Dodaj do ulubionych

czy są tu mamy niskich i szczupłych dzieci?

12.08.16, 20:23
Hej.Mam synka ktora zaraz skonczy 2 latka. Ma 83-84 cm wzrostu i wazy 11kg. Wzrost kolo 10 centyla,waga kolo 15. Pediatra mowi ze ok. Ja sama jako dziecko bylam baaaaardzo drobna i baaaardzo chuda. Gdy konczylam gimnazjum wazylam 39kg;/ Obecnie wielka nie jestem bo mam 158cm i 52kgsmile Ale widzę że synek na tle rowiesnikow wyglada na mlodszego,nawet na roczniaka;/ Ja jako dziecko tez mialam ten problem ze zawsze wygladalam na dużo mlodszą. Martwie sie troche jak to bedzie jak synek pojdzie do przedszkola i bedzie taki drobniutki... duzo osob mysli ze on jest mlodszy. Dla mnie to bylo bardzo trudne szczegolnie w gimnazjum i liceum gdzie przy 18latkach wyglądalam na 13latkesad Bylam troche zakompleksionym dzieckiem i przez to juz zaczynam sie martwic o synka.A wiadomo ze latwiej w zyciu ma drobna dziewczyna nic chlopiec...
Jak to u was wyglada?
Edytor zaawansowany
  • alpepe 12.08.16, 22:24
    A nie mogłaś była pomyśleć o tym wcześniej i szukać wśród koszykarzy? Ja specjalnie mam dzieci z facetem o wzroście 182, bo nie chciałam mieć zbyt wysokich córek, aczkolwiek moja prawie czternastolatka ma obecnie 173 cm....

--
    Tak walczę ze złem
    A zło rośnie we mnie z każdym dniem
  • paulina8989 13.08.16, 14:51
    zartujesz mam nadzieje;/ mam wysokich rodzicow a jestem niska takze pozdrawiamsmile
  • kusi-kowa 12.08.16, 22:40
    Mój tez 2 lata, jakieś 86-88 cm ma, wazy 11kg. Drobniaczek. Ja tez byłam jako dziecko drobna , maz tak samo. Co cie martwi w związku z jego pójściem do przedszkola? Znam dziecko 3 letnie, który wyglada na 2 latka i przy rówieśnikach tez odstaje wzrostem, ale jego rodzice rownież nie są wysocy.
  • paulina8989 13.08.16, 15:51
    moze po prostu irytuje mnie to gadanie ludzie że on taki drobniutki jest...chociaz ja wcale lepiej nie wygladambig_grin
  • rulsanka 12.08.16, 23:20
    Zawsze czujność wskazana gdy dziecko jest na wyższym centylu wagowym niż wzrostowym. Moi chłopcy przy 11kg wagi mierzyli około 88, też na 2 latka. Albo twoje dziecko jest przed skokiem wzrostowym (wtedy waga rośnie, a wzrost reaguje z opóźnieniem), albo warto zrobić przynajmniej badanie tsh.
    Starszak na 8 urodziny ważył 22 kg, wzrost 130, czyli 50 centyl. Młodszy za 2 miesiące 4 lata, ma 102 wzrostu, waży 14. Na tle przedszkolaków byli średniego wzrostu.
  • paulina8989 13.08.16, 14:57
    jestesmy pod opieką lekarza. Synek dopiero co mial pobierana krew wiec dopiero nastepnym razem o tym pomysle
  • akn82 13.08.16, 10:52
    Może zmień rówieśników, w którym otacza się syn ? smile mój 3 latek waży 13,5 kg a wzrostu nie wiem ile coś koło 86.
  • rulsanka 13.08.16, 14:14
    Ale masz świadomość, że wzrost twojego dziecka odbiega od normy? Jesteście pod kontrolą lekarza?
  • akn82 13.08.16, 15:19
    Lekarze mnie zawsze zbywaja "mama niska to i dzieci niskie". Mam wrażenie, że nie traktują tego poważne. Młody zawsze był na 3 centylu wzrostowo. Teraz w sumie nie wiem ile ma wzrostu. Przestałam swirowac na tym punkcie.
  • paulina8989 13.08.16, 15:50
    a ile masz wzrostu? No ja tez niska,partner wzrost sredni,ale oboje jestesmy szczupli,no i w rodzinie też chudzielce samebig_grin Mozna oczywiscie zawsze isc do endykrynologa zrobic setki badan (moja kolezanka z synem byla po waga ponizej 3 centyla ale wyniki idealne a dziecko male,wiec troche stresu i placzu się najadlosad)
  • rulsanka 13.08.16, 18:07
    Przestałam swirowac na tym punkcie.

I bardzo źle. 3 centyl dla trzylatka to 89cm. Jeżeli dziecko jest poniżej 3 centyla, to diagnostyka endokrynologiczna jest niezbędna! Niedobory wzrostu nie wyrównują się w przyszłości. Wyluzować powinnaś, gdy endokrynologicznie będzie ok. Na razie biegiem do specjalisty.

Poczytaj informacje na tej stronie tacyjakja.pl/index.php?page=NIEDOBOR_WZROSTU.html
  • akn82 13.08.16, 21:23
    Dzięki, naczytalam się o niskorosłości bardzo dużo. Nie wiem ile wzrostu ma syn, bo jak pisałam przestałam swirowac i mierzyć go co chwilę. Zmierze go jutro. Ten pomiar który podałam chyba jest niewłaściwy. Rok temu miał 84 cm a z wielu ubrań wyrósł.
  • rulsanka 13.08.16, 21:34
    Pomiędzy świrowaniem a mierzeniem rzadziej niż raz na rok jest szerokie pole dla działań racjonalnie uzasadnionych. Ubrania to rzeczywiście dobry miernik, szczególnie spodnie, bo w tym wieku rosną głównie nogi. Sprawdza się też porównanie wzrostu dziecka z domowymi meblami, blatem kuchennym itp.
    Myślę, że rzeczywiście źle podałaś wzrost. Waga 13,5 w przypadku trzylatka to nie jest mało. Więc jeżeli jest szczupły, to musi też być wysokawy. Moi chłopcy przy tej wadze mieli prawie 100cm wzrostu.
  • vinca 14.08.16, 00:22
    Rulsanka, przestań straszyć i siać zamęt. Nie można wszystkich mierzyć miarą własnych dzieci. Ludzie się różnia- jedni są niscy, inni wysocy a jeszcze inni zupełnie średni. Jedni są otyli, inni chudzi no i co z tego??
    Wiadomo, badania zawsze warto zrobić, ale jeśli badania wychodzą OK to co, będziesz za wszelką cenę szukać dziury w całym bo Twoim życzeniem nie jest mieć niskie dziecko???
  • rulsanka 14.08.16, 13:32
    Rulsanka, przestań straszyć i siać zamęt.

Zdecydowanie lepiej jest pocieszać i uspokajać. Przecież konsekwencje ewentualnych zaniedbań poniesiemy nie my, tylko obce dziecko.

"Wiadomo, badania zawsze warto zrobić, ale jeśli badania wychodzą OK to co, będziesz za wszelką cenę szukać dziury w całym bo Twoim życzeniem nie jest mieć niskie dziecko???"

Lekarz nie zlecił badań, tylko matkę zbył, a ona mu uwierzyła, że niepotrzebnie panikuje. Tymczasem dziecko ma wzrost niskiego dwulatka mając lat 3. Czasem rodzic musi powalczyć. Tak jak pisałam, konsekwencje zaniedbań ponosi dziecko, i to rodzice ponoszą odpowiedzialność a nie lekarz.
    Siatki centylowe odnośnie wzrostu wyznaczają szeroki zakres bezpieczeństwa, a 3 centyl jest już granicą tego bezpieczeństwa, przy której wskazana jest diagnostyka. Nie mówiąc już o sytuacji, gdy dziecko jest poniżej 3 centyla wzrostowego. Waga to zupełnie inna bajka i tu często można uznać, że ten typ tak ma. Ale ze wzrostem nie ma żartów.
  • rhysmeyers22 31.08.16, 14:31
    A gdzie ona straszy i sieje zamęt???kobieta po prostu dobrze mowi,olewanie ewentualnych problemów zdrowotnych własnego dziecka lub zamiatanie pod dywan pt udaje ze sie nic nie dzieje ,nie jest chyba najrozsądniejszym wyjściem..nikt nie namawia do bezpodstawnej paniki ale sorry...moja corka bilans 2 latka 94 cm wzrost ,13 kg waga.urodzila sie duża i tak konsekwentnie idzie (teraz jako 3 latka mierzy 102 cm np)ale ja wszystko kontroluje.jesli dziecko znacząco odbiega od norm ,spada z siatek centylowych ,to raczej trzeba zakasać rękawy i diagnozować a nie czekać na cud.albo uspokajać ze bedzie dobrze.
  • akn82 14.08.16, 10:59
    Mój młody to taka klupcia ostatnio się zrobił.
    On był mierzony w ciągu ostatniego roku więcej niż raz,u pediatry ale nie wpisala mi danych do książeczki. Więc wzrost pewnie był w normie. Syn miał też robione badania krwi, wyszły prawidłowe. Mierzylam go rano i wyszło koło 89-90 cm.
  • rulsanka 14.08.16, 13:34
    No to jest na 3 centylu, endokrynolog jak najbardziej wskazany. Badani krwi na pewno były robione w zakresie podstawowym, robiliście np. tsh? Powinniście koniecznie.
  • akn82 14.08.16, 13:56
    Tak miał robione tsh, wyszło poprawnie. Tych t3 i t4 nie. Będę u pediatry niebawem to go zmierzy wg tej samej miary i zobaczymy. Trafić do dobrego endokrynologa nie jest łatwo. Ja za młodu byłam u 2 i wspominam te wizyty jako upakarzające. Mam nadzieję że przez te 15 lat dużo się zmieniło. Jak szukać dobrego endokrynologa? Na nfz to pewnie poczekam z pół roku conajmniej.
  • rulsanka 14.08.16, 14:07
    TSh poprawnie, czyli ile? Norma jest bardzo szeroka, o ile pamiętam bezpieczny zakres jest do 2.
    Ja nie znam dobrego endo, ale weź skierowanie, najwyżej poczekasz te pół roku. Ale trzeba szukać, dowiadywać się, czytać opinie o lekarzach itp.
  • paulina8989 13.08.16, 15:07
    noo dzieci znamy z placu zabawsmile nie mam zbytnio znajomych z dziecmi
    W sumie jedna kolezanka tez ma syna ktory jest niezawysoki i bardzo chudziutki (ponizej 3 centyla)
  • juuuu7 14.08.16, 07:34
    To bardzo niski wzrost i kazdy pediatra powinien zalecic dalsza diagnostyke.
  • paniwaz 13.08.16, 12:25
    Paulina, mam podobne do Ciebie wymiary-157cm/48-50kg, maz jest niziutki 163cm to i synek drobinka. Urodzil sie 2300g i 46cm, cale zycie plasuje na samym dole wszelakich siatek centylowych.
    Aktualnie ma 9lat, jest jednym z najnizszych w klasie, wazy 22kg, ale: jest pieknie wysportowany, ma klasyczny, dojrzaly a nawet napisze ze meski 6 pack na brzuszku! ( wypracowany na boisku i basenie) jest mega sprawny, ma sliczne cialko a przy tym swietnie rozwija sie intelektualnie. Ma duza akceptacje rowiesnikow, jest lubiany i nigdy nie byl szykanowany z powodu niskiego wzrostu. Czego chciec wiecej, kiedy taka jego natura?

Mezowi jako dziecku podawano hormon wzrostu, co okazalo sie zupelnie bezsensownym dzialaniem. Synka nie zamierzamy niczym faszerowac i wierze, ze w tym przypadku oddanie sie naturze jest jedynym slusznym rozwiazaniem. Rodze na dniach corke i w 38tc jej masa szacowana jest na 2500g. Historia lubi sie powtarzac-smile
    Nie martw sie czyms, czego nie mozesz zmienic. Buduj pewnosc siebie u swojego dziecka i uwypuklaj mocne strony! Powodzenia!
    Pani Waz
    --
    Uwielbiam prostotę. Nie mylić z prostactwem.
  • paulina8989 13.08.16, 15:06
    dziekujesmile masz racjesmile Niestety ja bylam chodzącym kompleksem i ciągle mam to w głowie-gimnazjum strasznie dało mi popalićsad do tej pory dużo wagę przywiązuje do wyglądu sad
    Zycze szybkiego porodu i zdrowka dla maluszka!smile
  • vinca 13.08.16, 15:38
    Jesli taka jego uroda to co zrobiszsmile to dobrze, że ludzie s różni. Ja tez zawsze najmniejsza i najchudsza. Jak obserwuje upasione dzieci to cieszę się że mam core taka jaka mam: też mala-19 miesięcy, 80cm i 10kg wagi.
  • smoczy_plomien 13.08.16, 19:18
    Ja mam co prawda córkę, ale parametry podobne. Na 2 lata ważyła 10,5kg i mierzyła jakieś 83cm. Jest bardzo rozgadana, więc ludzie często nas zaczepiają i pytają o wiek, ale kiedy się dowiadują, entuzjazm im opada. My z mężem jesteśmy wysocy, a córka urodziła się na 60. centylu, więc długo się martwiliśmy, czy wszystko ok, ale miała zrobione badania, nic jej nie dolega, nie choruje, więc w końcu uznałam, że widocznie tak ma być.

Przedszkolem się nie martw. Moja poszła teraz od 1 sierpnia, w wakacje grupy są mieszane, więc ona 2l3m jest razem z nawet 6-latkami. Wszystkie dzieci są baardzo miłe, chętnie się z nią bawią czy tańczą, nawet jak ona nie zna jeszcze tych piosenek, układów. Gorzej jest w kontaktach z dziećmi np. na placu zabaw, bo średnio zbudowany 3-latek po prostu zabierze jej dowolny patyk czy kamyk, który córka sobie upatrzy, pierwszy dopchnie się do zjeżdżalni czy dobiegnie do jakiegoś celu. Na szczęście na razie ona się tym nie przejmuje, więc dla mnie też nie ma problemu.
  • ela.dzi 14.08.16, 12:57
    Problem masz Ty a nie dziecko. Jeśli będziesz sprzedawać synowi swoje lęki, to na pewno będzie miał z tego powodu kompleksy. Jaki to problem, że dziecko jest drobne ? Mój syn ważył mniej na 2 lata i co w związku z tym ? Od września idzie do przedszkola, a wygląda na średniego półtoraroczniaka. Za to jest zdecydowanie bardziej sprawny od większych rówieśników.

Zaakceptuj syna takim jakim jest i nie doszkuj się problemów tam gdzie ich nie ma.
  • rulsanka 14.08.16, 14:09
    Ela.dzi - ale czy twoje dziecko nie jest przypadkiem wyższe? Waga jest naprawdę mało istotna, jeśli wzrost jest powyżej 10 centyla. To znaczy jeżeli waga jest na niższym lub tym samym centylu co wzrost. Wyższy centyl wagi niż wzrostu, przy niskim wzroście - to coś, co warto przebadać.
  • ela.dzi 14.08.16, 14:15
    W wieku 2 lat miał tyle samo co dziecko autorki.
  • rulsanka 14.08.16, 14:30
    83-84? To 3 centyl, wg, who trochę wyżej.
    Mój starszak miał 82 wzrostu w wieku 20m (ważył wtedy 9 a nawet trochę mniej) i dostaliśmy skierowanie do endokrynologa. I to nie była moja inicjatywa, tylko pediatry. W końcu u endo nie byliśmy, młody zaliczył duży skok wzrostowy i na 2 latka miał już 88, przy wadze 11, czyli rekordowo wysokiej jak na niego. Niski wzrost może być kwestią osobniczą, ale może być efektem różnych zaburzeń, nie powinno się tego ignorować.
  • ela.dzi 14.08.16, 15:38
    Może było 85 cm, ale na pewno coś w tej okolicy, a mierzenie było na bilansie dwulatka i lekarz powiedział, że wielgachny syn nie jest, ale w normie. Wg WHO to okolice 15 centyla, więc nie widzę powodu do niepokoju. Zwłaszcza, że wagowo jest na tym samym centylu.
  • paulina8989 10.12.16, 09:28
    badalismy tsh i ft 3 if 4 i wszystko w normie
  • rulsanka 10.12.16, 14:39
    A jak ze wzrostem, synek urósł?
  • paulina8989 11.12.16, 12:59
    caly czas jest na dole na siatce centylowej.rosnie ale jest nisko
  • kjut 15.08.16, 11:00
    Ja sie zgadzam z ela. Nie twierdz, ze nie przydalaby sie diagnostyka dodatkowa, bo sie na tym kompletnie nie znam. Ale na pewno podejscie "ja mialam kompleksy wiec moje dziecko tez bedzie nieszczesliwe" nie pomaga. Mysle, ze najpierw musisz polubic siebie, zauwazyc, ze nie postura Cie definiuje. A potem nauczyc swoje dziecko, ze ludzie sa rozni ale nie ich wzrost o nich swiadczy.
  • merode 15.08.16, 22:45
    No u nas parametry byly podobne na 2 lata. Teraz synek ma 5 lat i 5 miesiecy i 105 cm, 16 kg, wiec dalej szalu nie ma. Oprocz tego dziecko jest okazem zdrowia i lekarze nie widza problemu.
  • merode 15.08.16, 22:50
    Bardzo dlugo przezywalam ten jego niski wzrost i tez mnie denerwuje, ze ludzie biora go za 4 latka. Ale sie juz troche przyzwyzailam, pilnuje zeby nie wypadl z siatki tylko. Licze ze te 170 cm osiagnie...
  • ela.dzi 15.08.16, 22:55
    Mój mąż był długo dość niski i strzelił w okresie dojrzewania. Myślę, że podobnie będzie z synem.
  • merode 16.08.16, 08:14
    To by bylo super 😊
  • tanja8 10.12.16, 20:06
    Przeczytaj artykuł:
    pediatria.mp.pl/choroby/endokrynologia/68498,niskoroslosc
    Artykuł wyjaśnia kiedy są powody do niepokoju, kiedy należy się diagnostyka i że takie sytuacje mogą być też normą. Żeby nie panikować, a w razie czego rzeczowo porozmawiać z lekarzem.
  • mart-a1984 30.12.16, 23:44
    Mòj starszy syn, obecnie lat 14 już, na tle ròwieśnikòw drobinka. Ksywka szkolna- Stuard Malutki smile Ostatnie życzenia na urodziny od koleżanki ; " Obyś w końcu stał się wyższy ode mnie". Ale on sobie z tym radzi lepiej niż sądziłam. Okropnie bałam się gimnazjum,przerażona byłam nawet, że będzie łatwym celem dla większych i silniejszych, ale mòj Stuard Malutki, choć malutki to sprytny, bo wkręcił się tak, że ma obstawę osiłkòw quasi dwumetrowych i nigdy mu się krzywda nie działa wink Szczegòlnie lubiany jest przez koleżanki. Wygląda to dość sympatycznie gdy taki najmniejszy otoczony jest największym gronem dziewczyn. Nauczył się korzystać z takich warunkòw jakie ma. Świadom swoich ograniczeń, nigdy nie angażował się w awantury z ròwieśnikami, co jest plusem.
  • paulina8989 03.02.17, 15:47
    Syn jest obecnie na 10 centylu i ze wzrostem i z wagą.
  • annas1961 08.06.18, 01:06
    Witam,czy tu Panie jeszcze zaglądają ?paulina8989 jak tam synek ze wzrostem?
    mój wnuczek ma dwa latka i jest drobniutki i malutki.Zrobiliśmy morfologię w normie, mocz w normie,biochemia w normie
    TSH trzeciej generacji 2.02 norma 0.40-4 usg brzuszka wszystko w porządku
    FT4 1.20 norma 0.89-1.76
    nie wiem co o tym myśleć,lekarka radzi dietę dużo białka,bo malutko je a dużo pije
    białko potrzebne jest do wzrostu,mam nadzieję że do drugich urodzin za dwa miesiące coś podrośnie

--
    <bogaty jest ten co nie ma nic do stracenia >
  • juuuu7 08.06.18, 09:05
    A ile wazy i mierzy? Urodzony o czasie ?
  • annas1961 08.06.18, 13:10
    urodzony o czasie,waga 3300 teraz ma 82 cm i 11.5 kg czyli kruszynka

--
    <bogaty jest ten co nie ma nic do stracenia >
  • vinca 14.06.18, 17:11
    Ano malutki, ale jakiego wzrostu jest rodzina? Ja tez sie czasem martwie, ze córka niska, ale ostatnio np okazało się, że syn mojej kuzynki rosnie w identycznym tempie (co do cm) jak moja córa. Genów się nie oszukasmile
  • rulsanka 15.06.18, 15:58
    Mój syn 4 miesiące przed 2 urodzinami miał 82 wzrostu, a 4 miesiące później już 88. Młodszy podobnie. W tym wieku jest duży skok wzrostu. 11,5 kg to przy tym wzroście dobra waga. Moje dzieci przy wzroście 82 ważyły 9 kg. Poczekałabym teraz ze 2,3 miesiące bo wiele może się zmienić.

--
    Pomoc dla Zuzi
  • camel_3d 08.06.18, 15:19
    nie wiekm jakie tam kolosy macie w okolicy, ale moj mlody w wieku 2 lat i 2 miesiecy mial 87 cm.
    A kiedy sie urodzil mial 63 cm i 4.6 kg.

Jezeli ty jestes dorbna i moza tez to kolesem raczej nei bedzie..ale nie panikuj .. wedlug mnie ma normalny wzrost...
  • rosynanta 05.07.18, 13:46
    Moje dziecko mierzyło 86 cm i ważyło niecałe 12 kg w dniu drugich urodzin. Z mężem jesteśmy przeciętnego wzrostu i raczej szczupłej budowy. Nie wiem, w czym widzisz problem, ale jak dla mnie to prościej jest szukać rozwiązania, a nie lamentować nad czymś, czego się zmienić nie da wink Przemyślałabym terapię na Twoim miejscu, chyba że bez tego dasz radę nauczyć dziecko, że wzrost nie determinuje jego wartości jako człowieka.
  • febkowska 09.07.18, 15:44
    Ja mam takie dzieciaki smile Pierwszy na bilansie dwulatka miał 82 cm i 10 kg, drugi 83 cm i 11 kg. Pierwszy wybitny niejadek, drugi je wszystko co ma w zasięgu wzroku, więc w naszym wypadku ilość jedzenia nie ma wpływu. Obydwoje z mężem jesteśmy szczupli i jako dzieci byliśmy strasznymi chudzielcami. Chyba takie geny po prostu smile

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.