielkie - u nas to chyba objaw alergii + alergiczna śluzówka w nosie.
    Za sugestia laryngologa zrobiłam testy i coś tam w nich wyszło, może u was też to alergia.

Ale to co pokazujesz na zdjęciu to na pewno nie migdały bo one widoczne są wewnątrz gardła.

A powiększone węzły chłonne mogą być przy każdej infekcji
  • annubis74 06.03.14, 08:02
    > A powiększone węzły chłonne mogą być przy każdej infekcji

to prawda - ale powinny być lekko bolesne przy ucisku. te które są większe a nie bolą niestety sugeruja dużo poważniejszy problem
    no chyba że dziecko jest takim twardzielem że nie odczuwa tego jako ból. Lub jest typem którego nigdy nic nie boli
  • naise 06.03.14, 08:59
    Sama mam dosc duze te umowmy sie migdaly. Cale zycie tak mam. Nie sa bolesne. Mialam robiona biopsje ktora nic nie wykazala.
    Crp i ob wyszlo w normie. W rozmazie recznym wyniki wyszly tak:

• naise 06.03.14, 09:00
    Gran. Kwasochłonne 8 % 1 - 5 Higher than norm
    Gran. Segmentowane 46 % 25 - 60 W normie
    Gran. Pałeczkowate 1 % 3 - 6 Below norm
    Limfocyty 35 % 25 - 50 W normie
    Monocyty 10 % 1 - 6 Higher than norm
  • annubis74 06.03.14, 09:05
    być może syn ma to po Tobie i taka jego uroda
  • naise 06.03.14, 14:14
    Możliwe, ale wolę to sprawdzić, szczególnie że te monocyty ma podwyższone - w rozmazie automatycznym do 13% ręcznym do 10%, przy normie do 6 (choć w niektórych źródłach znalazłam że norma dla tego wieku jest 8%). Choć przy poprzednim wyniku we wrześniu miał 8,7%, a jego brat 9% i lekarka nie miała zastrzeżeń. Zapisałam go jednak do hematologa za 2 tyg.
  • e-milia1 06.03.14, 07:42
    czyli usg lub rtg bo reszta "kulek" moze byc w srodku ciala....
  • annubis74 06.03.14, 08:00
    trudno tu kwestionować słowa lekarza który widział dziecko, ale pierwsze słyszę zeby migdałki były widoczne na szyi - to sugerowałoby węzły albo ślinianki.
    co do wyników badań - te monocyty pewnie mogą być skutkiem jakiejś infekcji. a crp - coś wykazało?
    ogólnie za jakiś czas powtórzyłabym badania krwi i trzymała rekę na pulsie jeśli chodzi o te wezły/migdałki czy cokolwiek to jest
  • e-milia1 06.03.14, 07:41
    moj syn z troche mniejsza kulka pod uchem wyladowal w szpitalu na obserwacje. wg. lekarzy dzieciom bardzo czesto powiekszaja sie wezly chlonne, ale jesli nage sa duze i rosna szybko w krotkim czasie bez powodu bez wczesniejszej infekcji, to nie wolno tego ignorowac. moj syn opropcz powiekszonych wezlow chlonnych nie mial zadnych dolegliwosci. ale mogl to byc objaw czegos powazniejszego. jego kulka miala 4 cm. w szpitalu dostal antybiotyk i zostal dokladnie zbadany. czesto dzieci maja reszte kulek w srodku ciala i nie widac ich golym okiem dlatego robi sie wtedy usg lub rtg. u mojego syna na szczescie nic nie znaleziono. podejrzewam, ze byla to reakcja na ostatnia szczepionke, ktora mial krotko przed pojawieniem sie kulki pod uchem. ja bym tego nie ignorowala, lepiej dmuchac na zimne. syn byl w pazdzierniku w szpitalu. do konca lutego musialam z nim chodzic raz do 2 razy w miesiacu na kontrole do laryngologa. kulka pod uchem jeszcze calkowicie nie zniknela.
  • bominka 06.03.14, 19:50
    A propo "kulek" na wezlach chlonnych to pojawily mi sie 3 na szyji i wyszla toxoplazmoza. Zajal sie mna lekarz chorob zakaznych. Bylo to ponad 10 lat temu. Ale jak widac wachlarz przypadlosci szeroki.
  • e-milia1 14.03.14, 20:21
    naszego syna wlasnie przebadano na wszelkie mozliwe rzeczy i choroby, od ktorych wlasnie powiekszaja sie wezly chlonne. typowalismy na toksoplazmoze bo mamy kota w domu, ale wynik byl negatywny. wogole badania nic nie wykazaly. moje przypiszczenie, syn byl krotko wczesniej szczepiony i to po tym szczepieniu odkrylismy guzy. ale tego nam nikt z lekarzy potwierdzic nie chcial. ciekawa jestem co tam u autorki postu i jak z jej dzieckiem?
  • lea228 24.06.14, 14:54
    ja sie zmagam z powiekszonymi wezlami syna od 2 lat ( macam go codziennie jak wariatka) piersze kuli wyskoczyly mu jak mial 10 m-cy, jak odwroci głowe to ma ta kulke wielkosci duzego paznokcia , reszt jest wszedzie wyczuwalna, od niedzieli od ucha do krtani ma wystajace kulki i nie wiem czemu bo nie ma kataru ani kaszlu nic....i skąd sie to wzieło, faktycznie po przebytej szkarlatynie w listopadzie tamtego roku wywalilo go, w styczniu spuchla mu szyja i byk w szpitalu diagnoza nieokreslone zapalenie wezlow chlonnych najwiekszy podzuchwowy mial wtedy 27 mm i byl leczony objawowo, bylam z nim na usg najwiekszy ma 22 mm , jak klade malego widze ze ma wezly w pachwinach..niektore sa zbite ze soba ale przsuwalne tak po 15 mm, wiem ze pod jedna pacha ma 2 po 6mm odczynowe, jestem mega zmartwiona...od czego to moze byc? badania na wszelkie wirusy ujemne, i teraz ma wywalone kolom ucha jeden po drugim wezly do krtani z jednej stronu i zadnych innych objawow.....
  • ola387 09.01.15, 22:52
    Dzień dobry. Trafiałm na forum ponieważ mam podobne objawy, powiększony migdałek...węzeł chłonny pod żuchwowy,, już sam nie wiem może ślinianka?Jako dziecko na stałe miałam powiększone migdałki,chorowałam często na anginę. Jak czuję się syn? czy wszystko dobrze się skończyło? Wiem że minęło wiele czasu od Pani ostatniego wpisu. Mam nadzieję że wszystko dobrze się skończyło. pozdrawiam.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka