Dodaj do ulubionych

Mioklonie przysenne

18.04.17, 13:53
Moja córka 3,5 roku jak zaśnie w aucie to po jakiś pół godziny budzi się i jakby lekko drgała z oczkami otwartymi, tak jakby czegoś się wystraszyła. Jak zasypia wieczorem to też tak jest po takim samym czasie. Potem śpi dalej. Czytałam, że to mogą być miklonie przysennie, czy któraś z Was spotkała się z czymś takim u swojego dziecka? To się dzieje 30-40 min po zaśnieciu więc w początkowej fazie snu. Córka ma lekko ONM. Będę wdzięczna za odzew.
Edytor zaawansowany
  • leni6 18.04.17, 15:30
    Moje dziecko po 30-35 minutach snu zawsze zmienia pozycje, prawie zawsze otwierając przy tym oczy, łącze to że zmiana fazy/cyklu snu, robi to również kilkukrotnie w nocy później. Obserwuje u synka też podczas zasypiania (ciężko mi powiedzieć czy to jest tuż przed zaśnięciem czy tuż po zasnieciu), takie zasztywnienie na chwilę, jakby drgniecie, to wydaje mi się że można określić jako mioklonie. Nie martwi mnie żadna z tych rzeczy.
  • kiedys_bylam_slodka 18.04.17, 19:30
    Prawdopodobnie tak jak piszesz mioklonie. Zaraz po zasnieciu (albo zaraz przed) to bardzo typowy czas. Ale istnieje tez epilepsja miokloniczna, drgawki sa wlasnie miokloniczne tyle, ze wynikaja z nieprawidlowej aktywnosci mozgu. Rozroznienie mozna postawic na podstawie EEG, ktore jest bezbolesne i nieinwazyjne. Ja bym jednak polecala wizyte u pediatry/neurologa. Przed wizyta sprobuj nagrac te drgawki - to mocno ulatwia sprawe smile

Tylko na spokojnie i bez paniki wink Moj syn ma epilepsje miokloniczna, diagnoza brzmi "lagodna", ale drgawek ma bardzo duzo (kilkadziesiat a nawet 100+ dziennie). Mimo to rozwija sie swietnie i poza tym nic mu nie jest. Nie wymaga nawet leczenia na ten moment i najprawdopodobniej wyrosnie. Pisze to po to, zebys nie zaczela sie stresowac na slowo "epilepsja", bo sama doskonale wiem jakie to slowo wywoluje emocje wink
  • lolalena 18.04.17, 20:06
    Dziękuję za odpowiedź. A w jakim wieku jest syn i jak to zauważyłaś? To kiedy ma te ataki, że aż tyle dziennie? W ciągu dnia też ma jakieś?
  • kiedys_bylam_slodka 18.04.17, 20:42
    Moj syn ma akurat niemowleca epilepsje - ujawnila sie kolo 8 msc, teraz ma 15 miesiecy. Zaczelo sie od takiego jakby wzdrygania sie od czasu do czasu - tez mnie na poczatku forum uspokoilo, bo wiele mam pisalo, ze ich dzieci sie tak wzdrygaja. Ale potem przybralo to na sile i bylo na tyle czeste, ze poszlismy do gp (mieszkam w uk). I machina diagnostyczna ruszyla. Dlugo by opowiadac, na poczatku bylo dosc strasznie, bo trafilismy na jednego patalacha co za wszelka cene probowal naszemu dziecku zdiagnozowac katastroficzna forme epilepsji. Na szczescie sie pomylil i wszystko poki co wskazuje, ze niemowleca epilepsja miokloniczna to wlasciwa diagnoza. Moj syn akurat ma ataki caly dzien, to wyglada tak, jakby sie po prostu wzdrygal, machnie raczkami, atak trwa (wg eeg) 1-1.5s. Zazwyczaj nawet nie zwraca na to uwagi, tylko dalej robi to co robil, gdy atak jest mocniejszy to sie zdarza, ze maly traci rownowage albo sie o cos uderzy. Najsilniejsze ataki ma przed zasnieciem i zaraz po obudzeniu co jest zreszta w tej epilepsji typowe. Wtedy mi sie trzesie przez kilka minut co kilkanascie sekund (ale wciaz to jest seria pojedynczych atakow, kazdy sekundowy, czasem nawet krotszy). To wszystko brzmi straszniej niz w rzeczywistosci wyglada wink Nasz pediatra tlumaczy to tak, ze kazdy czlowiek ma takie wyladowania w mozgu jak nasz syn, tylko akurat u naszego nie dziala prawidlowo mechanizm, ktory normalnie je "wyglusza". Narazie maly nawet nie jest na lekach przeciwdrgawkowych, bo te sa dosc mocno obciazajace, a ryzyko zwiazane z upadkiem w jego przypadku (maly od miesiaca chodzi) jest jeszcze niewielkie (dzieci i bez epilepsji sie w tym wieku przewracaja i obijaja caly czas). Prawdopodobnie trzeba bedzie jakies leki wlaczyc gdy maly zacznie jezdzic na rowerze czy wspinac sie na drabinki na placu zabaw - wtedy trzeba bedzie pomyslec o zminimalizowaniu ryzyka zwiazanego z upadkiem przy utracie rownowagi spowodowanej atakiem (bo wlasnie to jest u nas potencjalnym problemem, nie drgawki same w sobie).

Tak jak pisze - nie denerwuj sie, bo duzo powszechniejsze od epilepsji mioklonicznej sa mioklonie przysenne wlasnie, a oprocz tego jest jeszcze cos takiego jak drgawki miokloniczne nieepileptyczne. Najprawdopodobniej nie jest to nic powaznego. Z mojego doswiadczenia jednak polecalabym to dla spokoju sprawdzic, tym bardziej, ze badanie roznicujace nie jest w zaden sposob dla dziecka stresujace. A nawet gdyby sie okazalo, ze drgawki maja podloze epileptyczne to, wbrew temu co sie powszechnie sadzi, tez niekoniecznie jest to powod do ogromnych zmartwien wink

Trzymam za Was kciuki!
  • lolalena 02.06.17, 15:54
    Czy zapis eeg jest w porządku skoro nie macie wdrożonych leków?
  • kiedys_bylam_slodka 03.06.17, 12:57
    Nie, zapis eeg jest typowy dla tej wlasnie epilepsji: z uogolnionymi wyladowaniami podczas ataku i bez zmian pomiedzy atakami.
  • df.izabela 15.12.17, 07:09
    Witaj! Mój synek ma dokładnie to samo, jak zasypia, i potem jeszcze ma takie jakby rzuty rączek. To wiąże z fizjologicznymi miokloniami. Natomiast po przebudzeniu drga mu główka jakby kichał tylko delikatniej, drżą mu rączki, napina sie (prostuje się) zależy po prostu od nasilenia. Trwa to pare minut, ale z przerwami. Ma rok. Też jesteśmy bez leków na razie. Raz miał incydent że stał przy meblach i upadł tak nagle. Tak to czasem rozjeżdża się przy raczkowaniu. Eeg wykryło padaczke skroniową właśnie w momencie gdy zaczął się przebudzać na chwile. Sama nie wiem co nas czeka. Synek ma podejrzenie jeszcze padaczki złożonej cześciowej, prawdopodobnie wywołanej chorobą nf 1, ale o tym staram się nie myśleć dopóki badań nie zrobimy.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.