Dodaj do ulubionych

Kiedy zmienia się kolor oczu i włosów dziecku

03.03.15, 15:48
Witam. Moja córka ma obecnie 16 m-cy. Wiem, że nie jest to istotna rzecz, ale pytam z ciekawości jak to było u was. Otóż mąż jest urody śródziemnomorskiej - tak to się chyba nazywa smile Ma ciemną karnację, ciemno-brązowe oczy i czarne włosy. Ja również mam podobny typ urody - ciemne włosy, nie czarne, ciemny brąz, brązowe oczy i też ciemniejszą karnacje. Natomiast córka nasza ma do tej pory włosy w kolorze ciemny blond i oczy niebieskie. Kiedy jej ściemnieją oczy, włosy i czy wogóle to nastapi?
--
Izabella ur. 30.10.2013
Obserwuj wątek
        • tijgertje Re: Kiedy zmienia się kolor oczu i włosów dziecku 04.09.15, 15:49
          Mojej siostrze oczy z blekitnych zmienily sie na zielone gdzies w sedniej szkole. Patrzac na zdjecia z podstawowki trudno uwierzyc, ze nie nosi / nosila soczewek. Jej syn teraz ma takie same oczy, ale zmienily mu sie gdzies w okolicach 2 lat. Dziwne to bylo o tyle, ze w rodzinie wszyscy maja dosc jasne odcienie niebieskich cy szaro-niebieskich oczu. okazalo sie jednak, ze zielen trafila do siostry w genach po prababce. Takie przypadki zdarzaja sie dosc czesto, nagle dziecko wyglada jak kosmita, z kolorem wlosow czy oczu do nikogo nie podobnym, ale jak pogadac z kims ze starszyzny rodu, to wychodzi, ze ktos tam gdzies kiedys wlasnie tak nietypowo sobie wygladal.
          Kolezanki kiedys nie poznalam. Zawsze wsciekle ruda na studiach stala sie wlascicielka kruczo-czarnej czupryny. widzac jej rodzine trudno bylo uwierzyc w powiazania krwi, bo nikt z rodzicow czy dziadkow nie byl rudy, ale wszyscy przechodzili taka sama metamorfoze: w dziecinstwie rudzi z zielono- szarymi oczami, po 20-tce zmieniali sie w ciemnookich brunetow.
        • bbuziaczekk Re: Kiedy zmienia się kolor oczu i włosów dziecku 06.09.15, 18:00
          rozka26 napisała:

> Moja mama miała brązowe oczy, czarne włosy, ciemniejsza karnacja, tata miał zie
          > lono-piwne oczy i jasna karnacje. Rodzice męża obydwoje mają czarne oczy, czarn
          > e włosy i ciemną karnacja.

Prababcia, pradziadek, pra pra babcia itd. itd.
          Może mieć geny od osob iles pokoleń wstecz.
          • truscaveczka Re: Kiedy zmienia się kolor oczu i włosów dziecku 16.01.16, 23:57
            Prosta dosyć sprawa, gen brązowy jest dominujący, jak człowiek ma brązowe oczy, może mieć gen dominujący brązowy i recesywny niebieski. A jak się dwa recesywne zejdą... Tak czy owak kolor oczu ustala się koło 6 miesiąca życia, późniejsze zmiany mogą być jedynie nieznaczne.
            Z włosami to różnie bywa, mój brat i mój mąż we wczesnym dzieciństwie mieli włosy niemal białe, teraz są obaj ciemnymi szatynami, włosy ciemnobrązowe, falujące.

--
            Ci z was, którzy myślą, że wiedzą wszystko, są bardzo irytujący dla tych z nas, którzy rzeczywiście wszystko wiedzą. /Agatha Christie/
        • quba Re: Kiedy zmienia się kolor oczu i włosów dziecku 24.11.19, 00:05
          A ja miałam brązowe oczy, ciemną karnację i włosy ciemny vlond, a teraz po latach oczy i cerę nadal mam ciemne, a włosy o dziwo - białe! wink smile wink

--
          Tradycja to dąb, który tysiąc lat rósł w górę. Niech nikt kiełka małego z dębem nie przymierza. Tradycja naszych dziejów jest warownym murem, to jest właśnie kolęda, świąteczna wieczerza... To jest ludu śpiewanie, to jest ojców mowa, to jest nasza historia, której się nie zmieni. A to co dookoła powstaje, od nowa, to jest nasza codzienność, w której my żyjemy.
    • toya666 Re: Kiedy zmienia się kolor oczu i włosów dziecku 03.03.15, 20:12
      Tak jak pisze una_mujer, jak wyglądają dziadkowie? Może po nich odziedziczyła geny?

Powiem tylko, że kolega ma tatę z krajów śródziemnomorskich, jego mama choć ma w miarę jasną karnację, to jednak ciemne oczy i ciemne włosy. On jako dziecko był jasnym szatynem o jasnej karnacji (ale z ciemnymi oczami). Dopiero jako nastolatek bardziej upodobnił się do rodziny ze strony taty.

--
      http://www.suwaczki.com/tickers/zrz6qps6iqm4hkkm.png

http://www.suwaczki.com/tickers/16udcsqv4r7qocxi.png
    • camel_3d no przeciez.. 04.03.15, 09:34
      w sklepach sa farby do wlosow, a soczewki tez mozesz jej wetknac i juz bedzie pasowala do was...

chyba ktos ma z tym problem, ze dziecko nie jest podobne ani do mamusi, ani do tatusia smile
      • rozka26 Re: no przeciez.. 04.03.15, 13:22
        Wiedziałam, że ktoś tu jadem poleci. Przeczytaj dokładnie moje zapytanie jeszcze raz. Wyraźnie napisałam, że pytam z ciekawości tylko. Jeżeli masz problemy czytania ze zrozumieniem to polecam nad tym popracować.
        --
        Izabella ur. 30.10.2013
    • tijgertje Re: Kiedy zmienia się kolor oczu i włosów dziecku 04.03.15, 11:55
      Kolor oczu zazwyczaj zmienia sie do 2 lat, z podkresleniem ZAZWYCZAJ. Nie wszedzie tak bywa. U niektorych dzieci trwa to znacznie dluzej, mojej siostrze kolor oczu zmienil sie jak miala 17 lat. Trudno uwierzyc, ze to ta sama dziewczyna, patrzac na zdjeciach, gdzie ma wsciekle niebierkie oczy, a rok czy 2 pozniej kocio-zielone, choc w rodzinie nikt takich nie ma. Po naradach uznano, ze to po prababce czy jej siostrze, ponoc kiedys taki kolor w rodzinie byl, syn siostry ten sam kolor mial niemal od urodzenia. Moj syn mial od urodzenia oczy baaaardzo ciemne, ale wyraznie stalowe. W okolicach 8-9 lat zmienily sie bardziej na brazowe, z zielonymi przeblyskami, ale na pierwszy rzut oka tego nie widac, nadal sa bardzo ciemne.
      Wlosy zmieniaja sie raczej pozniej niz oczy, jak dziecko wyrasta z "niemowlecych piorek", ale u jednego to bedzie 3-4 lata, u innego nascie. swojej kolezanki kiedys nie poznalam, bo zawsze miala ogniscie ruda czupryne, na studiach jej sciemniala i tak samo jak jej kiedys rudzi bracia i ojciec (do ktorego za mlody wydawala sie zupelnie niepodobna), ma zupelnie czarne wlosy. Tak, ze trudno cokolwiek przewidziec wink Wlosy w ciemnym blondzie zapewne wczesniej czy pozniej sciemnieja, z oczami niekoniecznie. Jesli ma ciemny odcien, to zapewne jej sie zmieni, ale moze miec niebieskie po kims z rodziny kilka pokolen wstecz.
        • kjut Re: Kiedy zmienia się kolor oczu i włosów dziecku 04.03.15, 13:47
          To o niczym nie świadczy jeszcze. W uproszczeniu za kolor oczu odpowiadają dwa allele. Przy czym ten warunkujący kolor brązowy jest dominującym nad tym odpowiadającym za kolor niebieski. Od każdego z rodziców dostajemy po jednym. Niebieskie oczy będą u dziecka tylko w przypadku, gdy od obojga dostanie "allel niebieski". Gdy od obojga dostanie brązowy - oczy będą brązowe. Ale gdy od jednego dostanie brązowy, a od drugiego niebieski to oczy co prawda będą brązowe, ale później dziecku przekazać może allel niebieski. Przy wyjątkowym zbiegu przypadków tak jak pisałam - całymi pokoleniami może być przekazywany "zabłakany" niebieski allel z jednej strony, a z drugiej brązowy. Teraz wyobraź sobie, że papraprababcia Twojego męża miała kochanka. Nie twierdzę, że tak było, ale to prawdopodobne. Kochanek miał niebieskie oczy, o czym, z oczywistych względów, teraz możecie już nie widzieć. Z tego związku urodziło się dziecko z brązowymi oczami. Ale allel od kochanka jest niebieski, zdominowany tylko przez allel babci. To dziecko również mogło przekazać dalej ten sam allel, który wciąż mógł zostać zdominowany przez brązowy allel partnera. I tak aż do Twojego męża. Ty natomiast masz brązowe oczy, ale niebieski allel od babci. Dwa niebieskie przekazaliścoe dziecku i tadam!

Nie ma możliwości (poza badaniami genetycznymi) by być pewnym, że w rodzinie Twojego męża od pokoleń allel niebieski nie krąży.

natomiast sytuacja odwrotna jest jasna. Dwoje rodziców o oczach niebieskich mogą mieć tylko niebieskopkie dziecko. By oczy były niebieskie ona allele muszą być niebieskie. Skoro żadne z rodziców nie ma brązowych oczu, to żaden ich nie przekaże.

To uproszczona wersja oczywiście, ale mniej więcej tak to działa. Twoją córka może mieć niebieskie oczy właśnie po Twojej babci i po jakimś niezidentyfikowanym niebieskookim przodku Twojego męża smile
          --
          http://www.suwaczki.com/tickers/atdci09kpnpulmcv.png
        • bbuziaczekk Re: Kiedy zmienia się kolor oczu i włosów dziecku 08.03.15, 19:44
          rozka26 napisała:

> Dzięki za ciekawą Odp. Jedyną osobą w rodzinie która miała miejsce niebieskie o
          > czy była moja babcia - poza nią dosłownie wszyscy z mojej strony i od męża mają
          > ciemne oczy i włosy.

Wiec już masz odpowiedz po kim ma kolor oczu.
          Wlosy mogą się zmienić.
          Moim dzieciom ciagle się wlosy zmieniają od jasnego blondu po ciemny. Latem maja jasne, zima ciemne. Jaki będą mieć później to się okaze bo nastolatkom również mogą się wlosy jeszcze zmienić.
          Mój syn urodzil się z blond jasnym meszkiem - teraz ma sredni blond czasem ciemny blond.
          Corka urodzila się z bujna czupryna i włosami czarnymi jak wegiel. Obecnie po 4 latach ma sredni/ciemny blond.
          Oczy oboje od urodzenia maja brazowe po mnie a dokładnie piwne i się nie zmieniają. Maz ma szaro-niebieskie.
          Wlosy tez oboje mama po mnie.

Znajoma ma syna który ma wlosy blond i oczy niebieskie. Ona, maz, dziadkowie, pradziadkowie wszyscy mieli ciemne oczy i wlosy brazowe.
          Okazalo się ze jakas tam pra pra babka miała niebieskie i blond wlost i to niby po niej te oczy.
          Także nie bądź taka ciekawa bo tego ci nikt nie powie kiedy i czy wogole się cos zmieni.

Kiedys slyszalam ze wlosy mogą się zmieniac do 13 roku zycia.
        • sunlife44 Re: Kiedy zmienia się kolor oczu i włosów dziecku 05.03.15, 19:23
          o! to nie jestem sama smile też mam niebieskie oczy z brązową dość widoczną plamką smile
          Moja babcia ma brązowe ciemne oczy, dziadek tez takie miał. a ich dzieci: czyli moja mama ma niebieskie, znowu jej siostra rodzona ma brązowe.

mojemu synkowi - obecnie 4 latka dopiero teraz zaczęły ciemnieć włosy. wcześniej miał blond.

• drobnostka7 Re: Kiedy zmienia się kolor oczu i włosów dziecku 06.09.15, 10:49
            Ha ! To ja też już sama nie jestem smile Jako dziecko miałam oko prawe niebieskie, a lewe niebieskie z piwną plamką- podobno tak się dzieje jak zdrowy plód wchłonie słabe rodzeństwo bliźniacze, ktore przestało się rozwijać. Choć u mnie to chyba genetyczne bo Dziadek tak miał - Z biegiem lat plamka mi zdominowała tęczówkę i jako 30 latka miałam już dwukolorowe oczy, ten stan trwa i póki co się nie zmienia... Za to włosy do 30 tki miałam bardzo jasny popielaty blond, a w czasie 1 ciąży zaczęły ciemnieć, kolejne dziecko bardzo chcialam mieć więc nic z nimi nie robiłam w sensie farbowania bo pewnie i tak sciemnieja w czasie ciąży - tak myślałam.- a potem, jak hormony ciążowe odpuszczą, to może znów zjasnieją smile daje im jeszcze szanse na to, zanim zacznę farbowac. .. Laktacja raczej nie sprzyja równowadze hormonalnej smile Ale pozbywszy się złudzeń stwierdzam, że raczej mogę się spodziewać że prędzej posiwieją, niż zjasnieją... Wniosek jest taki - takie rzeczy jak kolor oczu i włosów to rzecz zmienna, bo ma na nią wpływ wiele czynników,

--
            Drobnostka, Mama Natki i Ali
    • mikams75 Re: Kiedy zmienia się kolor oczu i włosów dziecku 10.03.15, 09:54
      moi rodzice maja bardzo ciemne wlosy a ja cale dziecinstwo bylam jasna blondynka i w wieku dorastania wlosy zrobily sie ciemne. Ale oczy zielone po obojgu rodzicach zostaly. Zabawnie jeszcze moze byc z kreceniem sie wlosow. W okresie dorastania dostalam nagle lokow i mam je do dzis, nie wiadomo po kim wink
      Owszem, fale w rodzinie sie trafialy ale nie mocne loki. A wiec nagle z blondynki z prostymi wlosami stalam sie ciemna i z lokami - szok dla otoczenia to byl wink

Corka tez ma po mnie zielone oczy, tata ma brazowe, ale mysle ze zielone juz jej zostana. I jia i maz mamy ciemne wlosy - corka na razie sredni braz, ale tata ma ciemna karnacje i corka po nim odziedziczyla kolor skory i ciemna oprawe oczu i to bylo wyrazne od pierwszego roku. A wloski ciemnieja jej powolu z roku na rok.
      I ma proste jak drut a ja i maz krecone.
    • mynia_pynia Re: Kiedy zmienia się kolor oczu i włosów dziecku 05.09.15, 15:58
      Ja docelowy kolor oczu i włosów osiągnełam mając 7 lat. Wcześniej miałam oczy niebieskie i włosy koloru słomy. Teraz oczy mam niebiesko-zielono-szare a włosy jasny popielaty blond - właściwie to ciemny brąz ale to od farby smile. Syn ma teraz 4 lata i ma mój kolor włosów, myślę że będzie czarny po tacie za jakieś 4 lata.
      • bbuziaczekk Re: Kiedy zmienia się kolor oczu i włosów dziecku 06.09.15, 17:56
        Oczy chyba do 2 lat ? czy do 1,5 roku mogą się zmienić. To ze my macie ciemne nie znaczy ze ona musi mieć takie same. Być może ma po kims z rodziny oczy.
        Wlosy bodajże do nastoletniego wieku mogą kolor zmieniac. Kiedys slyszalam z edo okresu dojrzewania mniej więcej 12-15 lat. Ale ile w tym prawdy to nie wiem.

Moim dzieciom kolor oczu się nie zmienil. Oboje od urodzenia az do teraz maja oczy po mnie (piwne) a maja 6,5 roku i niecale 5 lat.
        Syn urodzil się z jasny blond meszkiem. Potem mu a to ciemniały na sredni blond a to jasnialy i tak w kolko. Obecnie ma sredni blond jak na razie. W zaleznosci czy jest slonce czy nie ma wink raz ma jaśniejsze raz ciemniejsze.
        Corka urodzila się z mocno czarnymi, bujnymi, długimi włosami. Potem zaczely jasniec i ma mieszanke blondow. Takie pasemkowate trochę jasnych, trochę średnich blond.
    • rozka26 Re: Kiedy zmienia się kolor oczu i włosów dziecku 16.01.16, 21:43
      Mała ma teraz 2 lata i 3 m-ce i dalej żadnych zmian. Oczy niebieskie i włosy średni czy tam ciemny blond. W ogóle jakoś długo rosną jej te włosy - wolno i rzadkie ma włosy. Ja mam grube i gęste, mąż ma ani gęste ani rzadkie, ot normalne. Nie rozumiem dalej czemu nasza córka jest taka,, jasnooka blondyna ".
        • agnieszkap30 Re: Kiedy zmienia się kolor oczu i włosów dziecku 19.11.19, 12:14
          Szukam wielu informacji i doszukałam się,tego że nawet niebieskooka para moze miec potomka z innym kolorem oczu niz sami mają i bardzo często jest to kolor brąz. Szukałam również informacji na temat koloru włosów. I na jedno pytanie znalazłam wiele odpowiedzi. Jak jest para z kolorem włosów ciemny blond(u jednego z rodziców jest nawet połysk brązu na włosach) to jak to się stało,że mają dziecko o brązowych włosach? Dziecko jest obojga rodziców. Dodam rowniez ze od jednej strony matka ma czarne ojciec blond i z drugiej matka blond ojciec czarne. Wiem,też że jest co możliwe i,że na kolor włosów wpływa więcej czynników niż wynika z obecnej krzyżówki genetycznej. Może ktoś ma wiedze powyżej szkoły średniej. Pamiętam,że kiedyś na biologii Pani mowila ze to jest proces bardziej skomplikowany niz mamy opisany w ksiazkach. Bo np z tego co pisza z rodzicow czarny bialy powinni byc w wiekszosci czarni a w mniejszosci biali(to skąd np brązowi ciemni,brązowi jaśni albo rudzi?
          • camel_3d Re: Kiedy zmienia się kolor oczu i włosów dziecku 24.11.19, 11:02
            u mojego syna kolor wloso zmienil sie kolo 1 roku. Na poczatku mial ciemnobrazowe..jak moje.. a potem jasny blond, jak mama. Teraz ma cos poemiedzy, ale raczej jasne.

oczy byly niebieskie i pozostaly niebieskie...

ale jak piszesz, dziecko niebieskookich rodzicow wcale nie musi miec niebisekich oczu. chyba do drugiego pokolenia maja wplyw geny dziadkow.

Moej kolezanka, jets polnigeryjna. Matka Niemcy, ojciec Nigeryjczyc. Ona ma bardzo jasna skor, po matce. Ale juz jej syn, mimo, ze ojciec ma tez jasna skore.. ma ciemna. Nie bardzo ciemna, ale powiedzmy,,w odceniu "arabskim".
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka