Dodaj do ulubionych

Jak udrożnić nos?

23.10.16, 23:17
Jakie macie sposoby na udrożnienie nosa? Moje dziecko ma 4 lata, ciągle katar i potem zapalenie ucha (było tak już kilka razy). Wiem, że ważne jest udrożnienie nosa, ale jak? Psikam nasivinem, to pomaga, ale przecież nie można długo. Gdy popsikam wodą morską, nos dalej zatkany, wydmuchać nie może i na noc (przy ekstremalnym zatkaniu tez w ciągu dnia) daję nasivin, ale to już kilka dni i zaraz muszę przestać. Co radzicie?
Edytor zaawansowany
  • 24.10.16, 08:31
    Podstawą są nebulizacje i odciąganie Katarkiem. Przy gęstym katarze dodatkowo steryd, dziwne, że lekarz sam Wam tego nie zaproponował. Wg mnie dobre efekty udrożniające daje Gripstop Stop, a nie wysusza tak śluzówki jak ksylometazolina.
  • 24.10.16, 14:47
    Jeżeli nos jest zatkany, to stosuję kilka preparatów. Gdy jest całkowicie niedrożny, zaczynam od wpuszczenia ksylometazolinu w kroplach (nie w spreju), w pozycji na leżąco. Gdy nos nieco się odetka, wpuszczam mukofluid, który rozrzedza wydzielinę i oczyszcza nos. Na koniec wpuszczam steryd. W ten sposób katar trwa krótko i nie jest uciążliwy.
    Przy przesuszonej śluzówce nos może być również zatkany. Wtedy pomaga wkroplenie do nosa wit. a+e w kapsułce lub włożenie do nosa niewielkiej ilości oleju kokosowego nie rafinowanego (on ma właściwości antybakteryjne, poza tym doskonale nawilża śluzówkę).
  • 24.10.16, 23:08
    A ja się zastanawiam, czy my coś robimy nie tak, czy u nas Mukofluid (jak również mukolityki typu Mukosolvan, czy flegamina) nie działają. Tzn. działają, ale w ten sposób, że pogarszają sprawę, bo zaczyna wszystko spływać po gardle, powodując mega kaszel i ból brzucha, a nie wychodząc za bardzo na zewnątrz. Próbowałam u siebie wielokrotnie - efekt zawsze ten sam - mega kaszel, który mnie wykańczał, bez możliwości wydmuchania tego wszystkiego co spływa. U syna - to samo, choć próbowałam tylko kilka razy i wycofywałam się, widząc że zaczyna się to samo co u mnie.
    Natomiast dobrze na nas działa sinupret (ale to nie jest działanie natychmiastowe, trzeba poczekać kilka dni).

U nas czyszczenie nosa (6-latek) to taka kolejka:
    (1) sól morska o możliwie silnym strumieniu (np. disnemar dla dorosłych), do każdej dziurki po 3-5 porządnych psików raz za razem, tak żeby nie tylko nawilżyć, ale poruszyć i wypłukać co się da,
    (2) dmuchanie (syn już umie dobrze, ale równie dobrze może być odciąganie),
    (3) steryd
    (4) ew. od naprawdę wielkiego dzwonu nasivin na noc jak już katar jest taki że się z nim nie da spać.

Syn miał powiększony trzeci migdał, nie wycięliśmy i jestem z tego zadowolona, bo obecnie już jest na etapie wchłaniania.

Od olejków zapachowych mnie zatyka i Młodego chyba też, nie u każdego efekt jest dobry.
  • 24.10.16, 23:15
    Na mnie akurat sinupret nie działa, a flegamina i acc tak. Dzieciom mucofluid pomaga, a ja osobiście go nie cierpię, leci mi z nosa, ale nos się nie oczyszcza do końca. Tak więc trzeba chyba dobrać indywidualnie.
    U starszaka bardzo sprawdza się płukanie nosa butelką (sinus rinse, teraz fixsin) ale to gdy jest katar ropny i tworzy złogi gdzieś z tyłu nosa. Zaczął płukać gdy miał 3,5 roku. Gdy nos jest zatkany, wpuszczam najpierw ksylometazolin a dopiero potem płucze.
  • 25.10.16, 14:10
    No, właśnie, płukanie - nam przy poważnym katarze włoski lekarz kazał płukać nos szybkim ruchem strzykawki z dużą ilością roztworu soli fizjologicznej. Metoda bardzo skuteczna i bardzo nieprzyjemna. Tyle, że u nas rzecz dotyczyła niemowlaka, myślę, że u 4-latka to już nie jest konieczne. Z drugiej strony, jeśli ma się skończyć bolesnym zapaleniem ucha, to może warto przecierpieć to płukanie.
  • 25.10.16, 14:38
    Płukanie tymi specjalnymi butelkami nie jest nieprzyjemne i używają tego zarówno dzieci jak i dorośli.
  • 24.10.16, 17:48
    Ja lubię olejek eukaliptusowy. Do nosa Rhinoargent, jest dość łagodny, więc można stosować w miarę często. A na noc w takim "tradycyjnym" nawilżaczu z podgrzewaczem woda+czysty olejek eukaliptusowy.
    Jak dobrze wyczyścisz nos przed snem, to eukaliptus pomoże go utrzymać drożnym.
  • 24.10.16, 22:13
    Dziecko ma pewnie przerost trzeciego migdałka, który uciska na trąbki słuchowe, mamy to samo. Nasivin na to nie działa, może trochę pomoże steryd do nosa, cudów bym się nie spodziewała, trzeba rozważyć usunięcie migdała.
  • 31.12.16, 01:31
    Mój po usunięciu, nie odrosl a problem pozostał więc to nie jest takie proste
  • 25.10.16, 11:24
    Alergolog nauczyła moje dziecko WCIĄGANIA gęstego kataru. W taki specyficzny, charczący spsób. Dzieć był zachwycony (demonstrował w przedszkolu) ja mniej, ale to działało światnie.

+ coś na rozrzedzanie.

Przy dmuchaniu tworzy sie podciśnienie i katar wciągany (wpychany) jest do zatok. Przy wciąganiu i połykaniu - załatwieją go kwasy żołądkowe.

--
    Takimi, jakimi wydają się być, rzeczy są rzadko. A kobiety nigdy.
    Pół wieku poezji
  • 26.10.16, 12:10
    Koniecznie potrzebujesz aspiratora! Zalegający katar może przedłużyć chorobę, a w najgorszym wypadku doprowadzić do apalenia zatok, gardła albo ucha. Nawilżaj solą, wietrz pomieszczenia, dbaj o to żeby nie było suchego powietrza w domu i odciągaj katar smile Ja też polecam Katarek, jest niezastąpiony smile
  • 26.10.16, 16:18
    Nie wiem, czy to reklama czy nie, ale powiem co nam mówiło kilku lekarzy: Katarek, ze względu na swoją siłę ssania, łatwo może uszkodzić śluzówkę nosa.
    A co do skuteczności: też go używaliśmy i faktycznie, był skuteczny bardziej od Fridy i gruszki. Po przemyśleniu, jednak przestawiliśmy się na te mniej skuteczne metody, właśnie po to żeby nie uszkodzić śluzówki - jest bardzo ważna a odbudowuje się ją bardzo trudno.
  • 26.10.16, 21:44
    Po Katarku trzeba psiknac do nosa sola morska (jakos te sluzowke nawilzyc). Poza tym nie mozna stosowac go zbyt czesto

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.