Dodaj do ulubionych

Smoczek - kiedy oduczyć ?

20.09.04, 22:08
Od kilku tygodni nurtuje mnie problem smoczka-uspokajacza dla mojej córki.
Małgosia ma teraz prawie 16 mcy i używa smoczka do usypiania i w zasazdie do
spania, bo gdy jej wyleci lub jej wyjmę, to kontynuowanie spania bez smoczka
jest niemożliwe. Wszystkie gazetki trąbią, że dziecko roczne nie powinno pić
z butelki ze smoczkami ani używać już smoczków-spokajaczy ze względu na zęby
i zgryz. Ale to opinia stomatologów i pediatrów, a co na to psycholodzy ? Czy
ktoś się spotkał z opinią psychologa jak na rozwój emocjonalny wpływa
pozbawienie dziecka z dnia na dzień (inaczej oduczyć się nie da) ssania
smoczka, jeśłi je to uspokaja ? Poważnie przymierzam się do trudnych dni
oduczania od smoczka, ale ciągle mam wątpliwości - no i co tu dużo gadać -
póki co ze smoczkiem jest mi wygodniej, bo dziecko szybciej zasypia i spi
spokojniej.
Obserwuj wątek
    • paulaula Re: Smoczek - kiedy oduczyć ? 21.09.04, 07:25
      U mnie jest identycznie, smoczek tylko do usypiania, ale ja zabieram jej jak
      tylko zaśnie.Kładę jednak na podusi i czasem jak wsate to smoczek jest w innym
      miejscu, albo rzadziej w buzi, więc robi też z niego użytek. Córeczka ma prawie
      1,5 roku i na razie nie zamierzam nic zmieniać. Czytałam tu na forum ostatnio
      że w wieku 2 latek rodzice sposobem, ale bez drastycznych scen wysyłają smonia
      na zasłużoną emeryturę.Starszą córkę leczę u ortodontki, choć nigdy nie ssała
      smonia ani butelki, co prawda z wady bardziej kosmetycznej niż koniecznej do
      korekty. Ta pani jakoś nie panikuje, kiedy mówię jej o Uli i zasypianiu ze
      smoczkiem. Aha u nas jeszcze do kompletu musi być pieluszka do rączki, inaczej
      nie ma spania. Pozdrawiam i nie martw sią aż tak bardzo. Sama zresztą widzisz
      też czy żuchwa twojej Małgosi ułożona jest inaczej. Poza tym moja córeczka ma
      dopiero 8 zębów, więc i to dziala ewentualnie na naszą korzyść. Rozejrzyj się
      ile dzieci od maleńkości jeździ w wóżkach śpiąc ze smoczkem, albo takie spore
      jadą ze smoczkiem w buzi. To na pewno jest gorsze.Pozdrawiam serdecznie
    • kanna Re: Smoczek - kiedy oduczyć ? 21.09.04, 10:14
      Mój synek tez tylko do usypiania uzywał smoczka, ale uznalismy, ze juz
      wystareczy - ma 20 mies. Jak po prostu mu go nie dałam, to były płacze i
      spazmy. Przeczytałam, ze moąna odciać końcówke smoczka, tak, zeby dziecko nie
      mogło sie zassać. I tak zrobiłam - odciełam końcówki w dwóch smoczkach. mały
      wziął do buyzi jeden, possał, powiedział "be", sprawdził drugi, też był "be"
      więc sie połozył beZ smoczka i zasnął. Pierwsze kilka nocy był bardziej
      niespokojny, ale szybko sie wszystko unormowało. Myślę więc, że był gotowy do
      spania bez smoczka i to był tylko nawyk.
      I jeszcze jedno: od dawna wkładam mu do łóżeczka butelkę z przegotowana wodą,
      jak się w nocy budzi, to sobie popije i zasypia. Myślałam, ze bedzie zasypiał z
      tą butelka w buzi, ale nie, popije i zostawia ją.

pozd. Ania
    • mamastasia Re: Smoczek - kiedy oduczyć ? 21.09.04, 13:04
      Mój synek miał 16 mies jak postanowilismy że konieć ze smokiem. Jak
      poprzedniczka ucięłam końcówkę i tylko jedna noc była niespokojna. Bo odcięty
      smoczek nie jest już taki fajny. Bardzo bałam się by syn nie miał wady zgryzu -
      uważałam że i tak późno skończyliśmy tę "przyjaźń". Większość dzieci, które znam
      i które ssały smoka długo miały wadę zgryzu (wiem, że bywa ona i bez smoka a
      ssanie smoka nie zawsze powoduje wady). Raz czytałam radę pani psycholog by
      wrócić do smoka gdy dziecko zaczęło ssać palce i stało się bardzo nerwowe.
      Uważam tez, że z dnia na dzień dziecko może pożegnać się ze smokiem - nie każde,
      oczywiście, ale większość.
      Powodzenia
      Ania

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka